Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaan:. Zaterdag 8 Februari 1902. No. 7220. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. 1 1.50 PBIJS YA5 DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden .•rasco par post aoor recsei Neaeriana Aizonderiiike Nummers PB IJS DKB ADYEBTXSTÏ |H: Van 16 rsgeis'1 I f 0.60 Elke gewone rsgsi meer-0.10 Voor 'hernaaide plaatsing worden oiiiiike overeenkomsten aanseeaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Afsluiting Scheepvaartverkeer, Buitenhaven nabij de Hooikade. Burgemeester en Wethouders van ^Ohiedam, brengen ter algemeene kennis, «at van ZATERDAG, 8 FEBRUARI a.s., b®s namiddags ten 4 uur, tot MAANDAG, *9 FEBRUARI, des voormiddags ten 6 uur, be BUITENHAVEN nabij de Hooikade, ^'egens het leggen van een nieuwer, zinker v°or de Gaslabriek, voor het scheepvaart verkeer GESLOTEN zal zijn. burgemeester en Wethouders van Schiedam. VERSTEEG. De Secretaris WIJTEMA. AANBESTEDING. Be Burgemeester van Schiedam Za' op den I5en Februari 1902, des voor- 'D'duage ten ll uur, ten Raadnuize aanbe steden de levering van Uniformkleeding voor de hoofdagenten, de agenten van politie ie en 2e klasse, den veldwachter en de brug- en sluiswachters, benoodigd in 1902. De voorwaarden liggen ter lezing ten breeie van den Commissaris van politie. Schiedam, den 7den Februari 1902. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. AiitMUUfiJfiA UVJSK&iCiiT. 7 Februari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. Be oorlog, die nu reeds kcirca 2£ jaar Afrika's zuiden teistert, zal mag men de optimisten in Engeland gelooven spoedig ten einde zijn. De Engelsche re geering schijnt te denken, dat zij den oorlog d'bnen drie maanden ten.einde kan brengen. Is maar een peulschilletje. Wil men de Cljfers van lord Kitchener gelooven, aan loopt Feuilleton. (Naar het Duitsch.) 21) »Kom, kom vaderglimlachte Annette, *»eef uw kurkentrekker eens aan, dan zbllen we dit halve kruikje openmaken en kan u een druppeltje drinken. Ik weet, bat u 0p dezen tijd gaarne een glas bier "ebt, als u het krijgen kan." Ze haaide een glas te voorschijn en schonk den oude Hij dronk met welgevallen. sHé, dat smaakt!" lachte hij vergenoegd. *°P je gezondheid mijn kind I" Hij dronk bet glas tot den laatsten druppel uit. Zijn 'evensgeesten werden merkbaar opgewekt. Onnette borg den medegebrachten voorraad \Q een kastje en trad vervolgens weer op ben grijsaard toe. ^Muzikanten zijn dorstig van aard sPrak hij meesmuilend. »Ge zijt een verstandig meisje, dit niet te vergaten, b^r vervolgde hij eensklaps op ernstiger toon, terwjjl hy Annetta opmerk- het inderdaad hard naar het einde. Op nieuw heeft hij, volgens zijn laatste opgaaf, 225 Boeren buiten gevecht gesteld, zoodat volgens hem op 3 Febr. slechts 1649 Boeren iD het veld zijn. Dat deze cijfers gelogen zijn, wordt reeds door andere cijfers be wezen, waar de macht alleen van De Wet op 2000 man wordt geschat. Duidelijk komt in deze dagen aan het licht dat het War- office alleen gunstige berichten publiceert; de Engelsche nederlagen moet men zoeken in de verliezenlijsten en in onsamenhangende berichten. Dat de nederlagen der Boeren echter niet tot de onmogelijkheden behooren men zou het bij de vele, al zijn het uiter aard geen groote overwinningen gaan ge looven bewijst het telegram, waarin melding wordt gemaakt van eene overwin ning van kolonel Byrig. Opmerkelijk is het echter, dat ofschoon de macht van com mandant Wessels aanzienlijk wordtgenoemd, deze tegenover een verlies van 3 kanonnen betrekkelijk weinig verhezen heeft geleden 5 Boeren zijn gesneuveld en 6 gewond de verliezen der Engelschen beteekenden bo vendien niets. Wij zouden geneigd zijn te