zekere bron te weten, dat de Duitsche regeering te Londen een dringend vertoog heeft gericht om aan Kuyper's voorstel tot het heffen van een schikking met de Zuid-Afrikaansche republieken gehoor te geven. De Liberté meent ook te weten, dat de Fransche regeering denzelfden raad heeft gegeven. Een redacteur van het Parijsche Journal heeft een gesprek gehad met president Kruger. Deze zeide De genegenheid van de gansche wereld voor de Boeren neemt toe. Dat vervult nem met groote voldoening. De bevolking van de twee republieken verliest den moed niet. Zij gelooven in God en daardoor zijn zij ontembaar. De president sprak met warmen lof van president Steyn- Over de mededeeling van Ballour zeide de president na een lang stilzwijgenWij vechten niet om hst genoegen van het vechten. Wij zijn een christelijk en vrede lievend volk. Wij vechten alleen om onze vrijheid te behouden. Wij willen dien weg uit, die ons het best tot den vrede leiut. Wij moeten dus blijde zijn, als wie ook op zich neemt om ons tot dat doel te leiden. Zoo iemand heeft dus het recht op onze dankbaarheid. Aan de Times wordt uit New York in dato 31 Januari nog gemeld De corres pondent van de New York Sun te Was hington zegt, dat de Nederlandsche regee ring officieus de Amerikaansche regeering geviaagd heeft om, naar men zegt, haar steun voor de poging om Engeland te be wegen met de Boeren te ondernandelen. Van het oorlogsterrein. De correspondent van Daily Mail te Pretoria verneemt, dat Kitcnener een expeditie in noordelijk Transvaal voorbereidt tegen Beyers. De correspondent te Kaapstad meldt, dat Mantz massa's proviand bijeen brengt in een nitgestrekt en onherbergzaa m gedeelte van Bosjesmans-land de graanoogst uit Ohfantsdal en andere streken is daarheen gezonden. Een strijd, naar die landstreek overgebracht, zou nog vele jaren kunnen duren; hetgeen eenter, decorrespondent, iedereen onsverschillig schijnt te laten. De verhezenlijst van 1 Februari maakt melding van acht man Kitchener's Fighting Scouts gesneuveld en 7 gewond, den 25n te Dampiaats (bij Frankfort). Een draadbencht uit Middelburg (K.K.) meldt nogDe bereden infanterie neeft een van Fouché's msnscnappen gedood en er 26 gevangen genomen bij Cyphergat. Uit Spanje. In Spanje worden groote toebereidselen gemaakt voor de viering van de kroning van koning Aiphonso Xüf. Op verlangen der Regentes zal de blijde gaoeurtenis te Madrid worden gevierd door de oprichting van volksscholen in de tien wijken der stad. De kosten zuilen worden gedekt dooreen openbare inschrijving, waarvoor de Vorstin reeds een aanzienlijk bedrag heeft beschikbaar gesteld. Verder staat op het program een planten- en bloemen-tentoonstelling met een bloemencorso. De Chineesche politiek. De Keizerin-Weduwe, vergezeld van den Keizer en de jonge Keizerin, heeft gisteren in haar paleis te Peking da dames en kin deren der legaties ontvangen. Zij verwel komde hen hartelijk en sctieen diep bewogen. Zij stemde toe, dat de aanval op de gezan t- schapsgebouwen een verschrikkelijke daad is geweest, waarover zij bitter berouw heeft, Aan het banket dat volgde, verklaarde de Keizerin, dat China zijn isolement zou laten varen en de beste eigenschappen van het Westersche leven overnemen. De Times verneemt uit Peking dat Enge land, Japan en de Vereenigde Staten het voornemen bestrijden om aan de Russisch- Chineesche bank een monopolie in Mant- sjoerije toe te kennen. Duitschland steun t Ruslands eischen eenigermate in de hoop daartegenover in Sjantoeng voorrechten te verkrijgen. Uit Japan. Uit Tokio wordt aan de Times gemeld, dat de Engelsche onderdanen te Jokohama gevestigd, voortgaan met zich te verzetten tegen de huisbelasting, die nu al sedert twee jaar achterstallig is; van een scheids rechterlijke uitspraak wil de Japansche regeering niet hooren. De aanvoerder der progressisten in de Japansche Kamer heeft een neftige reden gehoHden tegen Australië's maatregelen tot wering van Aziaten hij veroordeelde de laksheid van de regeering te dien opzichte. Stótïs- en GewösteüjK Nieuw*. Schiedam, 3 Februari 1902 Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. Soirée Amusante. Gisteren-avond werd door de zangver- eeniging »St. Caecilia" met medewerking van het harmonie-orkest »St. Ambrosius," onderafdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond