Dagblad voor Schiedam ea Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaarg. Woensdag 12 Februari 1902. No. 7223. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAS DIT BLAD: "•oor Schiedam per 3 maanden -•rancc per post aoor geneei Neaeriana Aizcnöeriiike Summers f 1.50 ALtiEüUËKS ÜYUBZiCHT. 11 Februari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. De laatste ontsnapping van De Wet, de Vergeefsche jacht op den »Vliegenden Boer", die al de berekeningen zijner vijanden te schande maakt, vormt weer een dankbaar onderwerp van bespreking in de pers. De Lende bovenmenschelijke poging van lord Kitchener om De Wet te vangen, heelt al Cvenveel succes gehad als de negen voor gaande. En dat nog wel nu lord Kitchener ln persoon de operaties geleid en het ope- ratieplan gemaakt had. Dagen achtereen kerkten de Engelschen aan dit plan en toen eindelijk den 5n Februari de beslissende slag zou komen, begaf lord Kitchener zich w®'gemoed naar Wolvenhoek om bij de aankomst van oom Ghristiaan tegenwoordig te zijn. Den 6n Februari was deze laatste Werkelijk binnen het zorgvuldig Opgetrokken cordon. Doch helaas weder waren de ele menten niet met Kitchener. Waren 't bij de vroegere De Wet-steepiechases, het woord is niet officieel, de zware regens en dikke mist, die den Engelschen parten speelden, ditmaal was het een donkere nacht Waarmede de opperbevelhebber geen reke ning had gehouden. De Wet profiteerde er echter van en zond een groote kudde run deren in de Engelsche limes. Tommy Atkins, Waarschijnlijk blij, dat er nu weder een groote vee-overwinning was te meiden, Wierp zich met begrijpelijk genoegen op de gasten en de Boeren namen hun kans waar er van door te gaan. Ziedaar de Engelsche lezing,die,wij kunnen het met helpen, ons werkelijk wel eenigs- sins zonderling voorkomt. Want wanneer Wij weten, dat de blokhuizenlinie Kroonstadt- Lindley extra versterkt was, er lagen immers overal slechts 50 yards van elkander ver schanste voorposten-aldeelingen, dat daar achter de colonnes ingesloten gelederen kwamen aanrukken, dan is hot ons een 2 2 ƒ0.60 PB US DER ADYBRTEïïTïêJï: Van 1—regels'' Elke gewone regel meer -O.iO Voor hernaaiae piaatsmg worden biiiiika overeenkomsten aansesraan. Feuilleton. (ÏVaar het Duitsch.) 23) De kleine sliep weldra in. De vreemde dame was zichtbaar in haar schik, dat de kleine zoo goed bezorgd washaar voeten honden haar bijna niet meer dragen, maar zwakker nog dan haar lichaam schenen haar geestvermogens te worden. Voor mij moest ze zekere voorliefde hebben opgevat soms noemde ze mij Geffreij en verzocht mij nu dit, dan dat voor haar te doen. Dan weder greep ze naar haar hoofd en slaagde dat alles daarin zoo verward was 00 men haar met rust moest laten. Wij rieden haar aan, te gaan slapen, hetgeen ze beloofde te doen, doch niet deed! ^°g iang hoorden wij haar in de kamer °P en neer loopen, tot we eensklaps ver schrikt werden door een zwaren val. Mijn Vouw liep in allereil naar de vreemdelinge vond haar in zwijm op der. vloer liggen. raadsel hoe De Wet daardoor is gekomen met een verlies van drie dooden. Waar waren de zoeklichten van de blokhuizen, die toch in een donkeren nacht even sterk waren als in andere nachten en wat is er geworden van de verschanste voorposten De Wet verloor drie dooden, doch hoeveel Engelschen zijn bij deze operatie omge komen Lord Kitchener seint er geen woord over. Wel dat er 283 Boeren gedood en gevangen genomen zijn in deze operaties. Dit schijnt zeer ernstig en het zou ook ernstig zijn, indien niet de vorige ■dagen reeds bij stukjes en brokjes dat succes was gemeld. De hoofdzaak is echter, dat de poging van lord Kitchener om De Wet gevangen te nemen, is mislukt. Met verlangen zien wij de eifde poging in deze tegemoet. De Daily Telegraph verneemt nog uit Wolvenhoek dd. 10 