Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaars. Donderdag 30 Januari 1902. i\o. 7212. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS YAH DIT BLAD: oor scmeasur per o maanaen rsucc per pos» door per.ee: Nederland i Aizccrieriiike Nummers 0.05 PRIJS DER ADYERTKHTIÊH: Van 1—6 regeis'i J J f 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor bemaalde plaatsing worden biilüke overeenkonasten aangegaan. AXtiEMEEN OVERZICHT. 29 Januari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. Van het oorlogsterrein valt heden niet bijster veel nieuws te vermelden. Comman- dant Beyers, die den vijand geducht beeft toegetakeld te Pietersburg en al de strijdbare mannen uit een concentratie kamp heeft meegenomen, trekt op naar bet Houtbosch-district in het Zoutpansge- bergte en heeft dynamiet bij zich om treinen te vernielen, waar hij er maar gelegenheid toe ziet. De Tommies mogen elkaar dus "goede reis" wenschen als zij van die ge vaarlijke gelegenheden moeten gebruik ^aken. Ook Smjman, die met 12 Boeren bij Rietpoort ten Noorden van Warmbad in een gevecht met luitenant Biddey gevangen werd genomen, had een voorraad dyoamiet bij zicb, hetgeen er op wijst, dat men van Doerenzijde zijn aandacht ook weer meer aan de treinen gaat wijden. Reuter seint in dato 27 dezer uit Pretoria Bruce Hamilton verrastte den 25n na een Dachtelijken tocht een lager te Nel'span tus schen Ermelo en Bethel. De Boeren vlucht ten, maar werden ettelijke mijlen vervolgd. Twee hunner sneuvelden, vier werden er gewond en 82 gevangen genomen, o. w. veldkornet de Villiers, kapitein de Jager van de Staatsartillerie, en L. de Jager, lid van den Eersten Volksraad. Alle voorraad 'n het lager werd buitgemaakt. Het verlies aer Engelschen was 1 officier zwaar en man licht gewond. Kitchener seinde in dato 28 dezer uit Johannesburg. Over de afgeloopen week vermeldden de kolonnes 21 Boeren gesneuveld, 20 gewond 322 gevangen genomen; 53 hebben zich °vergegevenen243geweren zijn buitgemaakt, In het Noordoosten der Kaapkolonie is de vijand zoo in aantal verminderd, dat French een deel zijner troepen uit dat gebied terug getrokken heeft. In het westen nadere n de toebereidselen voor eene voorwaartsche be weging hun voltooiing, maar wegens de groote opstanden komt men daar slechts zeer 'angzaam vooruit. De blokhuislmie van Frankfort naar het oosten zal morgen bij Vrede aangesloten Worden bij die welke in Botha's pas begonnen is. Veldcornet Bode's commando heeft be raadslaagd of het zich zou overgeven er °otstond oneenigheid en de burgers gingen Biteen. Bode en drie anderen kwamen zich daarna overgeven; zij meldden de verras sing van het lager bij Nel'span, reeds door Kouter geseind. Kitchener (broeder) zegt, «lat de niet gewonde gevangenen 94 man talden. Een sterke patrouille uit Lichten- berg raakte gesplitsteen deel er van Werd bij Rietvlei ten Z. O. van Lichtenberg omsingeld en kreeg 8 dooden en 5 gewonden, 'II werden gevangen genomen, maar weer losgelaten. Aangezien te Lijdenburg bericht ont vangen was van een aanstaande bijeenkomst van Schalk Burger en Ben Viljoen, werden patrouilles uitgezondendeze legden zich op de loer bij de blokhuislijn om de mannen van Viljoer. te vangenadjudant Nel werd gedood, adjudant Ventersgevangen ge nomen. De Evening News te Manchester bevat het verhaal van een soldaat, die, uit den Oranje-Vrijstaat schrijvende, vertelt hoe de Boeren een Engelsch convooi veroverden, waarbij aan de zijde der Engelschen tal van dooden en gewonden vielen en 35 gevangen genomen werden. De Daily News vraagt, of dit verhaal