is hem de persoonlijke titel verleend van minister-resident. Ziekte ran H. M. de Koningin. Uit het Loo werd nog gister-avond ge meld, dat er reden schijnt te bestaan om over den toestand van H. M. tevreden te zyn. De geneesheeren vertoeven geruimen tijd achtereen buiten het Paleis, wat ge rustheid inboezemt. Ook is deze in de on middellijke omgeving van H. M. te bespeuren. H. M. de Koningin-Moeder maakte gisteren een vrij langen rijtoer. H. M. de Koningin-Moeder zal, zoolang de toestand van H. M. de Koningin nog zorg vereischt, ten paleize Het Loo blijven Uit het Loo wordt gemeld, dat bij ope ning van de gisteren-ochtend gehouden zitting van den Apeldoornschen gemeente raad, de burgemeester, de heer Tutein Noithenius, zijn diep leedwezen uitsprak over de ernstige ongesteldheid van H. M. de Koningin, waarbij echter ook ditmaal weer is gebleken de innige verknochtheid aan en de oprechte liefde voor het Oranje huis en de Koninklijke Familie, bjj de ingezetenen dezer gemeente. Onder applaus weid besloten tot het zenden van brieven van deelneming met de beste wenschen voor het spoedig en volkomen herstel onzer geliefde Koningin, aan den Prins en de Koningin-Moeder. De onderscheiding, die prof. Rosestein van den Duitschen keizer ontving, heeft naar men verneemt, niets uit te staan met de omstandigheid, dat hij met de andere twee geneesheeren eenige malen een consult heeft gehad over de ziekte van H. M. de Koningin. Men zou dit hieruit hebben kunnen opmaken, dat die onderscheiding voorkwam onder de berichten betreffende den toestand van H. M. Het ruiterfeest der huzaren te Haarlem, waarvan men zich veel had voorgesteld en hetwelk morgen zou plaats hebben, is met het oog op de ziekte van H. M. de Koningin tot nader order nitgesteld. ook ter wille eener spoedige afdoening van de zaak zéér wenschelijk te achten, tevens daarbij duidelijk te vermelden het korps, waarby de betrokkene dient of laatstelijk gediend heeft,zoomede het stamboeknummer, waaronder men is ingeschreven, welk num mer te vinden is vooraan in het zakboekje. De Noordbr. heeft naar den burgerlijken staat der verlofgangers van de lichting van 1895 te 's-Hertogenbosch een onderzoek ingesteld en bevonden dat van de 39 aldaar wonende verlofgangers dier lichting niet minder dan 26 zijn gehuwd. Van die gehuw den zijn er 4 die geen kinderen te hunnen laste hebben, 3 die 1 kind hebben, 11 die 2 kinderen, 5 die 3 kinderen en 3 die 4 kinderen hebben. Van de 26 gehuwden zijn de meeste gezinnen zonder middelen van bestaan zoo de verdiensten van het hoofd van het gezin bij een eventueel# oproeping, moeten gemist werden. Mr. Troelstra zal zich niet te Amsterdam verstigen wegens den gezondheidstoestand zjjner vrouw. Hem is thans een candidatuur voor den gemeenteraad te Haarlem aan geboden. In de eergisteren gehouden buitenge wone aigemeene vergadering van aandeei- honders der «Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij" is de Raad van Administra tie gemachtigd tot het aangaan van een geldleening tot een bedrag van ten hoogste tien millioen gulden nominaal. Hr. Ms. pantserdekschip Holland, hetwelk aan 's Rijks werf te Willemsoord belang rijke herstellingen heeft ondergaan en bestemd is om 1 Mei a. s. naar Oost-Indië te vertrekken, heeft bij de ter reede van Texel gehouden proeftochten niet aan de gestelde eischen kunnen voldoen. Er zal dus nog eens een proeftocht noodig zijn. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat zal Dinsdag 29 dezer en die van den minister van Justitie Woensdag 30 dezer niet plaats hebben. Ten gunste van de reizigers met kilome terboekjes heeft de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen het volgen de bepaald; 1. Wanneer een afgestempelde reis, door het missen van den trein, door vergissingen in de invulling van het kilometerboekje, door verandering van reisplan, als anders- zins, niet kan worden gemaakt, en dit ten genoege van den dienstdoenden stationschef wordt aangetoond, is het station van afstempeling op den datum van afstempe ling bevoegd de niet verbruikte afgestem pelde kilometers, met het eerstvolgend vakje, in mindering te brengen. 