Vervolg Binnenland. Kerknieuws ten en restaurateurs zijn genoodzaakt geweest te sluiten, doordat zij geen brand stof hadden. Alle pogingen tot bemiddeling hebben gefaald. Bij Kon. besluit zijn toegekend aan de gezagTOerders van schepeu in de groote vaart F. W. Soomer de gouden medailje en aan G. Visser, M. van den Putte en Aid. Potjer de zilveren medaille, uitgeloofd bij Kon. besluit van 25 Mei 1798 no. 70, als erkenning van door hen aan het Kon. Ned. Met. Instituut bewezen diensten door het inzenden van verdienstelijke scheepsjour nalen. H. M. de Koningin vereenigde gisteren behalve dames en heeren van de verschil lende Hofdepartementen, aan tafel eenige oud ministersmr. Ruyssenaers, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister en mevrouwjhr. Repelaer van Driel, admini strateur van het Kroondomein en mevrouw, zoomede de kolonels der regimenten, in den Haag in garnizoen. Gisteren-ochtend verlieten prinses Alice van Albany en de erfgiaaf en de erfgravin van Erbach Den Haag, de Engelscbe vorstin om te gaan naar Potsdam, het grafelijke Echtpaar naar Duisburg. H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. prins Hendrik en de adjudant der Koningin, kapitein graat Schimmelpennink waren tot uitgeleide der vorstelijke personen aan het Staatsspoorstation, zoomede de Engelsche gezant met zijne dames en delegatieleden, de Duitsche gezant, de burgemeester, de militaire gouverneur der residentie en andere dames en heeren. De Nederlandsche missie bij den Paus. Generaal graaf Du Monceau en zijn adjudant, luitenant baron van Voorst tot Voorst, zijn gisteren-middag te 3 uur van uit Rome, waar zij met Zondag, doch Maandag door Z. H. den Paus in particu liere audiëntie zijn ontvangen, in den Haag tei uggekeerd, aan het Staatsspoorstation verwelkomd door den zaakgelastigde van den H. Stoel, mgr. Govannini. Graat Du Monceau is door Z. H. benoemd tot grootkruis der Pius-Orde, baron Van Voorst tot ridder dierzelfde orde. Zondag gat Z.E. kardinaal Rampolla een diner aan de buitengewone missiën der Vreemde Hoven, waaraan ook deelnemen de chet van het Militaire Huis van den Keizer van Duitscniand, generaal von Loe. Z. K. H. prins Hendrik zal Hare Majes teit de Koningin vertegenwoordigen bij de kroning van Altonsus XIII op 17 Mei als koning van Spanje. Prins Hendrik zal Maandag een bezoek brengen aan Hoorn. Z, K. H. zal daar o.a bezoeken het njkslandoouwproefstation, de zuivelboerdery, het Westtriesch Museum en het stadhuis. Z. K. H. zal een lunch gebruiken by den burgemeester en omstreeks vier uur vertrekken. Leerplicht. De R.-K. Onderwijzersbond in het bisdom Roermond, heeft een adres aan H. M. de Koningin verzonden, houdende erkenning, dat de wet tot regeling van den leerplicht als meest afdoende middel ter bevorderin g van trouw schoolbezoek en daardoor tot ontwikkeling en verheffing des volks door de meesten zijner leden met ingenomenheid is ontvangen dat evenwel de administra - tieve werkzaamheden van de hoofden de r scholen al te veel tijd vragen en bovendie n een aanzienlyk gedeelte van den daa raan gegeven arbied aan de bestrijding van het ongeoorloofde schoolverzuim geenszins ten goede komtredenen waarom adressan t eerbiedig verzoekt, dat de wet tot regeling van den leerplicht, althans wat het admini stratieve werk voor de hoofden van scholen betreft, moge worden herzien. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 15 dezer niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal de volgende week niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der on derscheidene provinciën verzocht in de adviezen omtrent de aanvragen van ge meenten om toepassing van art. 49 der wet op het lager onderwijs te doen vermelden voor zooveel betreft het jaar, waarop de aanvraag betrekking heeft welk percen tage den hoofdelijken omslag uitmaakt van het totaal van het belastbaar inkomen in de gemeente. Blijkens aan de Tweede Kamer door den minister van Binnenl. Zaken ingezonden missive, zijn de stukken, betrekking heb bende op het onderzoek naar de bestaande werkloosheid toegezonden ora gedeponeerd te worden ter grieffie, ter inzage voor de ieden der Kamer. Voor het lidmaatschap der Tweede Kamer vacature—De Ras heeft zich behalve de heer Schaepkens, wethouder, ook can- didaat gesteld de heer mr. Egbert