TWEEDE BLAD Tan Mai 2 fetaari 1902. Vervolg Binnenland. 1 Ltf K Ji EES OYE UZI C H 5 1 Februari 4902 De oorlog in Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. De Engelschen hebben op het oorlogs darrein weer zware verliezen [geleden ar vallen weer twee Engelsche nederlagen te melden. De Londensche Standard verneemt uit •Pretoria, dd. 30 dezer, 'dat kolonel Wil son's kolonne Frankfort op den 25sten bereikt heeft, na ter uauwernood ontsnapt te zijn aan vernietiging door een overmacht van Boeren. Bij aankomst aan de Wilge- rivier voor het aanbreken van den dag, Werden er 200 man door de drift gezonden eenige afdeelingen Boeren te verjagen. De rest van kolonel Wilson's strijdmacht bezette een stelling drie mijl verder terug. Dij het aanbreken van den dag, toen een paar gevangenen waren gemaakt, werd de Voorhoede plotseling omsingeld. De Boeren Waren 900 man sterk, onder vier comman danten Alberts, Meijer Ross en nog een, oo verschenen aan alle zijden, terwijl zij oen zwaar vuur afgaven. De marsch terug oaar de drift slaagde, maar toen zij er doorgetrokken, bemerkten de Engelschen, dat zij waren afgesneden. Door een storm aanval slaagden zij er in de hoofdmacht Weer te bereiken. Een escorte met 44 gevangenen kwam onder een warm vuur, voor het kolonel Wiison kon bereiken. Ver- Scheiden mannen er van sneuvelden, maar do anderen ontsnapten. Nadat de vereen i- 8'og tot stand was gebracht, trok de colonne terug naar Frankfort over een afstand van ruim 22 K. M. van bergrug tot bergrug vechtende. Zij had de grootste ttoeite te voorkomen, dat haar de pas Werd afgesneden of zij omsingeld werd. Naast dit Standard bericht door Reuter u't Londen geseind, laten wij hier het telegram van Laflan over het zelfde gevecht volgen, dat nog al wat van het andere afwijkt. Kolonel Wilson, aldus seinde Laffan den 28n Januari reeds uit Heilbron, 300 man sterk, vertrok van Frankfort met het doel een klein Boeren-lager te veroveren dat onge veer 25 mijlen in de richting van de Vaal 'ag. Onderweg ontmoetten de Engelschen plotseling 800 Boeren, die zij aanvielen. De Doeren rukten na de eerste verassing voor waarts en dwongen de Engelschen zich met kleine verliezen terug te trekken. Da verliezen van den vjjand zijn vermoedelijk zwaar, daar d# aanval een verassing was. Als men het telegram van Reuter ziet, kan men de gevolgtrekking maken, dat alleen de verliezen van de Engelschen *Waar zijn; van Boerenverliezen wordt zelfs Oiet gerept. Die 300 man, waarvan /Laffan spreekt ïijn waarschijnlijk de 200 man, die volgens, Keuter door kolonel Wilson vooruitgezonden aijn door de Wilgerivier en de 800 Boeren die volgens Laflan overvallen zijn, zijn klaarblijkelijk de 900 van Reuter, van wier ^nwezigheid de Engelschen geen bericht hadden. De tweede nederlaag leden de Engel schen den 28n Jan. te Abrahamskraal, bij Koffiefontein ten Zuidwesten van Bloem fontein, ongeveer halfweg Jacobsdal bd Dauresmith. Al zijn er geen bijzonderheden *an bekend, uit de verlieslijst, door het Dngelsche ministerie bekend gemaakt mag •hen de conclusie trekken, dat het eerste gevecht hevig is geweest, daar zelfs de Kngelsche kolonel sneuvelde. Die lijst, die n°g niet volledig is, geeft op, volgens de Petit Bleu, 9 gedood, waaronder 1 kolonel, •o 40 gewonden. Waarschijnlijk is dit het werk van Com mandant Herzo°\ Kitchener seinde 30 dezer uit Pretoria. French meldt, dat 26 Boeren gevangen zijn genomen en er een gedood is in het noordoosten van de Kaapkoloniezij