BISïEXLA.m beambten, die de Humbert's hebben gear resteerd. Uit louter blijdschap, wijl deze arrestatie de publieke opinie heeft afgeleid van De Galhfïet's onthullingen in verband met de Dreyfus-zaak De Boeren naar Somaliland Reuters agentschap verneemt, dat de honderd Boeren, die zich voor Somaliland hebben aangeboden, over een week te Kaapstad scheep gaan. Kolenmjjnwerkersstaking. De Daily Expres verneemt uit New-York, dat men tegen 1 Januari een ernstige werkstaking der mijnarbeiders verwacht. Een organisatie van 50.000 West-Virgini- sche mijnarbeiders vraagt 10 procent ver hooging van loon. Despoorwegmaatschappijen zullen hierdoor meer dan de particulieren te lijden hebben. Groote bestellingen zijn gedaan bij Engel- sche kolenhandelaars. Te Boston zjjn alleen als voorzorgsmaatregel 150000 ton kolen voor Maart besteld tegen 24 tot 28 shillings de ton. Ütaus*- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 2 Januari 1903. Bij de heden-middag te 12 uur door B. en W. dezer gemeente gehouden aanbe steding voor de levering van drukwerken voor de gemeente gedurende 1 Januari 1903 tot uit. December 1907 was alleen inge schreven door de firma Gebr. van Noortwijk alhier. Bij kon. besluit is benoemd tot commies bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam de heer mr. Ch. G. D. Borrias, redacteur der iSchied. Crt. alhier. Naar wij vernemen, heeft de heer F. J. Smit zijne benoeming tot bestuurslid der atd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond met aangenomen. De Scnied. Tramweg-maatschappij ver voerde van 18 September tot uit December 11. 110.751 passagiers. Bij de politie alhier is door een tapper aangifte gedaan, dat gisteren bij hem een ruit is ingeslagen. De politie spoort den dader op. Namens raadsleden en oud-raadsleden werd Woensdag 11. te Rotterdam aan den aigetreden gemeente-secretaris mr. J. J. Tavenraat, een studeer-kamerameublement aangeboden. Te halfvier ontving de heer Tavenraat ambtenaren enoud-ambtenaren ter secretarie, die hem bij monde van den tegenwoordigen secretaris, mr. Heinsius, namens 186 amb tenaren een collectie boekwerken van 67 deelen aanboden, waaronder werken van G. Mees, P. L. Muller, prof. Blok, De Fre- menj, Hamaker, Bakhnyzen van den Brink en anderen. Du geschenk ging vergezeld van een kost baar album van echt levantynsch marokijn, vervaardigd door den heer Mensing te Am sterdam, en bevattende handteekemngen en 4 fotografieën, voorstellende zijn werk kamer, de kamer van B. en W., raadszaal en de secretarie. Door de Rotterdamsche politie wordt gewaarschuwd tegen een handelsreiziger G., wonende aan het Stationsplein te Rot terdam, die in verschillende pandjeshuizen iar zwaar vergulde kettingen beleent, rgevende, dat zij van goud zijn. Bij lerzoek blijkt alleen de musquetonhaak a goud te zijn en draagt daarvan het waarborgteeken. De ketting heeft slechts een waarde van 11.50, terwijl ze in ver. scbiiieuae pandjeshuizen voor f25 beleend zijn. In verband met dit bericht vernemen wij, dat gister-avond te Rotterdam op het Stationsplein is aangehouden de handelsrei ziger C. P. F. die verdacht wordt scnuiuig te zijn aan het namaken van het rijKsmerk voor gouden voorwerpen en gebruikmaking daarvan. De commissaris van politie hier ter stede had hem in het Algemeen Politieblad te dier zaken gesignaleerd. Hij moet bij den goudsmid, den heer A. Kramp, aan de Hoogstraat een der bovenbedoelde kettingen van de hand hebben gedaan. De heer K. heeft hem herkend, zoodat proces-verbaal is opgemaakt. De gearresteerde, die alles hardnekkig ontkent, is te Rotterdam in verzekerde bewaring gesteld. Woensdag-middag zijn naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht de Franschman L. P, Landouer, de twee Franjaises A. Menard en S. Erma en het bij hun behoorend 3-jarig meisje, verdacht van verschillende diefstallen in goud- en zilverwinkels te Rotterdam, waarvan dezer dagen melding werd gemaakt. In de Elenorastraat te Rotterdam is in den nacht van Woensdag op Donderdag bij bet nieuwjaarsschieten een 16-jarig jong- mensch door zijn vader in het rechterdij been geschoten. Met een brancard werd de verwonde naar het Ziekenhuis vervoerd. Zoowel reeds vroeger is gemeld, zullen de lustrumfeesten van het Delftsch studenten korps, die waarschijnlijk begin Juni zuilen plaats hebben, worden opgeluisterd door het houden van een maskerade. Om te ontwijken, dat de steeds weder op zoovele programs voorkomende