'tau*.- PF! txflwestesiu Nieir*». BISSEXLAïD. begrooting zeide Arnold Forster, dat van de koloniale conferentie, dit jaar te houden, gebruik gemaakt zou worden om de verte genwoordigers der koloniën te polsen over het denkbeeld, dat de koloniën zouden bijdragen tot de vloot. Hicks Beach zeide, dat de regeering dat niet zou afbedelen, maar overtuigd was, dat de koloniën zouden willen deelnemen in de lasten van het rijk. Norton diende een motie in betreffende het aantal werkuren van het spoorweg personeel. Na een debat verklaarde Gerald Balfour zich namens de regeering bereid, de motie in een gewijzigden vorm te aanvaarden. Norton's motie werd echter in den oorspronkelijken vorm aangenomen met 151 tegen 144 stemmen, onder luide toejuichingen van de oppositie. De crisis in Italië. De Romeinsche bladen, die gisteren ochtend verschenen, beschouwden de Ka binetscrisis als geëindigd. Het ministerie zal weder in de Kamer verschijnen, nadat de post van openbare werken door een nieuwe titularis is bezet. Het onder de wapens roepen van het spoorwegpersoneel heeft grooten indruk ge maakt. De regeering heeft zoo doortastende maatregelen genomen, omdat zij te weten gekomen was, dat een algemeene werk-, staking van het spoorwegpersoneel voor de deur stond. De toestand in Spanje. De minister van oorlog Weyler las gis teren in den Senaat een telegram uit Bar celona voor, waarin wordt medegedeeld, dat alle fabrieken behalve die voor de metaalbewerking, weer aan den arbeid zijn. De rust is hersteld te Murcia, Carthagena, Tarragona, Tortosa, Castella en Valencia. Te Sevilla zijn samenscholingen uit elkaar gejaagd. De Senaat verklaarde deze tijdingen met voldoening te vernemen. Prins Heinrich te New-York. President Roosevelt, die met prins Hein rich naar New-York gekomen was, is gisteren naar Washington teruggekeerd. Prins Heinrich heeft een rijtoer door New- York gemaakt en het eere-burgerschap der stad ontvangen. Alice Roosevelt, de dochter van den President, heeft gisteren net nieuwe jacht van keizer Wilhelm, Meteor, gedoopt, op Shooters Island in tegenwoordigheid van president Roosevelt en prins Heinrich. De Chineesche kwestie. De correspondent van de Times te Peking seint uitvoerig over Mantsjoerije. De toestand binnenslands is er onbevre digend, zegt hij het is er zeer woelig en er staan 63000 man Russische troepen. Hevige storm in Amerika. Een hevige sneeuw- hagelstorm heeft over een gebied van 300 mijlen Vrijdag en Zaterdag in Amerika gewoed. In sommige streken staat het water meer dan 30 voet hoog en het spoorwegverkeer moest voor 't grootste gedeelte worden gestaakt. Phi ladelphia was geheel van telefonische ge meenschap afgesloten. Zaterdag werkte er nauwelijks meer één bovengrondsche draad. Zoowel de geleidingsdraden van de telegraaf als die van den electrischen spoorweg werden overal afgerukt. Vier man en ongeveer 20 paarden werden gedood doordat zij door zware draden werden getroffen. De brand te New York. De materieele schade, veroorzaakt door den brand te New York, wordt geschat aan Park Avenue-Hotel op een millioen dollar, aan het arsenaal op 650 000 nollar. de belangen der veemarkt, waartoe ver schillende veehouders bij circulaire waren uitgenoodigd. Met de leden der Marktcommissie waren aanwezig de heeren De Kroes van Overschie, Landsbergen van Kethel, en Schiltman van Delftshaven, welke heeren zich op verzoek der commissie ook met de belangen der Markt bezighouden. Nadat de heer mr. Lodder de vergade- ring had geopend, werd omtrent de werking der commissie een en ander medegedeeld en werden door den heer De Kroes de be zwaren ontwikkeld, die de veehouders te Overschie tegen het bezoeken der Maandagmarkt hadden. De Maan- dagmarkt had een geduchte concurrent aan Rotterdam en ook aan de Schiedamsche veehouders met 't oog op de versche spoeling. Een der aanwezigen kon zich niet veree nigen met het denkbeeld door Overschie ontwikkeld omtrent de versche spoeling vergeleken inet het Zeeuwsche vee, dat 's Maandags te Rotterdam wordt aangevoerd. Na nog eenige mededeeiingen door mr. Lodder gedaan omtrent de antwoorden, die van de vleeschhouwers van buiten waren ingekomen omtrent de verandering van Marktdag, werd besloten den Maandag te behouden en na verloop van drie maanden een nieuwe vergadering te beieggen, als dan blijkt verandering noodig te zijn. De heer De Vries gaf ais zijn vaste over tuiging te kennen, dat de vergadering hier mede een slecht besluit had genomen en zag zich genoopt na uiteenzetting zijner meening een voorstel te doen, den Markt dag op Woensdag te stellen. Na een