Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaarz. Dinsdag 11 Februari 1902. No. 7222. m Caspar Josepl Hartmns Bottename, Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBIJS TIS DIT BLAD "oor Schiedam per 3 maanden trzscc per pos* door geheei Nederland Aizcnaeriiike Nummers PB IJS DKB ADYEBTKNTIÊS: Van 1—8 regeis'j f 0.6O Elke gewone regel meer-0.1G Voor hernaaide piaatsmg worden biiiijke overeenkomsten aangegaan. BISSCHOP VAN HAARLEM, HUISPRELAAT VAN Z. H. LEO XIII, ASSISTENT- Bet is u allen bekend, Beminde Goloovigen, de nieuwsbladen hebben u er op '^schillende wijzen aan herinnerd dat binnen weinige dagen onze H. Vader Paus Leo de Dertiende het zilveren jubeljaar Bjner Pauskeuze hoopt in te treden. Beugelijk feit voorzeker en allerduidelijkst e"wijs der bezorgde waakzaamheid van den hemelschen Bruidegom voor Zijne Bruid, de heilige Kerk. Want nu bijna 'ijf en twintig jaren zetelt daar op het Vaticaan een Opperpriester, die te midden 'an de steeds toenemende duisternissen 'an geest en hart schittert ais een helder Licht aan den hemelop wien allen rijken en armen, geleerden en eenvoudigen het oog kunnen richten, om den 'eiJigen weg te kennen, die ten leven voert. Vijf en twintig jaar Paus Overvloedige reden tot dankbaarheid jegens den goddelijke Hoogepriester, onzen Heer Jezus Christus, Die hier zoo zichtbaar loont in het langgerekte, onverzwakte 'even van Zijn Plaatsbekieeder, dat Hij 2ijne Kerk voortdurend nabij is met Zijn goddelijke kracht. Een zilveren Paus- feest! ongezochte gelegenheid voor ons, Beminde Geloovigen, om in Ons herdehjk schrijven u enkele oogenblikken te onder houden over de kracht en de beteekenis van het Pausschap. Tn den persoon van den H. Petrus heeft de Paus van Rome de volheid zijner r°chtsmacht ontvangen van Christus, den goddelijken Stichter der Kerk. Wel sprak de Heiland tot al Zijne Apostelen ngelijk Vader mij gezonden heeft, zoo zend °°fc ik u," doch aheen Petrus heeft Hij aangeduid als de steenrots, waarop Hij ^ijne Kerk gebouwd heeft; Petrus alleen heval Hij, zijne broeders te bevestigen aan hem alleen vertrouwde Hij toe, Zijne schapen en lammeren te weiden. Toen d« H. Petrus als bisschop van Rome, den roemvolien marteldood voor het H. Geloof had oudergaan, ging de voorrang van eer rechtsmacht, door hem bezeten, over °P zijne opvolgers, de Bisschoppen van Borne. Als opvolger dan van den H. Petrus is d« Paus allereerst de opperste Leera ar Kerk; in zaken van geloof en zeden herust bij hem het hoogste gezagzijne Jh'spraken laten geen hooger beroep toe. jAant, gelijk het Geloof ons leert, aan den ais is de heerlijke gave der onfeilbaarheid geschonken, wanneer hij als opperste eeraar der volken in zaken van geloot en seden eene plechtige beslissing geeft. Christus heeft voor den H. Petrus gebeden, opdat zijn geioof niet zou bezwijken en het gebed van den Godmensch kan niet onverhoord blijven. Als goede Katholieken zijn wij dus verplicht. onvoorwaardelijk en zonder eenig voorbehoöd ons verstand aan het leergezag des Pausen te onder werpen en met nederig en geloovig hart zijne uitspraken over hetgeen wij gelooven of doen moeten te aanvaarden, ais kwamen zij uit den mond van Christus Zeiven. Zeker, het zou in sommige omstandigheden mis schien moeilijk kunnen vaiien het verstand te onderwerpen en moeielijker wellicht nog, zich overeenkomstig de beslissing van den H. Stoel te gedragenmaar bedenken wij toch altijd, dat hetgeen door den H. Vader als geloofspunt of regel van gedrag wordt verkondigd, nooit in strijd kan zijn met de gezonde rede en dat het toch verstandiger is, zich door de rede, verlicht door het ge loof, te laten geleiden, dan zich door het het gevoel