alhier, in de zaal der Offlcieren- Vereemging de aangekondigde sonée amu sante gegeven. In de goed gevulde zaal heerschte eene prettige stemmicg in af wachting van de dingen die komen zouden net publiek zal hierin niet teleurgesteld zijn, daar het wist dat een en ander onder de uitstekende leiding van den directeur van »St. Caecilia" plaats had. Heeft »St. Caecilia" haar naam op verschillende wedstrijden reeds hoog ge houden, gisteren avond heeft zij getoond onder hare leden krachten te bezitten, die zeer goed in staat zijn een groot publiek een paar uren aangenaam bezig te houden. Te 8 ure werd het programma geopend met een marsch, waarna de Donauwals van Strauss werd uitgevoerd door het orkest, dat weder getoond heeft flinke muzikanten te bezitten. Het comisch duo: De twee Fatten en het humoristisch duet Ik ookik lekker niet, werden zeer in den smaak van het publiek voorgedragen, getuige het daveren d applaus dat den exeutanten ten deel viel. Hat terzet: Voor den rechter of de twee boeren en de koekoek was een eente type uit het dorpsleven. De comische voordracht Vertel dat toch met verder, op gewijzigde coupletten, en net kwartet De Wijnproef hadden veel by val, vooral het laatste, gezongen door een viertal zangers, die voor dit nummer als uitgezocht waren. Afwisselend speelde het orkest eenige vroohjkemolodieën, waartusschennog op eene bekende wijze coupletten werden gezongen, doelende op onze plaatselijke toestanden zij wet den dan ook telkenmale daverend geapplaudiseerd. Nadat wij nog de komische scèae Het behekste Logementhadden gehoord, was aan de beurt het groote slotnummer: Solliciteeren, zangklucht in één bedrijf. Dit nummer was wel het glanspunt van den avond t was eene eigenaardige raads- vegadering te Veentiuizen, waar een drietal sollicitanten voor schoolmeester zich moesten presenteeren; op een salaris als daar werd gegeven zou tegenwoordig zich wel geen enkele aanmelden en uit hun costuuras bieek dan ook dat hun positie in de school wereld ver van schitterend was. Keurig werd deze zangklucht uitgevoerd en teneinde toe door het publiek met de grootste belangstelling gevolgd Hoogst voldaan over netgeen »St. Caecilia" dezen avond aanbood, verliet men onder de vroolijke tonen van een marsch te ruim 11 ure de zaal. Een woord van dank mogen wij hier niet onthouden aan den volijverigen direc teur van »St. Caecilia" en aan de leden die meer in 't bijzonder tot het welslagen van dezen avond hebben bijgedragen, vooral aan de heeren J. v. R. en J. S., die hun dikwijls zware rollen zoo uitstekend hebben vervu ld. De weekmarkt leed ook heden zeer onder den invloed van het weder. Slechts enkele tentjes, die het geheel het aanzien gaven van de vroegere Vrijdagsche markt, waren te zien. Daarentegen was de veemarkt vrij goed er was niet meer vee aangevoerd, maar de handel was levendiger dan de vorige week wat aan de markt was, werd nage noeg verkocht. Bij de politie alhier is kennisgegeven, dat door een hond in een stuk weiland over de Schie drie eenden zijn dood gebeten. Gisteren-middag is de tram, die te 4.40 van hier moest vertrekken, eerst te 5 ure vertrokken, daar een andere tram onder Delfshaven op een verkeerden wissel was geloopen. Door de heeren T. van Rossem, v. Gilse, v. d. Pals, Mierop en A. den Held Jr., leden van den gemeenteraad te Rotterdam, is hij den Raad een motie ingediend om de over- zetdiensten door de gemeente zelve te doen exploiteeren en B. en W. uit te noodigen, daartoe de noodige voorstellen in te dienen. Vrijdag-avond kwam te Rotterdam van Duitschland een transport van ruim 200 paarden, die over Amsterdam per Ho 11. Spoor naar Rotterdam werden vervoerd, om van daar per boot hun bestemming naar Engeland te volgen. Zaterdag volgde een zelfde aantal, terwijl deze week nog meer zullen volgen. De dieren, welke reeds vijf dagen gereisd hadden, zagen er ellendig uit. Volgens nadere mededeeling van den inspecteur over het loodswezen Jigt het gezonken s.s. Bakio zóó, dat het geheele vaarwater benoorden de licntemijn is versperd, en het binnenioopen van den Waterweg, vermoedelijk gedurende gerui- men tijd, bij ongunstige weersomstandigheid zeer gewaagd zal zijn. In verband daarmede is den schipper van bet stoomloodsvaartuig verboden onder die omstandigneden bij stoomioodsdienst voor te stoom en. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 81 schepen waarvan 1 teelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 79, voor Schiedam 1 en voor Maassluis 1.. In hetzelfde tijdperk van 1901 kwamen binnen 95 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 92 voor Schiedam 1 en voor Viaar- dmgen 1. Van 1 tot en met 25 Januari was het aantal binnengekomen schepen 43, metende 57,154 netto register tonnen minder dan tot op gelijken datum in 1901. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 1 Februari. Bij de verdere behanueling uer Marice- begrooting hoopt de heer Van Alphen eene spoedige mdiening der aanvuilingsoegrooting voor den geleidelijken aanbouw, ontraadde de samenvoering der departementen van Oorlog en Marine, bepleitte het behoud vau het korps mariniers, die zeer geschikt zjjn om in de West diensten te verrichten en drong aan op spoedige oplossing der reorgauisatiekwestie by het korps. De sterke afname van het aantal adspiranten voor het instituut te Willemsoord, door spr. toegeschreven aan het minder aanlok kelijk dienen aan boord der moderne schepen, kwam spreker ,zeer bedenkelijk voor en hij gaf eenige verbeteringen in overweging. De heer Rahusen heeft er op aangedrongen om de voorgaats komende schepen zooveel mogelijk van loodsen te voorzien. De heer Fransen van de Putte hechtte voor de navenverdediging in Indië het meest aan de morpedoversperring. Gisterenmiddag te half een hield de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond alhier hare gewone maandelijksche vergadering in de groote zaal der Officieren-Vereemging. Nadat door den Voorzitter, de heer Mouweus, de vergadering met gebed was geopend, deelde hij mede, dat van de ouderafdeel mg diamautoewerkers van den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam een schrijven was ingekomen om aan de werkeloozen steun te verleenen. De heer Mouwens zeide, dat ofschoon het er alhier ook niet zoo rooskleurig uitziet, wij niet mogen wei geren onze mede-broeaers te Amsterdam dien steun te verleenen, te meer, daar gebleken is, dat bij den brand van de Krnton toch ook vele gifien van elders zijn ingekomen. Hij stelde daarom voor, de collecte die anders voor het busje ,,Hnlp io Nood" zal worden ge houden, ditmaal beschikbaar te stellen voor de dia mantbewerkers ;e Amsterdam en tevens het bestuur te machtigen, dat een bedrag van 1 10 zal kunnen worden afgedragen. Daarna las de secretaris de notulen der vorige vergader.ng, die behoudens eene opmerking van den heer C. Leeuders onveranderd werden goedgekeurd. Verder deed de president mededeeling vau het getal nieuwe leden, dat zich sinds de laatste vergadering heeft aangesloten bij de afdeeling. Spreker herinnerde hierbij, dat zich bij die leden een paar adspirant-leden bevinden, hetgeen hij ten zeerste toejuichte, daarbij den wensch uitsprekende, dat het getal adspiranten zich meer en meer uitbreide, tot heil dier adspirant-leden en tot heil van den Rond. Verder la3 spreker voor het antwoord van den heer Passtoors, op de motie door de aldeeling Schiedam aan hem gezo.den, betreffende de schitterende rede, onlangs door hem gehouden in de Tweede Kamer van de Staten-Gcncraal. Nog deelde de heer Mouwens mede, dat wegens de slapte aan de kaarsenfabriek „Apollo" een 60-tal werklieden ontslag hebben gekregen en dat zich uit het bestuur van den Rond eene commissie heeft gevormd om te spreken met de directie dier fabriek, waarvan het gevolg niet i3 uitgebleven; alsook dat van R. en W. een schrijven was iugekomen ten opzichte der werkeloosheid, waaromtrent het bestuur de noodige ophelderingen heeft gegeven. Bene belangrijke zaak had spreker nog de leden van den Rond mede te deelen, n.l. de viering van het zilveren .Pausschap van Z. H. Paus L:o XIII. Veel, zeer veel, zeide hij, wordt gegeven, om te dezer ge legenheid Z. H. aan te bieden, van alle katholieken uit alle natiën, daarom meende hij ook dat de Volks, bond niet achter mag blijven. In dag- eu weekbladen worden die gifien bekend gemaakt, ook de Volksbanier heeft eene inteekennigslijsc geopend, waarom hij allen aauspoorde, al is het nog zoo gering bij te dragen tot de luisterrijke viering van dit feest. Verder deelde de heer Mouwens mede, dat in de maand Maart een vijftal