nadere uiteenzetting van de door de commissie ingewonnen informaties werd op verzoek van den heer Lodder dit voorstel inge trokken. Op de vraag wat de oorzaak was van den geringen aanvoer van schapen en varkens werd van wege de commissie geantwoord, dat drie ingezeten slagers waren aangezocht pogingen tot het verkrijgen van grooter aanvoer aan te wenden. De vergadering werd besloten met een opwekking om met 't oog op de uitgeloofde premiën Maandag a. s. veel vee aan te voeren, daar van veie koopers bericht was ingekomen, dat zij de markt zullen komen bezoeken. Sceieham, 25 Februari 1902. Veemarkt. Hedenochtend half tien had in Mus is" de vergadering plaats ter bespreking van Konijnenmarkt. Zooals uit acnterstaande advertentie blijkt, zal de heer M.,Spruyt, van Gorredijk, Zaterdag-avond in ïMusis" een lezing houden over konijnenfokkerij. De konijnenfokkerij heelt in sommige streken van ons land een hooge vlucht genomen met name in de Betuwe en op Walcheren. Er wordt daar geteeld voor export en ook in hoofdzaak door den kiemen man, die een zeer aardigo winst daarmede weet te behalen. Op de markt te Tiel worden in den drukken tijd iedere week ruim 500 stuks konijnen verhandeld, in den slapsteu tijdis dat nooit minder dan 200 stuks. De heer Spruyt is zeil konijnenteeler, dus niet louter theoreihicus. Hij zal spreken over de wijze waarop de teelt moet geschiedenvoeding, verzorging, ligging en ook aangeven, welk soort konijnen het voordeeligst is aan te kweeken. De heer Spruyt spreekt in zeer populairen trant, zoodat hij door iedereen goed kan gevolgd worden. Wij herinneren ook te dezer plaatse aan de vergadering van «Schiedam Vooruit", welke morgen (Donderdag)-avond 8 ure in «Musis" wordt gehouden. In eene gesloopte brandery alhier zijn verscmllentle machinedeelen ontvreemd, waaronder metalen vetpotten, doppen, kussenblokken en drijfstang. Tot huismeester en huismeesteres in de j>L. en N. Smith-stichting" te Nieuw L-kker- land zijn benoemd onze stadgenooten, de heer J. Weber en mej. B. H. Bakkes. Vanwege het Ned. Gymnastiekverbond wordt in Juli a. s. op het schuttersveld te Rotteruam een tweedaagse!* nationaal gyni- riastieklfesi georganiseerd, dat dank zij den steun van vele invloedrijke personen, veel kans van slagen heeft. Bij het R. K. kerkbestuur te Maassluis bestaat het plan tot stichting van een parochiale bewaar- en leerschool, beide voor jonaens en meisjes. Het onderwijszak naar verluidt, aan eerw. zusters worden toevertrouwd. Binnen enkele jaren hoopt het kerkbestuur den bouw voltrokken te zien. Eenigen tijd geleden werd te Hoek van Holland het gerucht verspreid, dat de wo ningen van de firma Voiker en Bos tegen 1 Oct, 1902 opgeruimd zouden worden. De bewoners dezer woningen, die er nog niets van vernomen hadden, hebben deze week zekerheid daaromtrent gekregen, daar hun bij deurwaarders-expioit aangezegd is hun woningen tegen 15 Augustus a. s. te verlaten; Ruim 20 gezinnen verkeeren daardoor, wegens 't gebrek aan woningen, in een lastig geval. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 25 Februari. Daar het vereischt getal leden te half- twaalt niet aanwezig blijkt te zijn, wordt de vergadering door den Voorzitter geschorst tot 1 uur 's namiddags. Daarna voortgezet de behandeling der militaire bevordering s- en pensioenswetten. De minister van Oorlog, de heer Ber- gansius, bestreed het denkbeeld Seret om van officieren en leden der Staten- Generaal voor bevordering niet uitsluitend de meest geschikten in aanmerking te doen komen. Met 45 tegen 18 stemmen werd verworpen het door den minister van Oorlog bestreden amendement-Verhey c.s., om officieren op non activiteit bij nerplaatsing in activiteit hun nummer op de ranglijst te doen be houden. Het wetsontwerp bepaalt, dat die officieren, voor wat hun ouderdom in rang betreft, geacht worden zooveel later in rang te zijn benoemd als nun non-activiteit beeft geduurd. Op artikel 20 is een amendement-Verhey c.s. voorgesteld om de bepalingen, ten aanzien van olficieren, langer aan 1 jaar belast met diensten met oneer het Depar tement van Oorlog benoorende, ook te doen stelden voor de leden van net Hoog Militair Gerecntshof, Na verklaring van den ministei van Marine, dat net am-i d-ment wel voor de marine maar niet voor het leger ge schikt is, wordt het amendement inge trokken. Art. 20 26 worden goedgekeurd. Bij art. 27 (militaire intendanten) bestrijdt de heer De Ras de gedachte van het artikel: mogelijkheid van overplaatsing van intendanten bij het overig personeel der militaire administratie. Spr. acht deze bepa ling in strijd