Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaars. Dinsndag 4 Februari 1902, So. 7216 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBIiS TA5 DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Frsuicc per post door geneei Nederland 2.— Afzcnderiiike Nummers i- 0.05 PBIIS DEB ADYEBTKïCTIÉN: Van 16 regeis'i J J I /0.60 Elke gewone regei meer 1 1 -0.10 Voor hernaaióe plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeesteb van Schiedam, gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 (staotsblad no. 82) betrekkelijk de grondbelasting, brengt ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de staat, aanwijzende de Uitkomsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen, binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de secretarie is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Februari 1902. De Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. ILttE&EEN U VERZICHT. 3 Februari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. Vredesbemiddeling. De geheimzinnige mededeeling volgens Balfour's verklaring van de Nederlandsche regeering ontvangen, blijft steeds het hoofd feit van den dag. In langen tijd heeft geen Politieke gebeurtenis het Engelsche publiek 'n zoo groote opgewondenheid gebracht als het zenden der Nederlandsche nota. ïn de laatste dagen, zoo wordt uit Londen aan de Matin bericht, spreekt men in Politieke en diplomatieke kringen, in de salons, in de treinen, ja overal, over niets anders dan over de Nederlandsche voor- stollen en verraadt met deze algemeene stemming het verlangen van het Engelsche volk om het einde der vijandelijkheden te sien. Overal heerscht een waar ongeduld °na den juisten inhoud van de diplomatieke bescheiden te kennen, die tusschen Den Haag en Londen zijn gewisseld, Men heeft zelfs den Eogalschen minister den datum gevraagd, waarop de inhoud officieel bekend zal worden gemaakt. Uit al de hoofdsteden Feuilleton. (Naar het Duitsch.) 18) Dat wachten viel haar moeieiijk en Zoodra Annette, die den wensch harer vriendin raadde, zich met mevrouw Holm had verwijderd om te beraadslagen over de eene of andere huishoudelijke aange legenheid, haastte Hilda zich den brief te lezen. Hoe meer ze las, hoe meer haar blik zich verhelderdeze doorvloog den brief, die een geheel nieuwe wereld voor haar verbeelding tooverde. De majoor schreef »Lief, arm kind van mjjn braven kameraad Beschouw mijn huis als het Uwe, indien Ge dit althans wilt, en de opoffering voor U niet te groot is, om het stille leven van een paar oude menschen op te vroolijken en de plaats te van Europa komen telegrammen met ver onderstellingen over den aard, den inhoud en het resultaat der gewisselde nota's. Op één punt komen al die berichten uit den vreemde overeen, nl. op de groote verdiensten, welke de Nederlandsche regee ring aan de menschheid heeft bewezen door het initiatief te nemen tot een stap in de richting van den vrede. Alleen de En gelsche pers maakt op die algemeene waardeering een uitzondering. Van de vele lezingen over het antwoord door de Engelsche regeering op de Neder landsche mededeeling te geven, is die van den Londenschen correspondent van de Parijsche Matin het meest uitvoerig. Hij seintDonderdag heeft de Engelsche regee ring aan sir Henry Howard, haar vertegen woordiger in den Haag, haar antwoord op de Nederlandsche nota gezonden. De tekst van dat antwoord was opgemaakt door een commissie uit de meest invloedrijke leden van het ministerie, maar toch ontbrak er nog de definitieve bekrachtiging aan, welke alleen door al de in den Kabinetsraad vereenigde ministers kon gegeven worden. Die bijeenkomst had 's middags plaats. Alle ministers een-en-twintig woonder. haar by, en nadat de Kabinetsraad den