betreurenswaardig, want het lag voor de hand, dat niemand beter in staat was om een toenadering voor te bereiden dan de regeering te 's-Graven hage. Daar geen van beide partijen de eerste stap wil doen, zal het van nu af uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn, haar te overreden tot weder- zijdsche besprekingen Doch, wat er van kome, Nederland heeft zijn plicht, zijn plicht in diens vollen omvang tegenover de Boeren volbracht en daarbij een voorbeeld gegeven, dat voor de toekomst niet verloren zal gaan en dat aan deze mogendheid de meeest oprechte dankbaarheid verzekert van alle vrienden des vredes". In het Lagerhuis zei minister Balfour gisteren, dat er met de mail van den lsten afschriften van de met Nederland gewisselde nota's waren gezonden aan Milner, en deze zou telegrafisch worden geïnstrueerd, aan Kitchener te vragen, ze aan de Boeren-commandanten in het veld mede te deelen. (Toejuichingen) Labouchère vroeg of het antwoord van Lansdowne op de Nederlandsche nota zoo moest worden opgevat, dat, indien de bevelhebbers der Boeren een voorstel deden tot eene regeling, zulk een voorstel ter overweging zou worden opgezonden naar de Engelsche regeenng en of voorstellen tot vredesonderhandeling, die Stejn en Schalk Burger moeten doen, ook zouden worden afgezonden. Cnamberlain antwoordde be vestigend op beide vragen. George Bovy heeft den Franschen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat hij van plan is een vraag tot hem te richten, om te vernemen, welke de houding van Frankrijk is geweest in de met Enge land aangeknoopte onderhandelingen ten gunste van deZuid Afrikaanscbe repuolieken, onderhandelingen waarmee «Nederland zich zelf oneindige eer heeft aangedaan." Het Consistorie. De Osservatore Cattolico verneemt uit Rome, dat m het aanstaand consistorie tot het kardinalaat zullen verheven worden mgr. Mistrangelo, aartsbisschop van Fjorence, mgr. Pulciano, aartsbisschop van Genua, en mgr. Taliani, nuntius te Weenen. Uit Oostenrijk. De ruzie onder de Alduitschers in Oostenrijk duurt voort in steeds toenemende kracht. De Alduitsche Vereeniging heeft tegen Wolf een zeer scherp schrijven gepubliceerd en besloten den voormaligen candidaat zelfmoordenaar tegelijk met zijne in de bekende «schmutziga sache" gecom- promitteerden Tschan en Hertzog voorgoed uit het partij-verband te stooten. Het «Alduitsche Verbond" zal dit voorbeeld volgen. Voortaan is nu Schönerer de groote man der pan-germanisten en Los- van-Rome-schreeuwers. Duitschland en Amerika. Aan de limes wordt uit Washington gemeldRoosevelt is van plan prins Hein- rich een familiemaal aan te bieden, waarbij alleen de Duitsche gezant mede zal aan zitten. In diplomatieke kringen is men echter niets gesticht over dit plan, omdat het zonder voorbeeld is Engeland en Turkije. Uit Constantinopel wordt aan de Echo de Paris gemeld, dat de Sultan van Koweit aan Engeland kennis heeft gegeven, dat als de kanonnnen niet werden weggenomen, Turkije troepen zou zenden en het twist geding aan het Hof van arbitrage in den Haag onderwerpen. Moord op een Bulgaarseh minister. Uit Sofia komt het volgende bericht Een oud-onderwijzer heeft in een vlaag van verstandsverbijstering den minister van onderwijs Kautsjef met een revolverschot gedood. De hongersnood in Britsch-Indié'. Het laatste rapport van den onderkoning van Britsch Indië over den hongersnood zegt, dat de toestand dezelfde is gebleven. Het aantal noodlijdende ondersteunden stijgt nog steeds en nam in de afgeloopen week met 1500 toe, zoodat het totaal hulpkrijgenden thans 223.000 bedroeg. Uit Afghanistan. Reuters agentschap te Londen heeft aan gaande de loopende geruchten over Afgha nistan bericht gekregen, dat er dergelijke geruchten bij het ministerie voor Indië ontvangen zijn. Dit wees er echter op, dat er in het begin der lente nog wel meer geruchten zullen opduiken. Er schijnt geen enkel bericht te zijn over de geloofvaar- digheid der geruchten. China en Japan. Uit Shangai wordt aan de limes ge meld Sedert den dood van Li-hoeng-tsjang js er een merkbare toenadering gekomen tusschen China en Japan. Reuter verneemt, dat lord Onslow Maandag in het Hoogerhuis eene mededee- ling zal doen over Wei-hai wei. De bericht gever van de Westminster Gazette deelt bij geruchte mede, dat Wei-hai-wei aan Duitschland zou zijn afgestaan. ütHüb- en txewesteiijk Nieuw;. Schiedam, 7 Februari 1902. AdresBrandersbond. Tot onze verrassing zagen wij het