gaarde Bisschop naar Nederland af, om de Boerenleiders te polsen over het openen van vredesonderhandelingen op de navolgende voorwaarden ten eerste zouden Transvaal en Vrijstaat zelfstandig worden naar het voorbeeld van Canadavervolgens zou de militaire bezetting door Engeland niet onredelijk gerekt wordenter, derde volledige amnestie voor de republikeinen en de rebellen ten vierde subsidie van Engeland voor den herbouw der hoeven en de her vatting van het boerenbedrijf, Eoosegaarde Bisschop sprak met de voornaamste Boerenleiders in Nederland, uitgezonderd president Kruger, dien zij het overbodig vonden te gaan spreken, aangezien de president machteloos is. De Boeren leiders overwogen de voorstellen, maar de Daily flews verklaart de uitkomst van hun overwegingen niet te kunnen mee- deelen. Lord Landsdowne, minister van buiten- landsche zaken, ontving eergisteren-avond ettelijke gezanten in bijzonder gehoor. De Internationale Arbitrage-bond heeft aan de Engelsche regeering geseind om het Nederlandsche vredevoorstei te steunen. In de voorzalen van het Lagerhuis te Londen was gisteren eene aanzienlijke belangstelling op te merken, met het oog op de stappen der Nederlandsche regeering tengevolge van een bezoek van Salisbury en Landsdowne aan dit parlementsgebouw, waar zij een geheime officieuse bijeenkomst hadden met verscheidene ministerieele colleges in een der commissiekamers van het Huis' De Londensche „bladen melden, dat ds. Fillingham, die op het punt staat om naar Amerika te vertrekken met een zending in het belang van den vrede, te Brussel een lang gesprek heeft gehad met den heer Fischer, die hem machtigde te zeggen, dat er geen vredesonderhandelingen, welke ook, op het oogenblik aan den gang waren maar er zijn in Europa behoorlijk geaccre diteerde personen, die gemachtigd zijn te luisteren naar alle redelijke plannen. De Boeren-republieken zijn bereid zelfs nu nog de vrienden en bondgenooten van Engeland te worden en waarborgen te geven op het stuk van kiesrecht, behandeling van inboor lingen en van alle punten die in geschil waren. De vredesgeruchten hadden gisteren een gunstigen invloed op de beurs te New-York en te Londen, vooral op de consuls en Kaffermarkt. Intusschen verluidde niets authentieks over den aard van het Neder landsche vredesvoorstel. De overwegende meening schijnt te zijn, dat de Nederlandsche regeering alleen de Engelsche heeft willen polsen af zij Nederlands bemiddeling zou aannemen. Tot gisteren-middag waren er in de officieele kringen te Berlijn geen bijzon derheden bekend betreffende pogingen tot bemiddeling van Nederlandschen kant in de Zuid-Afrikaansche zaak.Dien overeenkomstig wordt verder verzekerd, dat de Duitsche regeering noch van te voren haar instemming betuigd heeft met een daad van den Nederlandschen minister, noch zich daarbij aansluit. In de Berlijnsche pers overweegt weliswaar voorloopig nog de twijfel aan een spoedig te voorzienen vrede, maar wordt de Nederlandsche poging tot be middeling toen met de meest mogelijke sympathie besproken en de wensch geuit, dat zij eenig gevolg moge hebben. Van Engelsche zijde schijnt men geen spoedig tot stand komen van den vrede te verwachten. Van Wellington zijn gisteren 500 manschappen met paarden vertrokken naar Zuid Afrika. Een tweede detachement van 500 man zal den 8n Februari ver trekken. Bovendien is men bezig aan het samenstellen tot vertrek van een detache ment van 1000 man en nog een detache ment van 1000 man zal gereed zijn om te vertrekken als dit noodig is. Uit den Duitsche Rijksdag. In de begrotingscommissie van den Rijksdag