voorstel lingen uit onzen riddertijd eentonig zouden worden en aan de verwach ting van een luisterrijke maskerade niet meer zouden voldoen, is, naar men verneemt de Maskerade-commissie er in geslaagd een uitmuntend onderwerp te vinden uit de Byzantijnsche geschiedenis. De stoet zal voorstellenden ommetocht van Nicephonis Phocas, hertog van het Byzantijnsche rijk, door Constantinopel na zijn keizerlijke kroning in 963. De opkomst van Nicephonis' gezag ligt in een tijdperk dat, wat geschiedenis betreft, zeer belangwekkend mag heeten en waar aan een groote kleurenrijkheid van kleeder dracht eigen was. Prins Hendrik, vergezeld van den opper jagermeester en nog een drie-tal heeren der hofhouding, jaagde Zaterdag en Dinsdag in de duinen onder Wassenaar. Den eersten dag werden geschoten 290 konijnen, 23 faisanten en 1 hermelijn. Gisteren werden geschoten 151 konijnen, 16 faisanten en 1 snip. Ais bijzonderheid wordt vermeid, dat Z. K. H. uit één drift 47 konijnen en 6 faisanten schoot. De ministers van Oorlog en Koloniën zullen binnenkort een bezoek biengen aan Harderwijk. Dit bezoek geldt de militaire aangelegenheden aldaar en staat tevens in verband met de bekende ronselaars-geschie denis, waarover onlangs door den heer Schaper in de Tweede Kamer gesproken werd. De heer mr. Kramer, die als secretaris generaal, van het departement van oorlog is afgetreden, heeft Woensdag in den loop van den dag van alle ambtenaren en be ambten hartelijk afscheid genomen. Door den Minister en eenige van zijne vroegere medewerkers werd den afgetre- dene een bronzen beeld (Le Travail) als blijvende herinnering aan zijne veeljarige werkzaamheid vereerd. De Bond van Ned. Gemeentewerklieden heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin aangedrongen wordt om bij wijziging der gemeentewet een scheids gerecht voor gemeentewerklieden er in op te nemen. Rijksverzekeringsbank. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank gelet op art. 2, 17 en 18, 4de lid, van het Koninklijk besluit van 14 Juli 1902 Staats blad No 153); bericht, dat van Dinsdag 6 Januari 1903 af aan alle kantoren der posterijen koste loos verkrijgbaar zijn gesteld aangifte formulieren voor le, genees- en heelkundigen, die zich bereid wenschen te verklaren genees- en heelkundige hulp hetzij in den geheelen omvang, hetzij voor een bepaald door hen aan te wijzen gedeelte te verleenen aan volgens de Ongevallenwet 1901 ver zekerden, die door een ongeval zijn ge troffen 2e. apothekers, die zich bereid wenschen te verklaren genees-, heel of verbandmid delen te leveren aan bovenbedoelde verze kerden, welke formulieren tevens bestemd zijn voor geneeskundigen, bevoegd de artsenijbereidkunst uit te oefenen 3e. handelaars in heel of verbandmiddelen, die zich bereid wenschen te verklaren heel- of verbandmiddelen te leveren aan boven bedoelde verzekerden. Bij elk formulier zijn de daarbij behoorende tarieven en voorwaarden gevoegd. Toezending van het ingevulde en onder- teekende formulier behoort in den bij het formulier verstrekten omslag zoo spoedig mogelijk te geschieden. President Steyn. Onder dit opschrift schrijft de Gazette de Lausanne van 30 Dec. In zijn rustige kleine villa aan den oever van het meer, ver van het geraas en geroezemoes van den weg, vindt de ex- president van den Oranje-Vrijstaat langzame genezing. Hij ondergaat als het ware eene wedergeboorte, daar te midden van hen, die hem dierbaar zijn, verzorgd door de zijnen en omringd en geholpen door heden van zijn volk. De president kan nog met uitrijden in het kleine rijtuigje, dat onder de veranda op hem te wachten staat, maar alle dagen strekt hij zich een paar uren op een luien stoel uit, die op het balkon voor zijn kamer wordt geschoven. Vandaar kan hij van een rustig en heeilijk panorama genieten, want zijn gezichtsvermogen wordt van dag tot dag beter. Deze goede oerichten zullen alle vrienden, die de president in ons land telt en zij zijn vele ongetwijfeld verheugen. H. Burgers, t Te Deventer is eergisteren overleden de heer H. Burgers, directeur van de bekende Rjjwieienfabriek aldaar. De heer Burgers was juist op der. dag van zijn overlijden 60 jaar geworden. Hij was een zelfmade man, dien men den vader van onze vaderlandsche rijwielindus trie kan noemen. De oude houten Burgers- karretjes zijn bij het oudere geslacht fiet sers nog welbekenddoch ook in de nieuwere rijwielindustrie bewoog de heer Burgers zich, als