Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaar£. Dinsdag 28 Januari 1902, No. 7210. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAS DIT BLAD: "»oor ierusdsLs: Dar 3 maanden franco per pos» aoor cense: Neaeri&nd Aficnderiiike Nummers PBIJS DBB ADYKBTESTIÊH: Van 1—6 regeis;J J J i ^o.60 Elke gewone regei meer-0.10 Yoor hernaaide piaatsmg worden billijke overeenkomsten aanaeeaan. A-LEEMKEA O veezicht. 26 Januari 1902. De oorlog in Znid-Afrika. Vredesgeruchten. De geschiedenis van dezen langdurigen °orlog wordt op bijzondere wijze geteekend «oor een telegram, dat een opmerkelijk a't vermeldt. Ic een telegram uit Durban aan de Standard volgens hetwelk in den Oranje Vrijstaat op de Boerenhoven nog VrÜ wat grond verbouwd wordt, wordt tevens gemeld, dat zich in de gelederen aar Boeren thans een aantal vreemdelingen bevinden benevens knapen, die nog kinderen waren, toen de oorlog begon, oiaar die nu het geweer op den schouder hebben genomen. Natuurlijk slaat deze fiiededeeling in het Durbansche telegram niet op enkele gevallendoor geheel Transvaal en Oranje-Vrijstaat heeft een nieuw geslacht de wapeneu opgevat en strijd naast vader, grootvader en broeder tegen den roover. Zoo zal in Zuid-Afrika 200 het moet, geslacht op geslacht tegen den vÜand strijden tot het land weer is vrij gevochten. Het feit, dat zeer vele vreemdelingen in h® gelederen der Boeren strijden, als hier a'thans van Engelschen kant uit welke hi'on dit bericht komt met overdreven ^ordt, bewijst wel, dat de sympathie voor het worstelend volk met is verminderd. Het is dus te begrijpen, dat Engeland in 2lJn eigen belang naar vrede begint te ver bogen. Juister dan alle vorige over vroe- g®re en nog plaats hebbende vredesonder handelingen komt ons een bericht van de Baily News voor, waarin gemeld wordt, dat h°or een partij in Engeland natuurlijk filet officieel aan de Boerendelegatie het °penen van vredesonderhandelingen is ver acht, op een basis door lord Rosebery aangewezen. Het verzoek is gladweg afge- ®'agen, want ook Rosebery wilde met °oren van een onafhankelijk Boerenrijk. Feuilleton. Naar het Duitsch.) 14) had Annette hartelijk lief, ofschoon j*2e slechts een eenvoudige modiste was. ®2e betoonde zich steeds dankbaar voor goedheid der dames Rothenburg, Zoo ^'kwijls ze kon bood zij haar de hulpvaar- handinzonderheid in die koude 'Dterdagen, toen Erik Günther ziek ter t eher lag, had ze de goede vrouw onvermoeid dot "hde gestaan, had ze geen gang naar °kter of apotheker geschuwd, trots sneeuw e «s, kortom had ze met vriendelijk gelaat 11 Tertroostende woorden alle bekommer- 'ssen mede helpen dragen, die treurige gebeurtenissen in een kleine huishouding 6 Weer brengen. -H°vendien hielp ze, zoo menigmaal de ®genheid zich aanbood, bereidwillig orïl ar vriendin een net smaakvol kleed te Woordelijk zegt Daily News, dat zij ver neemt, dat een partij, die grooten invloed heeft op de Boeren-afgezanten, na Rose bery s Chesterfields rede bij hen officieele stappen heeft gedaan, om hon te bewegen, de voorwaarden die Rosebery voorgeslagen had als een grondslag voor onderhande lingen aan te nemen. De afgezanten weigerden echter kortaf dat voorstel te overwegen. In parlementaire kringen te Londen gaat nog een praatje rond naar aanleiding van de verklaring van den eersten lord van de schatkist, dat de regeering geen vredes voorstellen van iemand heeft ontvangen, die bevoegd was namens de Boerentroepen te spreken. Het verhaal luidt nl. dat een man met opdracht om een bepaald vredes voorstel te doen, direct van Schalk-Burger naar Engeland is gekomen. Hij bracht ge loofsbrieven mee en had instructies gekregen om de Engelsche regeering door een hoog geplaatst Engelschman te naderen. Dat gebeurde