zijn aangenomen, opnieuw goed te keuren en hulde te brengen aan den stoot dien Rosebery had gegeven aan een vredelie vende politiek. Dit amendement werd warm bestreden en er volgde een zeer opgewekte beraad slaging, in den loop waarvan krachtig op eenheid werd aangedrongen. Het amen dement werd ten slotte ingetrokken en de moties van het uitvoerend bestuur aangenomen te midden van een zeer geest driftige manifestatie. De troebelen te Barcelona. De laatste berichten uit Barcelona melden, dat het handelsleven nog steeds verlamd terneer ligt. De stad ziet er somber uit. De troepen patroeljeeren voort durend door de straten en maken zoo nu en dan een charge om samenscholingen uiteen te jagen. Er zijn nog twee regimenten infanterie aangekomen, en er wordt nog cavalerie verwacht. Een ander telegram uit Barcelona te Madrid ontvangen, meldt, dat de onlangs benoemde prefect een bespreking heeft gehad met vertegenwoordiger van werkgevers en arbeiders, die tot eensgezindheid zijn gekomen over de grondslagen voor een oplossing van het conflict. Latere berichten melden vervolgens nog Uit Sabadell wordt bericht, dat de stakers daar een maristenklooster en een accijns kantoor zouden in brand gestoken hebben. Het klooster te Sabadell is niet verbrand dank zij de tusschenkomst, nog juist bijtijds van de soldaten. Te Bodolena en San Martin de Provensals hebben weer nieuwe bloedige botsingen plaats gehad. Telefonisch is uit Barcelona door de te Madrid verschijnende Imperial bericht ont vangen, dat er te Saaeli en Tarasa ernstige dingen zijn gebeurd, maar dat het, wegens de censuur, onmogelijk is ze bekend te maken. Te Hosta Franca is er ook een ernstige botsing geweest. De stakers hadden barricades opgeworpen en de troepen voer den een charge uit met de bajonet. Tal van werklieden zijn gekwetst. De universiteit en alle scholen zijn gesloten. Alle hoofden van werkliedenvereenigingen zijn gevangen gezet. Na een heftig debat heeft de Spaansche Kamer gisteren het ontwerp tot schorsing der grondwettelijke vrijheden te Barcelona goedgekeurd, Het ware doel der beweging komt aan het licht, doordat de revolutionaire stoke branden af en toe hun bedoelingen luide uitbazuinen. Zij sturen eenvoudig aan op economische en politieke vrijmaking van de provincie Catalonië met de hoofdstad Barcelona van de Centrale regeering te Madrid. Zulk een onafhankelijk Catalonië zou dan een kostelijke operatie basis worden voor alle vijanden van orde en gezag in het koninkrijk Het Pauselijk Jubeljaar. Keizer Wilhelm heeft op het Vaticaan laten weten, dat hij voornemens is zich bij het jubelfeest van den H. Vader door een buitengewoon gezantschap te doen vertegen woordigen. De prins-regent van Beieren heeft den H. Vader een prachtig kruis met diamanten en edelgesteenten van groote waarde aan geboden. Dit kruis verwierf als meesterstuk van goudsmeewerk den eereprijs op de laatste tentoonstelling te Chicago. Koning Albert van Saksen heeft baron von Friesen, gevolmachtigd minister van Saksen aan het Beiersche hof, opgedragen zich naar Rome te begeven, ten einde den H. Vader in dit jubeljaar de getukwenschen aan te bieden der Saksische koningsfamilie. VJeeschkeur in Duitschiand. Het Reichsgesetz blatt maakt een verordening openbaar, krachtens welke art. 21 van de wet op de vleeschkeuring den In October 1902 in werking zal treden. Het artikel verbiedt het gebruik van voor de gezondheid schadelijke stoffen bjj de industrieele bereiding van vleesch- waren alsmede den invoer van op deze wijze toebereid vleesch uit het buitenland. Een tegelijkertijd openbaar gemaakte kennisgeving somt op, welke stoffen als voor de gezondheid schadelijk worden beschouwd. Engelsche veldmaarschalk overleden. Veldmaarschalk sir Neville Bowler Cham berlain, die sinds 1886 gepensioneerd was, is eergisteren te Londen op 82-jarigen leef tijd overleden. Hij nam in 1838 deel aan den veldtocht in Afghanistan en aan het beleg van Kaboel en werd in 1858 ernstig gewond bij het beleg van Delhi. Later was hij commandant van het garnizoen te Madras. vfca«is- en Gewesteiljk Xieiiwg. Schiedam, 20 Februari 1902. Ter gelegenheid van het intreden van 's Pausen jubeljaar wappert heden de vader- landsche driekleur van het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging sRecht, Plicht en Orde", aan de algemeene vergadering morgen (Vrijdag) avond 8 ure