tekst, zooals hij door de commissie opge steld was, had goedgekeurd, werden duidelijk telegrafische instructiën gezonden aan sir Hemy Howard om het antwoord ter hande te stellen aan den Nederlanaschen minister van buitenlanasche zaken. Ik heb, voegt de correspondent er bij, gisteren reeds te verstaan gegeven, dat de regeering in den Haag geenszins machtiging vroeg om een uit Nederlanders bestaande commissie naar Zuid-Afrika te zenden. Ik kan thans nadere iniiebtingen geven en nadrukkelijk verklaren, dat zij aan het kabinet van St James voorstelde, een vrij geleide te verschaffen aan de gedelegeerden der Boeren in Nederland, Wolmarans en Fischer, om zich naar Zuid-Afrika te vervangen van myu vroeg gestorven doch tertje. God ontnam mij mijn lieveling ook Gij voelt U verlaten door het heengaan Uwer hooggeachte, onvergetelijke Moeder. Maak Hohenhausen tot uw thuis. Mijn oude moeder zal U met mij danken voor den zonneschijn, die Uwe tegenwoordigheid in ae woning van een armen kluizenaar zal brengen. In dergelijke bewoordingen deed oom Hans zijn aanbod, in den meest kieschen vorm. Hij sprak tevens zijn oprecht leedwezen uit, dat hij met per soonlijk naar X had kunnen komen om aan de dierbare ontslapene de laatste eer te bewijzen en zijn oude vriendschap met ïkleine Hilda" te vernieuwen, daar een klein ongeval hem voor een groote reis invalide nad gemaakt. Des te levendiger wenschte hij spoedig Hilda in zyn huis te begroeten, flat hij geheel ter narer be schikking stelde. Het waren zulke goede, troostrijke, hartelijke woorden, dat Hilda, zelfs als zulk een ommekeer harer omstandigheden geheel buiten haar gedachtenkring had gelegen, ze dadeiyk hao aangenomen. En zij met alleen, ook haar tante moest bekennen, dat de aanbieding van den begeven, teneinde de Boeren-generaals over den toestand in te lichten. Dit voorstel wordt door de Engelsche regeering in de meest hoffelijke bewoor dingen afgewezen, in de nota die de Engelsche gezant in den Haag aan den Nederiandschen minister van buitenlandsche zaken heeft ter hand gesteld. Hoewel, volgens hetgeen in regeeringskringen gezegd wordt, bet incident gesloten is door deze weigering, sluit Engeland's antwoord toch niet de deur voor nieuwe mededeeltngen van de Nederlandsche regeering, mits die dan het gezaghebbende karakter aanneme, dat er tot dusver aan ont brak. Dezelfde berichtgever seint nog zorg dragende tegelijk mede te deelen, dat het gerucht bevestiging verdient dat koning Eduard aan lord Rosebery en minister Balfour verzocht zou hebben, gisteren (Zondag) naar Marlborough House te komen Deze audiëntie zou met de kwestie in verband staan de Koning zou er opgesteld zijn, van het oordeel der beide politieke leiders kennis te nemen. De Indép. beige oppert bet denkbeeld dat Engeland de Boeren-afgevaardigden moet machtigen zich telegrafisch met Schalk Burger, Botha en De Wet in verbin ding te stellen. De Nederlandsche correspondent van de Exchange Telegraph beweert te weten, op welke voorwaarden de Boeren willen onderhandelen. Volgens hem zou de eerste voorwaarde tot openen der vredesonderhan delingen de terugroeping van Miiner zijn. De Boeren zouden van hun volstrekte onafhankelijkheid afzien, maar op voor waarde dat een Rijkspariement zal worden ingesteld, waarvoor zij hunne afgevaardigden mogen kiezen, evenals de andere Engelsche kolonies Indien dit niet wordt toegestaan, zouden zij proportioneele vertegenwoordi ging vragen in het Kaapsche parlement, welks bevoegdheid over al de Engelsche tegenwoordigen bezitter van Hohenhausen een onverwacht gunstig vooruitzichu»yoor Hilda opende. De rijke algemeen geachte mijnheer Von Burghofen was kinderloos, had weinig nabloedverwanten en gevoelde zich, zooals hij zelf zeide, eenzaam