2. Wanneer eene afgestempelde reis slechts ten deeie wordt afgelegd en de heuder van een kllometerboekje zulks voor den dienstdoenden stationschef van het station, alwaar hij zijne reis afbreekt (eindigt) terstond na aankomst doet consta- teeren is deze bevoegd met 't eerstvolgend vakje het atstandsverschil tusschen de afgestempelde en de afgelegde reis in mindering te brengen. correspondentie, door de justitie gevoerd, nog niet tot eenigen uitslag geleid heeft, wat de ontdekking van de indentiteit van het kind betreft. De gemaakte fotografiën zullen door de justitie worden toegezonden aan de daarbij betrokken autoriteiten. De minister van Waterstaat heeft dezer dagen het plan der H. IJ. S. M. voor het nieuwe station te Haarlem, definitief goedgekeurd, zoodat aan de uitvoering daarvan nu niets meer in den weg staat. Daar de ernstige klachten over te roeke loos rijden met motorrijtuigen maar steeds blijven aanhouden, heeft de minister van Waterstaat aan de provinciale besturen verzocht, hem geregeld mededeeling te doen van de gegrond bevonden klachten over onvoorzichtig berijden met motorvoertuigen van provinciale wegen. De minister denkt in die verschillende gevallen nl. aanleiding te vinden tot 't intrekken van de vergunning om met die voertuigen op rijkswegen te mogen rijden. Lichting 1895. De Stand, geeft den volgenden wenk, die nuttig kan zijn voor opgeroepenen tot herhalingsoefeningen, die b.v. op een toe lage, als kostwinner van hun gezin aanspraak meenen te kunnen maken: Dij het inzenden van verzoekschriften voor of door militairen, aan de Koningin en aan den Minister van Oorlog, is het De werkstaking te Enschedé. Men meldt uit Enschedé van 24 dezer Het bleef dezen avond kalm in de stad; politie te voet en te paard maakten patrouilles doch samenscholingen hadden niet plaats. Drie nieuwe werklieden, die zich heden aanmelden zijn in de grofspinuery ge plaatst. Drie eigenaren van woonhuizen zijn over gegaan tot gerechtelijke vervolging van hun huurders, behoorende tot de stakers of uitgeslotenen bij de firma Van Heek Co., omdat zij wegens den slechten financieelen' toestand geen huur betalen. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch nam in zijn zitting an eergister-avond de volgende, door jnr. mr. Van Meeuwen gestelde motie met op een na aigemeene stemmen aan »De Raad, zeer betreurende dat Van Weert niet door kasopneming gecontroleerd is geworden door het college van regenten over de Godshuizen, betuigt dank aan de Raadscommissie en gaat over tot de orde van den dag." Omtrent het gestolen meisje wordt nog gemeld, dat de uitgebreide telegrafische ttEMENttl) MEUWS. De aspergeskweekerij ïlsidoris" te Ber- gen-op-Zoom verzond gisteren haar eerste asperges van den kouden grond. Een jongeman te Peclo, die voor eenigen tijd reeds in de Ubbenasche bosschen heeft rondgezworven, is Dinsdag-avond weder de ouderlijke woning ontvlucht en zwerft sedert dien tijd weder rond blootshoofds en met gezwollen voeten, het laatste een gevolg nog van zijn vorigen zwerftocht. Hij brengt de nactiten door in alleenstaande schuurtjes, nu hier en dan daar, en weet zoo nu en dan eenig voedsel te bemachtigen. Mej. Maerschalk, weduwe van een te Koewacht overleden hoofd der school, is komende van Brussel, bij Dendermonde door e vroeg uit den trein te stappen er onder geraakt en verbrijzeld. Over het droevige ongeval van de weduwe De Maesschalk te Koewacht overkomen, meidt men nog het volgende Dinsdag-avond kwam mejuffrouw De Maesschalk met haar 17-jarige dochter met den trein uit Brussel. Te St. Gilles bij Dendermonde stopte de trein even, en waren de twee reizigsters van meening dat ze moestsn overstappen. Spoedig be merkten zij hun vergissing en wilden in allerijl nog in den beweging zijnden trein stappen met het ongelukkige gevolg dat de moeder onder den trein geraakte, waardoor zij letterlijk vermorzeld werd. Zes minder