Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag 3 Januari 1903. No. 7491. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBïJS TA5 DIT BLAD: 'oer scmsaam per c. ma&naen Francs per pos; aoor seneei Nederland Aiiondeniike Nummers i 1.50 0.05 PBIJS DEK ADTBBTSNTIÊH: Van 1—6 regels' i i f 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaiöe plaatsing worden biiiiike overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Gasfabriek en Drinkwaterleiding der Gemeente Schiedam. Belanghebbenden wordt verzocht hunne rekeningen over het atgeloopen jaar vóór of op 10 Januari e. k. in te lereren aan het kantoor van bovengenoemde inrichtingen. Schiedam, 2 Januari 1903. De Directeur. De Gezondheidscommissie voor de ge meente Schiedam heeft zich geconstitueerd en verzoekt alle ingezetenen klachten enz. schriftelijk in te dienen bij den Voorzitter den heer A. Gonka, Hoogstraat Schiedam. De Gezondheidscommissie adviseert alle ingezetenen vooral te koken het Drinkwater en de Melk. JLtiËffiEËN OVKKZ1CKT. 2 Januari 1903 Nieuwjaar ten Belgischen hove. De tijd is al lang voorbij, dat een vluchtig woord door Napoleon III ter gelegenheid van eene Nieuwjaarsreceptie ten opzichte van Oostenrijk gesproken, geheel Europa in beroering brachttoch trekken de woor den door de Staatshoofden in de plechtige receptie op den eersten dag des jaars gesproken nog wel de aandacht en worden zij soms als barometers van den politieken toestand beschouwd. Zoo verdienen dan ook vermelding de woorden door koning Leopold bij het ont vangen van het diplomatenkorps, de Kamers en de verschillende autoriteiteu gesproken. De toespraak van den Kamervoorzitter beantwoordend, maakte de Belgische koning een toespeling op het initiatief, dat hij menigmaal bad genomen, in het bijzonder betreffende China de Koning verzocht de Kamer hem in de toekomst blindelings ver trouwen te blijven schenken, gelijk zij dit altijd gedaan heeft. Ik zal er geen misbruik van maken, zeide de Koningdank zij den nauwen band tusschen den Koning en de wetgevende macht, zullen wij dingen tot stand kunnen brengen, waarover thans niet uitvoeriger gesproken kan worden, maar waarvan het volk eerst later de strekking zal begrijpen. Uit Oostenrijk —Hongarije. Na langdurige beraadslagingen zijn de twee premiers van de beide rijkshelften der Oostenrijksch-HoDgaarscbe monarchie Woensdag-avond er in geslaagd een oplos sing te vinden van de moeilijkheden en de bezwaren uit den weg te ruimen, die een schikking tusschen de beide regeeringen belemmeren. in den loop van den avond hadden Lamsdorf, Kapnist en Goluchowski een onderhoud. Bij de ontvangst eener deputatie uit de liberale partij heeft de Hongaarsche minister president Szell gesproken, over de schikking, gisteren tot stand gekomen. Hij zeide, dat de twee regeeringen er goed aan hadden gedaan, alles in het wera te stellen om de betrekkingen te handhaven die berusten op de wederzijdsche belangen. Szell zal in de Kamer een mededeeling doenhij hoopt, dat het parlement de schikking zal goedkeuren. Ten slotte verzocht Szell de liberale partij hem te blijven steunen. Graaf Lamsdorf s reis. Te Weenen is eergister-avond een groot feestmaal gegeven ter eere van graaf Lams dorf. Behaive Lamsdorf, die naast den Keizer zat, en diens secretaris zaten o. a. aan graaf Goluchowsky, Szell van Koerber, de Russische gezant graat Kapnist en de leden der ambassade, de ministers van Oorlog en eenige hooge ambtenaren van het ministerie. De Daily Chronicle verneemt uit Weenen, dat het resultaat van de langdurige confe- rente