Dagblad voor Schiedam en Omstreken, 25ste Jaars. Donderdag 6 Februari 1902, l\o. 7218 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAS DIT BLAD: Toor Schiedam per 3 maanden France per post door geheet Nerieriana Aiiocrieriiike Summers 1.50 AJLfcrXMEKN O VEEZICHT. 5 Februari 1902, De oorlog in Zuid-Afrika. De mededoeling oo r de Nederlandsche regeering aan de ngelsche regeering gezonden, luidde aldus: C Naar het inzicht van de Regeering van Hare Majesteit de Koningin ligt in de oxceptioneele omstandigheden, waarin een er oorlogvoerende partijen in Zuid-Afrika Zlch bevindt, en die haar beletten zich r®chtstreeks met de andere in verbinding e stellen, een der redenen die rusteloos en z°nder einde in die streken eeD oorlog doen v°ortwoeden, die de bron is van zoo groote ellende. 2. Inderdaad is het een geheel exceptio nele omstandigheid, dat een der beide oorlogvoerende partijen geheel ingesloten er' van de buitenwereld afgesloten is en dat de vertegenwoordigers der Boeren in Europa zich verstoken zien van alle mid- elen van gemeenschap met de veldheeren, 16 aan het hoofd van hun troepen staan, ■eruit toch wordt de ongelegenheid ge- oren, dat de autoriteiten, die van de zijde der Boeren zouden moeten onderhandelen, lfl twee groepen verdeeld zijn, die elk Middel missen om met elkaar overleg te Plegen. Het is duidelijk dat de gedelegeerden er Boeren in Europa onmachtig tot han- elen zijn, omdat ze den stand van zaken j*1 Zuid-Atrika niet kennen, en dat de oeren te velde zich moeten onthouden van et doen van stappen, omdat zij niet op 6 hoogte _zijn van den stand van zaken 10 Europa. 3- Bovendien zijn de gedelegeerden in Europa gebonden door hun geloofsbrieven, °Pgesteld in Maart 1900, en die hen Zo° nauw aan de onafhankelijkheid der r*Pubiieken binden, dat het hun zelf niet geoorloofd zou zijn, het herstel van den status quo ante bellum te aanvaarden, in- hien niet tegelijkertijd de wijze, waarop opkomenden geschillen konden beslecht borden, wordt vastgesteld. 4- Deze omstandigheden doen de vraag riJzen of niet een aanbod van goede dien- steu van de zijde eener onzijdige mogend heid met vrucht zou kunnen gedaan worden, teneinde onderhandelingen mogelijk te ma- hen, die anders niet zouden kunnen worden Aangeknoopt. 5. Uit dien hoofde ware het van belang achten, indien zekerheid kan worden 'orkregen omtrent de vraag of de Britsche peering genegen zou zijn gebruik te ma- en van de goede diensten van een onzij dige mogendheid, bijaldien deze goede dien den jjeh bepaalden tot het met elkander 10 aanraking brengen van de onderhande laars van beide partyen. 6. Allicht ware de Regeering van Hare Majesteit de Koningin te beschouwen als v°or deze zaak aangewezen naardien de gedelegeerden der Boeren zich in Nederland bevinden en alleen bij deze Regeer in g geaccrediteerd zjjn. PB IJS DEK ADYKBTBETïlS: Tan 1—6 regels'; i 1 I J /0.60 Elke gewone rsgei meer -040 Voor hernaaide piaatsing worden öiiiijke overeenkomsten aanaearaan. 7. Bijaldien de Britsche regeering in dit gevoelen mocht deelen, zou er aanleiding voor de Regeering van Hare Majesteit bestaan om aan de gedelegeerden der Boe ren de vraag voor te leggen of zij bereid zouden zijn, zich naar Zuid-Afrika te bege ven, om met de leiders der Boeren aldaar overleg te plegen, teneinde na een verblijf aldaar, waarvan de duur zou zijn vast te stellen (b.v. van 14 dagen) naar Europa terug te koeren, voorzien van voimach ten, die in alle gebeurlijkheden voorzagen en die hun bevoegdneid gaven tot het sluiten van een vredesverdrag, dat zoowel de Boeren in Europa als de Boeren in Afrika op onlosmakelijke wijze bond. 8. Volgde op die vraag een bevestigend antwoord, dan zou het noodig zijn dat de regeering van Zijne Britsche Majesteit aan de Nederlandsche Regeering drie brieven van vrijgeleide toevertrouwde, die de Boe- rengedelegeerden in staat stelden zich vrije lijk naar Afrika te begeven, er den vooraf bepaalden tijd vrijelijk te verkeeren en vrijelijk naar Europa terug te komen. Bo vendien zou het dan noodzakelijk zijn dat het Britsche Gouvernement hun het vrije gebruik van een telegrafischen code toeliet, ten einde de plaats te doen aanwijzen, waar gemelde gedelegeerden de Boeren leiders zouden kunnen ontmoeten. 