bestuursleden aan de benrt. van aftreding zijn en dat gedurende de maand Febru ari eene candidatenlijst, onderteekend door minstens tien leden, kan worden ingeleverd. Ten slotte wenschte de president te bespreken dc kiezerslijsten en gaf daaromtrent de noodige ophelde ring, allen aansporende, die meenen aanspraak te mogen maken op het kiesrecht, zich vóór i5 Februari aan te melden, in het Roudsgebouw zal de gelegenheid worden opengesteld alle mogelijke inlichtingen te ontvangen en de desbetreffende biljetten in te vullen. i Daarna was aan het woord de heer N. Combrink. die nameus de commissie van verifieurs verslag uit bracht van den staat der boeken en kas van den penningmeester over het laatst afgeloopen jaar. De heer Combrink mocht een woord van hulde en dank namens zijn mede-verifieurs niet onthouden aan den heer Frederiks voor zijne accurate boekhouding hij hoopte dan ook, dat het hem gegeven zij nog vele jaren tot heil van den Bond werkzaam tc mogen zijn. Bij het nazien der boeken was tevens gebleken, dat het busje „Hulp in Nuod", gedurende het laatste half jaar zoo goed heeft gewerkt. Hij bracht daarvoor een woord van hulde aan het comité in 't algemeen en aan den heer C. Brongeest als ijverig lid in't bizonder. De heer J. L. van Gerven, hierna aan het woord zijnde deelde eenige bijzonderheden mede omtrent het ontslag-krijgen van werklieden aan de kaarsenfabriek. Spreker bracht een woord van dank aan het comité van den Bond, dat zich in deze zaak zoo kranig ge- dragen heef. en zich tot de directie van genoemde fabriek wendde, om hulp en leniging in den neod. Het gevolg is dan ook niet uitgebleven zeide hij want door de directie is bepaald, dat alle gehuwde werk lieden, thans werkloozen, gedurende acht wekeu, elke week zullen ontvangen f 2.50 benevens een half mud steenkolen welke ondersteuning, gedurende de vele jaren, die hij aan die fabriek is werkzaam geweest, nog nimmer is verleend. De heer G. Brinkman had het bestuur nog eenige mededeelingen te doen omtrent de werkzaamhedeu die hier verricht worden Diet door inwoners, maar door vreemdelingen, tevens verzoekende daar ook eeuS op te letten. De President beloofde van het gesprokene nota te zullen nemen. Daarna bracht de President ter sprake de vaksecre tariaten, zooals die onlangs zijn behandeld te Utrecht, waarbij ook tegenwoordig waren de heer Pastoors en Mgr. Kouings, alsmede verschillende andere R. K. behartigers der werkmansbelangen. In den breede zette spreker het doel dezer vak- eecretariaten uiteen, voornamelijk in verband met de verschillende onderafdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond al hadde hij gaarne een der sprekers te Utrecht thans hier gezien, hetgeen door verschillende omstandigheden niet kon gebeuren, hoopte hij toch dat in de door hem aangegeven richting zal worden gewerkt en dat al de leden van vakvereenigen zich bij de vak secretariaten zullen aansluiten, zij het dan ook met eenige financieele opofferingen. Alsnn was aan het woord de eerw. adviseur, die naar aanleiding van het gesprokene over het omslag der werklieden aan de kaarsenfabriek, meende te kunnen zeggen, dat de Rond niet stil zit en wel werkt, waarvan het tegengestelde wel eens werd beweerd. Hier kon spreker spr. ook nog wijzen op den brand van de «Kraton"; de Ned. R. V. Volksbond was de eerste die ernstige mastregelcn nam om den nood der werkloozen te lenigen. Daarom deed de eerw. ad- visenr een beroep op allen om toch vrienden en kennissen aan te sporen leden van den Rond te worden; door uitbreiding van het ledental, wordt de afdeeling grooter en kan er nog meer tot stand ge bracht worden. Verder mocht spreker een woord dank niet onthou den aan het tegenwoordige bestuur voor al hetgeen het doet om de belangen van den werkman te behar tigen, daarbij het nuttige aan het aangename parend, getuige de laatstgehouden feestavonden en vooral het kinderfeest. Voor het welslagen dier feesten bracht de eerw. advi seur een hartelijk woord van dank en hulde aan het bestuur. Niemand meer hef .woord verlangende, sloot de Voorzitter met gebed de vergadering. Gedurende de vergadering werden door het harmonie gezelschap „Sc. Ainnrosius" uitgevoerd de nummers, die ook bij de soiree zou worden ten gehoore gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2