kamp mochten bezitten, gaarne zal ont moeten. De onlusten in België, De toestand blijft hoogst ernstig. De re geering zal al haar stuurmanskunst in het werk moeten stellen om de huidige crisis te boven te komen. Gisteren-ochtend is er weer kabinetsraad gehouden, onder voorzitterschap van De Smet de Nayer. Alle ministers waren tegen woordig behalve de minister van arbeid, die ongesteld is. De beraadslaging liep over het debat betreffende de grondwetsherziening In de Kamer waren gisteren-middag twee ure alle afgevaardigden tegenwoordig, In het begin van de beraadslaging over het in overweging nemen van het voorstel tot grondwetsnerziening zeide BeernaertDe nieuwe kieswet bestaat eerst negen jaar. Spr. laat zich niet van zyn stuk brengen door het lawaai buiten. Hij acht het voor stel niet gerechtvaardigd. Het beginsel van algemeen stemrecht is reeds in de wet neergelegd. Gisteren-ochtend om 6| en om 8 uur zijn de twee slachtoffers van Zaterdag be graven. Ondanks het vroege uur waren verscheiden socialistische afgevaardigden en een talrijke menigte er bij tegenwoordig. Er viel niets bijzonders voor. Troepen werkstakers trachten zich in de buurt van de Kamer voor het cordon van de burgerwacht te vormen, maar de politie zorgde, dat men doorliep. Het aantal werkstakers uit de voornaam ste streken van de groote industrie wordt geschat als volgt: Cnarleroi 50.000. Centrum bekken 25 a 30.000, Bonnage 25.000, Luik 30.000, Verviers 8000. Omtrent het verloop der crisis seint Reuter in dato 16 dezer uit Brussel nog De poging om het volk in beweging te brengen, aangewend door de werklieden partij, onder leiding der voornaamste soci- alistisctie afgevaardigden, schijnt erbarmelijk te zullen mislukken. De dag van heden die, naar wat er bekend gemaakt, op meetings verzekerd, in de bladen en op manifesten verkondigd is, iets bijzonders had moeten opleveren, is zoo kalm mogelijk voorbijge gaan. Het slechte weer heeft ongetwijfeld de plannen bemoeilijkt; niettemin zijn de in 't werk gestelde pogingen onvruchtbaar gebleven, en de winkeliers en zooveel anderen die bij de welvaart van de hoofd stad belang Hebben, beginnen bitter te klagen. Vanavond zag de stad er zoo doodsch en akelig uit als men maar denken kon. Van zeven uur af waren alle winkels gesloten de koffiehuizen waren verlaten, de schouw burgen maken belachelijke ontvangsten drie hebben hun deuren gesloten in afwach ting van betere dagen. Deze toestand kan niet voortdurenzij zou te veel menschen ongelukkig maken en een te zware verant woordelijkheid leggen op de socialisten, en misschien ook op de liberalen, die met hen samengaan. Men zoekt dan ook een middel om uit de klem te geraken. Er wordt beweerd dat de liberale afgevaardigheden zich tot den Koning zullen wenden, maar het nog niet •enszijnover den vorm dien zij aan dezen stap zullen geven. De avond is zonder gebeurtenissen van belang voorbijgegaan. In elk van de Brussel- sche voorsteden hebben volksvergaderingen plaats gehad, waarin de gewone redenaars het woord hebben gevoerd, maar alles is zonder stoornis afgeioopen. Uit de provinciën komen berichten van Uitbreiding der werkstaking, maar geen ernstig nieuws. Volgens een ruwe schatting zijn er inde groote nijverheidscentra van Bergen,Charleroi het Centrum en Luik 150.000 werkstakers. Bij dit aantal komen dan nog de stakers in de kleinere bedrijven in andere streken van het land. In de werkplaatsen van Cockeril te Se- raing hebben 6000 werklieden gestaakt. De gendarmerie heeft eenige troepen werk stakers uiteengejaagdéen man is daarbij gekwetst. Te Brussel en in de voorsteden heeft de werkstaking zich aanmerkelijk uitgebreid in de kleine bedrijven. In de Borinage waren gisteren eenige duizenden werkstakers meer. Alles was daar rustig. Te Doornik hebben alle werklieden in de steengroeven en kalkovens den arbeid neergelegd. Ook in eenige fabrieken te Antwerpen en te Leuven is het werk gestaakt. Zwitserland en Italië. Het geschil tusschen deze beide staten is nog niet bijgelegd. België heeft de opdracht om te Rome de belangen van Zwitsers waar te nemen, zoolang de breuk in de betrekkingen tusschen Italië en Zwitserland duurt, aangenomen. Van Loo, Belgisch gezant bij de Italiaansche regeering, zal die opdracht vervullen. De moord op den Russisclien minister. De moordenaar van den Russischen minister van binnenlandsche zaken heet Malitsjethij is student aan de universiteit te