vermoeden, dat een Boerenlager hier is overrompeld. Vreemd is ook dat van de aanzienlijke macht slechts 27 man gevangen werden genomen als men de kanonnen wist te veroveren. De Nieuw-Zeelanders en South-African Light Horse moeten zich dapper hebben gedragen. Onmogelijk is het daarom met, dat de Boeren de kanonnen eerst onbruikbaar hebben gemaakt en toen zijn weggetrokken. Een grappige overwinning verhaalt de Daily Telegraph van lord Methuen. Met de bedoeling eenige Boeren te overvallen, deed hij een snellen nachtmarsch. De nacht was pikdonker en de gidsen waren onverschillig. Met de grootste omzichtigheid optrekkende, bevond hij zich plotseling dicht bij een zaam aanzag »wat scheelt er aan kind Je bent bleeker dan gewoonlijk en ziet er uit, alsof u iets bijzonders bejegend is »Juist, vader. Daarover wenschte ik u te spreken en daarom ben ik hier ge komen." De oude lachte schalkschHeeft er misschien een vrijer bij u aangeklopt Het meisje werd donkeriood. Vader, scherts met. Luister eens goed toe, bid ik u." En nu deelde ze hem Hilda's uit- noodiging mede. Norden was ernstig en nadenkend ge worden. Toen ze geëindigd had, sprak hij »Dat is een mooie gelegenheid om de wereld te bezien. Gij moet die aanbieding met afslaan Annette. Ik zal den dag zegenen, waarop ge Lindners huis zult verlaten, maar ik zal u zeer missen. Het valt mij hard u zoover te zien wegtrekken, moge het tot uw geluk zyn I Ik mag en zal u met terughouden I" Dit laatste zei hij zeer zacht; een schaduw van werke lijke, groote smart verduisterde hierbij zijn gelaat. Annette streelde zacht zijn hand. »Mij valt de gedachte, dat ik u gerunnen tiju niet zien zal, ook hard; ik hoop ecbter, dat ik in mijn nieuwe betrekking meer voor u zal kunnen doen, dan tot r.og toe convooihij bestormde het en slaagde er in het geheele convooi gevangen te nemen het was echter zijn eigen 1 Hij had met zijn patrouille in een cirkel geloopen. Werkelijk, de man heeft wel pech; als hij eindelijk ook eens een overwinning meent behaald te hebben, is het een op de Engelschen De verliezenlijst gisteren weer te Londen openbaar gemaakt, toont aan, dat er bij elkaar 5 man zijn omgekomen en 27 ge wond bij de botsing van de twee gepantserde treinen (bij Burgersdorp op 31 Januari) waarover den 3n werd geseind. De man van de Times te Pretoria beschrijft den militairen toestand in Zuid- Afrika. Hij vindt dien over het geheel genomen weinig veranderd. De blokhuizen zijn goed en wel om als doeleinden te dienen, maar beteekenen niets om aan den oorlog een eind te maken. Letterlijk nergens is een streek, die geheel van de Boeren gezuiverd is. Een uitgestrektheid die indaag vrij is, wordt eerlang weer onveilig. Dat Botha's scharen verstrooid zijn, be- teekent niets, omdat hij binnen een etmaal tijds duizend volgelingen op een gegeven punt kan samentrekken. Reuter seinde gisteren uit Kaapstad »Na een tijdsverloop van ruim twee jaar wordt de beperkte wekelijksche mailtrein- dienst naar het noorden morgen hervat." Hoe dikwijls is de hervatting van dien dienst al aangekondigd. DeNederlandschemededeeiing. Na het oordeel der Engelsche pers weer gegeven te hebben, geven wtj hieronder nog de verkorte beschouwingen van enkele bladen van het vasteland. Do Partjsche Figaro, die de Nederlandsche mededeeling een met bekwaamheid opge steld stuk noemt, nvoorzichtig genoeg ingekleed om Engelands eigenliefde niet te kwetsen" ziet in het daarop gevolgde in mijn vermogen was. Maak a met bezorgd over mij kind. Ik ben hier voldoende bezorgd en ben tevreden. In elk geval moogt ge om mijnentwille met een aanbod afslaan, dat u een aange naam leven beloott. Ik zei het zoo even reeds, ge zijt te goed voor mij die zich tegenover u scould