gezegd, dat het Paaschreces zou duren van 26 dezer tot 7 April. Uit de Fransche Kamer. De Fransche Kamer heeft gisteren het voorstel van Pourquery, waarbij de duur van het mandaat der afgevaardigden op zes jaar wordt gesteld en de Kamer in haar geheel vernieuwd wordt, aangenomen. De regeering had met het voorstel haar instemming betuigd, De Spaansche crisis. De veronderstelling, dat de crisis ten slotte zal worden opgelost door een recon structie van het oude kabinet wint aan waarschijnlijkheid. Uit het paleis komende, heeft Sagasta gisteren gezegd, dat er voor de vorming van een nieuw kabinet moeilijkheden rijzen. Komt hij die te boven, dan zal hij er zich toe bepalen het oude kabinet te reorganiseeren. Een later bericht meldt nog: Veragua wordt minister van marine, Rodriguanez van financiën en Montilla van justitie. Duitschers en Tsjechen. De Oostenrijksche Kamer heeft gisteren in tweede lezing twee voorloopige twaalfden der begrooting goedgekeurd. Bij de beraadslaging riep Schönerer, Leve de Hohenzollers I Daarop ontstond geraas. De Jong—Tsjechen protesteerden hevig. Kathrein zeide, dat alle Oostenrijkers zonder onderscheid van partij en nationali teit ten diepste verknocht zijn aan keizer en rijk. Een dubbel salvo's van toejuichingen versmoorde de protesten der Duitschers! Intusschen biedt dit standje weer een treurigen blik in de partijverhouding der zoo heterogene Habsburgsche monarchie. Betooging te Brussel. De betooging van de vereenigde oppositie in België voor het algemeen kiesrecht is op verzoek van den burgemeester van Brussel, verdaagd tot aanstaanden Zondag Prins Heinrich. Het stoomschip Deutschland met prins Heinrich aan boord is na een bijzonder snelle reis den 12n vertrok de Deutsch land van New-York gisteren-avond tegen zes uur op de reede te Cuxhaven aange- komen. De Keizer begroette den prins op de reede allerhartelijkst. Na afloop van de ontvacgstplechtigheid begaven zich keizer en prins aan boord van de Kaiser Wilhelm II, die daarna de reis naar Kiel door het Kaiser •Wilhelmkanaal aanvaardde. Sua»- eo tiewe^tëujFxieuws! Schiedam, 19 Maart 1902, Werkloosheid. In het oud-gymnasium vergaderde gister avond wederom het comité, dat zich op uitnoodigingvan het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente vormde uit de organisaties, wier leden voor verreweg het grootste gedeelte uit arbeiders bestaan, om een nader onder zoek in zake de werkeloosheid in deze gemeente in te stellen. Op een aanvraag is een subsidie van hoogstens f 50 verkregen, die hoogst waar schijnlijk niet gebruikt zal worden, daar de 16 comitéleden en hun hulpen het werk gratis zullen verrichten. Het bestuur heeft een soort telkaart saamgesteld, voor welker invulling de medewerking van het publiek wordt ingeroepen. Laat ieder het zijne ertoe bijdragen om deze werkeloozen- statistiek zoo degelijk en betrouwbaar mogelijk te doen uitvallen en het moeilijke werk der comitéleden te vergemakkelijken, om hun de zoo noodige gegevens te ver schaffen. De 161 straten zijn over de 16 corporaties verdeeld. samenwerking met die 'partij ten goede verbieden. Na esnige discussie werd de aansluiting uer Bondsafdeeling op die voorwaarde aangenomen. Daarna werd het voorloopig comitésamengesteld,bestaande uitdebeeren J- H. Van Hees, W. van der Most Phz., H. Smelt, F. J. Smit en H. W. van Zuuren. Eenige discussie werd nog gevoerd over de benoeming van den torenwachter tot nachttelefonist, die ten slotte beëindigd werd met het met algemeene stemmen aannemen der volgende motie «De veigadering, belegd tot de constitu eering van een C. v. S. voor Zondagsrust door het Rott. comité op Dinsdag 18 Maart in het gebouw van «Patrimonium", spreekt