Kief. Naar aanleiding van de jongste onlusten was hij weggezonden en daarna te St. Petersburg gevangen gezet, maar spoedig door den Tsaar begenadigd. Het derde schot trof 's ministers bediende, die op den moordenaar toesprong, om het wapen uit de hand te rukken. De vierde kogel bleef in den wand zitten. De laatste woorden van den minister waren »Waarom word ik vermoord Ik ben mij niet bewust iemand kwaad gedaan te hebben. Een der kogels drong in het onderlijf door; een andere doorboorde de lever. De lijkdienst, die eergisteren-avond om 9 uur voor Sipjagin in de woning van den vermoorde is gehouden, werd bijgewoond door den Tsaar en de Tsaritsa, den groot vorst-troonopvolger, de te Petersburg aan wezige grootvorsten, leden van den rijksraad ministers, senatoren en andere hooggeplaatste personen. De begrafenis van Sipjagin zal heden plaats hebben op het kerkhof van het Alexander Nefski-klooster. Opstand in den Congo. Brieven van handelshuizen in den Fran- schen Congo te Liverpool ontvangen, bevestigen, dat de inboorlingen in het district Sangha in openlijken opstand zijn. Zij zijn behoorlijk van wapenen voorzien. Alle voorname handelshuizen hebben de verzending hunner goederen gestaakte De Fransche firma's hebben zich tot den gouverneur te Libreville gewend met het verzoek onmiddelijk maatregelen te nemen, teneinde het leven en den eigendom der kolonisten te beschermen. ifcads»- en ttewesteiijk Sieuwg. Schiedam, 17 April 1902. Wij vestigen de aandacht op achterstaan de aankondiging van de Rotterd. Tramweg maatschappij, mededeelend dat vanaf morgen (Vrijdag) de tram zal afrijden van en aankomen op den wissel nabij de Rotterd. poort tegenover het koffiehuis van den heer Hoek. Nieuwe Haven kwam deze zoodanig tegen Bom SCH 75 aan, dat daarvan de mast brak. Met de komst van het stoomschip Noor- dam deze week te Rotterdam is de Holland- Amerika-iijn thans in het bezit gekomen van het laatste stoomschip, dat door haar in aanbouw werd gegeven, in verband met de voor enkele jaren besloten algeheele reorganisatie der vloot. Behoudens de Maasdam en Amsterdam bestaat het scheepspark thans uit stoom schepen van het meest moderne type, welke ongetwijfeld kunnen wedijveren met het beste materieel, dat tegenwoordig de oude met de Dieuwe wereld verbindt, hetgeen trouwens ook bewezen wordt door het stijgend aantal passagiers, dat van deze comfortabel ingencbte schepen gebruik maakt. De Noordam een schip van 15.500 ton, is weer geleverd door de firma Hariand Wolf, aan wie de Holland-Amerika lijn haar beste schepen te danken heeft. De inwendige inrichting der salons (eet zalen, damessalons, rooksalons, library enz. is weer van de hand der firma H. P. Mutters, op dit gebied gunstig bekend. Het stoomschip zal 300 eerste en 250 tweede klasse, benevens 1200 tusschendeks passagiers kunnen meenemen, terwijl het aantal koppen aan boord 210 personen bedraagt. Waarom wordt niet een der schepen Schiedam genaamd, waar toch jaarlijks duizenden lasten graan voor Schiedam worden aangevoerd met de schepen der maatschappij Bij een effectenhandelaar aan de Gelder- schestraat te Rotterdam kwamen eergisteren een heer en een dame een verfrommeld pakket Amerikaansche effecten te koop aanbieden of trachten althans geld er op te leenen bij bedoelden financier. Zoowel de houding van beide personen, ais de toestand waarin de effecten zich bevonden, gaven den effectenhandelaar argwaan; daar van waarschuwde hij de recherche die een onderzoek instelde. Ai ras bleek uit eene mededeeling der Amsterdamsche politie, dat de effecten aldaar verduisterd waren. Dinsdag avond werden beide personen, broer en zuster, W. ge naamd en wonende in de Warmoesstraat te Amsterdam, in hun hotel aan de Hoofd- steeg gearresteerd, terwijl nog een derde persoon uit Hilversum, Kr. genaamd en logeerende in een ander hotel aan de Hoog straat werd gearresteerd. De effecten zijn in beslag genomen, terwijl de aangehoude nen naar Amsterdam zijn overgebracht. Door den heer P. Dusseldorp te Vlaar- dingen, welke den 25sn dezer zijn 25-ja ng huwelijksfeest zal viereu, is aan het perso neel der meelfabriek »De Maas" aangeboden een reisje te maken naar Amsterdam, ten einde daar de bezienswaardigheden te bezichtigen. u li» graaf Schimmelpenninck, adjudant van de Koningin, deel uitmaken van de ®1SS naar Madrid bij gelegenheid van de troo0S bestijging van koning Alfonso. In de St-Ct. wordt bekendgemaakt,1'8 