bracht A. G. Muller gisteren het hoofdartikel dat de socialistische \oorwarts dien dag had ter sprake. Dat artikel handelt over waarschijnlijk te verwachten nieuwe vlootstellen en drukt een aanschrij ving van den staatssecretaris van 's rijks marine-departement over. Tirpitz verklaarde die overgedrukte aanschrijving authentiek. Hij betreurde de voorgekomen onbeschei denheid of den diefstal van een officieel, vertrouwelijk stuk. Hij betoogde, dat de aanschrijving volstrekt niets nieuws inhield, doch enkel een consequentie is van de positie, waai in het ministerie van marine tegenover het vlootontwerp verkeert. De staatssecretaris las tot nadere verklaring zijn den 6en Juni 1900 in den Rijksdag gehouden betoog voor over verdere behan deling der in de vlootwet slechts voorloopig uitgestelde vloot voor de buiten-Europeesche w.! teren. Verscheidene sprekers wezen er daarna op, dat de aanschrijving op zichzelf niets schrikwekkends heeft, daar het ten allen tijde van den Rijksdag afhangt te bepalen, of de financieele en andere binnenlandsche vooruitzichten, waarvan de aanschrijving spreekt bestaan, zeodat men tot nieuwe versterking van de vioot zou moeten komen. Op de Filippijnen. Uit New-York wordt aan de Times gemeldDe fiscale politiek van Amerika op de Filippijnen veroorzaakt verdeeldheid in de republikeinsche partij. Carnegie heeft in een redevoering gezegd, dat de politiek van Amerika tegenover de Filippijnen even onverdedigbaar is als de Engelsche politiek tegenover de Boeren. 8 la (is- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 Januari 1902. Bij de politie is aangifte gedaan dat van den sneltrein, die gisteren te 12.49 het station alhier, in de richting van den Haag passeerde, ter hoogte van het perron door een steen een glasruit van een der coupés werd verbrijzeld. Heden-ochtend is door de politie alhier een schipper aangehouden die gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad voor t 2 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. In de te 's-Gravenhage gehouden verga dering van den Algemeenen Tuinlieden- en Bloemistenbond is tot 1ste secretaris ge kozen onze stadgenoot, de heer Smelt. Gisteren kreeg een 27-jarige bootwerker, werkzaam op het stoomschip P. Woerman, liggende aan de Rijnhaven te Rotterdam, eeen partij dennenhout, die door de gladne.d uit den strop viel, op het lichaam. De man brak verscheidene ribben en beide beenen. Hij was onmiddellijk een lijk. Mr. D. Fock, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal op 4 Februari te Rotterdam een lezing houden in een verga dering van de kiesvereemging Vooruitgang, district I. Men meldt uit Maassluis Gisteren-middag omstreeks 4 uur 20 m. strandde bij storm uit het N. N. W. met veel zee bij het binnenkomen van den Nieuwen Waterweg, bij rood 2 bij de Zuiderpier, het Engelsche stoomschip West- field komende van Galatz en bestemd voor Rotterdam. Sleepbooten en de stoomred- dingsboot vertrokken naar het gestrande stoomschip. De zeeën braken kort na de stranding over het stoomschip heen. De sleepbooten konden geen verbinding met het stoomschip krijgen. De bemanning en de zeeloods, te zamen 26 man, zijn met de stoomreddingsboot van boord gehaald en aan den Hoek van Holland geland. Omtrent het Spaansche stoomschip Bakio, Zondag j. 1. in den vroegen morgen gestrand aan den Hoek van Holland, verneemt de N. C. nog het volgende Het stoomschip is verder van den wal gedreven en iigt nu in 9 meter water slechts de toppen van de masten zijn zicht baar. Het schip kan niet geborgen worden, zoodat getracht zal worden het te laten