in Juni 11. De Boeren-afgezant, een tamelijk listig man, vond zijn hooggeplaatst Engelschman in lord Rosebery, bij wien hij zich van zijn opdracht kweet. Rosebery ging daarop naar lord Salisbury en vertelde hem wat kij gehoord had. Maar het Kabinet weigerde de voorwaarde in overweging te nemen op grond dat de oorlog tot een einde kwam met de onvoorwaardelijke overgave van de Boeren. Zoo sprak de Engelsche regeering nog voor kort, maar de rede van Chamberlain, den grootsten oorlogsman, was reeds het preludium van een ander liedje. Pro-Boers in Duitschland en Amerika. De Lokal Anzeiger verneemt, dat onder handelingen gevoerd worden tusschen de Duitsche en de Engelsche regeering over de overhandiging van de in Duitschland ingezamelde gelden, kleedingstoffen, genees middelen enz. aan de Boeren-familiën in de Zuid Afrikaansche concentratie-kampen. Men hoopt hier, zegt het blad, dat het zuiver menschlievende doel, dat van de zijde der Duitschers wordt voorgestaan met goedkeuring en medewerking van de Engelsche regeering gemakkelijk zal zijn te bereiken. Aan baar geld zullen 400.000 mark worden overgemaakt. Het Amerikaansch protest tegen den moord op Scheepers, een Vrijstaatsch bur- ger, die gewond en weerloos werd gevangen genomen, heeft de nieuwe pro-Boer-bewe- gingen in Amerika, die de regeering te Washington 'wil bewegen om krachtig te mtervenieeren, nog doen toenemen, haar duizenden doen winnen. Clark uit Missouri heeft in het Huis van Afgevaardigden een voorstel ingediend, dat het Congres zijn sympathie betuige met de Zuid-Amerikaausche republieken, zijn leed wezen over het lijden door den oorlog in Zuid-Amerika veroorzaakt en zijn hoop dat deze uitspraak van het Congres Engeland aanspore het staken van den oorlog in gunstige overweging te nemen. Het voorstel houdt ook in, dat het besluit aan Engeland, president Kruger en president Steyn zal worden medegedeeld. De Times verneemt nog uit New-York De Pro-Boeren van Chicago bereiden voor den dag van koning Eduard's kroning een betooging voor om die plechtigheid belachelijk te maken. Het comité, dat te Chicago voor de Boerenzaak ijvert, heeft een verzoekschrift aan president Kruger opgesteld om hem uit te noodigen de stad te bezoeken. Het verzoekschrift zal over de geheele stad worden verspreid om handteekeningen te krijgen ook van .onderwijzers en school kinderen. Ben Viljoen gevangen In den nacht van den 25 op 26n dezer bïgaven zich eenige agenten van den Engelschen inlichtingendienst te Pretoria naar een boerderij bij Lijdenburg, in de hoop Hinston, bekend als treinvernieler, gevangen te nemen. Hinston was er niet, maar Ben Vnjoen en twee aides-de-camp werden gevangen genomen. In denzelfden nacht nam kolonel Watson Strijdom en twintig man gevangen, doch werd in den morgen aangevallen door een groote Boerenmacht onder Alberts en Ross. Tijdens het gevecht ontsnapten de gevan gen met uitzondering van drie, die werden gefusilleerd. De Boeren werden terugge dreven met achterlating van tien dooden. Later vroegen zij om een ambulance. De Engelsche verliezen bedroegen drie dooden en vijf gevonden. Bruce Hamilton nam den 24n twaalf Boeren bij Boscbmansfontein gevangen. Twaalf gewapende Boeren gaven zich Vrijdag te Irene over. In een telegram uit Johannesburg dd. 26 dezer bevestigt lord Kitchener de gevangen neming van generaal Ben Viljoen, Hij zegt er bij, dat deze belangrijke gevangenneming ongetwijfeld een aanzienlijke uitwerking zal hebben op de Boeren ten Noorden van den spoorweg. Verder bericht hij, dat onder de Boeren door de nationale verkenners ten zuiden van Middelburg gevangen genomen, zich commandant Hans Botha Devindt. Ander ooriogsnieuws. Tegenover het échec, dat de Boeren door de gevangenneming