Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaar<r. Dinsdag 18 Februari 1902. No. 7228. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. jWlCIEELE BERICHTEN. Stads-Ziekenhuis. Voor Z. H. den Paus. A-LREflEEN OVERZICHT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEOAMSBHE COURANT BUS TAN DIT BLAD: ''oor Schiedam per 3 maanden ."rxnee pèr pos» door geceei Neaeriand Ancnderiiike Nummers r - 0.05 PBUS DEB AD T RKTBS11 iÊ M Var. 1—8 regeis;J J ïlke gewone regei meer Voor 'nerhaaide piaatsing worden biiiiike overeensomsten aanaesaan. f 0.80 -0.10 y Wie nog iets over 4901 van het Stads- lekenhuis alhier te vorderen heelt, wordt rzocht daarvan, zoo spoedig mogelijk en ;°°r het einde dezer maand, een rekening Z1 te zenden aan den Secretaris-Penning- 'eester, Nieuwstraat 30. Schiedam, 13 Februari 1902 De Commissie van Administratie van WESTENDORP, Voorzitter. W. A. v DOLDER Dz., Secr.Penn. horige opgaaff 188.- V. D. Z.- 10.- Totaai 1198. 17 Februari 1902. De oeriog in Zuid-Afrika. De Engelsche soldaten, die in Zuid-Airika hun jong leven voor den goud- en landdorst Vftn Rhodes en Chamberlain moeten laten, 2lJu gelijk het water in het bodemiooze vat der Danaïden. Halen wij feiten aan 0ïQ het te bewijzen. Men zal zich byv. herinneren, dat 18 Januari in het Zuid- Westen van den Oranje-Vrijstaat, te Abra- hrahamskraal, bij Koffiefontein een com mando onder bevel van Nieuwenhoudt, een •^ogelsch detachement versloeg en er 49 man van doodde en verwondde, waaronder kolonel Dumoulins, terwijl ook vele gevan genen door de Boeren werden gemaakt. A-is een soort troost seinde Kitchener er achteraan, dat Engelsche versterkingen "aren aangekomen en bezig de Boeren te '«volgen. Begrijpelijkerwijze ging men °en te Londen zitten wachten op het (Naar het Duitsch.) 27) Ze had den ouden man hel, verschoonde ®teeds naet kinderlijken eerbied zijn ge kken; de bekentenis zijner oneerlijke "andeling schokte haar diep, doch de trouw "aarmede hij haar steeds bij zjch had Behouden, en zijn schuld door liefde aan aar had trachten goed te maken, verzoende aar weder met hem. Ze klemde zich echts vast aan het bewustzijn, hoe goed lJ voor haar geweest was, ofschoon ze 9° dochter niet was. »Maar wiens kind ben ik dan Nog ens en nog eens deed Annette zich deze ra-ag, toen ze op dien avond het armenhuis N Geroerd had zij van den ouden °''den afscheid genomen, vast besloten atl nu af aan op eigen wieken te drijven. was verheugd het huis van den gierigen indner te kunnen verlaten,, wiens gast- riJheid thans na het gehoorde centenaars- bericht van een flinke revanche. Maar hier was geen sprake van. Er is geen enkel dergelijk bericht gekomen. En dit is nu één geval, maar zoo zijn er oneindig veel. Oneindig veel kleine gevechten met een oneindige reeks kleine verliezen voor Enge. land, die echter langzaam tot een zeer groot verlies samengroeien. Dit alles is voor de City-bewoners geen bezwaar om zich-zelf wat wijs te maken, van groote overwinningen te droomen en den bewerker van al dat fraais, den grooten monocle- en chrysanthemum-ridder, adressen in gouden kistjes aan te bieden. Men zal zich herinneren, dat aan het licht gekomen is, dat er geknoei is geweest bij den aankoop van paarden voor het En gelsche leger en dat er viermaal de prijs voor is betaald. In het Engelsche Hoogerhuis zijn deze knoeierijen bij de remonte ter sprake ge komen. Het onderwerp werd aangeroerd door lord Tweedmouth, die wensctne te weten, waarom geen vervolging was inge steld tegen personen, die met de contracten in verband stonden voordat veertien dagen geleden het rapport van het Yeomanry - Comité aan het Parlement' was voorge legd. Het rapport was toch reeds in Augustus 1901 uitgebracht en indien de feiten, die er in werden genoemd, waarheid