springen, teneinde het vaarwater vrij te maken. Tijdens de stranding was geen loods aan boord. Uit zee teruakeerend, trachtte de Bakio de inkomende Harwichboot te volgen, doch door een rukwind slingerde het vaar tuig op de Noorderpier. In onze Vroedschap. Na verloop van ruim vijf weken kwam gisteren de Raad onzer gemeente opnieuw bijeen ter afdoening van eenige urgente onderwerpen. Dat er na zoo langen tijd werk te over was voor onze vroede vaderen, laat zich wel denken. Een berg van inge zonden stukken, die het geduld van het groot aantal belangstellenden op de publieke tribune op een zware proef stelde, moest doorworsteld worden alvorens het afdoen der vrij lijvige agenda een aanvang r.am. Waarom toch heeft de Raad inzake het bepalen van den tijd der Raadsvergade ringen het heft uit de handen gegeven De vroegere regeling, die bepaalde, dat geregeld om de veertien dagen of drie weken de Raad vergaderde, voorkwam zeker zulk een opeenstapeling van werk. Dat de Raad er zich met den Franschen slag afgemaakt heeft, kan zeker niet gezegd worden. Er is over sommige onderwerpen al te lang gedebatteerd. De kunst om in weinige woorden veel te zeggen, behoort niet tot de eigenaardigheden van den Schie- damschen raad. Integendeel schijnen som mige leden er behagen in te scneppen den communalen tijd zoek te maken met een lang debat en vervelende herhalingen over een zaak, die met een paar woorden in het reine kan worden gebracht. Van die eigenaardigheid heeft de Voor zitter zeker niet blijk gegeven in zijn Nieuw- jaarspeech, die kon en krachtig de puntjes ddar zette, waar ze behooren te staan, evenmin 's Raads nestor, c. de heer Klein, die even beslist als kort antwoordde. De benoeming van een Directeur der Gasfabriek en Drinkwaterleiding is uitgesteld. Dat was te verwaenten. De Kaausleden meenen terecht met zoo blindelings op de leiding van B. en te moeten vertrouwen, dat zij zien maar gewung vereenigen met een voordracht, cue Uit een enkel persoon bestaat. Als dat nu werkelijk de eenige persoon is, die zoowel tneoretisch als prac- tisch voor de betrekking geschikt is, moet dat zonneklaar blijken. Dan ook moet blijken, dat bij het benoemen van dien man, op dat salaris, alle tusschenkomst van speciali teiten eventueel, zooal met geheel uitge sloten, dan toch tot zeldzame uitzondering gemaakt wordt. Anders toch zou 't veel wijzer zijn niet zoo ver en tot zoo hoogen prijs te zoeken, wat dichterbij en met minder gelde lijke lasten gemakkelijk te verkrijgen is. De Raad heeft ter vervulling van de bestaande vacaturen in het College van Curatoren van het Gymnasium benoemd den burgemeester dezer gemeente en den pastoor-deken dezer stad. Herinneren we ons wel dan was burgemeester Ver steeg reeds eenmaal curator. Waarom hij toen zoo spoedig het college verliet, is voor het groote publiek niet gebleken. Door de benoeming van pastoor Damëls heeft de Raad een stap verder gezet in de richting, die reeds met de benoeming van ds. de Wilde was ingeslagen, Hopen wij, dat de nieuwbenoemde, gesteld hij werkelijk in het college zitting neemt, daarin een aangenamen weikkring vinde en hem een eventueele aanneming nimmer berouwe. Bij het behandelen van de kwestie der overname van de H. B. S. door het Rijk is gebleken, dat er werkelijk een -kansje is dat wjj van dat dure hou-paard afkomen, voor het minst een hoogere subsidie erlangen. Bij de bespreking van de grondaanvrage nApollo" is de eeuwige erfpachtkwestie weer ter tafel gebracht. De voorstanders hebben een klein succesje behaald door de aanneming der motieDe Groot, bepalend dat die kwestie in den Raad