behooren tot Fouché's commando, dat thans geheel verstrooid is. Dumolin's dood vermeldende, zegt Kit chener, dat deze officier den 28sten te Abrahamskraal aan de Rietlanden werd aangevallen door Nieuwhoudt's commando. Na een hevig gevecht werden de Boeren met verlies teruggedreven. Den 27en verraste kolonel Driscoll bij Makam'sdrift een klein lager met 17 Boeren, die ge vangen genomen werden, onder hen bevond zich veldcornet Groblaar, die aan zijn wonden overleed. Driscoll rukt nu op om samen te werken met andere kolonnes tegen de Boeren, die du Moulin aanvielen. Aan de Daily Telegraph werd den 27en uit Ermelo gemeld, dat Bruce Hamilton op dien dag een lager verrast en meer dan 70 Boeren gevangen genomen heeft. Al verzwijgt de officieele wereld in Enge- lang heele gevechten, particuliere berichten maken nog melding van slagen te Ermelo, waar 1 officier gedood en 1 gewond, te Kafferkraal in den Oranje Vrijstaat, waar 2 man gedood en 4 gewond, waaronder 4 officier te Devondale in Bechuanaland tusschen Kimberley en Mafeking, waar 4 Schotten zijn gedood en gewond en in de Kaapkolonie bij Molteno, waar 4 luitenant zwaar gewond is en in het Zuidwesten van deze kolonie, in Sutherland, waar sedert 3 maarden niet 4 boer meer heette te zijn en du 5 Engelsche lanciers zijn gedood of gewond. Zoo zetten de Boeren overal den strijd voort en vertrouwen alleen op eigen kracht en op de macht van hunne geweren om zich vrij te vechten ondanks de hulp, die de verschillende landen Engeland verleenen. Een oud-ambtenaar van de Zuid-Afrikaan- sche republiek heeft aan een correspondent van de Temps aangaande die hulp o. a. verklaard, dat talrijke Dcutrale staten als Oostenrijk, Hongarije, Spanje, Portugal, Noord- en Zuid Amerika en ons land paarden leveren, zonder welken de Boeren reeds lang overwinnaars van den strijd zouden zijn. Wat Nederland betreft, de Engelsche opkoopers doorloopen het land en koopen in het openbaar een menigte paarden vooral in Noord-Brabant. Maar men bepaalt zich niet alleen tot het leveren van paarden. Een groote fabriek heeft niet langgeleden zestien locomotieven indertijd doordeZuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij besteld naar de Kaap gezonden, Te Tilburg maakt men khakistof voor het Engelsche leger. Uit Friesland zendt men miilioenen kdo's stroo en hooi naar Zuid-Afrika. Vredesbemiddeling. De Londensche bladen deelen mede, dat ofschoon het ontwerp-antwoord op de mededeeling der Nederlandsche regeeririg goedgekeurd is door een commissie uit de ministers en een afschrift is gezonden aan den Engelschen gezant in Den Haag deze niet tot de aanbieding zal overgaan, voor dat bij telegrafisch opdracht daartoe krjjgt. Het ontwerp-antwoord is goedgekeurd in de gisteren gehouden vergader.ng van den ministerraad, welke werd bijgewoond door alle twintig leden van het Kabinet. De Londensche Daily Telegraph ver neemt, dat de algemeene geest van Lord Landsdowne's antwoord op de mededeeling der Nederlandsche regeering, die is van een hoffelijke verzekering, dat de afwezigheid van eenig gezag bij de Nederlandsche re geering om te spreken, hetzij namens de Boeren te velde of de afgezanten in Europa en het gemis aan eenige tastbare voorstellen de mededeeling onbruikbaar maken. De Parijsche Matin verneemt uit Londen[: Niet voor Nederlandsche vredes- onderhandelaars vraagt de nota uit den Haag vrijgeieide. In haar antwoord weigert de Engelsche regeering dezen (welken?) •isch in te willigen en