dezerDe Wet is door de blokhuislinie ten Z. O. van Heilbron in de richting van LindJey ontsnapt. De Engelsche troepen vegen het land r.og va>. achterblijvers schoon, maar de groote drijf jacht is gisteren-avond geëindigd. Kitchener is op het terrein geweest. Verscheiden honderden Boeren zijn nu ten N. O. van Heilbron bij de Vaal. De Standard verneemt uit Pretoria Het schoonvegen in den Vrijstaat had plaats over een gebied van 160 K.M. lang en 110 K.M. breed, waarop zich 2000 Boeren be vonden, Een blijkbaar vertraagd telegram uit Bloemfontein, in dato 5 dezer, meidt neg De hoevenaarswaeht hebben veldcornet Combrink en 9 man van Du Toit geranten genomen. Du Toit zelf, die in Januari gewond werd, is den 30en dier maand overleden. Kitchener seint zijn wekelijksch wasch- iijstje ditmaal, do. 10 dezer, uit Pretoria De verliezen der Boeren hebben in de afgeloopen week bedragen 69 gedood, 17 gewond, 574 gevangen genomen, terwijl er Ik liep naar den naastbij wonenden arts. De arts kwam onmiddellijk. Hij schudde bedenkelijk het hoofd bij het zien zijner patiente. Het bewustzijn keerde slechts ten halve terug. De arts werd even weinig van haar gewaar, als wij. Het eenige, wat er op zat, was de arme vrouw te verplegen. Een totale uitputting was nu bij haar ingetreden, zelfs haar spraakvermogen weigerde zijn dienst. Ondertusschen was het nacht geworden en de geneesheer beloofde, nadat hij de noodige bevelen gegeven had, den volgenden morgen vroegtijdig terug te komen. Mijn vrouw zou bij de zieke waken. Ik zelf ging eerst om twee uur ter ruste, doch nauwelijks was ik ingeslapen of mijn Adéle wekte mij weer. »NordenKom beneden, ik ben bang alleen bij dat vreemde schepsel. Ze ligt zoo stil, alsof ze dood is I" Ik stond op en ging op de teenen met haar in de ziekenkamer, en zag al dadelijk dat de oude dame was overleden. Haastig liep ik weder naar den dokter. Deze kwam, doch kon slechts den dood consta- teeren, naar hij zeide tengevolge een er hersenberoerte. Zooais ge begrypen kunt. zich 57 hebben overgegeven. Een machine kanon, 480 geweren, 1100 paarden. 5000 stuks vee zijn genomen. Generaal French meldt, dat een convooi van 60 wagens, dat van Beaufort West naar Fraserburg trok en door 160 man werd begeleid, op 30 mijlen van de plaats van bestemming is gekomen. De vijand nam 12 wagens mee en verbrandde de rest. Kolonel Crabbe, die te hulp kwam, dreef den vijand ^terug na een hevig ge vecht. De verliezen der Engelschen be dragen 2 officieren en 11 man gedood, een officier en 47 man gewond. De verliezen der Boeren zijn 24 gedood en 47 gewond. Een afdeeling van den kolonel van Doran, die bij Calvinia opereerde, is bij nacht op haar rooftocht aangevallen en verloor 3 officieren en 7 man aan dooden en 17 ge wonden. De kolonne van Von Donop door Methuen den 7n naar Wolmaransstad gezonden, ver- rastte twee lagers van de Boeren bij dagbreek van den 8sten. Twee Boeren zijn gedood, drie gewond en 33 gevangen genomen, 300 beesten en 25 wagens zijn buitgemaakt. Kommandant Potgieter ont snapte. De Engelsche pers begint weer tegen dr. Leyds uit te pakken. Daily Mail pu bliceert een brief dien van der Merwe, hoofd van het Mijnwezen in de Z.-A. republiek, den 12 Juli 1899 aan president Kruger schreef en naar Engeland heeft opgezonden. In dien brief valt van der Merwe dr Leyds zoowel als Montagu White aan, Hij acht beiden nutteloos en dringt aar. op de benoeming van een geschikten agent van de Republiek te Londen. De redactie van de Daily Mail schijnt niet ts weten of verzwijgt, dat de Transvaalsche regeering vele jaren vergeefsch getracht heeft de Engelsche regeering te bewegen zoodanigen agent hier toe te laten, aldus merkt de correspondent der N. R. Ct. op, die dit bericht overseint. De Standard schrijft. Er is reden om aan te nemen, dat de drie