dam, eenige mijlen westelijk van Mafeking en verraste daar het Engelsche garnizoen, waardoor een gevecht ontstond. Een andere afdeeiing ging vee rooven, op vijf mijl afstand van Janmaribasstad en stak er wagens in brand. Weer andere Boeren-afdeelingen raakten in gevecht met de garnizoenen van Maristam en Kraaipan, De Engelschen maakten daarbij gebruik van gepantserde treinen. Drie doode Boeren werden gevon den en een gevangen gemaakt. Een aantal runderen werden teruggenomen, maar men gelooft, dat de Boereu er in slaagden met duizend stuks vee te ont snappen. De Boelenhoofdmacht trok den lOn Januari den spoorweg weer over, doch de afdeeiing te Janmaribasstad bevindt zich nog aan de westzijde van den spoorweg. Men ziet hetde Boeren trekken onge hinderd over den spoorweg heen en terug alsof er op de Mafeking lijn geen blokhuizen, te zien waren (of zouden deze leemen villa's alleen bezet zijn geweest door strooien soldaten."? Zij verrastten eenige Britsche garnizoenens en dwongen tot gevechten, waarvan de afloop door den censor voorloopig maar liefst verzwegen wordt, en schijnen zich ten slotte in West- Griqualand zóó veilig te gevoelen, dat een van Kemps hoofdmacht gedetuceorde afdee iing daar rustig achterblijft. De Londensche Standard verneemt uit Pretoria, dat Botha nog altijd een alge meen gevechs ten noordoosten van Bethel ontwijkt, hij heeft slechts 600 volgelingen bij zich. Beyers gebruik makende van Colenbranders afwezigheid, is naar de buurt van Nijistroom teruggekeerd, Viijoen en De la Rey zijn oogenschijnlijk werkeloos. Uit de statistiek betreffende de concen tratie-kampen over December blijkt, dat het totaal blanke kampbewoners 117.017 was, het aantal sterfgevallen 2380, waar van er 1767 onder kinderen voorkwamen. In het Engelsch parlement. In een blauwboek over de concentratie kampen, gisteren te Londen openbaar ge maakt, komt een telegram van Kitchener voor dd. 6 December, waarin hij opneemt een klacht van Schalk Burger over den bar baarschen toestand, waarinBoerengezinnen uit hun huis worden verwijderd. Kitchener antwoordde, dat hij bereid was weer uit te leveren wie de kampen wilde verlaten. Een teiegram van lord Milner van 8 dezer gewaagde van bezwaren om de be woners van de kampen naar de kust over te brengen, omdat er gebrek aan plaatsen is die gemakkelijk bereikbaar en van water te voorzien zijn. Hij denkt datten slotte slechts een vijfde van de vluchtelingen over te brengen zijn. In een telegram van den 14en geeft Chamberlain zijn blijdschap te kennen over de aanzienlijke vermindering van de sterfte der kinderen in Transvaal en Orangia (den Vrijstaat) als gemeld in een telegram van Milner van den lOen, ofschoon de getallen in Natal minder gunstig zijn. Hij dankt de autoriteiten voor hun pogingen om den toestand te verbeteren en is overtuigd, dat bij voortgezette pogingen in de kampen weer een normale toestand zal intreden, De vredesgeruchten zijn weer verstomd na de adresdebatten in het Hooger- en Lagerhuis. Het schijnt zeker te zijn, dat die geruchten door de hause-kliek in de city verspreid zijn. Onder andere ter.den- tieuse berichten werd ook beweerd, dat de regeering de kabels naar Zuid-Afrika een etmaal lang in beslag genomen had in verband met vredesonderhandelingen. De kabelmaatschappij spreekt dat echter tegen en evenmin wordt het bericht be vestigd van de Morning Leader, dat de telegrafische gemeenschap met Kaapstad en Johannesburg 36 uren verstoord zou ge weest zijn. In het Lagerhuis heeft minister Balfour, antwoordende op verscheidene vragen, de regeering gedaan betreffende Bulow's ver klaring, dat deze eenige verzekering zou hebben ontvangen ten aanzien van Chamber lain's Edingburgsche rede, gezegd, dat er officieel geen verklaring is gevraagd over deze zaak. Chamberlain heeft geen beschul diging van wreedheid tegen het Engelsche of tegen eenig leger uitgeproken, gelijk te kennen is gegeven op een van de vragen gedaan in een niet-officieel onderhoud. Dat feit is door Landsdowne uiteengezet aan den Duitschen gezant. Naar de meening der regeering is het overigens niet noodig iets te zeggen om Chamberlain's rede te ken schetsen of terug te nemen. Het proces tegen Krause, beschuldigd van het aanzetten tot den moord op Forster, is gisteren in Old Bailey te Londen be gonnen. Krause pleitte niet schuldig. Car son, procureur-generaal, gaf een overzicht van de feiten, zooals deze reeds gebleken zijn voor het politiehof. Uit de Fransclie Kamer. Bij de behandeling in de Kamer van de interpellatie Cuneo-Ornano over de schen ding van de wetten, besluiten en militaire reglementen door