Veemarkt. Zooals wij gisteren slechts met een enkel woord koffden melden, heeft de Markt- commissie inzake de verandering van den Marktdag de veehouders tot een vergadering morgen (Woensdag) in «Musis" te houaen opgeroepen. Uit de reeds met enkele veehouders uit naburige gemeenten gehouden besprekingen bleek alras, dat bij aldien onze markt op den duur des Maandags wordt gehouden, van naburige gemeenten weinig of geen medewerking te verwachten is. Naar aanleiding van die conclusie heeft de Marktcommissie zich gewend tot de vleeschhouwersvereenigingen, die in groote steden van Noord- en Zuid-Holland zijn ge vestigd en bovendien ook nog tot de andere slagers in die plaatsen, die buiten dat verband staan om haar omtrent hetveranderen van marktdag van advies te dienen. Door zeer velen werd daaraan bereidwillig voldaan en hun meerderheid wees den Woensdag, vroeg in den morgen te beginnen, als den geschiksten tjjd aan. Voor en aleer nu tot een verandering over te gaan wordt het gewenscht geacltt met al de veehouders uit het Spoeling district een vergadering te hebben, teneinde het voor en tegen van een en ander te kunnen bespreken. Daartoe worden allen die voor een flinke markt iets gevoelen, uitgenoodigd tot een vergadering Woensdag 26 Februari a.s. 's voormiddags half 10 uren in «Musis Sacrum" alhier te houden. Zij die bij de veehouderij zijn geïnteres seerd en de circulaire niet mochten ont vangen hebben, zijn niettemin welkom. Volksbadhuis. In de week van 17—23 Febr. '02 werden genomen 219 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 29 regen 5 regen 114 school 40 kinder8 Woning-coöperatie. Gisteren avond hield deafdeeling Schiedam van «Patrimonium" in haar bondsgebouw eene openbare bijeenkomst, waar door den heer Huizinga uit Kampen het woord zou worden gevoerd over coöperatie in 't alge meen en woning-coöperatie in 't bijzonder. Nadat door den waarnemenden voorzitier de vergadering met gebed was geopend, gaf hij na een korte inleiding, het woord aan den spreker van dezen avond. De heer Huizinga deelde mede, dat hij het onderwerp woning-coöperatie reeds op meerdere plaatsen in ons land had behandeld en dat hem als voorzitter van «Patrimonium" te Kampen, alwaar eene dergelijke coöpe ratieve vereemging sinds jaren is tot stand gebracht het groote nut en belang voor den werkman daarvan isgebleken.Hij wenschte daarom dezen avond voor de atdeeling Schiedam zijne ervaringen en meeningen omtrent den woningbouw nader uit een te zetten- Tweeërlei oorzaken zijn er voor het bouwen van woningen zeide spreker, n.l. woningnood en streven om zooveel mogelijk in coöpera tie om te zetten. Onze arbeiders zitten in kommer en zorgen, om reden hun inkomsten over 't algemeen ongeëvenredigd zijn aan hun noodzakelijke uitgaven. Een van de eerste uitgaaf is wel die van woninghuur en deze beslaat reeds een vrij groot gedeelte van het weekgeld, wil de werkman zich niet in ongezonde krotten huisvesten. Dit op den voorgrond stellende meende spreker dat een werkman en zeker ook zijn gezin mag eischen eene gezonde, geriefelijke woning voor niet te veel geld, zoodat eene buursom van f3 a f 3 50 per week te hoog is. Bij den gewonen loop van zaken blijft de huurder van een huis, altijd huurder, zonder ooit m het bezit te kunnen komen, zij het ook na verloop van tal van jaren, van een eigen woning en zoowel het verhuren van goede huizen voor zoo weinig mogelijk geld als het na verloop van tijd zelf bezitter te worden van het huis, waarvoor de arbeider jaarlijks eene aanzienlijke som