nemen, teneinde aldus eén gebeele controle op de Venezolaansche kust te kunnen uitoefenen. Volgens de New York Herald en Harper's Weekly moet Nederland geneigd zijn, Curasao aan Duitscbland at te staan. In enkele Amerikaanscne politieke kringen werd de weaschelijkheid uitgesproken, dat de Vereenigde Staten deze kolonie van Hol land zouden koopen. Manifest der Boeren-generaals. De Brusselsche dagbladen publiceeren een manifest der Boeren-generaals Botha en De la Rey, gedateerd Londen 12 Dec., waarin zy kennis geven naar aanleiding van het bezoek van minister Chamberlain aan Zuid- Afrika van hun oorspronkelijk plan ver schillende streken van België te bezoeken te hebben moeten atzien. Zij betuigen hun groote dankbaarheid aan allen die in Duitscnland, Frankrijk, Zwitserland en België zoo edelaardig op hun beroep ten behoeve van weduwen en weezen het antwoord hebben gegeven en rekenen er op, oat die edele vrienden zullen voortgaan hunne beste krachten te wijden aan de behoeften van hunne arme landgeuooten. Uit de Balkan-Staten. De Servische pers teekent protest aan tegen de otficieeie medeaeehng in het Russische Staatsblad betreffende den stand van zaken in den Balkan. De bladen beweren, dat het overbodig was, dat Rusiaud de Serviërs waarschuwde, daar dezen nooit een beweging voor opstand van Macedoniërs hebben gesteund. De dagbladen te Belgrado berichten, dat de Russische kanselier graat Lansdorf den 24n te Belgrado zal aankomen en vervolgens naar Sofia en Weenen gaan. In diplomatieke kringen meent men, dat het bezoek van Lamsdorff aan Sofia en Belgrado ten doel heeft, de gezindheid van Servië en Bulga rije te beperken ten aanzien der onruststokers in Macedonië en in onderdeden een gemeen schappelijk optreden vast te stellen met Oostenryk en Rusland, voor het geval dat de Suitan niet voldeed aan de gestelde eischen. De Frankfurter Zeitung meldt, dat Ruslands verklaringen betreffende Macedonië in invloedrijke diplomatieke kringen werden beschouwd als het meest belangwekkende mannest, dat door Rusiaud sedert den Russisch-Turkscnen oorlog werd uitgevaar digd en dat uet betreffende Macedonië de laatste tot Turkye gerichte waarschuwing is. De toestand in Marokko. De Marokkaansche regeering verpachtte de rechten m de havenplaats Melila aan Spanje. Frankrijk maakt oan aanspraak in Marokko op een schadeloosstelling in grond gebied, waardoor men de Bntsche beiangen scuaadt. Aan de limes wordt uit Fez gemeld, dat opnieuw verluidt, de Berberstammen aeu tioonpreteudent at vanen. De toestand in Zuid-Afrika. Uit Jonauuesourg wordt aan de Standard gemeld d.d. 17 dezer Op uituoodiging van lord Milner heeft de stadsraad hem een reeks beginselen voorgelegd, waarop Johannesburg een ge' meeuteiyk bestuur zou hebben te krijgen. De raad beveelt o. a. aan, dat aileen Engelsche onderdanen kiezers mogen worden Bet zou zegt het rapport ware wijsheid zyn politieke macht te onthouden aan vreemdeiiugeu zelfs in hel gemeentebestuur. De Times verneemt uit Johannesburg De door de burgers, kracnteus de vredes- couventie geëiscute scnadeveigoeuing, beloopt 90 miliioen, zoodat de 3 millioen vol komen ontoereikend zyn om aan alle vorderingen eenigermate te voldoen. De regeering zal alleen de armere burgers hun schade vergoeden en hen die bemiddeider zijn, he.peu met voorschotten. De corres pondent stelt voor de Boeren, die zien krachtens de proclamatie van Rohert3 on derworpen hebben, een extra millioen toe te kennen. De aardbeving te Asjabad. Tot dusver is het aantal slachtoffers van de aardbeving te Asjabad vastgesteld op 510, waaronder 10 Russen, de overigen zijn inboorlingen. De aardbevingen duren voort. De bevolking wordt met hongersnood bedreigd. Men is begonnen haar te hulp te kernen. rtaas- en UeweHóetijk uw». Schiedam, 20 December 1902. Gemeenteraad. De agenda der in de Raadszitting op Dinsdag 23 December te behandelen onder werpen, luidt als volgt 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 8. Benoeming van een Wethouder. 4. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken stand. 5. Benoeming van een lid van dejCom- missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (periodieke aftreding i. Lechner). Door de Commissie worden aanbevolen heeren J. Lechner Csz.en A. ter Horst. 6. Benoeming van vier leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs (vacature A. A. Beekman en P. C. M. Jansen en periodieke aftreding Dr. C. J. Vinkesteijn en Dr. J. L. Lie zen berg). Door de Commissie worden aanbevolen de heeren I. Dr. W. J. Steenhuis, II. H. Hovingh. I. S. Linnenbrink, H. R. J. Kleipool. I. Dr. C. J. Vmkesteyn, U. A. de Bie. I. Dr. C. R. Vermaas, II. J. Bitter. 7. Benoeming van een lid van de Com missie tot wering van schoolverzuim (vaca tureH. van der Drift). Door B. en W. worden aanbevolen de heeren W. van der Most Phz., en N. van der Velden. 8. Benoeming van een lid van de Com missie van administratie van het Stads ziekenhuis (periodieke aftreding M. Kranen). 9. Ontwerp-bestuit tot at- en overschrij ving van posten op de begrooting der gemeente, dienst 1902. 10. Ontwerp-besluit tot wyziging van de begrooting der gemeente, dienst 1902. 11. Ontwerp-bestuiten tot wijziging van de begrooting der gasfabriek, dienst 1902. 12. Ontwerp-besluit tot wyziging van de begrooting der drinkwaterleiding, dienst 1902. 13. Adres van den heer J. H. Evers, apotheker, om beiast te worden met de levering van geneesmiddelen aan de ge meente met advies van B. en W. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de gemeentereim- gmg. 15. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van de jaarweude van den onderwijzer J. van Meurs. 16. Voorstel van B. en W. tot bepaling van den pensioengrondslag van eenige ambtenaren der gemeente. 16. Voorstel van B. en W. betreffende het opnemen van eene strafbepaling in de betrekkelijke verordening tegen het houden van collecten. 18. Ontwerp begrooting der gezondheids commissie voor het dienstjaar 1903. 19. Adres van den heer Chr. de Lange om huur van het gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg des Vrijdags-avonds van 8—10; met advies van B. en W. 20. Adres van de Marktcommissie om voortzetting van het uitloven van geld- premiën voor het ter markt aangevoerde vee, en heffing van een matig marktgeld met advies van B. en W. 21. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den prijs van het kookgas. 22. Verzoek van Regenten van het 5t. Jakobsgasthuis en administrateuren van liet fonds herkomstig van het voormalig Oude Manhuis inzake afstand van bedoeld gasthuis en het geven van een jaarlijksche suosiaie uit de gemeentekas; met advies van B. en W. 23. Adres van het Bestuur der atdeeling van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij om bescnikbaarstelling van cokes voor minvermogenden voor lageren prijsmet advies van B. en W. Marktgeld. Van de Marktcommissie was in dato 24 Spt. li. by bet gemeentebestuur een verzoek ingekomen om voor 1903 opnieuw een bedrag beschikbaar te stenen voor bet uit loven van premiën en tegelijk een matig marktgeld te heffen. B. en W. stellen voor, op het verzoek der Marktcommissie afwijzend te beschikken. Bij hun college is de vraag gerezen of het met meer aanbeveling verdient als maat regel van overgang voor het volgend jaar geen premiën uit te loven, docb ook geen marktgeld te heffen. De uitkomst zal doen zien of na verloop van tyd de helling van maiktgeld niet mogelyk zal zyn. Cokesprijs. B. en W. stellen voor, op het verzoek van het bestuur der afd. Schiedam van de sociaal-democratische arbeiderspartij om voor de mingegoeden cokes in deze