directeur der Deventer Rijwielfabriek, waarin zijn zaak naderhand werd omgezet, met eere. De «Burgers fietsen" zijn door het gansche land, in 't buitenland en ook in Indië, te goeder naam en faam bekend. Reeds ruim 30 jaar hield de heer Bur gers zich met het rijwieibedrijf op Deventer is dan ook de geboorteplaats der eerste Nederlandsche Wielrijdersvereeniging n.l. «Immer Weiter", welke in 1871 werd opgericht. De stad zijner inwoning verliest in den heer Burgers een bescheiden maar ener giek man, die in alle kringen werd hoog geacht. Door den gemeenteveldwachter te Her wijnen is Dinsdag proces-verbaal opgemaakt tegen den kapitein der Nijmeegsche stoom boot Koningin der Nederlanden, (indertijd betrokken bij het onheil op de Waal te Herwijnen), aangezien de aan boord aan wezige reddingsmiddelen niet in een bruik- baren staat verkeerden. Door de Brielsche reddingboot «Rotter dams Welvaren" werd in den middag van den Nieuwjaarsdag te Brielie aangebracht de bemanning van de gestrande stoom trawler Germaine Ostende 73 (schipp®1* Pierre Nassel). Gemelde trawler had den avond van den Oudejaarsdag dwar5 voor Scheveningen het roer verloren, hoewel de trossen uitgeworpen werd»»1 was het schip zonder stuur gebleven tot het strandde op de Westplaat. Tevergeefs werden door de bemannioÜ vuren ontstoken er kwam geen redding op' dagen tot dat eindelijk de strandvonder H- Langendoen te Oostvoorne het in nood vet' keerende vaartuig opmerkte en naar de" agent der Z. H. Reddingmaatschappij t Brielie seinde, waarop weldra de Briel' sche reddingboot uittrok met het reeds bekende geiukige gevolg. De machinist was reeds op het strand weten te komen d' tien overige opvarenden werden door d» reddingboot opgenomen en naar den Brie' gebracht. Te Vlissingen is een der bookmakers'! kantoren tijdelijk gesloten en het person»»'' voor eenigen tijd bedankt. Het afgeloop»» seizoen is voor alle Engelsche bookmaker' zeer slecht geweest. Brand. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de zilversmederij van den heer V. aa» den Westerdijk te Hoorn uitgebrand. He' vuur, aangewakkerd door een krachtige" zeewind, liet zich eerst dreigend aanzie" wijl het belendende Pirkgebouw reeds vlan> vatte. Door vereende krachten slaagde me» er in het gevaar af te wenden. Oorzaak va» den brand onbekend. IJs. De Lemster haven is nog geheel doo"| ijs ingesloten. Een schipper uit Amsterdal»1 zette koers naar de Lemsterhaven, maa» wendde spoedig den steven, toeD hij h«{ ijsveld gewaar werd. Men schrijft uit Stavoren Doordat de Lemster haven neg veel las' ondervindt van ijs en ook de passage lang5 de Harlmger trekvaart gestremd is, loop' het hier dezerj dagen ongewoon druk m»' de scheepvaart. Het is of de roemrijke dagen van weie«» voor de oude stad zijn teruggekeerd. D» haven vertoont één mastboscn. Niet minde" dan 70 a 80 tjalken en booten treft me» er tegelijk. Tot middernacht ging de sluis' wachter door met schutten. Een niet onaardig voordeeitje levert dit drukke verkeer oo» op voor bakkers, kasteleins en ander» neringdoenden. ,i Ongelukken. Maandag-avond is het rijtuig waarme» de heer Charles Boissevain, directeur va» het Handelsblad, zich naar zijn buit»» Draf na bij Naarden begaf, omgevalle»' De heer Boissevain brak bij den val zij» linkerbovenarm. Woensdag-avond is aan de Noordervaa»' te Alkmaar een treurig ongeluk gebeurd- Terwijl de knecht van den grutter K. lang5 den parallelweg reed met den grutters' wagen, werd hij door een der kiante» aldaar aangeroepen, waarschijnlijk om een» bestelling te doen. De knecht houdt stil' verwijdert zich even en laat paard e» wagen over aan de zorgen van een jonge»i die hem vergezelde. Bij zijn terugkoms' zijn paard, wagen en jongen verdwene» die bjj weldra terugvond in de vaar'1 Paard en wagen werden geredde jonge» werd echter levenloos van onder de» wagen opgehaald. Het ongeval is waar schijnlyk te wijten aan het schrikken va» het paard. Met den sneltrein werd door den rijk5' veldwachter Diest, van Meppel, op trans' port naar Groningen gebracht de 20-jarig' Foko Smid, wonende te Delfzel. Ter hoogt» van het station De Punt begaf Smid zie" in de retirade en eenige oogeublikken daaro» hoorde men een verdacht gedruisch. De rijksveldwachter stelde een onderzo»" in en het bleek, dat Smid door het porti»"' raampje uit den trein gesprongen was. 6r werd aan de noodrem getrokken, de tro'c

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2