met de belangen van den dienst en der personen. De heer Van VI ij men sluit zich bij vorigen spr. aan, terwijl de minister het artikel verdedigde. De heer Van Dedem bepleitte zooda nige wijziging van het artikel, dat de mili taire intendanten slechts kunnen worden overgeplaatst bij de administratie, als zij er vr?e8er toe behoorden. Spr. stelde deze wijz.ging voor. Minister Bergansius nam haar over. De heer VanVlijmen verklaarde, toch tegen het gewijzigde artikel te zijn. De heet Van Dedem stelde voor het art. aan te houden tot morgen. Het voorstel van den Voorzitter om over het artikel te stemmen, wordt aange nomen met 39 tegen 25 stemmen. Artikel 27 wordt aangenomen met tegen 17 stemmen. Ar». 28—37 worden goedgekeurd. Dij art. 28 zijn amendementen V e r h e ij c.s. ingediend om le. bij de bepaling in de pensionneering van de officieren wegens Iangdurigen dienst te voegen Gepaard met 55 jarigen leeftijd2e. Hen, die in ver band met dezen leeftyd ongeschikt zijn geooideeld, ook door een commissie van opper- en hoofdofficieren te doen onder zoeken. De Minister bestreed de amendemen ten en antwoordde op een vraag van den heer Duymaer van Twist, ot de weigering van een duel een officier onge- schikt maakt voor den dienst, dat zeker in het algemeen de weigering van een duel niet strafbaar kan geacht worden, overigens hangt het af van de omstandigheden of zoodanig officier ongeschikt is voor den dienst. De heer V e r h e ij trekt zijn amende menten in. De artt. 38-40 worden goedgekeurd. Bij art. 41 stelt de heer Idenburg voor om onder de oorzaken, die niet eervol ontslag kunnen tengevolge hebben, ook op te nemen Gratie na rechterlijk gewijsde, dat een officier zijn rang doet verliezen. Heden voortzetting der beraadslaging. Bij Koninklijk besluit is een commissie van deskundigen benoemd om den minister van Oorlog voor te lichten omtrent de meest economische wijze, waarop ware te voorzien in de behoefte aan brand- en lichtstoffen bij een eventueeie insluiting van de stelling van Amsterdam, in oor logstijd. H. M. 'de Koningin heeft de erfgravin en den erfgraaf von Er bach—Schoenberg uitgenoodigd vóór huD terugkeer naaf Duitschland nog eenige dagen de gasten te zijn van H. M. A. s. Vrijdag zullen de vorstelijke personen daartoe in het Koninklijk Paleis hun intrek nemen. H. M. de Koningin-Moeder heeft eergiste ren avond een diner gegeven, waaraan o. a. deelnamen de gezanten van Japan en Perzië en Hr. Ms. gezant te Parijs, Ridder de Stuers. Het Staatsblad no, 23 bevat een Kon- besluit van den 5den Februari 1902, hou dende regelen in zake de bepaling van het door elke provincie te leveren aandeel in de lichting der zeemilitie van het jaar 1902- De Staatscourant bevat eene opgave van het aantal loten in de 368ste Staatsloterij verstrekt aan iederen collecteur of voorma- ligen gedelegeerde der 1ste klasse van de Staatsloterij. Het Dagelijksch Bestuur der Zuiaerzee- vereeniging is dezer dagen op audiëntie geweest bij den minister van Waterstaat tot uiteenzetting van het belang der zaak. 's Ministers denkbeelden strookten nogal met de gedachten der commissie die een bevredigenden indruk kreeg. Om te voldoen aan den wensch van den munster van Waterstaat, in het belang van meer Zondagsru:t voor de postconducteurs, zijn thans op vele posttreinen brievenbe stellers geplaatst, die ïu aanmerking wen- schen te komen voor postconducteur en thai.s de verschillende diensten ieeren om met den zomerdienst zelfstandig te kunnen werken. Van een verzoek aan een of aan elk der beide Kamers door de Regeering tot het houden van eer. comité generaal waar omtrent een der Amsterdamsche bladen een bericht mededeelde ook door ons overgeno men, is hoegenaamd niets bekend, terwijl de bijvoeging dat die aanvrage zou moeten strekken om een geheim tractaat met een andere mogendheid over te leggen, van allen grond ontbloot moet worden geacht, daar ter plaatse waar men dit weten moest eenig geheim tractaat waarin Nederland betrokken zou zijn, volkomen onbekend is> De Tel. verneemt, dat de afgevaardig' den ter Haagsche Vredesconferentie he' voornemen hebben aan tsaar Nicolaas een prachtig borduurwerk aan te bieden, da' in Frankrijk zal warden uitgevoerd. De vervaardiging van de cartons van dit borduurwerk, dat niet minder dan 20 vi®r" kante meter oppervlakte beslaat en waarop alle personen levensgroot voorkomen, 's opgedragen aan den Franschen schild®'' Charles Toché, Op het eerste carton ziet men allegorische groepde Vrede, een onstuimig krygsroa vasthoudend, die net een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2