Sassen, schoolopziener te Maastricht. Nog heeft zich bij de kiezers aanbevolen de heer A. Nierstrasz, notaris. Te 's-Gravenhage is een werkstaking van glazenwasschers uitgebroken. Omtrent de redenen die geleid hebben tot deze werkstaking kan worden medege deeld dat een correspondentie tusscben de directie van Oudste 's- Gravenhaagsche glazen- wasscherij met de glazenwasschersvereem- ging ^Excelsior" is voorafgegaan, waarbij d e directie verklaarde met te kunnen ingaan op den eisch om hooger loon. De eisch der glazenwasschers is voor de vaste werklieden 113, voor de losse 112 per week wat een meerdere aitgaaf van f4000 zou veroorzaken. Mevrouw Wasklewicz zal aan het vredes congres te Monaco deelnemen ais lid van het oprichters-comité en van het hoofdbe- bestuur der Internationale Unie, die haren zetel te Parijs heeft. Hoewel in den algemeenen gezondheids toestand van den burgemeester van Leiden, mr. F. Was, wel eenige vooruitgang is te constateeren, blijft de patient niettemin by voortduring zorgelijk zwak. De Arbeidersbeweging te Amsterdam. De Algem. Ned. Diamantbewerkers-Bond te Amsterdam vreest niet voor het sluiten der fabrieken en kan met zekerheid mede- deelen, dat veertien fabrieken geopend blij ven. Bovendien wordt dat aantal a. s. Maan dag waarschijnlijk met zes vermeerderd. De Bond heeft tevens nog te Antwerpe a 1000 molens ter beschikking gekregen. Vele eigen-werkmakers die hun bedrijf gemakke - lijk kunnen verplaatsen, zullen, wanneer het noodig mocht zijn, daarheen vertrekken. De Vereeniging van eigenaren van dia mantslijperijen te Amsterdam heeft besloten, het in werking brengen van het besluit tot sluiting der fabrieken uit te stellen tot over 14 dagen. Van bevoegde zijde ontving het N. v. d. D. de mededeeling, dat wanneer het plan tot stopzetten van de fabrieken doorging, bijna alie groote vakorganisaties de alge- meene werkstaking zouden afkondigen. Vyf organisaties hadden reeds aan de in den strijd betrokken besturen hun steun toegezegd. Ten behoeve van de uitgesloten en sta kende opperlieden en metselaars te Am sterdam is een manifest door de stad verspreid, waarbij werklieden worden opgeroepen en aangespoord hulp te verleenen in den strijd tegen de metselaars-patroons. De directie derteerfabriek vPerseverantia' te Harlingen heeft in overleg met de aan deelhouders besloten binnenkort deze fabriek voor onbepaalden tijd stop te zetten. Men beweert, dat zij de concurrentie niet kan volhouden met de grootere fabrieken, vooral in Engeland. Door dit besluit zullen tal van arbeiders werkloos worden. Te Zwolle is overleden mr. A. F. Vos de Wael, oud-lid der Staten Generaal. In 1871 werd hy lid der Eerste Kamer voor de provincie Noordbrabant en bleef als zoodanig tot September 1883 werkzaam, toen hij voor het hoofdkiesdistrict Den Bosch tot lid der Tweede Kamer gekozen werd. Tot 1888, de ontbinding der Tweede Kamer, had hij voor Den Bosch zitting. Daarna werd hij voor het kiesdistrict Waalwijk tot lid der Tweede Kamer gekozen. In 1891, bij den toen ontstanen strijd in de rijen der katholieken partij, moest hij zijn zetel prijs geven en werd hij vervangen door den heer Mutsaers. Een drietal jaren later koos Enschedé hem voor de Tweede Kamer en had hy daarvoor zitting tot 1897. Sedert bleef hy buiten de politieke beweging. (Z. C.) De werkstaking te Enschedé. Zooals nader blijkt, zal de firma van Heek geen gebruik maken van de in de fabri kantenvergadering van Maandag voorge stelde hulp van ue leden der fabrikanten vereniging in zake het stopzetten. De weigering is gegrond op de wijze waarop die hulp wordt aangeboden. In een vergadering van uitgeslotenen werd beproefd een bemiddelingsvoorstel te formuleeren. De bedoeling was de firma voor te stellen het loon niet met 10, maar met 5 pet. te verminderen. Door het verzet daartegen kwam echter het voorstel met in stemming. Brand. Te Kessel is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bakkerij met voorhuis van den bakkot Jongeneeien geheel verbrand. Niets kon gered worden. tiEMEAfcrl) MEUWS. Te Hengstdijk is bij het graven een volledig menscheüjk geraamte gevonden. Daar het geraamte ontdekt is in de nabijheid van een eenzaam voetpad, denkt men het overschot gevonden te hebben van het slachtoffer eener geheim gebleven misdaad. In een weide