bevatten, zou er reeds iang een actie tegen de personen op touw gezet moeten zijn. De earl of Ragian gaf als zijn meening te kennen, dat iemand bij een contract van 100.000 pond sterling, verscheiden miilioenen pond winst kon maken, welk staaltje van Engeischen handelsgeest geen geringe vroo- iijkheid onder de lords teweeg bracht. Zijn lordschap verklaarde het uitstel door te wijzen op de moeilijkheid om de opdracht tot inkoop van paarden goed te contoleeran. Het War-Oifice was niet voornemens om nalatigheid of iets anders door de vingers te zien. Oneerlijkheid zou worden gestraft zwaar op haar woog. Zij dankte God voor de uitkomst. Als gezelschapsjuffer van Hilda verkreeg ze een eerlijke betrekking, die althans voorloopig in haar onderhoud voorzag. Toch leed ze vreesehjk onder het gevoel van geheeie verlatenheid, Haar vreemd erfdeel, de zeldzame cassette onder haar mantel verborgen, ging Annette met afgematte schreden naar huis. De grond scheen zich onder haar voeten te bewegen. Ze kwam zich zelve als geheel veranderd voor. Vaster trok ze den mantei om haar lichaam ze huiverde, terwijl ze fluisterde »Hui, wat is het koud en eenzaam, alleen op de wereld te zijn I Niemand te bezitten aan wien men toebehoort, op wiens liefde men recht heeftGünthers beeld dook voor haar geestesoog opverwijtend zag het baar aan. Brandende tranen verduis terden haar oog diep zuchtte ze »Ach, ware Erik Günttier nog hierHad ik slechts vier weken vroeger vernomen, wat tk tnans heb gehoord ik zou het den vriend hebben toevertrouwd, zelfs op gevaar af, van de scheidsmuur tussenen ons^ beide slechts steviger te maken. O God, had Enk toenmaals met tot haar gezegd Laat de wereld praten, wat ze wil. Wij passeu en nalatigheid zou worden tegengegaan maar, zeide deze spreker, uit naam der Regeeringindien een onmiddelijk onder zoek was ingesteld, zou de verzending van paarden naar Zuid-Afrika daar zeer door vertraagd zijn geworden. F.n met dit ant woord moest men genoegen nemen. Van het oorlogsterrein is overigens dit maal weinig nieuws. Reuter seint uit Pretoria dd. 14 dezer Dinsdag-avond verrastte een bereden troep, door kolonel Kekewich uitgezonden, een klein lager te Koffiefontein en maakte tie n Boeren gevangen, o.a. luitenant Barnard, die Kemps lijfwacht aanvoerde. Er werden ook 5Ü0 stuks vee buitgemaakt. De gevan genen, die slecht gekleed waren, zeiden, dat De la Rey last heeft gegeven groote troepen Engeischen te ontwijken en geen munitie te verspillen, die naar zij toe gaven schaarsch is. Sommigen waren van oordeel, dat de oorlog nog wel een paar jaren zal durenandere echter, bij lange niet, uit gebrek aan levensbehoeften. De Standard verneemt uit Pretoria d.d. 14 dezer: Men gelooft, dat er slechts 600 Boeren voor het front van de Engelsche colonnes in den Vrijstaat waren, toen deze de linie Heilbron Wdlvenhoek naderden. He; overige gedeelte van de commando's, een 1400 man tellende, was reeds naar het oosten doorgedrongen en is nu rondom Reich. De Wet .is niet door de blokhuis- hnie van Tabanchu heengedrongen. Waar schijnlijk zal hij beproeven weer naar het noorden door te breken om het bevel op zich te nemen van de verstrooide comman do's rondom Reitz. De verlieslijst, Zaterdag weer te Londen openbaar gemaakt, geelt op, dat er Woens dag te Kuprivier 4 officieren gewond, 2 man gesneuveld en 27 gewond zijn. Een araadbericht hit St. Helena meldt, dat een krijgsgevangene, die Donderdag avond uit het Deadwoodkamp trachtte te ontvluchtten, door een schildwacht is aan- goed bij elkander. Gij zijt een kind van fatsoenlijke lieden en de dochter van een genieAch God de zorgelooze muzikant was haar vader niet zij was een meisje zonder naam, die niets van haar vader of moeder wist, niet eens wist of ze een kind