had betaald noemde spreker twee vorname factoren, waarom hij de woning coöperatie zoo nood zakelijk achtte. Door de coöperatieve-vereeniging van »Patrimonium"te Kampen zyn nu 49 woningen gebouwd, die alle door arbeiders worden bewoond tegen een huurprijs van f 1 a f 1 90 en uitstekend voldoen. Verder zette spreker uiteen hoe men aldaar gekomen is tot een coöperatieve bouwvereeniging, welke moeiten er aan verbonden zijn geweest vooral met het oog op de financiën. In den breede schetste de heer Huizinga aan welke noodzakelijkheden de bouwver eeniging is onderworpen, hoe zij is ingericht en hoe zij heeft gewerkt, en hoe zij er te Kampen in geslaagd is, het hoofdideaal van een werkman te verwezenlijken, het in 't bezit komen na een 30 tal jaren van een eigen woning. Dat de statuten der vereeniging niet altijd voldeden, bleek ook later, maar er is getracht zooveel mogelijk de misstanden weg te nemen zoodat men ten slotte een commissie van toezicht heeft benoemd. Spreker gat verder een overzicht van de verschillende gevallen, die zich bij vertrek, sterfgeval of werkeloosheid kunnen voordoen tevens de middelen aan de hand doende, welke in zijne gemeente daarbij worden toegepast. Ook wees hij op de verplich tingen der huurders in verband met het onderhoud der woningen, waarover de com missie van toezicht steeds een waakzaam oog houdt. Het groote nut der cooperatie-bouwver- eeniging alzoo uiteengezet hebbende, kwam spreker tot de conclusie, om ook de Schiedamsche Patrimonium-mannen aan te sporen tot stichting van eene dergelijke vereeniging welk doel ofschoon moeielijk, toch met vereende krachten en de hulp van God te bereiken valt. Van de gelegenheid tot verkrijging van nadere ophelderingen werd gebruik gemaakt door den heer M. C. M. de G r o o t, wat betrof het ünancieele gedeelte van de coöperatieve vereeniging en van den heer J. M. A. Z o e t m u I d e r, wat betrof het in huur afstaan van huizen door den werk gever aan den werkman. De heer Huizinga gaf gaarne de gewaagde inlichtingen aan den heer de Groot omtrent het bouwkapitaal en beant woordde den heer Zoetmulder van af zijn standpunt. Daarna sloot de voorzitter met gebed deze bijeenkomst. Met verwijzing naar achterstaande adver tentie wijzen wij er ook te dezer plaatse op, dat de vergadering van dienstmeisjes, die morgen (Woensdag) avond, in het Volks huis zou worden gehouden wegens eene lichte ongesteldheid van de spreekster, mevr. Tydeman— Verschoor, is uitge steld tot Woensdag 5 Maart a.s. Gisteren-avond is te 5 uur een begin van brand gebluscht in eene dakgoot van een leegstaand pand aan de Nieuwe Haven. De brand is vermoedelijk onstaan, doordat van eene in de nabijheid gelegen mouterij vonken vuur zijn overgewaaid. Door een paar gemeente-werklieden en de mouter werd de brand gebluscht. Gisteren-avond werd door de politie uit het gebouw van het Leger des Heils aan de Lange Haven, op verzoek van den leider de Schiedammer W. verwijderd, die er in gezelschap van twee Rotterdamsche meisjes vertoefde en er de orde verstoorde. Gisteren-avond laat had op de Hoogstraat een oploopje plaats, veroorzaakt door den aldaar wonende D. die met zijn wederhelft binnenshuis ruzie had en die tot op straat voortzette. Heden-nacht is door de politie aange houden een man wonende in den Haag, die bleek in zijn geestvermogens gekrenkt te zijn. Op welke manier hij hier was gekomen wist hij niet te vertellen, doch op hem werd bevonden een niet gebruikt retour- biljet Den Haag Schiedam. Heden-ochtend is de man naar zijne woonplaats