op 1 April 1902 aan de Nederlandsche wegens te verstrekken voorschotten in pand was gegeven een bedrag van I6.000W* in schatkistbiljettten en dat voorts op 01 datum in omioop waren schatkistpróm8SS®" tot een bedrag van f 5.000,000. Nederland en Zuid-Afrika. Kr"'8 its8* iD«ö Het hoofdeomité van het Roode verklaart in een circulaire aan de lijke comité's geen mededeelingen te kun doen over het hervatten van uitzend'11#611 van medisch en verplegingspersoneel n88' het oorlogsterrein in Zuid-Afrika, daar g8®" vergunning van het Britsch gouvernflö181' tot dusver werd ontvangen. De gemeenteraad van Hoorn had 880 den minister van Binnenl. Zaken verzo8^1! de Rijkssubsidie voor de H.B.S. metfl^ te verhoogen en hierop is dezer dag«n k® antwoord ontvangen, dat Z.Exc. bereid lS de verhoogde subsidie op de staatsbeg1"00' ting voor te stellen, indien voldaan word aan de twee voorwaardenlo. dat °DV®r," mogende jongelieden zonder scboolg8 kunnen toegelaten woraeu, zoo noodig B1® kostelooze verstrekking van schoolboek8" en 2o. dat ook meisjes als leerlingen kunD®" worden opgenomen. Het doet het Schoolblad genoegen 08 aldus minister Kuyper de voetstappen vï" zijn voorganger drukt, die ook altijd 1®'" beide voorwaarden stelde. Intusscben Wa° da»r reed" het voor Hoorn minder noodig, want laat men reeds meisjes en ook leerlingen zonder schoolgeld toe. De minister van Koloniën werd bij terugkomst in den Haag begroet door d8" oud-minister Havelaar, wien hij verzak8'" zich vry wel te gevoelen. Z.Exc. kwam met een lateren trein d8" men gedacht had, vandaar dat dr. KuyP®r de ministers van Oorlog, Buitenlands8'18 zaken en Financiën, dié ter begroeting aa" den vorigen trein waren, onverrichter z8" moesten heengaan. Krachtens Koninklijke machtiging h8®f de Minister van Koloniën aan de Tv?8® Kamer doen toekomen verschillende over®8" komsten met inlandsche vorsten in Oost-Indischen Archipel. Door de firma W. P. van Stockum te 's-Gravenhage zal van 17 tot 19 April a.s. eene verkooping gehouden worden van historische en topografische preuten. Daaronder is ook een aantal nummers die betrekking hebben op onze geme ente. Betrekkelijk de H. Liduina vonden wij in den catalogus de nummers 55 en 59. Betrekkelijk de gemeente en hare om streken een aantal nummers stadsge zichten, portretten en kasteelen. Ook de gemeenten Viaardingen en Maassluis zijn door een aantal nummers in den catalogus vertegenwoordigd. BUXENLA I). Ziekte Tan H. M. de Koningin» Uit Den Haag meldt men Een buitengewone Staatscourant gisteren avond 8 uur verschenen, meldt De ziekteverschijnselen zijn bij Hare Majesteit de Koningin in de laatste vieren twintig uren niet toegenomen. De koorts vertoont tot nu toe haar gewoon verloop. Prof. Rosenstein, Dr. Roessingh, L. Pot. Naar de Tel. uit volkomen vertrouwbare bron verneemt, moet H. M. de Koningin lijdende zijn aan eene nierziekte, die in de laatste dagen een ernstiger karakter heeft aangenomen. Naar de N. Crt. verneemt, is het be''1" van het Vad., als zou de voorgen001" regeling betreffende de opleiding van 1°"' sche ambtenaren aan het departement T8 koloniën, na terugkeer van den minis'®"' geheel worden omgewerkt, onjuist. Er is sprake van een voorloopigen regel om in het dreigend tekort van aB"^ tenaren te voorzien. Dat echter het r8® in de afdeelingen der Kamer beband8 plan thans geheel zou worden gewijzigd' volkomen onzeker en zelfs geenszins wa schijnlijk. De commissie, dit jaar beiast m8' afnemen in Nederland van bet tw®8 gedeelte van het groot-ambtenaars®*801 voor den Indischen dienst; zal haar 8®rSjg vergadering houden te 's-Gravenhag® °P 0 Juni. Zij, die aan het examen we°sC?rei deel te nemen, moeten zich uiterlijk 15 bij het departement van koloniën aaD0\s. den. Nadere bijzonderheden in de Stdd Cf. no. 88. P. Gisteren-middag bij het aflaten van bom SCH 182, van de werf »De Hoop" aan de H. M. de Koningin-Moeder wordt halt Mei op Soestdijk verwacht. Men is reeds bezig, het Paleis in gereedheid te brengen. De heer jhr. Van den Bosch, kamerheer tan H. M. de Koningin, zal in stede van Dinsdag-avond 29 April zal tor. j0 Troelstra in eene openbare vergadering den Haag, uitgaande van de afdeeling Soc.-Dem. Arb.-Partij, optreden, fflet dé onderwerpHet leger wetschandaal 80 lichtingen 1.95 '96 '97. Het comité voor vervroegde winkels!111'1 in Den Haag houdt Vrijdag een alge®®®0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2