was van eerlijke, fatsoenlijke ouders I" Die gedachte deed Annettes hart ineen krimpen. Opgewonden vervolgde ze in zich- Zelve: »Het is maar een geluk dat Erik gegaan is. Hij zal en moet mij leeren ver geten. Keert hij echter ooit terug om mij te coeken, dan zal hij de waarheid hooren. Intusschen mag ik immers stil mijn geheim bewaren en den naam behouden van hem die mij veroorloofde hem vader te noemen. VII. Een nieuw tehuis, Tamelijk wel van de wereld afgezonderd, in een breed dwarsdal tusschen bergen lag een statig kloostergoed. Thans is het her schapen in een dettig op een kasteel gelij kend fieerenhuis, Reusachtige boomen om ringen het ais trouwe wachters, heerlijke parken sluiten het in. Deze strekken zici uit tot het schoone hoogwoud, waardoor, geschoten. Denvolgenden morgen o verleed hii. Het blijkt, dat de Engeischen weer een keer te meer klop hebben gehad Kitchener seint naar Londen uit Pretoria, dat een bataljon van de bereden infanterie den 12a Februari op verkenning uit zijnde, ten zuiden Boschrand de Boeren in belang rijk aantal ontmoette en in een zeer moei lijke streek met hen in gevecht raakte. Zij verloren 11 dooden en ongeveer 40 werden gewond voor zij zich in de blokhuizen konden terugtreken. Rawiinson's colonne is nu tegen de Boeren opgetrokken. Op den 10 Februari ontmoette een af- deeiing Zuid-Afrikaansche bereden poiitie van Waterval-rivier een groote vijandelijke macht bij Vantondersbek en werd met verlies teruggedreven. Het schijnt, dat de belangrijke tegenspoed van de bereden infanterie hetzelfde geval is, als vermeld in een Reuter-telegram overKiipnvier, luiden- dende als volgt Op 12 Feoruari gingen ongeveer 150 man van de 28ste compagnie bereden infanterie op patrouille Oij Kiiprivier ten Zuiden van Johannesourg, om naar Boeren te zoeken, die men veronderstelde, dat waren doorgebroken, na den jongsten veldtocht tegen De Wet. De troepen omsingelden een boerderij, waarin men vermoedde, dat Boeren zich verborgen hielden een enkele Boer wist door te breken. De bereden iniantene reed heen om den Boer te vervolgen; zij reed naar een bergrug en steeg vervolgens af, na een kopje beklommen te hebben. Onmiddellijk werd een hevig vuur van drie zijden op de patrouille geopend, die aldus bleek in een hinderlaag te zijn ge vallen, waarin het haar onmogelijk was, op eenige wijze zich te verdedigen. De acht officieren, die bij de troepen waren, deden een heldhaftige poging om den top met revolverkarabijnen te houden totdat zij voor de overmacht moesten zwichten. Zeven hunner werden gedood en zacht opwaarts stijgend de groote weg, dicht lat.gs het heerenhuis verder het lana invoert. Bij een open plek in het woud vertoont zich eensklaps voor de verbaasde blikken op korten afstand zijwaarts liggend het oude klooster, zooals net heerennuis nog steeds in den mond des volks genoemd wordt, ofschoon de latere bezitters alles deuen om de voormalige woning der vrome monniken in een kasteel te Herscheppen. Waar eens de kloosterkerk stond, rijst thans een hooge toren omhoog, die üet geheeie aal beiieerscüt, en waartegen het lange front van net nootdgebouw ais't wafe leunt. In het midden van üet tronc boven een, in latere tyd gebouwde portiek prijkt een trotscn wapen. Het neeit net steenen heiligen beeld verdroagen, uat vroeger den bescheiden ingang bewaakte. Maar ook het wapen was reeus veranderd sedert het kloostergoed een wereldlijke bezitting werd. De eerste eigenaar, vrijneer von Echten was een verkwister. Voor een spotprijs had hij het goed gekoout. Zijn rumoerige levens, wijze maakte een scherpe tegenstelling met de stilte en zwijgende oeurijvigneia, die vroeger op die gezegende p;8)4 ha'd(len geheerscht, Wordt vervolgd.]

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1