den minister van oorlog zeide de heer Cuneo, dat de besluiten door Gallifat en André genomen met betrekking tot de bevordering machtmisbruik zijn. De interpellant verweet den minister van Oorlog zich bezig te houden met de gods dienstige richting van de officieren. Na de verklaringen van den minister van Oorlog deelde de Voorzitter mede, dat vier moties zijn ingediend. Generaal André verklaarde mede te gaan met de motie- Chevillon, waarin de verklaringen van den minister worden goedgekeurd. Deze motie werd met 314 tegen 214 stemmen aange nomen. Los van Rome. Wolf, de man van de Los van Rome beweging in Oostenrijk, heeft geen fortuin en leeft van de politiek. Hieraan dankt hij voor een deel zijne nieuwe verkiezing. Na een allerschandelijkste huwelijks koppeling, een geschiedenis over 't geheel zoo vuil, dat de ergerlijke bijzonderheden ervan in een blad als het onze niet aange duid kunnen worden, werd Wolf uit de politieke club gestooten en zag hij zich ge drongen zijn mandaat ter beschikking zijner kiezers te stellen. Dadelijk stelde hij zich echter herkiesbaar. De verkiezingstrijd was een der onverkwikkelijkste die ooit gevoerd werden. In alle bijzonderheden werd het gepleegde schandaal onthuld. Wolf wist echter o.a. zijn eigen vrouw te bewegen voor hem in de bres te springen. Zij had hem alles vergeven, dus mochten ook de kiezers hem zijn vmenschelijke zwakheden" niet toerekenen. Wolf zelf bezigde nog een ander middel, hetwelk niet zonder uitwer king bleef. Op zijn verkiezingsrondreizer. verscheen hij in de vergaderingen met een revolver inde vuist. De uitslag der verkiezing, zeide hij, zou voor hem,beshssen over leven en dood. Het tractement als lid van den Rijksdag had hij noodig om te leven, daar hij geen fortuin had. Werd hij niet herko zen, dan zou hij met dezelfde revolver zelf moord plegen (1) De uitslag der verkiezing kenmerkend voor de diep treurige toestanden in som mige Oostenrijksche landen met name in Bohemenl is geweest, dat Wolf, zij het met kleine meerderheid herkozen is. Wolf, zooals de Germania terecht her innert, is niet de eenige onder de aan voerders der Los van Rome-beweging, wiens particuliere handelingen in de pers aanleiding geven tot minder loffelijke besprekingen. Ito, de schildknaap van Sihönerer, heeft onlangs op eerewoord geloochend woorden gesproken te hebben, die door een dozijn personen duidelijk verstaan zijn. Sedert, zegt de Germania, is de uitdrukking op eerewoord van Ito identiek geworden met leugen. Een zonderling strijder tegen het Roomsch zedenbederf is ook de afgevaar- digde Hertzog, die de manie bezit iedereen met wie hij in aanraking komt, bij de rechterlijke macht aan te klagen, o.a. diende hij een valsche aanklacht in tegen zjjn bruid, die hij verleid had en toen kwijt wilde wegens een. misdrijf hier niet nader aan te duiden met haar ongelukkigen toe stand in verband staande. Bij een dergelijk feit acnt de Germania het maar een klei nigheid, dat hij de kiesvereemging te Raden, waarvan hij lid is, wegens overtreding der wet op de vereenigingen aanklaagde. En toch is die man nog lid van de Oosten rijksche Kamer en van de partij, die vooral strijd voert tegen de bedorvenheid der Roomsche Kerk en tegen de onzedelijkheid van den biechtstoel 1 Wij twijfelen niet of leel Protestanten zullen bij dergelijke verbalen den Evange- lischen predikant te Weenen gelijk geven, die, toen hem zijn oordeel over de Los van Rome beweging gevraagd werd, bedenkelijk het hoofd sciiudile en verklaarde er geen heil in te zien, als men de afgevallen rotte vruchten uit den Roomschen tuin over den muur van het Evangelisch erf wierp. Hevige storm te Weenen. Sinds van nacht heerscht hier zulk een hevige storm aldus schreef m dato 16 dezer de Weener correspondent der iV. R. Ct. dat nu reeds meer dan vjjftig ongelukken gebeurd zijn. Op sommige straathoeken moesten de menschen zich aan de lantaarnpalen vasthouden om niet omver geworpen te worden. Op den Ring gingen vele menschen plat op de suaat liggen om niet getroffen te worden door de steenen en pannen, die door de lucht gierden. Het verkeer was een tijdlang gestremd door de hevige rukwinden, die paarden en karren omverwierpen en de voorbijgangers optilden Een deel van de Kartnerr.ng is wegens het wrak worden van dakgoten en schoorsteenen afgesloten. De verwoeste spiegelruiten in de winkels zijn legio en de Rettungsgeseil- schaft had handen vol werk. Op hetoogeu blik is de storm nog met bedaard. De werkeloosheid in Duitschland. De Duitsche Rijksdag hield zien gisteren bezig met de interpellatie der sociaal democraten over maatregelen