antwoordt zeer be leefd, dat zij in ernstige overweging zal nemen alle voorstellen, die met gezag ge daan worden door de afgevaardigden van de Boeren in Nederland en hun aanvoerders in Zuid-Afrika. Uit Londen wordt aan de Petit Parisien gemeld, dat de Engelsche regeering aan de Nederlandse ie verzocht zou hebben nog eenigen tijd te willen wachten op haar beslist antwoord, dat gegrond zou worden op de antwoorden, door Milner, Kitchener en Gordon Sprigg te zenden op de vragen tot hen gericht. Men is overtuigd, dat de Nederlandsche regeering met toestemming van Kruger handelt en met foimeele instemming van het Engelsche Kabinet, onder den druk van Salisbury en nog hooger geplaatste persoonlijkheid. De Daily Telegraph verneemt uit Was hington, dat de Nederlandsche gezant in een gesprek met Hay, op last ,van zijn regeeririg de houding van Nederland in de zaak van de Boeren is komen toelichten, zonder, naar het heet, het oordeel van de Amerikaansche regeering er over te vragen. De prins van Wales is van zijn Duitsche reis, die ook al met de vredesgeruchten in verband wordt gebracht, te Londen terug gekeerd. In het Engelsche Lagerhuis In het Lagerhuis zeide minister Brodick gisteren bij de aanbieding van een aanvul ingsbegrooting van den oorlog van .5000.000, dat de kosten van den krijg in het fhnaneielejaar 19014902£ 61.000.000 waren. Op 1 Januari 1902 waren er 237.000 man in Zuid-Afrika. De gemiduelde maan delijksche kosten van den oorlog waren teruggebracht van 5£ millioen tot 4£ milhoen, Het biokhuizenstelsel had de best moge- gelijke uitwerking gehad om den druk voor de troepen te verlichten door het gebied der militaire bewegingen te verkleinen. De opstandelingen in ue Kaapkolonie waren feitelijk verstrooid en de Boeren zelf teruggebracht tot eiikele kleine benden, die zich in de bergen schuil hielden. Het biokhuizenstelsel had in de ^Oranjerivier kolonie" een groot deel des lands van Boeren bevrijd. Ook in Transvaal was een uitgebreid gebied schoongeveegd. Met drie groote afdeelingen Boeren, namelijk de commando's onder de Wet, de la Rey en Botha moest nog worden afgerekend. Hij raamde, dat ieder commando 2000 man in 't veld kon brengen. Kitchener's politiek was om deze strijdmachten naar elkaar te drijven en hen dan aan te vallen. De regeering zou met verslappen in haar pogingen om Kitchener alles te verschaften Wat noodlg was om den oorlog zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen. vóór haar, lager, aan een tafeltje. Prins Tsjing had de gezanten, toen hij over de audiëntie sprak, medegedeeld, dat de Regen tes naast den Keizer zou zitten. De zaak wordt van belang geacht als een aanwij zing, dat de Regentes wil laten blijken wat haar ware positie is in het rijk. De Engelsche kroningsfeesten. De kosten der kroning van Edward VII worden geschat op 50 millioen. Meer dan twee milhoen wordt uitgegeven voor degens kanten en zijden kousen. Ongeveer 40 mil lioen voor kleeren van de peers en peeresses van het koninkrijk, voor den hoogen adel en hoogwaardigheidbekleeders. Een krediet van ruim twaalf mihoen is uitgetrokken voor de ontvangst der koningen, vorsten en gezanten van vreemde mogendheden. Eindelijk is een gelijk bedrag toegestaan voor feestelijkheden in het koninkrijk. Het katholiek Vakcongres. Een katholiek Vakcongres voor Italië werd 26 dezer de eerste maal gehouden te Milaan. Meer dan 400.000 georganiseerde arbeiders in landbouw en industrie war vertegenwoordigd, en de algemeene verg - dering werd door 4500 arbeiders bijgewooi Besloten werd tot oprichting van een kath lieke vakvereeniging voor geheel Italië, d tegen September klaar moet zijn. Aangt drongen werd op deelname aan de Staats verzekering tegen invaliditeit en ouderdom, op regeling van Zondagsrust, vrouwen- en kinderarbeid, een ongevallenwet, Kamers van Arbeid enz. Het weder. De koude is in geheel westelijk Europa vrij streng en op vele plaatsen sneeuwt het. Langs de Engelsche Kanaalkust ligt de sneeuw vrij dik en gisteren sneeuwde het over bijna geheel Engeland onophoude lijk. Langs de Teems is het werk op de scheepswerven er door gestopt moeten worden. Parijs is voor de eerste maal in dezen winter door een sneeuwstorm bezocht. Boven Pioërmel, in Bretagne, heeft een vreeselijk onweder gewoed, vergezeld van hevige slagregen. De aangerichte schade is aanzienlijk. Sedert Woensdag sneeuwt het te New- York zonder ophouden bij hevigen wind en ook uit vele andere staten komen berichten van sneeuwval. Uit Spanje. Uit Madrid wordt aan de Frankf. Zeit. gemeld, dat de Kabinetscrisis opgelost is, aangezien de minister van openbare werken op aandrang van Sagasta zijn verzoek om ontslag heeft ingetrokken. Van de Filippijnen. De New-Yorksche Evening Post discht weer verhalen op over folteringen die de Amerikaansche officieren op de Filippijnen tegenover de archipelbewoners toepassen om inlichtingen af te persen. Het blad dringt aan op een officieel onderzoek dien aangaande. Volgens het Neue Wiener Tagéblatt denkt de regeering der Ver. Staten er sterk over de Filippijnen te verkoopen. Volgens dat blad zijn de eilanden met de hoofdstad Manilla en omgeving nog steeds in opstand en is de kans op pacificatie nog zóóver verwijderd, dat in Amerika talrijke stemmen opgaan om zich van dien lastpost te ontdoeD. In China. Bij de jongste groote ontvangst van het het diplomatencorps ten hove te Peking, heeft het de aandacht getrokken, dat de Regentes op een troon zat en de Keizer Uit de »Haagsche Kout" in de N, Gr. Ct •Wij zijn in het tijdperk der partijen en avondjes. Sommigen gaan de ganscne week uit eten, en ik ken er, die zóo gezocht zijn, dat zij hun zwarten rok of gala toilet niet behoeven uit te laten. Men had ze moeten zien, die uitgaanders in hun gala-pak. 's nachts na twaalven in de Witte, na afloop van het notbal nog even in de jSoos" aanwippende, om Ja, om wat Zoo ais ze voorgaven om nog gauw een grogie te pakken dien afschuwelijken dorst te stillen >Wel heel onengenêm, zoo in je ambts- gewêd, in dat stijve pakje te oewegen Maar, que voulez vous Onuitstaanbê.e dorst Het spreekt van zelf dat de opgedirkte balgasten juist om dat klaterpak waarmae zij zoo kort konden pronken, nog eens naastig naar de Witte gestapt zijn, ten einde daar rond te pauwen en zich te ver kneukelen in 't opzien, dat hun gala-toilet maakte, nEn hoe was 'ter?" vraagt er een aan den stralenden gast. ïFêmeus vol! Encombrant! Aardig aan de buffettenAan een daarvan grappig assant gezien Een ris officieren, die 't buffet bezet hadden en elkaar daar nu op de gulste wijze der wereld vrondjes van champagne aanboden. Allergrap pigst!". »Wat een onbezorgd leven hadden deze gasten in vergelijking met den Haagschen gastheer en gastvrouw, van wie een goede vriend mij 't deerniswaardig lot vertelde. Het gebeurde verleden week. Zij hadden menseden te eten gevraagd en onderhiel- den zich, in afwachting van de aankondiging VAN DE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5