en het hart te laten misleiden. «Aan den Paus van Rome, zoo leert »de H. Kerkvergadering van Florence is «in den H. Petrus door Onzen Heer Jezus «Christus de volle macht medegedeeld, om »de geheele Kerk te weiden, te regeeren «en te besturen". De Paus is derhalve niet alleen, gelijk wij zeider., de opperste Leeraar, maar ook de opperste Bestuurder der geheele Kerk, van geestelijken en leeken. Hij moet de hem toevertrouwde schapen weiden, dat wil zeggenhen voeden met het voedsel der ware leer, maar tevens hen afhouden van verkeerde wegen en bescher men tegen de aanvallen der wolven. Hij moet als een Koning de Kerk regeeren en als de door God aangestelde Stuurman het scheepje van Petrus in de goede rich ting houden. Hieruit blijkt, hoe verkeerdelijk zij ocr- deelen, die den Paus wel willen erkennen als oppersten Leeraar in zaken van geloof en zeden, maar voor het overige zich aan zijn leiding met willen onderwerpen, alsof niet alle vraagstukken, zeifs die het stoffe lijk welzijn der menschen betreffen, ten slotte op de geopenbaarde waarheid steunen. Diezelfde valsche meening waren ook zij toegedaan, die vóór ruim dertig jaren den Paus beroofden van zijn tijdelijke macht, welke voor zijn onafhankelijkheid als opperste Bestuurder der Kerk zoo noodig is. Die meening wordt ook thans nog door hen gekoesterd, die wel gaarne bereid zijn den zegen des H. Vaders te gaan ontvangen in de Sint Pieter, maar aanstonds zich verzet ten en van rechtsoverschrijding spreke n, wanneer de stem des Pausen zich buiten het kerkgebouw doet hooren. Zeer zeker bestaat er gevaar, Beminde Geloovigen, wij moeten het met bezorgd heid erkennen dat deze noodlottige dwaling ook bij sommigen onder ons ingang vinde. Immers ook in ons Vaderland zijn zoogenaamde volksleiders opgetreden, die in de verschillende vraagstukken var. den tegenwoordige» tijd zich onafhankelijk ver klaarden van het Geestelijk Gezag en 's Pausen leiding en van wie het te voorzien is, dat zij zeer spoedig in hun geloof schip breuk zullen lijden. Wij vermanen U derhalve B. G. met allen ernst en aandrangvermijdt dezulken gaat niet luisteren naar hunne woorden, zeifs niet uit nieuwsgierigheid. Neen laten wij als goede en eenvoudige geloovigen in alles de leiding volgen van Christus' Plaatsbe kieeder en als liefhebbende en dankbare kinderen, bij al ons doen en laten, ons ge dragen overeenkomstig de voorschriften en raadgevingen van onzen Heiligen Vader. Het zal wel overbodig zijn, Beminde Ge loovigen, u aan te sporen ook voortdurend en hartelijk te bidden voor Zijne Heiligheid, dit jaar vooral, nu wij met dankbaarheid jegens God het blijde zilveren Pausfeest gaan vieren. Als naar gewoonte wekken Wij u op, om den H. Vastetijd, die aanstaande is, te hei iigen door versterving en vurig gebed. Bidt ook veel voor het geluk van ons Vaderland en van Hare Majesteit, onze beminde Ko ningin. Bidt voor haar Koninklijk Huis, voor al uwe overheden zoo geestelijke ais wereld lijke. Overeenkomig de Ons daartoe door den Apostolischen Stoel verleende volmacht, geven Wij U dit jaar de gewone Dispen satiën in de Kerkelijke Wetten van Ont houding onder de gewone voorwaarden welke Dispensatiën en voorwaarden door de WeiEerwaarde Pastoors en Rectoren zullen worden afgekondigd. Krachtens Apostolische volmacht verlee nen Wij aan de geloovigen van Ons Bisdom, weder voor dit jaar, d. i. tot aan de 40-daagsche Vaste van het volgend jaar, dispensatie in de Onthoudingswet op alle Zaterdagen, uitgenomen die Zaterdagen welke geboden Vastedagen zijn. Echter vermanen wij U, om door aalmoezen en andere goede werken aan te vullen wat door het gebruik maken van deze dispensatie aan uwe boetedoening