tegen de economische crisis. Posadowsky stelde in 't licht op grond van berichten der Bondsregeeringen, dat de omvang van net ontstaan van arbeiders dikwijls overdreven wordt. Hij wees op de maaregelen van verscneiden rijksinrichtingen met het doel om werk te verschaffen. Verscheidene redenaars noemden de voorstelling van den Staatssecretaris te optimistisch. Duel in Hannover. Nog zijn de onzalige duels van Inster- burg en Jena niet vergeten, of er komt reeds een nieuwe duel geschiedenis uit Hannover. De oudste zoon van het beroemde oude parlementslid Beunigsen, die koninklijk landraad te Springe is, heeft op het pistool geduelleerd met zekeren Taikenhagen, pachter van de koninklijke domeinen. Benningsen kreeg een schot in de borst en werd door zijn broeder, die tegeljjk Landes hauptmann van Nieuw-Gunea is zwaar gewond naar het Hennette hospitaal te Hannover gebracht. Voor Chamberlain. Het gemeentebestuur van Londen heeft besloten aan Chamberlain, uit erkentelijk heid voor zijn aan het land bewezen diensten, een adres aan te bieden. Het zal gesloten worden in een gouden doos. 8tads- en Gewestelijk Xienws. Schiedam, 18 Januari 1902. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politieeen witgaren dameshandschoen, een eind ketting met slot. Terug te bekomen aan de volgen de adressen een zwarte langharige hond bij B. Gijtenbeek, Blauwe steeg 7een wit en zwarte langharige hond bij J. Witberg, Houtstraat 711een gladharig hondje bij W. A. Hoek, Lange Haven 21 een zakje met geld bij H. Roel, Hoofdstraat 111. Dezer dagen herdacht de St. Anna-Ver- eeniging alhier haar 12^-jarig bestaan. Zooals men weet, is het doel dezer lief- dadigheidsvereeniging der R. K. armen onzer stad van kleedingstukken, zooals lijf- en beddegoed, te voorzien. Om dat doel te bereiken heeft de St. Anna-Vereeniging werkende leden, die de kleederen vervaardigen, en contribueerende leden. De contribueerende leden hebben het recht, behoeftigen in de milddadigheid der Vereeniging aan te bevelen. Dat de St. Anna-Vereeniging in haar streven wel geslaagd is, mag blijken uit het feit, dat zijjjgedurende hare 12^-jarige loopbaan niet minder dan 4419 stuks kieeren onder de noodlijdenden verdeeld heeft. Moge de St. Anna-Vereeniging, door milde giften gesteund, steeds voortgaan op den ingeslagen weg tot hulp en steun der behoeftigen en tot voldoening harer ïoowel werkende ais contribueerende leden 1 Uit het land achter den Noordvestsingel zijn ten nadeele van een landbouwer alhier in den afgeloopen nacht een 11 tal eenden ontvreemd. Door het breken van een as van een der wagens van de tram, die gisteren te 2.40 van hier naar Rotterdam had behooren te vertrekken, is in den dienst eenigfl vertraging ontstaan. De equipage van het gestrande stoomschip De Gironde werd gisteren-avond te Rotter dam verwacht. De kapitien is te Brouwershaven gebleven en zal zich met een vertegenwoordiger van de Onderlinge Bergingsmaatschappij aldaar naar het wrak begeven, ten einde te onder zoeken wat nog te redden valt. In de laatsten tijd zijn verscheiden jonge zeelieden van Vlaardingen naar Grimsby vertrokken, om van daar op de stoomtraw lers te gaan varen. Reeds 16 zijn er daar voor de vaart aangenomen. Tot hoofdverpleegster in het ziekenhuis te Delft is benoemd mej. S. G. Smit, die deel heeft uitgemaakt van de ambulance van het Roode Kruis in Zuid-Afnka. BI2Ï2ÏEJ5Ï LAS D. Bij Kon. Besl. is aan mr. A. A. Weve, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari, eervol omslag verleend als president der arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Op 16 Januari 1902 heeft Hare Majesteit de Koningin in plechtig gehoor ontvangen den heer Mirza Samad Khan MomtazaS Sultaneh, ter overhandiging aan Hoogstde- zelve a. van de terugroepingsbrieven van Zijne Exellentie generaal Nazare Age, Yemin- Essaltaneh, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zjjne Majesteit den Shah van Perzië bij het Nederlandsche Hof; b. van zijne geloofsbrieven in hoedanig' heid van minister-president bij even: genoemd Hof. Door de Algemeene Rekenkamer onderstaande candidatenlijst aan H. M. de Koningin aangeboden, ter verkiezing van een secretaris vaD het college ter vervanging van jhr. mr. Van Reenen, die als lid i9 afgetreden lo. G. C. baron van Asbeck, raad' adviseur bij de Rekenkamer 2o. mr. A. S. Mtedema, commies bjj h«t departement van oorlog (1) De Oostenrijksche correspondent der N. I\. Ct. verhaalt in het avondblad van eergisteren de ge schiedenis met dezelfde bijzonderheden als de Duitsche katholieke bladen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2