onder Loosduinen is gisteren morgen de 23 jarige Verduin bij het koe- melken zoodanig door een der beesten ge stoken, dat zij eenige uren kater aan de bekomen wonden is overleden. De aan vlektyphus lijdende vrouw te Sloten (N. H.), neemt thans, na de crisis, langzaam in beterschap toenieuwe gevallen kwamen tot op heden niet voor. Het gezin blijft afgezonderd en wordt vanwege de gemeente van het noodige voorzien. In en om de woning wordt geregeld carbolwater gesprenkeld. Nog nooit heeft de smokkelhandel in biggen naar onze Pruisische naburen zulke afmetingen aangenomen als tegenwoordig te Winschoten. Oorzaak hiervan is het groote prijsverschil. Voor 6-weeks-biggen besteedt men daar f 11 a f 12, terwijl zij te Winschoten slechts f5 17 kunnen opbrengen. Eenigen tijd geleden Het een Chinees te Buitenzorg zich door een Belg als zoon erkennen. Voor den ambtenaar van den burgerlijken stand was het bepaald aan doenlijk, toen de Chinees zijn aangenomen vader in de armen vloog, met de woorden »35 jaren heb ik mijn vader gezocht, en nu eindelijk vind ik hemDe Belg was niets gesticht over dit hartroerende tooneel. Door een zijner vrienden over die aan- nemerij geïnterpelleerd, antwoordde hij ïMaar beste vrind, ik had f 250 gekregen Voor f 200 't stuk zou ik heel Buitenzorg erkennen I" Interpellant af. De nieuwbakken Europeaan wekt thans de ergernis op van zijn en exlandgenooten op wie hij nu met de grootste verachting neerziet. Twee trouwe dienaars. Te Familleureux, bij Charleroi, had een heer de bewaking van zijn kasteel toevertrouwd aan een Franschen knecht en een dienst meisje. Toen hij van de reis terugkeerde, waren de twee trouwe dienaars verdwenen en met hen al de meubelen, zilverwerk, kunststukken enz. Bij een grooten brand, die Maandag avond te Parijs in de rue Montmartre een tiental huizen in asch legde, heefteen tachtigjarige dame, madame Leuviac, het leven verloren in de vlammen en werden 4 brandweermannen gewond. De schade bedraagt ongeveer 20 miilioen frank. Bij de begrafenis van een gewezen prefect van Pont Andemer is eergiste ren door aan raking met een brandende kaars een krans van celluloid in brand geraakt. In een oogenblik stond de lijkbaar in brand. Het doodskleed verbrandde geheel en met groote moeite kon men de lijkkist redden. Een priester, een non en een knecht hebben bij het blusschen der vlammen vrij ernstige brandwonden bekomen. De koning en koningin van Italië zijn eenige dagen geleden aan een ernstig ongeluk ontsnapt. Op een automobieltocht naar Albano raakte de automoöiel van de koningin bij Amiccia in een sloot, gelukkig zonder een der inzittenden te kwetsen. Een troep boeren, die m het veld aan den arbeid waren, hielpen den wagen weer op den weg zetten, waarvoor de koning hen met een toespraak, en de koningin elk met een goudstuk dank zegde. Een hevige brand heeft gewoed in het paleis van den nieuw benoemden chef der geheime politie van den sultan van Turkije. De brand is ontstaan door kwaadwilligheid. De daders hebben in de vertrekken van Fehmi pacba met petroleum gedrenkte stukken houtskool neergelegd en vervolgens aangestoken. Het vuur greep uiterst snel om zich heen, tengevolge van de vele tapijten en benangseis. Hevige aardbeving. De Turksche stad Tochangri, aan de Zwarte Zee, is Dinsdag 1.1. geteisterd door hevige aard schokken, die zich binnen een uur zesmaal herhaalden. 3.000 huizen werden verwoest en 20.000 menschen zyn zonder onderkomen. Tot dusver zijn uit de pu.nhoopen 4 aooden en 100 gewonden te voorschijn gehaald. Het is nu gebleken, dat bij de aardbe ving te Sjemacha m Kaukasië 2030 menschen, schier alle Mohammedanen, zijn omgekomen. Er zijn 4380 huizen verwoest en de geheele materieele schade wordt geraamd op 18 millioen roebels. De proef, in Duitsch-Afrika genomen, om wilde zebra's te dresseeren en er rij en trekpaarden van te maken, is volkomen geslaagd. Baron Brousart von Schellend orfi bericht uit Mombassa, dat hij bereid is Europa gedresseerde zebra's te leveren voor den prijs van 200 a 300 ropijen per stuk. De weieerw. heeren H. Spierings uit Osch Terstappen uit Roermond en drie Belgen, zullen naar de missie van Ortos in Zu id - West Mongolië vertrekken. Den 26sten dezer maand zullen de vijf moedige missio-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6