van Ben Viijoeu wellicht op verraderlijke wijze overvahen leden, staat gelukkig weder een succes door Beyers behaald. Beyers, die zien sedert eemgen tijd in de nabijheid van Pietersburg bevindt, is den 22u een concen tratiekamp binnengedrongen en nam een groot aantal burgers mede, die zich onder worpen hadden. Vrijdag ochtend viel hij Pietersburg aan, waarschijnlijk met het doel paarden en geweren te bemachtigen voor zijn nieuwe recruten, doch nij weru teruggedreven met achterlating van drie doodeu en dne ge wonden. verschaffen. Zoo vloog ook thans Annettes naald vlug heen en weder bij de vervaardiging van Hilda's elegantsoireé-costuum, Niemand echter zag en vermoedde hoe veie heete tranen in stilte uit de schoone oogen van het vlijtige meisje rolden bij de vervaar diging van het bonte kleed, waarin Hilda hoopte te schitteren. Maar geen gedachte van nijd en afgunst kwam op in het hoofd der vlijtige werkster. Ze gunde haar vriendin van gansoher harte het genoegen. Ze vond het gelukkig, dat Hilda zoo vroolijk kon zijn, en zulk eeri groote belangstelling aan den dag legde voor wereldsche zaken Zij had dit nimmer gekundAch, wat stoorde zij zich aan de opgeschikte, het genot najagende mensch- heidl Haar gansche hart behoorde immers slechts aan één en al haar gedachten volgden hem, die op weg was naar het verre, vreemde land. Erik Güather was de zonneschijn geweest in haar treurig bestaan. Omgang had ze weinig met hem gehad, maar zijn komen en gaan, het geluid van zijn veerkrachtigen tred op de trappen, de heldere klank zijner frissche stem, zijn vriendelijke groet, de trouwe openhartige blik zijner oogen, dat alles was voldoende, om haar weldadig aan te doen. En dit alles moest ze nu missen alleen de arbeid bieef haar over tot troost. Ijverig werkte ze voort, tot het begon te schemeren. Juist had ze haar lampje aangestoken, toen ze Hilda met lichten tred de trappen hoorde opspringen. Nieuws gierig wipte het ijdele meisje binnen om het kleureffect van het nieuwe costuum bij lamplicht te zien. Met vroolijke verbazing bekeek de kleine dame den smaakvollen japon. »Lieve Annette, hoe keurig hebt ge hem gemaaktHoe kunstvaardig is toch uw hand Men zou haast denken, dat ge feëenhanden hebt! Maar wat scheelt je? Je hebt je zeker te druk gemaakt, uw oogen zijn immers rood 1 Of hebt ge geschreid Hebt ge verdriet Annette Misschien slechte tijding van uw vader?" De eene vraag volgde op de andere Annette gaf antwoord op de laatste. »Ja, mijn arme vader is ijjdend, Ik ben gisteren bij hem geweest, anders had ik u den japon reeds gebracht." »0, je bent een lief, goed schepsel I" sprak Hilda vleiend, terwijl ze den arm om haar vriendin sloeg. »Je denkt te veel aan anderen en te weinig aan je zeive. Ik durf wedden, dat je den ouden man weer een groot deel van je verdienste gebracut hebt 1 Nu de oude heer zal wel weer herstellen, hij wordt immers goed verpleegd, 't Is schande van dien rijken Lindner, dat hij" »Ach, Hilda, spreken we niet van mijn zwager. Kom, pas aen japon maar liever eens aan I" »Gaarne, maar hier niet. Ga mede naar mijn moedertje; ze gevoelt zien niet al te wel. Ze zal blij zijn, je te zien en het zal haar tevens een weinig afleiding geven, als ze het praentwerk uwer handen be kijkt." Annette ging bereidwillig mede. Het was een uitspanning voor naar eens bij die lieve, goede menscnen te zijn, waar misschien ook over Enk Günthergesproke.-i werd. Ze werd in dit vermoeden niet bedrogen. Nadat mevrouw Rothenburg de bekwaam heid en ijver van Annette geprezen had, stond ze erop, dat de vlijtige werkster een poosje zou blijven en natuurlek was de voormalige huisgenoot weiura net onder werp van het gesprek. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1