Boeren-afge- zanten langs niet officieeien weg zich trach ten te vergewissen op welke voorwaarden zij naar Zuid-Afrika terug konden keeren. Minister Brodick zeide gisteren in het Lagerhuis, dat de Regeering had besloten het garnizoen uit Wei-hai-wei terug te trekken en de fortificatiën niet verder af te maken. Militair jubilé van keizer Wilhelm. Het militaire jubilé van keizer Wilhelm, de 25ste gedenkdag van de indienststelling van keizer Wilhelm bij het eerste regiment van de garde, is gisteren te Potsdam plechtig herdacht. Op een godsdienstoefe ning voigde een appel van het regiment, waarbij de Keizer een toespraak hield. Er werd daarna een parade-marsch uitgevoerd en een geschenk van vroegere leden van het regiment aan den Keizer aangeboden (een zilver model van het regimentsge- denkteeken op het slagveld van St. Privat). 's Avonds was er feestmaal in het regi mentsgebouw. De kroonprins, prins Hemrich en de oudste zoons van den Keizer waren bij de feestelijkheden tegenwoordig. Op Cuba. De Amerikaansche bladen behandelen de mogelijkheid, dat Palma zijn ontslag neemt als president van Cubazij achten dan de anarchie op het eiland onvermijdelijk. Amerika kan aldus op den parel der Antillen, zoo schandelijk aan Spanje ont rukt, nog aardig wat te doen krijgen. Vasten-predikatiën te Parijs. Om onaangenaamheden te voorkomen als die welke ontstaan zijn naar aanleiding van de Advent-predikaties door paters Jezuïeten in sommige kerken te Parijs, heeft de kardinaal-aartsbisschop mgr.Richard bepaald, dat in geen enkele kerk de Vasten-predi- katies zullen worden gehouden door een waren we vreeseltjk oiutiutst. Met het aanbreken van oen dag stelde ik de autoriteiten in kennis van het gebeurde onderwijl moest de doodenwacht betrokken worden. Dat ueed ik. Adéle bracht de kleine naar onze slaapkamer en trachtte zelve een weinig te rusten. Ik was aan het venster gaan zitten en wachtte op het aanbreken van den dag. Al wachtende valt de tijd lang. Ik zat nog eens na te denken over de vreemde historie! Had de vrouw het kind niet bij zich gehad, dan zou men hebben kunnen denken, dat ze uit een krankzinnigengesticht was ontsnapt. Vanwaar mocht de vreemdelinge toch komen? Deze vraag hield mij onafgebroken bezig. Haar versleten kieeding wees op een verre reis, doch de kleine handkoffer weersprak dit vermoeden. Deze handkoffer stond thans open naast de canapé, waarop een deel van zijn inhoud kinderkleederen in bonte verwarring door elkander lag. De overledene had in haar opgewondenheid alies door elkander geworpen en den kofier open gelaten. Dp lust bekroop mij om er eens in rond te snuffelen en ik deed zulks. Er wareu slechts weinige kleedingstukken in, meest alle nieuw en van kostbare, naar het mij toescheen Engelsche stof. Op den vloer geknield, zette ik aandachtig mijn onderzoek voort en was niet weinig verbaasd, tusschen de kleederen een porte feuille te vinden, gevuld met een menigte banknoten. Vol verwondering staarde ik op den rijken inhoud. Nog meer bevond er zich in, dat mijn belangstelling gaande maakte. Geheel op den boden var. het koffertje stond een cassette van vreemden vorm met sterk, kunstig zilveren beslag. Ik nam de cassette in de hand en wist nu, hoe het handkoffertje zoo zwaar woog. Ik brandde van nieuwsgierigheid om te weten, wat er zich in zou bevinden. Zij was echter gesloten. Spoedig ontdekte ik den sleutel, hij lag op dea grond naast het bed, waarin de doode lag. Nu kon ik de verzoeking niet weerstaan. Nieuwsgierig opende ik de cassette goud, mets dan goud blonk mij tegen. EeD ontelbare menigte goudstukken van verschillende soort lagen ordeloos door eikander, toch was het dadelijk te zien, dat ze een aanzienlijke som vertegenwoordigden." De oude man zweeg een korte p'ooze {Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1