Dagblad voor Schiedam en Omstreken. teetarit 25ste Jaanr. Woensdag; 19 Maart 1902. No. 7253. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Kennisgeving. PRIJS TAS DIT BLAD: 'oor Schiedam per 3 xaander. ."rrscc per pos; door per.ee: Nederland Afïonderiiike Nummers - O.üö PRIJS DKR ADYKBTKNTIBN: Van 18 rssreis'1 i J /0.60 Elke gewone ragei meer-0.10 Yoor nernaaiae piaatamg worden 'oiiiijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Twee-jaarlijksche herijk. Burgemeester Schiedam, Ka is hiervan afkondiging geschied, waar et behoort, den 18den Maart 1902. burgemeester en Wethouders van Schiedam. VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Burgemeester en Wethouders van GTiiedam brengen ter algetneone kennis, door den invallenden 2e Paaschdag, de markt m de Paaschweek, in plaats van op ^Bandag, zal worden gehouden op Woens dag den 2en April 1902, des voormiddags an 8 12 ure voor varkens etc. en van —12 ure voor hoornvee. Schiedam, den 18den Maart 1902. Urgcmeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. AJLitfKMEKN OVERZICHT. 18 Maart 1902, De oorlog: in Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. De geweldige nederlaag door den edelen De la Rey aan de troepen van lord Methuen toegebracht, blijtt nog steeds het veel be sproken onderwerp van den dag. Bij de nederlagen der Engelschen heeft men nog niet van verraad hooren spreken. Volgens den Londensche correspondent van de Petit Bleu wordt dat woord nu gesproken. Bij Lord Methuen zouden volgens de yerhezen- iijsten vele Afnkaanders gediend hebben. Vandaar het gerucht dat deze tot de Boeren zouden zijn overgeloopen. Dat is een veeg teeken voor de toekomstnet geval, als 't waar is, kon zich herhalen. Kitchener seinde eergisteren uit Pretoria Methuen heeft mij een officier van den staf gezonden met een gedicteerd verslag, waaruit blijkt, dat de bereden troepen, die in verspreide gevechtsorde de achterhoede dekten, bij het aanbreken van den dag bestormd en overmand werden. De convooien met ossen en muilen waren toen 1600 meter van elkaar af. Methuen versterkte dadelijk de achterhoede met alle bereden troepen die hij tot zijne beschikking had en dezen boden met een afdeeling van de 38ste batterij een uur tegeustand, terwijl de convooien zich bij elkaar voegden zonder wanorde. Methuen zond ook ter versterking tegen den aanval van de Boeren 200 man voetvolk, die erg m het nauw gebracht werden door de Boeren. Terwijl de bereden troepen trachten terug te trekken op de infanterie, geraakten zij in volslagen orde loosheid en zij sleepten het gros van de overige bereden troepen mede. Twee ka nonnen van de 38ste battenj bleven onbe schermd achter, toch vocht aeze batterij door tot alle manschappen, op luitenant Nesbamna na, geraakt waren. Daar deze offi cier weigerde zich over te geven, werd hij neergeschoten, Methuen was met 200 man Northumberland Fuseliers en twee kanonnen van de 4e batterij geïsoleerd maar hield het nog drie uur uit. Gedurende dien tijd boden ook nog de rest van de infanterie (namelijk 100 North Lancashires met 40 bereden manschappen, meest van de Kaap- sche politie, die een kraal bezet hielden bij de wagens) aan herhaalde aanvallen het hoofd. Vervolgens werd Methuen gewond. De verliezen waren toen reeds buitenge woon zwaar en de schietvoorraad bijna geheel verschoten. De overgaat geschiedde om halt tien. De afdeeling troepen in de kraal vocht nog door tot twee kanonnen en een pompom begonnen te spelen, wat hun stellig onhoudbaar maakten, zoodat zij zich om ongeveer tien uur overgaven. De meeste Boeren droegen onze khaki-uniform vele ook onze onderscheidingsteekenen. Het is duidelijk dat de infanterie goed gevochten heeft en dat de artillerie hare tradities handhaafde, terwijl behalve de 40 man van de Kaapsche politie (die reeds vermeld zijn) ook kleine