misschien betrekking heeft op hetgeen te Nonskraal (Kokskraal bij Fauresmith is voorgevallen, waarover tot dusver zoo weinig uitgelekt is. De correspondent van de Daily Mail te Kaapstad vindt de verontrustende tijdingen, die de Daily News uit Kaapstad heeft gekregen, eenvoudig bespottelijk de toestand in de Kaapkolonie is sedert het begin van den ooriog nooit zoo goed ge weest, zegt hij, als thans. Alleen in het westen vindt men nog georganiseerde Boeren-commando'selders slechts woud- loopers. De handel neemt toehandels agenten dringen weer tot in de uithoeken der kolome door en voeren belangrijke bestellingen uit aan levensmiddelen en kleeren. De eerste-minister der Kaapkolonie heeft aan een journalist gezegd, dat de Engel schen in de Kaflerlanden Kaffers gewapend hebben, opdat zij zich-zelf zouden kunnen verdedigen voorts alleen in de aangevallen dorpen der Kaapkolonie, waar de blanke burgerij te zwak was. Vredesonderhandelingen? In het Hoogerhuis heeft de anglicaansche bisschop van Hereford verzet aangeteekend tegen den eisch van onvoorwaardelijke overgaat. Hield men dien vol, dan zou de oorlog nooit uit zijn, voorspelde hij de regeering was bezig in Zuid-Afrika draken- tanden te zaaien. In het Lagerhuis heeft minister Balfour gezegd, dat er geen voorstel tot vredes onderhandelingen ontvangen was van iemand, die gemachtigd was uit naam van de Boeren te spreken. Maar Zaterdag avond iaat was er een mededeeling ingekomen van de Nederlandsche regeering. Die mededeeling werd nu overwogen. Zoo spoedig mogelijk stelde de regeering zich voor, een afschrift van die mededeeling en het antwoord van de Engelsche regeering ter tafel te leggen. De Brusselsche Petit Bleu schrijftDe mededeeling van Balfour in het Lagerhuis wordt te Londen uitgelegd als de aankon diging van vredesvoorstellen, door de Neder landsche regeering uit naam der Boeren aan Engeland gedaan. Deze uitlegging, aldus zegt de Petit Bleu in staat te zijn te verklaren, is verkeerd. De afgevaardigden der Boeren in Europa nebben geen vredesvoorstel gedaan. Zy hebben niemand opgedragen het voor hen te doen. Zij weten niet welke mededeeling de Nederlandsche regeering aan de Engel sche heeft kunnen doen. Het is niet onmogelijk, voegt het blad er bij, dat de Nederlandsche regeering in vriendschappelijk gevoel edelmoedig op zich genomen heeft het Engelsche kabinet te polsen. Ook is het mogelijk, dat haar mededeeling Nederlandsche belangen betreft Maar in eik geval zijn de afgevaardigden der Boeren aan dezen stap volkomen vreemd. Nader seint Reuter, dd. 28 dezer, nog Labouchère vroeg heden in het Lagerhuis of er sedert de onderhandelingen tusschen Botha en Kitchener voorstellen tot het openen van onderhandelingen, naar het heette van de Boerenleiders afkomstig, door een lid van den Geheimen Raad aan den eersten minister fiord Salisbury) waren gedaan. Balfour antwoordde, dat als de voor stellen niet van gemachtigden kwamen, zij geen geschikt onderwerp voor vraag en antwoord in bet Lagerhuis zijn. Chamberlain zeide, dat er niets is wat de Boeren aanvoerders te velde zou be letten voorstellen tot het openen van onderhandelingen te doen aan Kitchener. Als zij dat doen, heeft Kitchener last die voorstellen aan de regeering over te brengen. Vit Rome. De Politische Correspondenz verneem t uit Rome, dat in het consistorie, te houden in den loop der maand Mei, door den H. Vader den kardinaalshoed zal worden verleend aan de reeds tot kardi naal benoemde aartsbisschoppen van Praag en Krakau, alsmede aan den apos- tolischen delegaat te Washington. Uit dezelfde