overgebracht. Heden-ochtend ongeveer 10 ure is de 75 jarige landbouwer J. de Bree bij het afstappen van zijn spoelingwagen op den Dam gevallen, waardoor hij eene wonde boven 't linkeroog bekwam. In de branderij van den heer de Bruin aldaar, werd eene pleister op de wonde gelegd. Door een 15-jarigen jongen is bij de po litie aangifte gedaan, dat hij heden-morgen aan den Singel door een hond in zijn been is gebeten, zonder dat hij het beest kwaad deed. BI XE XL AND. H. M. de Koningin zal a.s. Vrijdag ten Hove aan tafel vereenigen de vreemde gezanten en zaakgelastigden aldaar. Zijne K. H. de Prins heeft het eere voorzitterschap aanvaard van de Koninkl. Nederl. jachtvereeniging «Nimrod" en van de Kon. Vereeniging van gepensionneerde officieren van het Nederlandsche leger. Zijne K. H. heeft het eere-lidmaatschap aanvaard van de Kon. Marine Jachtclub te Helder. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Woensdag 26 Februari e.k. niet plaats hebben. Het Handelsblad maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de Staten-Generaal in vereenigae zitting zouden worden bijeen geroepen. Naar men uit goede bron verneemt is zulk een zitting volkstrekt niet te ver wachten. De Telegraaf meldt hieromtrent nog Vermoedelijk is echter het gerucht ontstaan doordat men het woord comité- generaal niet heeft begrepen. Comité- generaal beteekent nl. niet «vereenigde zitting", doch «geheime vergadering" en nu is, naar men ons van zeer vertrouwbare zijde meldt, de regeering inderdaad voor nemens eerst aan de Tweede Kamer en later aan de Eerste Kamer te verzoeken in comité-generaal te vergaderen, teneinde haar in staat te stellen een tractaat met een andere mogendheid over te ieggen, dat zij althans voorloopig geheim wenscht te houden, en dj noodige inlichtingen daaromtrent aan de Volksvertegenwoocdi- ging te geven. Zaak—Ter Laan. Het comité, vertegenwoordigende 170 van de 189 ouders van aan de openbare school, waarvan de heer Ter Laan hoofd is, school gaande kinderen, heeft gisteren een adres tot Ged. Staten gericht, bedoelende het verzoek van den heer Ter Laan, om 's Raads beslissing tot ontslag niet goed te keuren, te steunen. Het comité verder gaande, vraagt Ged. Staten toegelaten te woiden tot mondelinge toelichting en zoo daartoe geen termen gevonden worden, B. en W. van Delft uit te noodigen een bevredigende regeling te ontwerpen. Ook de Volkskiesvereeniging te Hoogezand adesseerde aan Ged. Staten, verzoekende het daarheen te willen leiden, dat B. en W. van Delft een partijen bevredigende schikking tot stand brengen. In den toestand van het iid der Tweede Kamer den heer Oen Hertog is nog geen verbetering merkbaar. De koorts boudt aan Op 31 December jl. telde de Nederlandsche koopvaardijvloot 652 schepen met een geza- melijken inhoud van 1,081.349 M®. of 382.102 ton, tegen 638 met een inhoud van 346.783 ton op 31 December 1900. Nederland en Zuid-Afrika. Dr. Albrecht, die vorige week uit Z. Afrika is aangekomen met twee dochtertjes van mevr. Botha, bevond zich Zaterdag te Utrecht, waar hij een kort onderhoud had met president Kruger. Tegen 5 Maart is de Raad van Beheer van het Internationaal Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage in vergadering bijeenge roepen ter behandeling van eenige admini stratieve aangelegenheden. Aan een vijftigtal oud-onderofficieren en minderen en weduwen, gepensionneerd vóór de wet van 1877, werd Zondag in de Oranje-kazerne te's-Gravenhage halfjaarlijk- sche gratificatiën uitgekeerd tot een totaai bedrag van f1335. Door