jarige kinderen zijn hierdoor weezen ge worden. Met gelijken datum zijn verplaatst ns4 hier de hoeren L, A. Buitenhuis, coo1"»' 3e kl. te Alphen, en S. Brouwer, Wouw. De Commissaris der Koningin in 0'®f ijssel confereerde heden met de firnaan'®" Van Heek en het stakingscomité te Ensch* Ziekte van H. M. de Koningin Het bulletin van heden-ochtend' 9 ur luidt Tengevolge van het minder lang aaob0^ den der temperatuursverhooging i° avond wordt een deel van den nacht rusW» doorgebracht hetgeen een gewenschten 10 vloed uitoefent op den aigemeene toes'®" van de Hooge zieke gedurende tyd®1' waarop de koorts het laagst is. Heden-middag 2 ure wordt nog gflS®'" Ook heden middag geeft het verloop "a ziekte van H. M. de Koningin geen aanleid'" tot bijzondere opmerkingen. Scheepvaart. Schiedam, 26 April. Vertrokken ^°°f sterkapt. R. Schaap, naar Helgoland. Newport-News, 23 April. Aangekom®" s.s. Heimdal, van Schiedam. Opschriften op winkels kunnen soms ver makelijk zijn. Zoo leest men in Brussel op de hoek van een herberg, dicht bij de kerk van St. Jozef: «Echte Schiedammer, in Gent gedistil leerd." De Engelsche Landbouwraad maakt be kend dat, te beginnen met 15 Mei, boter bevattende meer dan 16 pet. water, als vervalscht wordt beschouwd. Volgens telegram van de Lloyds zyn het Oostenrijksche stoomschip Buda en het Nederlandsche stoomschip Ariadne, van Marseille naar Rotterdam, bij Kaap Gath met elkander in aanvaring geweest, waar door eerstgenoemd is gezonken en laatstge noemd met zware schade te Malaga is binnengekomen. De 118 passagiers en de uit 29 koppen bestaande bemanning zyn gered. Een bedelaarsvakvereeniging. Voor de correctioneele rechthank te Parijs verschenen zeven bedelaars, die, zich de kracht van het vereenigingsleven bewust zijnde, hadden aaneengesloten tot een vakvereeniging en iederen avond de op brengst hunner operatien deelden. De rechtbank oordeelde het bestaan hunner vereeniging in strijd met de wet en ver oordeelde de leden tot straffen, afwisselend tusschen 2 maanden en 2 jaar gevangenis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 26 April Officieeie noteering van de Commi88'® de Kamer van Koophandel voor de B8U Zaterdag 26 April. Moutwijn f 8'/,. per Hectoliter cont., fust en zonder belas'' Namens de Commissie voof noteering D. F. W. PWKS- Stemming willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 81/,. Jenever: f 12.50. Amst. proef f14.— Prima Graanspiritus f 13 a Spoeling: f0.50. Berlijn, Spiritus in loco Parus. P- April Mei Hamb. I SPurit- P- April f Mei/Juni 13»/». 14.50 14." 12." 12." New-York. Amsterdam. Maïs 70. y 70»/* 25 April. Rogge op lev. zonder noteer"^' 26 April. Rogge op lev. zonder noteer»"»'. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 0 25 April 2.95 cM. 26 April 2.99 cM. Wisselkoersen te Rotterdam Per Telegraaf Londen kort Parys Antwerp. f 12.13 -48.15 - 48.07 Disc. 3 3 3 Ct. Laatste Berichten. Heden-middag met den trein omstreeks half drie heeft de weleerw. pater J. P. RodermaDS, kapelaan der Singelkerk, na een ruim 6-jarig verbljjf onze gemeente verlaten, uitgeleid door den zeereerw. heer pastoor J. M. Langewen. Een welverdiende tijdelijke rust in het convent te Langenboom zy den vertrokken geestelijke van harte toegewenscht. De heer H. Moes, hoofdcommies 2e cat. bij de rijks dir. bel. invoerrechten en accijnzen, is met ingang van 1 Mei e. k." benoemd tot hoofdcommies le categorie. Heursbericht van Per Telefoon. 'P/j Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal *V» Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mjj Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref. Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2« Common Union Shares Wabash .11, Incomb Western Canadian 1 South. Shares Prolongatie Amsterd*®1'. 26 Apr' 813/* 84*/» 2 VI» 4l'/i 39»/* 27 105 263 403 112 7lV» si1!» 44»/» 73 69 97»/» 81*1* 26 105 45»/* 67»/* 5>/e 25 Apr 33.70 14.50 14 12.- 12.- 26 Apf' 25 April. st> Apr 26 April-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 6