eene R. K. Dienstbode. Oproeping. Verpachting van liet Veer administratief werk Zetkastelein. BOSES1A: 1). ZaakTer Laan, ADV EHTE5TIEN. Gevraagd tegen 1 Maart aan het Huis te Riviere voor den tijd van drie laren. gevraagd, Wij vertrouwen, dat de Transvaal-avond aanst. Vrijdag een groot publiek in de zaal der Oificieren-Vereeniging zal te zamen brengen. Dit vertrouwen achten we gegrond eens deels op het alleszins prijzenswaardig doel, dat met deze soirée wordt beoogd de netto opbrengst zal immers ten goede komen van het hier te stichten Afrikaner huis anderdeels op het werkelijk zeer afwisselend genot, dat dien avond zal wor den geboden. Bij een belangwekkende rede van den heer J. Rovers, koopman te Am sterdam, die lang in Zuid-Afrika vertoefde, zullen we in het koorwerk een paar Schie- damsche solisten te hooren krijgen, die in de muzikale wereld gunstig bekend zijn. Een avond dus vol afwisselend genot, die gelegenheid zal geven op eigenaardige wijze het plan door de afd. Schiedam van de N. Z. A. M. in 't belang der arme ballingen ontworpen, te steunen. Late zich het wel dadig Schiedam niet onbetuigd metende 386.285 netto rag. ton, waarvan 5 zeilschepen, met 2519 netto reg. ton, en 4 zeelichters, met 1965 netto reg ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 436 schepen, met 382.179 netto reg. ton. In Januari 1901 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 481 schepen, metende 437.675 netto reg. ton, waarvan 9 zeil schepen. met 10 693 netto reg. ton, en 3 zeelichters, met 1935 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 474 schepen, met 434 017 netto reg. ton. Alzoo voor den Nieuwen Waterweg een vermindering van 37 schepen en 51.390 netto reg. ton, en voor Rotterdam eene vermindering van 38 schepen en 51.838 netto reg. ton. Wij vernemen, dat door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij is aangekocht den Ploegmolen met het aangrenzende terrein, teneinde 'daarop hare remise, paarden stallen enz. te stichten. De molen zal worden afgebrokenhier door zal het aantal windkorenmolens weder met een verminderen, zoodat onze stad nog een zestal van zijn eenmaal zoo bekende windkorenmolens zal overhouden. Nu ook deze zaak is opgelost, kan men verwachtten, dat de tram spoedig binnen de gemeente zal rijden ten minste het gedeelte van af het Station Holl. Spoor tot aan of nabij de Koemarkt (iijn A. der con cessie) dat binnen 1 jaar na dagteekening der concessie moet gereed zijn. Mej. A. van der Roeven alhier is tot tijdelijk onderwijzeres aan school A (hoofd den heer Tijl) met ingang van heden door B. en W. benoemd. Voor de vacante betrekking van leeraar (tijdelijk) aan de Hoogere Burgerschool in Staathuishoudkunde hebben zich een zestal sollicitanten aangemeld. Gisteren-middag omstreeks half vier is een begin van brand ontstaan ten huize van den heer van der Vlies aan de Tuinlaan, doordat op de tweede étage vonken waren geraakt tusschen den schoor steen en den schoorsteenmantel. Door een agent van politie werd met eenige emmers water de brand gebiuscht. Heden herdenkt de korenmeter-weger J. Hoogland onder vele blijken van belang stelling den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de stads-korenmeters- wegers. In de laatst gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad is besloten over te gaan tot algeheele demping van de Westerhaven en dit terrein te bestemmen tot bouwterrein. Het besluit werd met 20 tegen 16 stemmen genomen. Door den zeer lagen waterstand is men tijdens laag water begonnen met het her steilen van den breuk in den westelijken dam, liggende in de Scheepmakershaven te Rotterdam, welke doorbraak Zondag-nacht bij vliegend weder plaats greep. Mocht de stand van tiet water blijven ais nu, dan zal men in een paar dagen den dam in vooverre hersteld kunnen hebben, dat ander gevaar geweken is. Van de onder water zittende heimachines is nu een gedeelte zichtbaar Men meldt uit Maassluis Het stoomschip We-tfield ligt thans met den kop om den Noord, verder van den dam af en meer naar buiten. Van de lading is thans door een blazer eene partij aan den wal gebracht. Wegens zee en wind is het stoomschip door vaartuigen met meer te naderen. Gedurende de maand Januari kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 444 schepen, EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 31 Jan. Zonder discussie is goedgekeurd het ontwerp betreffende de wettelijke voorzie ning in zake de overbrenging der afdeelin- gen Arbeid en Landbouw. Bij het debat over Binnenlandsche Zaken bepleitte de heer Van BastenBaten- b u r g staatstoezicht