haar leedwezen uit over het voorstel van B. en W. in zake de dienstregeling op de Bell Telefoonmaatschappij, waardoor, naar iuid der berichten in de bladen, de Zondags rust wordt verzwaard. gevolge"' heeft oorzaak der gebreken en hun waaromtrent de pensioenraad beslissen. De heer De Savorn Lohman licb'" te zijn amendement toe, bedoelende om w doen nitkomen, dat het geneeskundig ond®"' zoek niet heeft te loopen over de vraag verwondingen recht geven op pensio®"' maar alleen welke de aard en oorzaak di®r verwondingen zijn en waarin zij bestaak; Minister Bergansius wijzigde art. zopdanig dat het o.a- bepaalt, dat omtren' het bestaan en den aard der verwonding®" enz., volgens deze wet recht gevende "P pension, alsmede op wijziging of verhoogi"8 van verleend pensioen, een militair genees kundig onderzoek wordt ingesteld, dat oP last of met machtiging van den ministef van Oorlog dan wei op verzoek den belanghebbende eenmaal kan worde" herhaald. De heer Van Dedem gaf in over*®' g'ng een militair geneeskundig onderzoek verplichtend te stellen omtrent De Chineesche kwestie. De toestand in het Hemelscbe rijk blijkt ondanks alle verzekeringen en beloften der Chineesche regeering zeer verontrustend te bljjven. Uit Kwangsi wordt nu weder gemeld, dat de opstand zich snel en krachtig uit-' breidt over de provinciën Kwangsi, Kwang toen en Jan-nan. Generaal Ma, van Kanton tegen de opstandelingen uitgezonden, viel hen bij Tean tsjeng aan, de strijd duurde twee dagen. Ma moest zich terugtrekken en de opstandelingen namen Tan tseng in en vestigden daar hun hoofdkwartier. Zij hebben de stad geplunderd en alle ambte naren gedood of gevangen gezet. Koning Alfonso. De heer Storer, gezant der V. S. in Spanje, die zich thans te New York bevindt, zegt een zeer gunstigen indruk van den jongen koning van Spanje gekregen te hebben. Deze is ijverig, energiek en intelligent en bezit alle eigenschappen welke hij noodig heeft om de zware taak, die hem te wach ten staat, te volbrengen. «Hij is een uitnemend ruiter", zeide de heer Storer, «en hij kan 8 uur in het zadel blijven' zonder eenige vermoeienis te toonen. Hij is sterk gegroeid sedert ik hem leerde kennen, thans 2£ jaar geleden." De Engelsche Kroningsfeesten. Op een bijeenkomst van mayors van de verschillende districten van Londen, samen geroepen door den lord-mayor der City heeft deze medegedeeld, dat de Koning bij gelegenheid van zijn kroning een maaltijd wenschte te geven aan een half millioen armen van Londen, hetgeen 30.000 zal kosten. De Koning hoopt, dat de mayors he" eL0DCien hem in de u'tvoering zullen Examens. De examens aan de scholen voor openbaar lager onderwijs zullen gehouden worden voor school C, hoofd de beer Kerdel, op Maandag 24 Maart des namiddagsvoor school D, hoofd de heer Vaandrager op Dinsdag 25 en Woensdag 26 Maart des namiddags voor school E, hoofd de heer Hage, op Dinsdag 25 Maart, des voormiddags voor school F, hoofd de heer Sander, op Dinsdag 25 Maart des namiddags voor school G, hoofd de heer v. d. Hout, op Vrijdag 21 Maart des voormiddags en voorde Herhalingsschool, hoofd de heer Kerdel, op Woensdag 26 Maart a.s. De heer E. Wienhoven alhier is voor f 8.880.