bewust gevoelt." Vader," hernam Annette, vspreek niet van schulduw kind is uw rechter immers met. »Mijn kind 1" herhaalde hy met nadruk en zijn stem trilde terwijl hij opgewonden vervolgde»nu gij de werela ingaat, is de tijd voor mij aangebroken om te spreken. Ik ben oud en mijn geheim arukt somwyien zwaar op mijn ziel. Het moet zyn ik moet spreken, voor de dood mij de lippen siutt. Hij kan evenals bij de moeder uwer vnendin Hilda ook onverwacht aankloppen bij mij en misschien zyt gij op dat oogenblik verre van my verwijderd. Van memand anders echter dan van mij zult gij de waarheid, de geheele waarheid hooren." De oude man haalde moeilijk adem. nik dacht altijd" sprak hij verder, ndat ik daarmede den tijd zou hebben, tot het oogenblik, dat ge mij de oogen zoudt toedrukkenvóór dien tijd wilde ik u met kwellen en bedroe ven. Maar uu gij inden antwoord een hoffelijke weigering, die voor velen een teleurstelling zal zijn. Wat het verzoek om vrijgeleide betreft, Engeland aanvaardt dit in beginsel, maar vernietigt die aanvaarding dadelijk door een volgende toelichting, zoodat nNederlands interventie geen onmiddelijk resultaat zal hebben, zoo als wij voorzagen." De Berlijnsche Lokal Anzeiger prijst de Nederlandsche nota eveneens nals een met voorbeeldige voorzichtigheid geredigeerd voorstel" en koestert in strijd met bijna de geheele Duitsche pers van Engelands antwoord nog wel eenige verwachtingen voor de toekomst. Engeland heeft de door Nederland begonnen vredelievende poging volstrekt niet vierkant afgewezen en reeds wat alleen den vorm betreft, is zyn ant woord geen weigering maar een toestem ming. Juist, zegt de Panjsche Gaulois, men moet vooral letten op den geest en den toon der Britsche nota, die bezield schijut door een gevoel van gematigdheid en bijna van ver zoening en een ander Paryscn orgaan, de Eclair, meent, dat het nu nog slechts de vraag ;s, wat de Boeren gedelegeerden m Europa zullen doen. Op die vraag heeft de Boeren-deputane reeds officieel geantwoord door de verkla ring dat »de bewoordingen waarin het antwoord der Engelsche regeenng(is gesteld, den weg versperren aan elke geuactite van de zijde der deputatie om een verzoek tot de Britsche regeering te richten voor een vrijgeleide of anderszins. Dit antwoord komt de terneergeslagenheid van betBerl. Tagebl, en de Jndep. beige rechtvaaruigen, stiet is thans absoluut zeker, zsgt laatstgenoemde. »dat Engelands antwoord geen speelruimte meer laat voor nieuwe onaenandeungen met Nederland Engeland zal geen enkele interventie, onder wetkea vorm ook, aan vaarden Die houding is ten hoogste vreemde gaat, zou net vermetel zyu, te zwijgen." Verwonderd hoorde het meisje den grijsaard aan. »Als u iets drukt, vaderlief, hadt ge het my reeds lang moeten toevertrouwen. Ge weet immers Gedeeld leed, is half leed I" De oude schudde het hoofd. sNeen, kleine, ik vond beter mijn geneim alleen te dragen. Het zou tot mets nut zyn geweest het u vroeger te zeggen. Schenk me nog een glas bier in, misschien kan ik dan beter mijn woorden vinden. Ziezoo dank je. Geef me nu een kus en zeg nog eens siieve vader I" Annette voldeed aan haars vaders ver langen en zag nem vervolgens in gespaauen verwachting aan. Hy trok Raar naar zich toe en fluisterde haar eenige woorden in 't oor. Verschrikt, doodsbleek week het meisje achteruit. Ze zag bem vol ontzetting met vragende blikken aan. De oude man wendde zich al. »Ach 1 hadde ik het u nimmer benoeven te zeggen 1 Gaarne zou ik nebbeu gezwegen. Ik kan uwe itelde met ontberen, doen zeits ai mocüt deze ook verkoeieu, gy neot net reent, de waarheid te weten.-' Eu ny spJas de waarheid. (Wordt vervolgd,.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1