op het verzekerings bedrijf, te eerder gewenscht bij de toene mende concurrentie op dit gebied, waarvan min of meer kwade praktijken te duch ten zijn. De heer Van Zinnicq Bergmann betoogde de urgentie van definitieve wet telijke regeling der drankwet-kwestie, opdat er een einde kome aan den toestand van onzekerheid en ongelijke werkingen, in afwachting van een definitieve wet, waai bij spreker hoopt, dat bepaald zal worden, dat bij het overlijden aan de weduwe of de erfgenamen in rechte linie de vergunning" zal worden toegestaan. Spr. wenschte, dat van het ministerie van Binnenlandsche Zaken een circulaire zal uitgaan, om niet te moeilijk te zijn in het toestaan van buitengewone vergunningen. Voorts keurde hij af, dat de Minister de Leerplichtwet als ware 't in bescherming neemt. De heer A I b e r d a achtte daarentegen 's ministers antwoord in zake de Leerplicht wet uitnemend en betoogde het groote belang van lager en voortgezet onderwijs en ambachts-onderwijs, om zoodoende den werkman, die hand en verstand weet te gebruiken en daardoor voldoening van ztjn arbeid ziet, tot tevredenheid te stemmen. Spreker wenschte het onderwijs naar vasten maatstaf en tal gesteund te zien, en hoopte, dat de minister de pensionneenng der onderwijzers en van hunne weduwen en weezen zal bespoedigen. De heer R e n g e r s, besprekende de thans bestaande misstanden in de bestrijding der besmettelijke ziekten, wenschte in het belang der financiën en der hygiëne meerdere gelegenheid tot ontsmetting op rijkskosten. De heer Vening Meinesz achtte de gelegenheid tot de plaatsing van krank zinnigen in gestichten onvoldoende, hetgeen hieruit blijkt, dat te Amsterdam jaarlijks 30 a 40 krankzinnigen in het Wiiheimina Gasthuis moeten worden verpleegd. Ook wtnschte hij beter waarborg tegen de ontvluchting van krankzinnigen. De heer Van der Does de Wille- b o i s acht naast Rijkscontrole noodzakelijk voor de vreemde levensverzekering maat scnappijen een zakeiijken waarborg in Nederlandsche staatsfondsen en wil de commissarissen van politie met bet oog op pensioen met de burgerlijke ambtenaren doen gelijkstellen. De heer Van Lier vraagt naar den stand der zaak van de subsidieering der onverplichte gymnasia en pensioneering van de leeraren daarvan, welke beide zaken moeten gescheiden worden. De heer Godin de Beaufort vraagt of den minister reeds iets bekend is van de resultaten van het ondezoek der werk loosheid. De heer Geertsensais ook van oordeel, dat oe waarborgen van de deelhebbers aan de Levensverzekering-maatschappijen moeten vaststaan. Regeerwgstoezicht is dringend noodig. De minister van Binnenlandsche Zaken, dr. K u y p e r, zal eerst overgaan tot de mededeeiing der resultaten van het summier onderzoek omtrent werkloosheid in de verschillende gemeenten. Ged. Staten geven drie rubriekenGemeenten waar geen werkloosheid heerschte, waar weinig, en waar slechts in verband met het seizoen, en dan nog door den kwakkelwinter, bijzon der gering in den regel. De meeste rappor ten zijn ingekomen en daaruit blijkt, dat slechts in zeer enkele gemeenten, o. a. J Appeltern, Rotterdam en Schiedam de werkloosheid eenigszins abnormaal is. Nog met zijn ingekomen Noord Holland, Noord- Braöant en Drente. Gezegd mag worden, dat 0e toestand in ons land, vergeleken b. v. met DuitschJand, zeker stof tot bevre diging geeft en de klachten omtrent werk loosheid zijn niet te vergelijken met Duitschlana. De kwestie der onteigening na besmette lijke ziekte, is aan het Departement in onderzoekwijziging is noodig. De gele genheid tot ontsmetting is voor kleine ge meenten dikwijls een bezwaar. -—Depositie van de commissarissen van politie moet tegelijk geregeld worden met die van de gemeente veldwachters, daar voor pension neenng voor beide categonën dezelfde be zwaren dienen te gelden. De zaak eischt dus ook uit een financieel oogpunt een rijp overleg. De zaak der leeraren aan onver plichte gymnasia is met in staat van wijzen. Ten aanzien der levensverzekering vraagt de minister, of zich met kan vormen een comité, uit de deelhebbers der maatschap pijen, mannen van gezag en kunde natuur lijk, die het kapitaal, de wijze van werking enz., der maatschappijen onderzoeken en aan het publiek konden mededeeien welke maatschappijen vertrouwen verdienen. De vraag of de Staat controleeren moet, eischt een zeer ernstige en langdurige overweging, daar de Staat niet licht de moreele ver antwoordelijkheid op zich mag nemen. Ten aanzien van de ontvluchting van krank zinnigen uit het rijksgesticht te Medembiik, is eene isoleering der lastigsten voorloopig