— minste inschrijver voor perceel 6 bij de aanbesteding van het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen Amsterdam-Rotterdam, Schiedam—H^ek van Holland en op het gemeenschappelijk station Rotterdam—Maas in 7 perceelen. Gisteren-middag ruim 1 ure is de 16-jarige J. F. C. Pistoor, wonende aan de Baan en werkzaam zijnde in een pand aan de Raam, aldaar door de zoldering gevallen. Door een koevoet, die de jongen in de hand hield, bekwam hjj eene verwonding aan zijn hoofd, die in de apotheek van den heer Gouka voorloopig werd verbonden met een pleister. Gisteren-avond Zondagsrust. Op uitnoodïging van een comité voor Zondagsrust, dat zich te Rotterdam ge vormd heett, kwamen gisteren-avond in het lokaal van «Patrimonium" alhier afge vaardigden van een vyftal vereenigingen alhier te zamen om dit gewichtig onder werp te bespreken. Vertegenwoordigd waren Ned. R. K. Volksbond, «Patrimonium", Algem. Ned. Tuinlieden- en Bloemistenbond, afd. Schiedam, de Winkeliersvereeniging en de Kappers- en Barbiersvereemging. De voorzitter van «Patrimonium", de'heer W. van der Most Phzn., opende de verga dering en gaf daarna het woord aan den heer H. C. P. de Groot, eerste voorzitter van bedoeld Rotterdamsch comité, die het doel der bijeenkomst uiteenzette. De be doeling was ook hier een comité, voor Zondagsrust te vormen, vertrouwend dat zich daartoe vooral arbeidersverenigingen zouden aaneensluiten. Reeds zijn comné's opgericht te Rotterdam, Den Haag, Zwolle Arnhem, Hilversum, Zaandam en Leeuwarden. Aldus wil men komen tot de stichting van een grooten Bond in den lande, die het verzekeren van Zondagsrust met alle mogelijke middelen zal bevorderen. De afgevaardigden van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond verklaarden, dat die Bondsafdeeling reeds jaren lang' propoganda maakte voor het verkrijgen van Zondagsrust, maarzij daarbij van verschillende kanten tegenwerking ondervond en zelfs van den werkman zeiven niet die mede werking verkreeg, welke zij mocht ver wachten. Intusschen is zij volkomen bereid zich bij het comité aan te sluiten, doch slechts op één voorwaarde, nl. dat bij dit samengaan van de partijen van erde, de S. D. A. P. zij uitgesloten. Mocht anders worden besloten, dan zou de Bondsafdeeling zich beslist onthouden, wijl haar bestuur tot het besluit is gekomen, dat de lage aanvallen op godsdienst en geestelijkheid in het I plaatselijk orgaan der S. D. A. P. iedere omstreeks half negen geraakte in de woning van G. Vermeulen aan de Kethelstraat, terwijl de kinderen met een dienstmeisje alleen thuis waren, een petroleumstel in brand. Door spoedige en doeltreffende maat regelen werd het gevaar spoedig bezworen, zoodat er niets is verbrand. Desondanks veroorzaakte bet naar buiten snellen der verschrikte bewoners in de straat nog al eenig rumoer. De politie te Rotterdam heeft in een logement aan de Boompjes no. 109 aange houden de 22 jarige Duitschers H. B.'en F. b., verdacht zich te heboen schuldio- gemaakt aan verduistering van een bedra! van 2000 mark ten nadeele van den patroon van H. B., te Elberfeld gevestigd. In „de paar dagen dat zij daar vertoefden maakten zij een 1500 mark zoek met uitgaan en goeden sier maken van het geld van den patroon. Ongeveer 500 mark was nog in hun bezit. Beide Duitschers worden naar het huis van bewaring overge bracht, in afwachting dat hunne uitlevemr zal worden aangevraagd. De St. Jozef-gezellen Vereen iging te Rotterdam, een vereeuiging van R-K handwerkslieden, welke vereeniging een 1000-tal leden telt, zal in September a.s bij gelegenheid van haar 25 jarig bestaan een tentoonstelling orgamseeren van werk stukken door leden in vrijen tijd vervaardigd, terwijl een daaraan verbonden loterij zal' strekken tot stijving der kas an tot voorziening in de kosten vaneen noodzakelijke verbouwing. Een heeren- en dames-comité hebben zich gevormd om dit plan tot uitvoering te brengen en het bestuur doet een beroep op de medewerking van allen, die sympathie voor de vereeniging gevoelen om dit feest wel te doen slagen. BIE L A1E tweede kamer. Zitting van Dinsdag 18 Maart. Voortgezet werd het debat over de Militaire pensioenwetten en wel over het aangehouden