atdeelingen van het 5de Imperial Yeomanry en Kaapsche politie stand hielden na de paniek, die het gros van de beredeu troepen het terrein deed verlaten. De Daily Mail geeft ook nog eenige bijzonderheden van Methuea's overgave, haar uit Klerksdorp gemeld, die wij hieronder laten volgen Nadat Lord Methuen zich, tengevolge van uitputting van de munitie overgegeven had, kwam De la Rey aangereden. Hij behandelde Lord Methuen met alle onder scheiding en hoffelijkheid. Hij beval hem naar Klerksdorp terug te brengen, onder hoede van zijn eigen neef en begeleid door kolonel Townsend's eersten officier van gezondheid. Vele burgers verzetten zich met bitterheid tegen de vrijlating en een troep werd uitgezonden om Methuen terug te brengen, hetgeen gebeurdeDe la Rey bleef er echter bij, dat Methuen uitgeleverd zou worden en, de tegenwerpingen van zijn burgers ten spijt, stelde hij twee van zijn eigen wagens ter beschikking van Methuen, die heden ochtend hier aankwam. In de geheele zaak heelt De la Rey groote goedheid en mepschhevendheid betoond. In een later telegram zegt de correspon dent, dat De la Rey's goedheid niets anders is dan wat officieren en manschappen, die tegen hem gevochten hebben, van hem verwachtten. Ofschoou hij een schitterend krijgsman en een geboren aanvoerder is, volvoert hij zijn taak zonder bitterheid en haat tegen de Engelschen. Hij onderdrukt met krachtige hand buitensporigheden van zijn burgers. Na bet gevecht, waarin Von Donop's convooi genomen werd, gaf De la Rey een plunderaar met de sjambok en berispte commandant Liebenberg over de lafhartigheid en vreesachtigheid van zijn burgers. Na Tweebosch stond hij Methuen toe aan zijn vrouw te seinen. In hee' zijn gedrag, aldus besluit genoemde cor respondent, spreidde hy.de ouder wetsche ridderlijkheid ten toon, die zijn hugenoot en- voorouders kenmerkte. Volgens dit verhaal zou De la Rey dus Methuen onmiddellijk of kort na de gevan genneming weer in vrijheid gesteld hebben, wat zeker deze daad nog te opvallender maakt. Lord Methuen is van Klerksdorp naar Johannesburg overgebracht en zal, als hij voldoende is opgeknapt, van daar naar Wijnberg, bij Kaapstad, gezonden worden. Draadberichten uit Durban melden nog Nadat er te Ladysmith bericht was ontvangen, dat een afdeeling van 60 Boeren de bergen over was gekomen, is yeomanry in de richting van Ennersdale op hun vervolging uitgetrokken. De inval der Boeren aan de Boven-Tu- gela slaagt niet; de vijand trekt zich door den Berg terug. Aan de Daily Mail werd den 26sten Februari uit Kaapstad gemeldDe voor genomen krijgsverrichtingen tegen de rebel len in het noordwestelijk gedeelte van de Kaapkolonie zyn aanmerkelijk vertraagd door de ongelukken die onlangs zijn over komen aan twee convooien die bezig waren met enkele garnizoensplaatsen in die streek van voorraden te voorzien. De vijand is tusschen de 1500 en 2500 man sterk on staat onder opperbevel van Maritz. Onder hen zijn de beste vechtende Boeren, die nog te velde staan. In de laatste weken, zegt de correspondent, hebben de Boeren hun roerigheid op verschillende plaatsen hernieuwd. Generaal De Wet en president Steyn zouden zich thans volgens Router's cor respondent te Heilbron, te Parijs bevinden. Parijs is een stadje aan de Vaal, zestig mijlen ten Zuidwesten van Johannesburg en ongeveer even ver ten Oosten van Klerksdorp. In hetEngelsche Parlement. Dat er ook in Engeland tal van lieden op meer of minder geoorloofde wijze van den oorlog profiteeren, is bekendln het Lagerhuis heeft het liberale lid Campbell Banrierman met 't oog op die wetenschap een motie ingediend, waarbij een onderzoek werd gevraagd naar ai de contracten door het ministerie van oorlog gesloten in ver band met de voorziening in de behoeften van het leger in Zuid-Afrika. Minister Brodick zeide. dat de regeering niét zulk