ge meente tot lageren prys beschikbaar te stellen, afwijzend te beschikken. Wil men den armen eenigermate tege moetkomen, dan zouden zij er zich mede kunnen vereenigen, dat aan de armbesturen cokes tot lageren prys werden afgestaan, opaat deze meerdere gelegenheid tot bedeeling met brandstoffen bekomen. De hoeveelheid cokes, die voor dat doel beschikbaar zou kunnen gesteld worden, zoude overeenkomstig het schrijven van de commissie van bijstand of tot een maximum van 250 H.L. per week ót tot een maximum van 40 H.L. per dag behooren te worden bepaald. De Arbeidsbeurs. (Opgave 20 December 1902.) Gevraagde arbeidskrachten. 4 kuipers. Een smid (halfwas). Leerjongens ry wiel vak. Personen, eenigzins bekend met het rijwieivak. Een ondermouter. Een boerenkneent (inwonend). Twee dienstboden. Een dienstbode (van C.a. 15 jaar). Schoonmaaksters. Aangeboden arbeidskracht en. Brandersknechts. Een distiliateursknecht. Personen voor lichte werkzaamheden of loopwerk. Een houtkoopersknecht. Een machinist-stoker. Een machinist-bankwerker. Een schippersknecht. Een borstelmaker. Een kantoorbediende. Een boerenknecht. Twee koetsiers. Een metselaar. Mouters. Een schoenmakers jongen. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Een timmerman. Twee kistenmakers. Een smid (halfwas). Ververs. Dienstboden. Schoonmaaksters. Gelegenheid voor vakopleiding werd ge vonden voor jongens in het kuipers vak en voor de wagenmakerij. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie: Een protestantsch kerkboekje, een bonten kinderzak, een dameshandschoen, 4 sleutels aan een kettinkje, een roodwollen dus. Terug te bekomen aan de vogj.# adressen Een bok bij W. v. Diej®n> g_ vestsingel 61een paar pantofle s Molenbroek, Proveniershuis 1een ^ed. S. Jagt, Raamsteeg 2; een baret U v. d. Graat, Oiterbuurt 10; een stu een oorbelletje bij|J. Verhoeckx, Steentr Haringvisscherij. t0,aal Van de haringvisscherij zijn hier ""^gp binnengekomen 191 loggers en 0 en van de beugtisscherij 22 sehepeI|' fg Er worden twee nieuwe houten op de werf »de Hoop" alhier g®^p, welke de volgende maand gereed en te Vlaardingen een nieuwe ijzeren voor de Schiedamsche reederij, een voor de firma v. d. Toorn. In dit jaar is buitengewoon vee gevangen en hebben meest alle sc goede zaken gemaakt. ïis Hooge waterstand. ■o"' Door den hoogen waterstand 's ^itef gedeelte van het land rondom den toren, ook dal tusschen de dijken lig1? water geloopen. .o0t« Zoo ver het oog rijkt, is het één t watervlakte. ofen De houten brug naby den wat® staat blank. Scheepvaart. Onze Vloot in 1902. Qiet. Alhier liggen in de Buitenhaven t® winteren de volgende schepen Rijns leep boot Eureka. Kotter Cosmopoliet. Noordster. Logger SDM. 12 de Schie. 15 de Maas. 17 Catharina. 18 Saturnus. VL. 9 Harmonie. SCH. 10 Pollux. 113 Johannes. 120 Noordzee. 137 Arbeid Adelt. 167 Jan v. d. Toorn. 249 Emma. 248 Argo. 251 Gevaertsv.Simon*1 250 l.R. Koolemans Bt*fl 313 Jacobus. 9 343 Johanna. 350 Petronella. 355 A. E. Maas. 358 Jacob. 9 359 Dankbaarheid. 361 Unique. 9 368 Zeemeeuw. 9 9 395 Hubertha. In de Nieuwe Haven liggen de Logger SCH. 11 Dirk van Du\j"e' 9 9 223 Geertruida. 9 9 247 Eendracht. 9 9 252 Zeeburg. 9 9 253 Anna. 9 9 307 de Hoop. 9 9 326 Martina. 9 9 352 Waakzaamheid. 9 9 357 Maarten. 9 9 382 Dirk. n,fen^ Bom. 9 14 Vriendschap en u 9 9 162 de Jonge Johanne 9 341 Phoenix. In de Spuihaven liggen de Bom SCH. 63 Vrouw Johanna 9 9 75 Vertrouwen. 9 >85 Petronella. 9 9 163 Clara. 9 9 168 Vooruit. 9 9 182 lleinath Nahe 9 9 183 Willem Bew 9 190 de vrouw Marin- 9 9 345 Adriana. In de Voorhaven liggen de Bom. SCH. 16 Dirk. 9 64 Cornells. 9 9 180 OndernemingA, Hoogenr 19 Visschershavenp' 20 Hubert je en Petr 266 Schepen „r- uuuge naiwiJ»— [0u' id«f 9 9 9 9 9 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2