tusschen den Russischen minister van buitenlandsche zaken, graaf Lamsdorf, en den Oostenrijksch Hongaarschen minister Golu chowsky hierin bestaat, dat een nieuw krachtig gestelde nota tot den Sultan zal worden gericht. Waarschijnlijk zal ook een gedetailleerd program van hervormingen worden verzonden, maar Oostenrijk zal afzien van dwangmaatregelen als de Sultan weigert deze uit te voeren. f De toestand in Macedonië. De inspecteur-generaal in Macedonië verklaarde, dat een aantal ambtenaren ongeschikt zijn om de orde te handhaven. De Sultan weigerde deze ambtenaren te ontslaan, niettegenstaande hij in dien zin beloften heeft afgelegd. De toestand in Marokko. De toestand van den Sultan schijnt hoe langer hoe hachelijker te worden. De opstandelingen hebben de waterleiding af gesloten, zoodat Fez zonder water zit. De eerbied voor den Sultan laat veel te wen- schen over. Hij heeft zoozeer zijn pres tige verloren, dat zijn onderdanen zich niet schamen zich vroolijk te maken over allerlei caricaturen van zijn persoon. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld De Sultan heeft tot een deputatie van Moren gezegd, dat hij de hoofdstad tot zijn dood zou verdedigen. De Sultans-partij zegt, dat Engeland den Sultan gewapendenden bij stand moet verleenen, omdat het verant woordelijk is voor den opstand door Euro- peesche begrippen te bevorderen en Christenen aan net Moorscne hof te brengen. Landsdowue zou de hulp door Menebhi voor gespiegeld hebben, toen deze Marokko bij de kroning van koning Eduard vertegen woordigde. Uit Rome verneemt de Daily Chronicle, dat in politieke en diplomatieke kringen de meening heerscht, dat de toestand te Marokko met zeer ernstig is. Itaiië streeft er naar de overeenstemming onder de mogendheden te handhaven. Chamberlain's reis. Chamberlain heelt Dinsdag avond aan een openbaar feestmaal te Pteiermantzburg gesproken over de eenheid der rassen. Hij zag niet in, zeide hij, waarom Hollanders en Engeischen met even eensgezind konden samenwonen ais Engeischen en Schotten, Hij zeide ook, dat voor er aan de nieuwe koloniën eigen bestuur gegeven werd en dit zou nog aan een verbond van de Zuid-Afrikaansche koloniën moeten vooraf gaan er bewijzen moesten zijn niet alleen van lijdelijke trouw, maar ook van werkzame trouw. De kéizersproclamatie in Indië. De proclamatie der kroning van koning Eduard tot keizer van Indië, op de durbar te Delhi, heeft te midden van een onver- gelijkelij k schitterend tooneei plaats gevonden. Vijtien duizend menschen waren aanwezig en het militaire vertoon was bijzonder groot. Na de proclamatie las de onderkoning een boodschap voor van den keizer van Indië, waarin de hoop werd uitgedrukt, dat de prins van Wales binnenkort eer. bezoek aan indië zou brengen. Gaarne was de keizer zelf gekomen, indien dat mogelijk was, maar nu had hij zijn broeder gezonden. De onderkoning lord Curzon deelde nog mede, dat de regeenng drie jaren lang geen rente zou innen op gelden, door de regeer mg aan Indische staten geleend, in verband met den hongersnood. Duitschland en Engeland tegen Venezuela De moeilijkheden in zake Venezuela zullen naar men algemeen hoopt en verwacht, binnen enkele dagen zoover overwonnen zijn, dat de blokkade kan worden opgeheven. De correspondent van de Berliner Lokal Anzeiger seint aangaande de door Duitsch land gestelde financieele eischen het vol gende In antwoord op den eisch der Duitsche regeering, dat Venezuela een som van ruim acht ton zal betalen, voor zij zal toestem men in de arbitrage, hebben de Ameri- kaansche