in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond te houden. Een talrijke opkomst ter vergadering is zeker om het gewicht der te behandelen onderwerpen alleszins gewenscht. Naar aanleiding van een schrijven der commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek en drinkwaterleiding wordt door B. en W. een aanvullingscrediet gevraagd van 115000 ten behoeve van de verbouwing der gasfabriek. Dit crediet is noodig ge worden door hoogere kosten var. verschil lende onderdeelen der verbouwing, die het gevolg zijn van allerlei tegenvallers en onvoorziene omstandigheden. De heer H. Gabel had aan B. en W. verzocht hem een stuk groud af te staan in de Warande, groot ongeveer 28.40 M. ter breedte van 26 20 M. B. en W. stellen voor op dit adres gunstig te beschikken en het terrein te verkooper. tegen f 3.75 per vierk. M. vo or 26.40 M. gevelbreedte en tl.50 per vierk. M. voor 2 M. geveibreedte, daar op dat gedeelte eenige servituten rusten, dit alles onder de volgende voorwaarden Het terrein wordt bebouwd uitsluitend met winkel- of woonhuizen. Langs den openbaren weg mogen geen houter, afscheidingen zijn en geen onbe bouwde vakken langer dan 2.50 M. Een derde gedeelte moet binnen 2, twee derde binnen 4, het getieel binnen 5 jaar na dagteekening der koopakte bebouwd zijn, alles op een boete van f 100. Wordt aan bovenstaande bepalingen niet voldaan, dan heeft de gemeente het recht het niet bebouwde terrein tegen 75 van den inkoopprijs terug te nemen. De gemeente verplicht zich binnen 3 maanden na de voltooiing van een gebouw, daar langs te maken een verhoogd voetpad met bestrating en hardsteenen band. Door de directie van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is aan Burgem. en Weth. verzocht wel die voorstellen te willen doen om, hangende de beslissing omtrent eiectrische beweegkracht door den Rotter- damschen gemeenteraad, die naar zij vertrouwt binnen twee maanden in de een ot andere richting wei zal vallen, haar te vergunnen op de tegenwoordige voor waarden de concessie te verlengen met 3 maanden. Op grond hiervan stellen B. en W. aan den Raad voor op de tegenwoordige voor waarden de concessie aan de Rotterdam sche Tramwegmaatschappij verleend bij besluit van 26 Januari 1882 te verlengen tot 1 Juli 1902. Naar aanleiding van een verzoek der Marktcommissie stellen B. en W. voor de verordening op de heffing van weegloon aldus te wijzigen, dat een schriftelijk bewijs der geconstateerde wicht kosteloos uitgereikt wordt en aan art. 2 toe te voegen Met afwijking van het vorenstaande, zai voor varkens, schapen en kalveren nimmer meer dan f 0,20, voor runderen en paarden nimmer meer dan f 0.25 weegloon worden geheven, B. en W, stellen voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van J. M.Raske om vergoeding van schade tot een bedrag van f 26.57, toegebracht aan zijn pand aan den Rotterdamschen dijk, door het omwaaien van een boom aldaar. Werkloosheid. In de vergadering Dinsdag 11. door de besturen van ^Patrimonium", Ned. R. K. Volksbond, Alg, Ned. Werkliedenverbond en S. D. A. P. gehouden, is besloten eene commissie naar B. en W at te vaardigen om mededeeling te doen van hetgeen in dien kring tot bestrijding der werkeloosheid is gedaan. Deze commissie, heden-middag 12| ure ten Raadhuize ontvangen, mocht de toe zegging ontvangen, dat, hoewel B. en W. niet bij voortduring dit euvel kunnen ver helpen, er toch voor 't oogenblik iets is, waarmede de werkloozen kunnen geholpen worden. B. en W. zullen daaromtrent in de vergadering van Dinsdag aanst. aan den Raad een voorstel doen. Aan een vergadering van bet college curatoren van liet gymnasium onder presi dium van den tijdeitjken voorzitter ds. De Wilde namen gisteren-avond deel (ie nieuw benoemde curatoren, de edelachtb. heer H. J. Versteeg en de zeëreerw. heer J. M. Daniëls. Tot president van het college curatoren werd benoemd burgemeester Versteeg. Gisteren-middag is de 9 jarige C. Brons geest, wonende aan de Breedstraat, door het ijs gezakt in een sloot aan de Warande. Geholpen door zijn kameraadjes werd de knaap weder op het droge gebracht en kon zich huiswaarts begeven. Door ingelanden van het Hoogheemraad schap Delfland worden pogingen in het werk gesteld mr. W. K. S. Van der Mandele te bewegen zijn ontslag aanvraag als dijkgraaf van genoemd Hoogheemraad schap in te trekken. BOSEXLATD. H. M. de Koningin-Moeder