beproefd, doch speciaal de verpleging van misdadigers, maar al te licht als krank zinnig gestempeld, eischt voorziening. De minister wil overwegen, of door een circulaire meer eenheid in de uitvoering der drankwet te verkrijgen is. Ten aanzien van den leerplicht zal misschien kunnen worden overwogen, ol door vereenvoudiging en verzachting van velerlei bepalingen, de wet met aannemelijk kan worden gemaakt. Met den heer Alberda is de minister het volkomen eens, dat aaneenschakeling van lager tot hooger onderwijs met organisch verband, stellig dringend noodig is. Oplei ding voor ambachts en technisch onderwijs, kan in hooge mate bevorderd worden al wat het Nederlandsch ambacht bevordert, moet worden gesteund. Hoofdstuk 5 is goedgekeurd. Heden Marine. Omtrent den staat der gezondheid van den minister van Koloniën deeit iemand die dezen te zijnen huize bezocht heeft mede, dat diens bediegerisneid met net gevolg is vau een bepaalde z.ekie maai «ari een maat regel om hem de noodig geoordeelde rust te verschaften. Van de vermoeienis bij zijn wandelingen over vrij geaccidenteerde ter reinen in Zuid Frankrijk bleet de reactie niet uit, terwijl maagaannoemngen bloed verlies veroorzaakten. De Minister leest echter op zijn bed de hem gezonden stukken enz., betreffende de belangrijke depat temen tsaange legen heden en heeft o. a. ook de punten vastgesteld voor de Memorie van Antwoord betreffende het ontwerp omtrent de opleiding der Indi sche ambtenaren, met weiks verdediging de heer \an Asch van Wijck zich zeer waar schijnlijk zal kunnen belasten daar het op zijn vroegst tegen het emde van Februari in openbaar debat zal komen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft dezer dagen aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het rapport ingezonden betref fende het treinongeval aan het Staatsspoor station te 's Gravenhage in den avond van 17 Januari j.l. De kwestie, die reeds zooveel pennen in beweging bracht, is nog met van de baan. De heer Ter Laan heeft n.l. een adres gezonden aan Ged. Staten verzoekende het besluit van den Delftschen gemeenteraad niet goed te keuren, als strijdig met artikel 29 der wet op het Lager Onderwys. De heer Ter Laan betoogt verder dat hij nu een inkomen heeft als hoofd der school èn van den handelscursus groot f 2300, dat bij zijn terugkeer na nou-activiteit slechts t 1400 zou bedragen en hij door dit besluit dus groot geldelyk verlies lydt. Door burgemeester en wethouders van Delft is aan den beer Ter Laan mede deeiing gedaan, dat de uitvoering van het raadsbesluit van 24 Januari wordt uitgesteld tot na de raadsvergadering, waarin op zijn nader adres aan den raad zal zijn beschikt. Deze raadsvergadering is belegd tegen Vrijdag 7 Februari. C.) Nederland en Zuid-Afrika. Naar de Limb. Koerier verneemt, bevindt zich den heer J. F. Bensdorp, broeder van den bekenden katholieken cacaofabrikant, op Ceylon als krijgsgevangene. In bet tweede jaar van den Zuid-Afrikaanschen oorlog begaf hij zich naar Transvaal, waar hij met verschillende commando's tegen de Engel- schen streed. Bij een overal werd hij ge vangen genomen. Men zegt, dat te '-Gravenhage dezer dagen besprekingen hebben plaats gehad omtrent plannen voor een syndicaat van Engelsche bankiers tot het stichten van een petroleum- trust met de »Kon. Nederl. Petroleummaal schappij" en de maatschappij »\Ioeara Enira". In beginsel zouden die besprekingen tot een resultaat hebben geleid. Te bevragen aan het bureau van dit blad. nog eenige uren in de week disponibel heb bende, zag deze gaarne, door aangevuld. Brieven, franco, aan 't bureau van dit blad, onder letter V. Allen, die itts te vorderen hebben van of verschuldigd zjjn aan of wel boeken, papieren als anderszins onder hunne berusting of in bruikleen hebben van den Heer WIL LEM DREKTRAAN, in leven praktizijn te Schiedam en aldaar den 23 Januari 1902 overleden, worden verzocht daarvan opgave, betaling of teruggave te doen vóór of op den 15 Februari eers komende ten kantore van den ondergeteekende Nieuwstraat 30, Schiedam. W. A. v. DOL DER Dz. Notaris. Inschrijvingsbiijetten worden vóór 15 Februari a.s. ingewacht bij D. v. D. EIJK Bz. te KETIiEL, bij wien tevens inlichtingen te bekomen zijn. ItoimT tegen 1 April a.s. In de OFFICIEREN-VEREENIGING te Schiedam komt de betrekking open van Sollicitanten voor deze betrekking worden verzocht vóór 1 Maart zich schriftelijk te wenden tot den ondergeteekende, Secretaris der Vereeniging, met overlegging van aan bevelingen uit vroegere betrekkingen. W. A. BEUKERS,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2