en Venezolaansche regeeringen medegedeeld, dat er geen geld is om deze som te betalen. De Duitsche handelslieden te Caracas zijn zeer verheugd over de houding van hun regeering. Zij zijn bereid tot op zekere üoogte en mits voldoende waarborgen aanwezig zijn, dit bedrag aan het Venezolaansche gouvernement te leenen, rotschoon zij president Castro goed genoeg achten om zelf deze aan te houden". Het is niet te hopen, dat presiden t Castro van deze aant'jjging kennis krijge, daar dit bepaald ongunstig zou werken op het zenuwgestel van een ouder alle opzich ten edel en rechtschapen man ais hij. Of heeft de president niet aan een correspondent van de New York Herald verklaard, dat de scheidsrechters te 's-Gravenhage spoedig zullen bemerken, dat hjj gehandeld heeft op rechtvaardige en correcte wijze en meteen kalmte, welke zelden eigen is aan tropische volkeren. Uit Caraias komt behalve het gerucht van een gevoelige nederlaag, bij Barguise- meto geleden door de msurgeiHen 112 dooden en 325 gewonden het ietwat zonderlinge bericht van de verbreking der blokkade door een Nederlandsch stoomschip. De Amerikaansche gezant, de heer Bowen, aldus iuidt het bewuste Reuter telegram heeft gerapporteerd, dat het Nederland- sche stoomschip Prins Maurits de haven binnenkwam, die geblokkeerd was door de Engeischen. Het schip begon zijn lading te lossen met speciale vergunning van den kapitein van het Britsche oorlogsschip Chary Cdis. De commandant van het Italiaansche oorlogsschip Giovanni Bausan gaf de Prins Maurits bevel te vertrekken, doch de Engelsche kapitein stond toe, dat het schip voortging met lossen. De Amerikanen „veroordeelen dit op treden van de Engeischen als verschillend van de behandeling ten opzichte der Ame - nkaansche schepen. Ophelderingen zullen wel niet lang uitblijven. Verkiezingen in Japan. Uit Tokio wordt aan de Times gemeld De verkiezingen voor de Kamer zullen in Maart genouaen worden. In Mei komt de nieuwe Kamer bijeen, Verscheiden staats lieden verklaren, dat de staatsuitgaven met 18.000.000 jen verminderd kunnen worden, hetgeen uitbreiding van de vloot en uit voering van openbare werken mogelijk zou maken. Grootvorst Paul. Het Russische regeeringsblad meldt dat op keizerljjk bevel het hof van grootvorst Paul opgeheven is en een zaakgelastigde van den grootvorst is benoemd. De Saksische kroonprinses. De Rheinische Westfdlische Zeitung con stateert, dat de tot dusverre prinses Louise sympathieke volksmeening in Duitschland begint om te slaan. Zoolang de ware be weegredenen, die haar tot vluchten dwongen niet geheel bekend waren, vónd men geen woorden genoeg medelijden met haar uit te drukken, haar te verdedigen, te bewon deren zelfs. Thans scnijnt ent alles geneel anders te zuilen worden, en begint men reeds te spreken van »plichtvergeten vrouw en moeder", en 't der prinses kwalijk te nemen, dat zij het Saksische volk voor al zijn liefde slecht heeft beloond en alle op haar gevesdigde hoop zoo smadelijk den bodem heeft ingeslagen. Uit Genève nog geen ander ni< ,;w dat André Giron dagelijks uit D een groot aantal brieven ontvang men hem bittere verwijten doet onheil, dat hij over Saksen heeft gebracht en onder welke brieven er zijn, waarin ge dreigd wordt hem te zullen dooden. De arrestatie der Humberts. In den laatst gehouden Franschen ministerraad heeft de minister van Justitie Vallé medegedeeld, dat hij behalve de premie van 25.000 francs nog 15.000 francs zal laten uitdeeien aan de Spaansche poljtjcj NIEUWE SGHIEOAMSC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1