adres van den Brandersbond, waarvan in bet verslag der laatstgehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken sprake is, nagenoeg in extenso in de Maasbode gepubliceerd. Tot dusver werden de adressen door den Brandersbond tot de Hooge Regeering gericht, het eerst aan de Schiedamsche bladen, die er voor hun lezers zeker wel de primeur van mochten nebben, ter plaatsing aangeboden. Wij hebben herhaaldelijk met opoffering van beduidende moeite en kosten, die de opname van de veelal omvangrijke stukken vordert, deze adressen gepubliceerd en hadden dan ook allerminst verwacht bij deze gelegenheid de plaatselijke bladen gepasseerd te zien. Zonder nog de juistheid in twijfel te trekken van hetgeen ons wordt medegedeeld omtrent het misverstand dat hierbij in 't spel zou zijn, willen wij toch ons innig leedwezen uitdrukken, dat onzen lezers aldus onthouden bleet de kennisname van een adres, waarin zy zeker allereerst belangstellen. Schiedamsche Huishoudschool. De Schiedamsche Huishoudschool had gisteren ter gelegenheid van de openbare les weder druk bezoek. Een overtairijke menigte verdrong zich in de verschillende zalen van het Volkshuis, waar de producten van den ijver van leerlingen en onderwijzeressen tentoon waren gesteld. In de voorzaal op tafels langs den wand de vervaardigde voorwerpen van de leerlingen der eerste en tweede kniples, die resp. voor verkoop of eigen gebruik bestemd zijn, daarbij de vruchten van het herhalingsonderwijs aan een aantal leerlingen gegeven; en op de tafel in het midden der zaai een collectie producten van de edele kookkunst, die den meest verwenden lekkerbek zou doen water tanden en bewijst hoe met eenvoudige middelen heerlijke gerechten zijn te bereiden. Wat een drukte en beweging overigens in het geheele huisl In de achterzaal de beginnende naaisters, in de tusschenkamer de meer gevorderde leerlingen der kniples en nog een verdieping hooger de vlijtige strijksters. Maar zoo hoog wiiden wij niet gaan. Liever namen wij een kijkje in de keuken, waar een aantal jongere en oudere keukenprinsessen jjverig bezig waren met het ingewikkeld proces, dat de heerljjke voortbrengselen der kook en bakkunst in 't leven roeptwe heboen niet in de potten gekekengeen enkel deksel opgelicht, maar wat ons neusorgaan ons te genieten gaf, deed veel goeds verwachten. De huishoudschool heeft aldus weder doen zien, wat zij in de verschillende deelen van het huishoudelijk bedrijf vermag te bereiken. Mogen zij goedgeschoolde huishoudsters en zuinige huismoeders in menigte kweeken! De groote repetitie van het oratorio «Mozes op den Nijl" op den Transvaal- avond uit te voeren, werd gister-avond door een vijftigtal belangstellenden bijgewoond, een getal, dat zeker eenige malen verdub beld zal worden als heden-avond de uitvoering door circa 200 executanten plaats heeft. Een aardigen aanblik leverde de schaar van meerendeels nog zeer jeugdige kinderen, die bij deze zeldzame uitvoering medewerken. Hopen wij, dat de Transvaal-avond onder vele opzichten het zeer verscheiden publiek zal voldoen en een beduidende bate voor het daarbij beoogde loflelyk doel zal afwerpen. Voor een paar dagen overleed alhier een arme, afgeleefde man, wien de middelen ontbraken om hem eene fatsoenlijke begrafenis te geven. Heden-ochtend waren wij getuige van een zeldzamen lijkstoet. Het lijk van den armen grijsaard zagen wij grafwaarts dragen door een zestal commissarissen van orde van den Ned. R. K. Volksbond, getooid met hun onderscheidingsteeken en het bondsinsigne, voorafgegaan door een anderen commissaris, die als bode fungeerde, en getolgd door een zestal leden van de Congregatie der H. Familie. De ongewone stoet lokte natuurlijk heel veel bekijks, en het loon: «Wat gij den minsten der Mijnen hebt gedaan, hebt gij Mij gedaan", zal zeker dezen edel- moedigen niet worden onthouden. Heden-ochtend is door de politie alhier een man aangehouden, die nog gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad. Door het betalen der boete voorkwam hij genoemde straf. Heden-middag ruim éen ure ontstond een begin van brand in de woning van Q. Rovers, aan den Singel, doordat een bed, dat op een paar stoelen lag afgehaald, vlam had gevat van eene in de nabijheid zijnde stoof, welke een meisje, dat daar naaiwerk verrichte, bad gebruikt. Door de politie werd de brand met eenige emmers water gebluscht. De gemeenteraadszitting te Rotterdam was gisteren hoofdzakelijk belegd tot