zal worden uitgemaakt, alvorens over afstand van grond zal worden beslist. Dat het eind van dit vervelend liedje zal zijn, dat ieder geval van grondafstand op zich zelf moet worden beoordeeld, is gemakkelijk te voorspellen. De Beursbrug heeft ook de revue inden Raad gepasseerd. Allen hebben het onding bekeken en geoordeeld, dat het voor een nieuw bruikbaar instrument moet plaats maken. Dat de Burgemeester hierbij de Zaandamsche sluiskwestie in herinnering bracht, was wel eigenaardig, 't Is te hopen, dat deze kwestie niet even groote verhou dingen als de kwestie daar ginds aanneme. Na afdoening der archiefzaak was ook de wijziging der verordening voor de plaat selijke schoolcommissie spoedig afgedaan. Voor het feminisme gevoelt onze Raad nog zoo weinig, dat de dames nog niet het hei ligdom onzer schoolcommissie zulien binnen treden hoogstens zullen zij op den drempel gehoord worden. Nog minder gevoelen natuurlijk vele vroede vaderen voor oude rechtstitels, vooral wanneer die aangevoerd worden van Roomschen kant. Waar zou 't ook heen moeten als alles teruggegeven moest worden, waarop de Roomschen terecht aanspraak doen gelden 1 Neen, dat moeten de heeren te Overschie maar uitmaken. De kwestie der werkeloosheid zal daar entegen in eigen boezem tot klaarheid worden gebracht, hetzij dan al of niet met voorlichting der Kamers van Arbeid. Zoo besliste de Raad aan het eind zijner langdurige zitting over dit eenvoudige onder werp, waaraan nog bijna een kwartier van den gemeentelijken tijd werd gewijd. BOSESLA^D. EERSTE KAMER. Staatsbegrooting. De leden der Eerste Kamer hebben zich niet onbetuigd gelaten bij de algemeene beschouwingen over de begrooting. Men kwam daarmede zelfs in een zitting niet gereed. Van links en rechts traden verschillende sprekers op en onder hen waren sterren van de eerste grootte, mannen, die sinds lang hun sporen op parlementair gebied hebben verdiend en aan wier woorden gezag wordt toegekend. De veteraan, mr. G I e i c h m a n, tot voor korten tijd nog president der Tweede Kamer opende het debat met duidelijker uiteenzetting te vragen, in welken zin van het Kabinet christelijke maatregelen zijn te verwaenten. Over en weer zetten vervolgens de par tijen hun standpunt uiteen, waarbij men van de Rechterzijde zijn vertrouwen uitsprak in het Kabinet en de heer Van den B i e s e n, de invoering van een beschermend stelsel en o. a. een tijdelijke heffing van matige graanrechten wenscheljjk achtte' Dat dit verlangen niet bestreden bleef, spreekt van zelf. De heeren Van Nierop Breebaart en Van Heek trokken onmiddeljjk hun rhetorische degens. Zeer beslist en zeer principieel was de heer Reekers, die het optreden der tegenwoordige regeering niet alleen gerecht- vaaidigd acht als resultaat van den stem busstrijd maar ook als eisch der tegen woordige tijdsomstandigheden. Origineel maar tevens vinnig en anti- clericaal was als altjjd de heer Rutgers van Rozenburg. Hij erkent den oorsprong van het Kabinet als wettig en natuurlijk, want, zeide hij, de Volksver tegenwoordiging moet een afspiegeling zjjn van den volkswil. Maar na deze schijnhaar welwillende inleiding ging hij voortDoor de kieswet is nu eenmaal aan menschen, die meer verstand hebben van catechismus dan van staatsrecht, kans gegeven, dit Kabinet in het leven te roepen. Cathechismus en staatsrecht schijnen dus, volgens den heer Rutgers, min of meer tegenover elkander te staan. In tegenstelling met den heer H o v y, die o. a. op bespoediging der vrijmaking van het onderwijs aandrong, verdedigde de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2