bron verluidt, dat mgr. Martinelli als delegaat te Washington zal worden vervangen door mgr. Fluconeo, delegaat te Ottawa. Een titularis voor de inter - nuntiatuur te 's-Gravenhage zou nog niet zijn aangewezen, doch als candidaten worden geooemd mgr. Rmuzzi, mgr. Guidi en de voormalige apostolische delegaat te Bombay, mgr. Zalewski. In Trasteverre te Rome heeft dezer dagen een groote katholieke meeting plaats gehad om te protesteeren tegen het wetsontwerp op de echtscheiding. Tal van politieke redenaars uit alle standen traden als sprekers op. De bijeen komst had een voorbeeldig ordelijk verloop, zoodat, zegt de berichtgever der Germania, een vreemdeling niet zou geloofd hebben een protest-vergader ing van heetbloedige Italianen bij te wonen. De Duitsche Jezuïetenwet. Bij de toelichting van de interpellatie van het Centrum in den Rijksdag over de intrekking der Jezuïetenwet, zeide dr, Spahn (Centrum) gisteren in den Rijksdag o. a. Pruisen heelt zich zelfs tot Nederland gewend om ook daar de verbanning van de Jezuieten te verkrijgen, maar Nederland weigerde. Ter beantwoording van de interpellatie, waarbij vooral de houding van den Bondsraad ter sprake kwam, las Posadowsky als vertegenwoordiger van den Rijkskanse lier eene verklaring voor, waarin gezegd werd, dat in breede kringen van de Prote- stantsche bevolking, op grond van gschied- kundige herinneringen, tegen het weder toelaten van de Jezuïetenorde levendige bezorgdheid gevoeld wordt, en dat die bezorgdheid tamelijk diep in het volksge moed wortelt. Bij den strijd van meeningen tusschen protestantsche en katholieke krin gen over de Jezuïtenorde kunnen de regeeringen van de verschillende staten eerst na rijpelijke, lange overweging een besluit nemen in zake de voorstellen, die den bestaanden wettelijken toestand willen veranderen. Het is te verwachten, dat de verbonden regeeringen nog in den loop van de loopende zitting over de hangende kwestie een beslissing zullen nemen. Uit het antwoord der regeering valt echter reeds op te iraken, dat er op intrekken ook nu niet veel te rekenen valt. Uit het Engelsche Lagerhuis. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de Troonrede in het Lagerhuis stelde Boland gisteren een amendement voor, waarin geprotesteerd wordt tegen het optreden der regeering op Malta, vooral met haar proclamatie, die de vervanging van het Italiaansch bij de rechtbanken door het Engelsch verdedigde. Chamberlain verdedigde breedvoerig de houding der regeering. Hij gewaagde daar bij van de ontstemming, welke de procla matie in Italië gewekt had. Hij betreurde het, dat iets de goede betrekkingen, die er altijd tusschen de twee landen bestaan hebben, zou verstoren, waar hun belangen in veel gevallen overeenstemmen. De mi nister bood aan, de proclamaties in te trekken, als hij daarmede he t gevoel van ontstemming in Italië kon wegnemen. Na eenig debat werd het amendement ingetrokken. Uit Columbia. Een te New-York vertoevend vertegen woordiger der Columbiaansche liberalen, zegt vernomen te hebben, dat een liberale strijdmacht onder Soto de conservatieven, aangevoerd door Traniaver en den Jezuiet( Espana verslagen heeft na een bloedig gevecht by La Cruz op 50 K.M. ten zuiden van Dogota. Een groote hoeveelheid wapens en schietvoorraad en verscheidene kanonnen werden buitgemaakt. Espana sneuvelde. glacis- en tiewe&teiijK .Nieuw-, Schiedam, 29 Januari 1 902. Gisterend avond meldde zich bij de politie alhier aan een Duitscher, zonder geld, die op weg was naar Londen, met NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1