ODtbreekt. Een zal dit Ons herderlijk schrijven op den Zondag van Quinquagesima in alle tot Ons Bisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen waarover een Rector is aangesteld, op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Ha'arlem, den 31 Januari 1902. CASPAR, Op last van Z. D. Hoogwaardigheid, M. P. J. Möllmann, Secretaris. AJLtrEJÖLEJBN OVEKZ1CHT. 10 Februari 1902, De oorlog in Zuid-Afrika. Salisbury's r e d e - P a a rd e n b e drog. De Nederiandsche nota en het antwoord daarop door de Engelsche regesring gege ven, vormen nog steeds een onderwerp van dankbare bespreking ia de pers. Op het antwoord van lord Landsdowne op de Nederiandsche nota is gevolgd de redevoe ring van den Engelschen premier in de Constutionai-club te Londen, waarover we reeds een en ander hebben medegedeeld en dat nu druk besproken wordt in de buitenlandscbe pers. Het verschil van inhoud tusschen het misschien door koning Edward geïnspireerd antwoord op de nota en de rede van Salis bury is zoo groot, dat men hier uit de gevolgtrekking kan maken, dat er werkelijk in het Engelsche kabinet twee richtingen zijn, die inzake den oorlog met elkaar in botsing gekomen. Waar het antwoord van Landsdowne misschien den indruk heeft gevestigd, dat het tegenwoordige ministerie van Engeland in zijn haast om een eind aan de vijandelijkheden te maken, geneigd was zijn eischen te laten vallen, heeft de rede van den premier den domper op die lichtstraal gezet. Verschelden bladen zijn van oordeel, dat hei woord van toru Salisbury, dat Bet weik teneinde moet worden gebracht de hoop op een spoedig einde van den oorlog weer vernietigt, die men nog na het antwoord van lord Landsdowne op de Nederiandsche nota had kunnen koesteren. Engeland is bezig, zeggen Neueste Nachrichten en lage- blatt o.a. om van Zuid-Afrika een tweede Ierland te maken, dat niet minder gevaar- lijk voor het bestaan van Groot Brittannië is dan het Groene Eiland. Dat de edele lord inzake den oorlog geheel samengaat met Gnamberlain, hierin stem men de meeste bladen overeen, terwijl de Berlijnsche Börsencourier o.a. zegt Lord Salisbury's speech heeft allen, die den ernst van den toestand niet inzagen of niet wilden inzien, duidelijk bewezen, dat geen groote mogendheid, waaronder ook Duitschland, van plan is de Boeren te heipen. Wat zou het gevolg geweest zijn, vraagt ze, als zulk een poging als door Nederland gedaan is, door Duitschland was geschied en met de zelfde kracht was afgewezen. Het Wiener Tageblatt critiseert de rede zeer scherp en zegt, dat zij den vrede in Zuid-Afrika niet zal bevorderen. Een tweede onderwerp, dat vele buiten- landsche pennen in beweging brengt, is het remonte-schandaal. Dat vooral in oorlogstijd de paardenhandel en de paarden- leverantie een zaakje is, waarbij minder dan op ander gebied hooge zedelijke over wegingen en beginselen van invloed zijn, is bekend, maar de wijze waarop het Britsche departement van oorlog bedrogen is geworden bij zijn aankoop van paarden voor de yeomanry moet bepaald een schreeu - wend schandaal zijn. Paarden die, zooais later is gebleken, aan de veikoopers hoogstens 100 a 150 gulden hadden gekost en dan ook volkomen ongeschikt zijn gebleken voor den krijgsdienst werden der regeering in handen gespeeld voor 360 a 400 gulden.zoodat volgens Daily Eatress,tiet land bedrogen is geworden voor ongeveer 8 miliioen pond sterling ol wel 96 miliioengui- NIEUWE SGHIEOAMSGKE COURANT UOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL UlSSCHOP BIJ DEN PAUSELIJKEN TROON, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom Zaligheid in den Heer. BISSCHOP VAN HAARLEM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1