en verlaten. Nam hij nu ten slotte Hilda als zijn kind aan, dan lag er niet alleen een zekere, neen meer, een schitterende toe komst vóór haar. Hilda bedacht zich dan ook niet lang. Zonder verwijl schreef ze oom Hans terug, noemde hem bij de liefste namen en beloofde, vol dankbaar heid, spoedig naar Hohanhausen te zullen komen eri voor den dierbaren vriend harer geliefde ouders naar haar beste vermogen een goede dochter te zullen zijn. Haar bloedverwanten verzetten zich in geenen deele tegen dit met groote beslistheid genomen besluit. Ze waren het, daar mijnheer Von Burghofen in een schrijven aan Hilda's oom, den opperhoutvester Holm, zijn aanbod herhaald had, geheel met Hilda eens, wetende, dat de oude friend van de weeze haar een betere toekomst aanbood, dan zij ooit zouden kunnen doen. Tante Holm deed dan ook gedurende de volgende dagen haar best om Hilda een bezittingen in Zuid-Afrika zou worden uitgestrekt. Uit Brussel wordt uit goede bron ge meld, dat het vredesinitiatief der Neder landsche regeering het gevolg is van de persoonlijke bemoeingen van Koningin Wilheimina in een ministerraad gehouden onder het voorzitterschap van de Koningin. President Kruger is wel niet officieel, maar toch in vertrouwen met den voorgenomenstap in kennis gesteld. De President verklaarde, dat hij de Nederlandsche regeering niet met een vredesmissie kon belasten, zoolang Enge land niets wilde weten van de onafhanke lijkheid van de Boerenstaten. Niettemin heeft de Nederlandsche regeering besloten de nota te verzenden. lu de omgeving van president Kruger wordt verklaard, dat de Boeren-aanvoerders nooit het initiatief tot vredesonderhandelingen zullen nemen en wordt Balfour's verklaring ais een manoeuvre beschouwd om de boerenstrijuers te ont moedigen. Naar aanleiding van het gerucht dat de stap door de IVederlandsche regeering gedaan, ten doel zon heoben, een vrij geleide te verkrijgen voor twee leuen vau het Bóeren-driemanschap, verklaart de Petit Bleu zich gemachtigd te verzekeren uai dit den gedelegeerden onoekenu is. Tüan.- nog weten zij voistreekt mets van inhoud der mededeeling, die net Ntüti m sche Kabinet tot het Engelsche neeti gei ilUu. Het driemanschap is de Nederlandsene regeering uitermate dankbaar voor de edel moedige poging, blijkbaar in het belang van den vrede gedaan: het zou niets Lever wenschen dan haar te zien slagen, maai het meent de ministers van koning n Wilheimina zelts niet te moeten viagei naar den aard van naar optreden, teneinde daaraan mets te ontnemen van hetkarakier eener daad uit eigen aandnlt, ais hoedanig de Nederlandsche regeering, naar men mag annemen, haar optreden wil handhaven. De Parijsche Lïberté zegt uit volstrekt uitrusting te bezorgen, die in naar nieuwe omgeving paste, en gat haar tevens eenige goede en nuttige lessen mede op ieis. j>Bij mij, lief kind" sprak ze bij zekere gelegenheid, »zoudt ge u te midden mijner vroolyke gezonde kinderen met licht ver veeld hebben, al hadt ge ook een hanoje aan 't een en ander moeten helpen 1 Nu wordt ge een verwende, jonge dame 1 Ik ben deswege met geheel gerust voegde ze er op liefhebbenden toon bij of ge in die rijke omstandigheden ook gelukkig zult zijn. Denk toch dikwyis aan het rijmpje In den rijkdom dreigen ons Velerlei gevaren. Velen ontzinkt dan de moed, Die vroeger dapper waren. Hilda begon te lachen.. Het was de eerste maal, dat haar zilveren lach weer klonk sedert den dood barer moeder. Drie weken rastte deze daarouiten op net stiiio kerkhof en reeds was naar genee.e nn„ houding, door haar met zooveel zui g onderhouden, uiteengerukt. Dai is sWe(B„lcl bel00p" (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT y^'iitavntn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1