in art. 5. De heer Fokker lichtte zijn amende- ment toe strekkende om het medisch onder- zoek zich strikt te doen bepalen tot het adviseeren omtrent de vraag naar al of niet geschiktheid voor militaire dienstver vulling en niet naar de meer verwijderde aard en gevolgen der verwonding en**< naar regelen bij algemeenen maatregel »a" bestuur te stellen, welk onderzoek eenmaal herhaalde kan worden op verlangen V30 den minister of op verzoek van den belang* hebbende. De heer Goeman Borgesius be streed het denkbeeld van den Minister, o& de Geneeskundige Commissie slechts van advies te doen dienen omtrent de oorzaak en gevolgen der bekomen verminking®" enz. daar toch noodzakelijk is dat het ont staan der gebreken door geneeskundig®" wordt geconstateerd, terwijl het bovendien kostbaar en bezwaarlijk zou zijn voor Departement van Oorlog een nieuw lichaam te scheppen tusschen den Pensioenraad de Commissie in. Spreker gaf in overweging het artikel uit dit ontmerp terug te nemen, daar dit in de Wet op den Militairen Pensioenraad thuis behoort. De heer Staalman wenschte te ver nemen, wat de algemeene bestuursmaat regel zal behelzen, die ook in het gewijzigd® regeeringsartikel een belangrijke rol speelt* Nadat de heer Fokker nog eenig® ondergeschikte wijzigingen in zijn amende* ment had aangehracht en de heer Lohman de vraag, of indien artikel 5 wordt terug genomen, de wet nog voor uitvoering vat baar is, bevestigend had beantwoord, ste'de De heer V an Dedem stelde namens de Commissie van Rapporteurs een nieuW amendement voor, luidende pensioen, t®" zake van verwonding, verminking, ziels-of lichaamsgebreken, wordt niet "verleend, gewijzigd of verhoogd zonder dat over het ontstaan, den aard en de gevolgen van d® verwonding, verminking, ziels- of lichaams gebreken, welke recht geven op pensioen, een militair geneeskundig onderzoek heeft plaats gehad naar regelen, te stellen bij aigemeerien maatregel van bestuur. Dit militair geneeskundig onderzoek wordt eenmaal herhaald op last of met machtiging van onzen minister van Oorlog of op verzoek van den belanghebbende. De heer Van W ij c k vroeg en verkreeg verlof om op nader te bepalen dag den minister van Waterstaat eenige vragen te stellen omtrent afkeuring van vlees^h uit Nederland in Engeland ingevoerd. Bij de voortzetting van het debat over de militaire pensioenwetten werd door den minister overgenomen het amendement der Commissie van Rapporteurs op art. 5* Aldus werd na uitvoerige discussie en intrekking van het andere amendement artikel 5 goedgekeurd. Bij het verder debat trok de heer Staal man in, zijn amendement om de klein® pensioenen eenigszins te verhoogen. Minister Bergansius protesteerde m®t nadruk tegen 's heeren Staalman's beweren, dat de Regeering schriel is tegevover de mindere militairen. De heer Staalman hield zijn beweren vol, waarna de minster antwoordde meer dan de heer Staalman te gevoelen voor de mindere militairen en dat door de wijze, waarop hier door hem de zoogenaamde belangen worden voorgestaan veel kwaad wordt gesticht. De staat over het bedrag der pensioenen werd goedgekeurd. De stemming over het ontwerp zal later plaats hebbea. Aan de orde was nu de interpellatie- Schaper over Ronselaars in Zwitserland. De heer Schaper was in het begin van zijn speech erg onhebbelijk tegen dr. Kuype" en diens «reclametocht" in het belang *an Zuid-Afrika op het zelfde oogenblik dat dit ronselen voor den Atjeh-ooriog piaats had* Hij voorzag wei, dat ae regeering de verant woordelijkheid voor dit ronselen zou afwijzen doch hiertegen kwam hij op. Bij onderzoek was hem gebleken, dat het ronselen geschied 6 cci

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2