het houden eener geheime zitting. Ingekomen was een adres van 35 vereenigingen met het verzoek tot het stichten of tot het medewerking verleenen tot het stichten van een groot gebouw voor uitvoeringen enz. De koetsier P. A. De Bruin werd onder Kethel en Spaland, toen hij met paard en wagen de spoorlijn Schiedam -Delft passeer de, door een trein gegrepen. Gelukkig werd slechts het achtergedeelte van den wagen vernield. Man en paard bleven ongedeerd. De trein werd terstond tot stilstand gebracht en reed, nadat het voorval geconstateerd was, weer door. B. en W. van Delft adviseeren den gemeenteraad het laatst gedane verzoek van den heer Ter Laan af te wijzen. BINNEN LA! 1). Bij Koninklijk besluit is aan J. Brouwers notaris te Venlo, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken, en benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de controleur bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. Wolff. Z. K. H. Prins Hendrik bracht gisteren met hertog Jan Albert van Mecklenburg te Delft een bezoek aan den Koninklijken grafkelder. Begeleid door den burgemeester bezichtigden de Vorstelijke personen daarna eenige merkwaardigheden in de gemeente. De Hertog en de Hertogin van Mecklen burg brachten heden-voormiddag een bezoek aan het Koninklijk Kabinet van Schilderijen (Mauritshuis), te 's-Gravenhage, waar de directeur dr. Bredius, de vorstelijke Personen bij hun kunstbeschouwing rond leidde. De St. Ct. bevat het besluit van 3Febr. 1901, naar aanleiding van het overbrengen van de zorg voor de uitvoering vpn alge- meene maatregelen van bestuur betreffende Landbouw naar het Dep. van Waterstaat en betreffende Arbeid naar het Dep. van Binnenl. Zaken. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoegsels der St.Ct. no. 30 opgenomen prijscourant voor de aangifte gedurende het le kwartaal 3902, van de waarde der daarin vermelde goederen, ter berekening van in- en uit voerrecht in het tolgebied van Ned-Indië te heffen. De praktijk der Hoogere Burgerscholen. Stbld. no. 7 bevat een kon. besluit van 23 Januari, tot aanvulling en wijziging der artikelen 21 en 22 van het reglement voor de rijks hoogere burgerscholen. In het algemeen wordt niemand tot eenige klasse der school toegelaten, dan na het afleggen van een openbaar examen, afge nomen door den directeur en de leeraren, waaruit biijkt dat hij de kur digheden bezit, vereischt om het onderwijs in die klasse met vrucht te kunnen bijwonen. Van het toelatingsexamen tot de eerste klasse kunnen door den directeur geheel of gedeeltelijk worden vrijgesteld zij, die eene schriftelijke verklaring overleggen van het hoofd eener lagere school, dat zij ge schikt zijn het onderwys in die klasse te volgen. Deze verklaring moet voor elk vak, in het examen-programma genoemd, duide lijke aanwijzing bevatten omtrent de ver ordering van den candidaat. Leerlingen, in het bezit van het getuig schrift wegens voldoend afleggen van het eindexamen van eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus, kunnen door den directeur onder examen worden toegelaten tot de vierde klasse, wanneer zij behalve dit getuigschrift overleggen eene schrifte lijke verklaring van den directeur der school die zij verlieten, dat zij geschikt zijn het onderwijs in die klasse te volgen. De directeur eener school kan ca de zomervacantie tot het inschrijven van can- didaten en het afleggen van een toelatings examen opnieuw de gelegenheid openstellen indien de omstandigheden hem daartoe aanleiding geven. Ieder ingeschrevene geeft aan den direc teur op, of hij het volledig onderwijs dan slechts het onderwijs in enkele vakken wenscht te Volgen. Zjj, die het onderwijs in slechts een of twee vakkeB wenschen te volgen, kunnen door den directeur worden vrijgesteld van de overgangsexamens. Marten Hogerhuis. Men seinde uit Leeuwarden aan Het \olk «Marten kwam gisteren-avond vrij. Een telegram van den heer M. Valk Lz. uit den Haag had de familie voorbereid. De heer nr. Spin, die gisteren bij den minister op audiëntie was, ontving daar de mededeeling der verleende gratie. «Marten is uiterlijk gezond, maar sedert Mei j.l. zenuwlijder. Hij vertelt allerlei dwaze verhalen. Zijn denkvermogen heeft beslist geleden. Het officieele rapport, onlangs uitgebracht, was dus onjuist. «Niemand kent de reden der gratie." Naar de N. C. verneemt, is de kwijt schelding van straf geschied om gezond heidsredenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2