de belangstellende aanwezigen werd de wensch gekoesterd, dat de Regeering gehoor moge geven aan het in een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal vervatte verzoek om, bij de herziening van de wet op de militaire pensioenen, den oud gedienaen een toelage of bijslag toe te kennen op hun karig pensioen. Naar men verneemt, bestaat bij de telegraafambtenaren het voornemen om het vijftigjarig bestaan van dien zoo belangrijken tak van dienst, ook hier te lande (1 Dec. 1902) te herdenken, door een geschiedkun dige tentoonstelling vermoedelijk te houden in het hoofdkantoor te Amsterdam, en in den trant van die, welke in '97 in Brussel werd gehouden en zooveel opgang maakte. Bij de Hollandsche Spoor wordt eerst daags een belangrijke promotie te gemoet gezien. De hoofdconducteurs, welke tekort komen aan het gezicht, mogen niet meer als chef van een trein fungeeren en wordeD evenals bij de Staatsspoor in vasten dienst als pakmeester aangewezen. Tevens zal het daggeld der hoofdconducteurs op f2.50 gesteld worden. Noodlottige brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag» om halftwee, onstond te Amsterdam brand in het voorvertrek van de derde étage van perceel 31 aan de Korte Houtstraat, be woond door het gezin van den werkman W. Raet- Deze was op het genoemde uur nog wegens zijn werkzaamheden afwezig en zijn vrouw was even de straat op gegaan om een kooltje vuur te halen. Gedurende haar afwezigheid hadden de beide in de bedstede liggende kinderen, Emanuel, oud 6 jaren en Barend oud 3£ jaar een nacht lichtje weten te pakken en waren daarmede in bed gaan spelen, met het noodlottig gevolgd dat het bed in brand geraakte. De buren, die de achterkamer bewoonden, zagen rook uit het voorvertrek komen, gingen zien wat gebeurd was, alarmeerden de brandweer, haalden de beide kinderen die geen teeken van leven meer gaven, uit de bedstede en brachten die bij de bewoners der tweede étage. De officier Boele ter plaatse gekomen en hoorende wat gebeurd was, trachtte dade lijk de beide kinderen, die slechts onbetee- kenende brandwonden hadden bekomen en schijnbaar bewusteloos waren, bij te brengen. Al het mogelijke werd gedaan, ook door den geneesheer E. Van Dieren, die gehaald was en spoedig ter plaatse was. Doch de dokter, moest helaas I den dood der beide kinderen constateeren, zij waren in den rook gestikt. Het brandje was onbeduidend, alleen de bedstede had door het vuur geleden. Het voor de ouders vreeselijke geval, maakte in die buurt natuurlijk diepen indruk, en >s voor hen ook materieel ernstig, doordat hun boed6ltje niet verzekerd was. Nader verneemt men, dat de ziektever schijnselen te Zaandam waargenomen» vlektyhus moeten heeten. Zaterdag zijn weder nieuwe gevallen aangegeven en een aangetaste overleden. Ook te Koog a/d Zaan zijn drie gezinnen aangetast. Men meldt aan de A. R. Ct. uit Zaandam Zoodra het epidemisch heerschen v»D typhus exanthematicus (vlektyphus) waS geconstateerd, heeft de burgemeester allorl®1 maatregelen van voorzorg gelast. Zoo is d6 oude school aan het Fransche pad bestemd en ingericht voor barak en tevens als ob servatieplaats, terwijl de enkele particuliere woningen, waarin lijders worden verpleegd' door politieposten worden bewaakt, teneinde aan de bewoners de gelegenheid tot bet houden van gemeenschap met de buiten wereld te ontnemen. Intusschen kan gelukkig worden mede gedeeld, dat gisteren Maandag gee" enkel nieuw geval werd aangegeven en dat geen patiënten zyn overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2