9. Na hun terugkomst zou de Regeering van Hare Majesteit de Koningin hen in aanraking kunnen brengen met de gevol machtigden door de Regeering van Zijne Britsche Majesteit voor dit doel aangewezen en zou zij aan deze heeren volgaarne de noodige iocaliteit voor hunne beraadslagingen ter beschikking stellen. 10. De Regeering van Hare Majesteit de Koningin zou daarmede haar taak als geëindigd beschouwen. 11. Het behoeft geen betoog, dat desniet tegenstaande de mogelijkheid blijft bestaan dat de aldus aangeknoopte onderhandelingen niet tot het doei zouden leiden, maar de mogelijkheid van het tegendeel is even min uitgesloten, en bij dien stand van zaken schijnt het gewenscht het aanknoopen van onderhandelingen te bevorderen, in de hoop dat deze het gewenschte gevolg hebben mogen. En met het oog op de moeielijkheid die er altoos voor een oorlogvoerende partij in ligt om hiertoe den eersten stap te doen, zou het zaak kunnen zijn dat een derde zich hiertoe leende en dienst deed als tusschenschakel. Het antwoord der Engelsche regeering luidde aldus Ministerie van Buitenlandsche Zaken. 29 Januari 1902. Sir, U heeft de goedheid gehad mijden25en dezer een mededeeling van de Nederland sche regeering voor te leggen, waarbij werd voorgesteld dat de Regeering van Zijne Majesteit met het doel, om een einde te maken aan den oorlog, vrijgeleide zou ver- leenen aan de thans in Nederland verblijf houdende gedelegeerden der Boeren, ten einde hen in staat te stellen om met do Boerenleiders in Zuid-Afrika overleg te plegen. Voorts werd het denkbeeld geopperd, dat de gedelegeerden na afloop van dit overleg naar Europa zouden terugkeereu met volmacht tot het sluiten van een vre desverdrag met dit land, en de Nederland sche Regeering geeft te kennen, dat zij in dat geval later hare tusschenkomst zou kunnen verleenen tot het samenbrengen van de gevolmachtigden der Boeren met de gevolmachtigden, die door de regeering van Zijne Majesteit mochten worden aan gewezen. De Nederlandsche Regeering geeft te kennen dat zij, mocht dit plan Zijner Ma- jesteits regeering aannemelijk voorkomen, aan de gedelegeerden de vraag zal stellen of zij bereid zyn de bedoelde reis naar Zuid-Afrika te ondernemen. Hieruit mag dus worden afgeleid, dat de mededeeling, die ik van U ontving, door de Nederlandsche Regeering uitsluitend op haar eigen verantwoordelijkheid gedaan is, en buiten opdracht van de gedelegeerden of de leiders der Boeren. Zijner Majesteits regeering heeft die mededeeling met den meesten ernst overwogen en terwijl zij ten volle de motieven van menschelijkheid waardeert, die de Nederlandsche Regeering tot het doen van dit voorstel geleid hebben, acht zij zich verplicht te blijven bij het besluit, eenige maanden nadat de Boeren de vijandelijkheden begonnen waren door haar genomen en ter openbare kennis gebracht, dat het niet in hare bedoeling ligt, de tusschenkomst van eenige vreemde mogendheid in den Zuid Afrikaanschen oorlog te aanvaarden. Mochten de gedelegeerden der Boeren zeiven een verzoek om vrijgeleide aan Zijner Majesteits Regeering wenschen te onder werpen, dan is er geen reden, waarom zij het niet zouden