een onderzoek kon toestemmen, zoolang de oorlog duurde, daar het do administratie zou verlammen. Het ministerie van oorlog beschuldigde Campbell Bannerman de artillerie in 1895 zoo slecht te hebben voorzien, dat, indien er toen verwikkelingen waren ontstaan in Zuid-Atrika, de Engelschen het laoa in drie maanden zouden hebben moeten veriaten. Ook in het Hoogerhuis kwam da oorlog die Engeland zooveel bloed en geld kost, ter sprake. Er had een beraadslaging plaats over het bewind onder de krijgswet van Zuid-Afrika. Lord Salisbury zeide, dat er voldoende weerstand was in de Kaapkolonie om de maatregelen, door de regeering genomen, tot noodzakelijke maatregelen te maken. Wij moeten doen inzien, dat het hoogste gezag de macht is die den vrede zal herstellen. Op Lord Spencers verzoek om bescheiden, die bijzonderheden geven betreffende de handelingen der krijgsraden, is ontkennend geantwoord. Aartshertog Frans Ferdinand. DeOostenryksche kroonprins is, zooals men van dezen trouwen zoon der kerk verwa chten mocht, ook bij zijn terugreis Rome voor bij - gespoord, tot groote ergernis natuurlijk der Italiaansche biaaen. Deze ergernis zal er wel niet minder op worden, als zij lezen dat de Aartshertog aan Z. H. den Paus zijn leedwezen heelt betuigd om politieke redenen geen bezoek aan het Vaticaan te hebben kunnen brengen. De gemeenteraad te Weenen. De chnsteiyke meerderheid, die zich sinds enkele jaren in den gemeenteraad van Oostenrijks Hoofdstad gevormd heeft, blijkt ook na de nieuwe verkiezingen te blijven. De uitslag der raadsverkiezingen is dat 45 christelijk sociale candidaten zyn verkozen, NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT EN WeTHOÜDERS VAN Gelet op het besluit vau heeren Gedeputeerde dezer provincie vau 17 December 1901, no. T {Prow, blad no. J.20) alsmede op de misaive u den IJker, chef vau dienst te Rotterdam, van 14 jl. no. 24. reuiieu ter kennis van de ingezetenen dezer ge beente löfto' ^at 'let goedkeuringsmerk gedurende de jaren - en 1903 bij den ijk en herijk van maten en to oezigen, zal zijn de letter n, in gewonen cnrij{v0rni HE»' 'r' 1®"^ aaa 'c vangen twee-jaarlijksche RIJK ysu de inhoudsmaten voor droge en natte ren, strijkclslengtematen en gewichtenvoor deze Keineeute plaats nebben in het daarvoor aangewe- n lokaal aan de Lange-Nieuwstraat achter het Gjm- ^asiurn alnier, no. lil. (gymnastiekschool) van 7 ^Pnl tot 28 Mai a s, op eiken werkdag, - uitgezonderd en 19 Mri - van des voormiddag 9', ,-12 uur en ez namiddags van 1-4 uur do. dat voor de onderverdeeling der werkzaamheden, bevordering van de orde en den geregelden gang a® ^on dienst, aan de huizen der ijkpllchtigen briefje» eu 1 ■')elor8d worden, Houdende opgaaf van den dag het uur, waarop zij hnuue maten en gewichten tot cu herijk znllen kunnen aanbiedenterwijl zij, die °oiianig briefje niet mochten ontvangen, zich tot het «komen daarvan op de boven aangewezen dagen en tea "lu het gezegde lokaal kunnen aanmelden dat de belanghebbenden worden herinnerd zich RJ de terugontvangst der voorwerpen te overtuigen, at deze duidelijk met het goedkeuringsmerk of het keuringlmerk zijn gestempeld, daar later een beroep P verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, y zal outslaan vau rechtsvervolging oorts wordt in herinuering gebracht "st de herijk der maten en gewichten dan alleen 11 geschieden als de voorwerpen schoon en droog orden aangeboden en zich in zoodanigen toestand be- ,nden, dat verificatie en stempeling mogelijk is; dat lengtematen met merkieekenen ot aanwijzingen """Wettige of afgeschafte maten moeten worden gekeurd en tsu a.len tijde kunnen worden in beslag genomen 1,01 gebruiken of voorhanden hnbben van niet het vereischte goedkeuringsmerk voorziene maten gewichten verboden en strafbaar is. 'Sr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1