begeleidde gisteren-middag den erfgraat en de erfgravin von Erbach bij hun bezoek aan H. M. de Koningin. De graaf en gravin zullen nog tot in de volgende week in de residentie verblijven. H. M. de Koningin-Moeder zal Vrijdag avond in haar paleis een soiree geven, waarvoor een 180-tal uitnoodigingen zijn verzonden. Prins Hendrik verscheen eergisteren-avond na den eersten colonnewedstrijd van den Kon. Officiers Schermbond te 's-Graveuhage. Hij werd ontvangen onder onder te tonen van het Oude Wilhelmus. In de Loge bevonden zich o.a. de generaal jhr. Ver- speyck en graaf Dumonceau, De Prins volgde aandachtig de verschillende nummers, die afgewisseld werden met schermpartijen van officieren. De president van den Bond, luitenant Backer, door den Prins uitge- noodigd naast hem plaats te nemen, gaf Z, K. H. verschillende inlicntingen. Later onderhield de Prins zich met den minister van Oorlog, generaal Bergansius. De Vorste lijke bezoeker bleef tot het einde. De Petit Bleu van Brussel verneemt, dat prins Hendrik het eereudmaatschap heeft aangenomen van de Sociéta hollan- dase-beige des amis de la médaille d'art. Ook prins Albert van België is eerelid dier vereemging. In tegenstelling met het bericht van de Revue Diplomatique kan worden gemeld, dat de versierselen van grootkruis in de orde van den Nederlacdschen Leeuw reeds aan koning Alphonsus van Spanje zijn over gereikt door onzen gezant te Madrid. In Maart zal ons Hof zich bij de meerder- jarigverklaring van den Spaanschen Koning doen vertegenwoordigen. De talrijke vrienden van mgr. Tarcassi, in Holland en elders aldus schrijft de Romeinsche correspondent van den Brussel- sehen Courrier zullen met genoegen vernemen, dat Z. Exc. aan de beterhand is en dat hij weldra wellicht zijn functies in de pauselijke diplomatie zal hervatten. De nieuwbenoemde Italiaansche gezant de heer Tugmi, is gehuwd met een Neder- landsche damebarones d'Ablang van Giessenburg, dochter van mevr. de douairière van dien naam geb. Rendorp v. Margrette. De heer C. A. Boos, vice-consul der Nederlanden te Port ot-Spain (Trinidad), bij Kon. Besl. van 9 December 1901 no. 70 benoemd tot consul aldaar, is in laatstge- melde hoedanigheid door de Britsche regee ring erkend. Op 13 Februari 1902 heeft te 's.Gra- venhage plaats gehad de uitwisseling der akten van bekrachtiging der overeenkomst tot regeling van het tabrieksverkeer, aan de Nederlandsch-Duitsche grens, gesloten te 's-Gravenhage tusschen Nederland en het Buitsche rijk 5 Jum 1901, ter vervanging der op 30 Juni 1899 buiten werking getreden voorloopige schikking over even genoemd onderwerp, gesloten tusschen Nederland en Pruisen op 26 Juni 1816 te Aken. (Sf. Cf.) De gewone audiëntie van den minister van Marine op Vrijdag 21 dezer en die van den minister van Binnenlandsche zaken op Zaterdag 22 dezer zal niet plaats hebben. De minister van Financiën maakt bekend dat, aan te vangen in de maand April 1902, het vergelijkend examen zal worden gehou den voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor het aantal plaatsen is vastgesteld op ten minste ach t en ten hoogste tien. Zij die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op 10 Maart 1902 hun verzoekschrift aan het Departement van Financiën indie nen met overlegging van de gevorderde stukken. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft ter kennis van belang- tiebbende gebracht, dat bij de boekhande laren firma Gebr. Van Cleef te 's-Graven hage, van heden af, tot een beperkt aantal verkrijgbaar zijn gesteld de ontwerpen voo f de zomerdienstregeling 1902, aangeboden door de Hollandsch IJzeren-, Nederlandsche Centraal- en Noord Brabantsen Duitscbe SpoorwegMaatschappij. Eventueele opmerkingen, betreffende deze dienstregeling-ontwerpen, moeten teneinde voor de vaststelling van de dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen, ingezonden worden vóór of 1 Maart 19'J2 aan het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Door den Britschen gezant is aan den minister van Buitenlandschr Zaken mede gedeeld le, dat eene wijziging is gebracht m de indeeling van het onder Britsche bescherming bestaande gebied, vallende in de zóne waarbinnen de invoer en vervaardiging van gedistilleerde dranken verboden is krachtens art. 91 der algemeene akte van de te Brussel gehouden Interna*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2