doen, maar Zijner Majes teits Regeering is uit dea aard der zaak buiten staat zich ten aanzien van zulk een aanvraag te verklaren, zoolang zij die niet ontvangen heeft en in staat is hare juiste beteekenis en de gronden waarop zij be rust, te beoordeelen. Intusschen zij het mij veroorloofd er op te wijzen, dat het Zijner Majesteits Regee ring voor het oogenblik niet duidelyk is dat de gedelegeerden nog eenigen invloed zouden hebben op de vertegenwoordigers der Boeren in Zuid-Afrika of eenige stem hebben in hunnen raad. Volgens de verkla ring der Nederlandsche Regeering hebben zij geen geloofsbrieven of instruction van latere dagteekening dan van Maart 1900. Aan den anderen kant had Zijner Majesteits Regeering begrepen, dat alle Regeerings- bevoegdheden,, die tot het onderhandelen inbegrepen, thans uitsluitend berusten bij den heer Steyn voor de Boeren van de Oranje-Rivierkolome en by den heer Schalk Burger voor die van den Transvaal. Is dit zoo, dan ware het blijkbaar het snelste en meest afdoende middel om tot een schikking te geraken, dat de aanvoerders der Boeren in Zuid Afrika zich in rechtstreeksche ver binding stelden met den opperbevelhebber van Zijner Majesteits troepen, die reeds last heeft bekomen om elk voorstel, dat hij mocht ontvangen, onmiddellijk ter over weging aan Zyner Majesteits Regeering op te zenden. Onder deze omstandigheden is Zijner Majesteits regeering tot het besluit ge komen, dat, indien de Boerenleiders in onderhandeling mochten wenschen te treden, met het doel om den oorlog te doen eindigen, de onderhandelingen niet in Europa, maar in Zuid-Afnka moeten plaats hebben, Bovendien mag niet uit het oog verloren worden, dat, indien aan de gedelegeerden der Boeren de tijd moet worden gelaten, om naar Zuid-Afrika te gaan, aldaar met de leiders der Boeren te velde overleg te plegen en naar Europa terug te keeren, om den uitslag huuner zending mede te deelen er ten minste drie maanden zouden verloopen, gedurende welke de vijandelijk heden zouden voortduren en wellicht noo- deioos veel menschelijk lijden zou warden veroorzaakt. Ik heb enz. (w. g.) LANDSDOWNE. baron Gericke Van Herwijnen. Van het oorlogsterrein, Het nieuws van het oorlogsterrein is ook ditmaal weder bijzonder scnaarscn en bepaalt zich tot een enkel telegrammetje. Kitchener seinde in dato 3 dezer uit Pretoria Sedert 27 Januari zijn 29 Boeren gesneu veld, 6 gewond, 142 gevangen genomen 48 hebben zich overgegeven. Buitgemaakt zijn 94 geweren, 2270 patronen, 260 paar den, 33 wagens, 3250 stuks vee. In de Kaapkolonie staat een klein com mando in den Bamboesberg en een ander onder Louis Wessels is roetig geweest in het district Cradock, waar den ln een trein met voorraad aangehouden en ten deele verbrand is. In het Westen wordt naar Fraserburg en Calvinia opgerukt. In het noordoosten der Oranje-rivier kolome zijn vier kolonnes druk bezig geweest, met he t uiteenjagen van de commando's. Beyers is naar de streek ten oosten van Pietersburg weggetrokken. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de burgemeester in vereeniging met de andere burgemeesters uit de Kaapko.oaie een volks- betooging tracht op te wekken tegen de lasterlijke beschuldigingen, op het vaste land van Europa tegen het F.ngelscbe leger ingebracht, en te Kaapstad dringt men er op aan, tevens vertrouwen uit te spreken in het beleid van Cnamberiain. De Boerenzaak in den vreemde. In de laatste bijeenkomst der conferentie van politieke werkliedenverbonden te Syd ney (Austrahëj is na eeu langdurig ueoat met 39 tegen 25 stemmen een motie NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT a 0,05 iiKa-unuwum

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1