Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaan:. Zaterdag 10 Januari 1903. No. 7496. Billijk geleverd! i Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. ?BI28 T 4.5 DIT BLAD: 7oor Schiedam per 2 maanden franco per post aoor eeoeei Nederland jizccderiöke Nummers f 1.50 0.05 PB IJS DEK ADTKBTK5TIËB: Van 1—6 regeis; J j j /0.60 Elke gewone regei meeri -0.40 Voor hernaaide piaatsmg worden biiiijke overeenkomsten aanaesraan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Dooden van Katten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat de betaling van premiën voor het dooden Van ratten op den 31 dezer zal ophouden. Schiedam, den 9 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Waarschuwing. Aangifte voor de Belasting op de Honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen de ingezetenen onder de aan- dacnt, dat ingevolge de verordening van 4 December 1873, tot heffing eener belas- ting op de honden, ieder ingezetene, die éen ot meer nonden houdt, daarvan aan gifte moet doen bij den gemeente-ontvanger, vóór den 15de ra Januari van ieder jaar. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. ALGEMEEN OYEKZHJHT. 9 Januari 1903. Chamberlain te Pretoria. Het feit dat de veelbesproken Engelsehe •dimster van koloniën, die van den Zuid- Afrikaanschen oorlog als van mijn oorlog •dag gewagen, thans in de hoofdstad der Voormalige Zuid-Atnkaansche republiek vertoeft, mag wel als het hoofdfeit van den dag gelden, dat allereerst vermelding ver dient. Feuilleton. 2) (Slot.) »Van morgen kwamen hier twee zakken aardappelen van u aan en ik moet u zeggen, dat moeder buiten zich-zelf is. Eerstens vindt ze die aardappels zeer klein en dan «ija ze nog totaal bevroren, vervolgens be draagt de vracht f 1.35. Gij zult toch met vorderen, dat wij Be brief viel uit Dora's hand. Ze kon *tch toch niet bespottelijk maken voor die •denschen, aanstonds zond ze een postwissel van fl.35. Gelukkig, dat haar man er diets van wist. Een paar dagen later kwam Paul thuis •det een brief voor haar in de hand, dien hij aan de trap van den postbode had °dtvangen. Een angstig voorgevoel greep de jonge vrouw ai aan, zij maakte den brief open «u las «Lieve dochter Van ochtend kwamen twee zakken aard appelen hg ons aan, die gjj ons gezonden In den loop van zijn toespraak aan het feestmaal te Pretoria zeide Chamberlain, dat hij en Milner het eens waren over een plan, dat de regeling van de schadevergoedingen aanmerkelijk bespoedigen zou. Het was echter onmogelijk om aan alle aanvragen te voldoen, want de schatten van Indië zouden niet voldoende wezen, en er is ten gevolge van den ooriog noodzakelijkerwijs een hoeveelheid lijden, dat door beide zijden gedragen moet worden. Aan het eind van zijn tafelrede zeide Chamberlain nog Al le eischen tot schade vergoeding zullen zorgvuldig nagegaan wor den, maar in hun ontzaglijk aantal kunnen zij niet in een oogwenk geregeld worden. Het rijk geeft nog twee millioen pond sterling meer (voor de «loyalisten Red.) Dat geld zal ter beschikking zijn als het onderzoek afgeloopen is. Zij die Engeland gediend hebben, zullen niet vergeten worden. Hij zou de kwestie van Transvaals bijdrage in de oorlogskosten behandelen met alle klassen, ook de kapitalisten, die ongetwij feld zouden bijdragen. De regeering is niet van pian iets te doen, dat de belasting onhehoorhjk opdrijft of een snelle en bil lijke ontwikkeling hindert. Er wordt nu van Transvaal mets verlangd, dat het niet gewillig zou geven als het een zelfbestu- rende kolonie was. Hij zou aan het impe rialisme van Zuid-Afrika wanhopen, als hij dacht, dat de kolonie ieder ander in het rijk zijn extra deel in de belasting herdragen, terwijl de kolome zelf het voordeel trok. De Parijsche Liberté vernam uit Pretoria, dat de Boeren-generaais ineen bijeenkomst besloten een verzoekschrift bij Chamberlain in te dienen, waarbij gevraagd zou worden algemeen amnestie, vergunning tot terug keer naar het vaderland voor allen, die hebben meegevochten, verhooging van het bedrag dat beschikbaar wordt gesteld voor hebt. We weten met, wat we zullen be ginnen, de vracht bedraagt f7.30. 't Is verschrikkelijknep Dora uit. Wat scheelt er aan? vroeg Paul bezorgd. Die aardappels 1 Van oom? Ja, 17-30 vracht De brief was ecuter nog niet uit «Je weet dochter, dat ik niet in staat ben, dat te betalen. De oode zegt, dat ik ze acht dagen kan laten liggen, dan komt hij weer om geld, anders stuurt hij ze naar u terug, dan kost het dubbele vracht. De aardappels zijn hier van 't jaar erg goed koop, ze kosten f 1.30 net mud. Uw iieth. moeder." Hoeveel vracht heb je betaald van G. naar hier? vroeg Paul. f 1.201 stotterde Dora. Dat wordt alzoo bij deze f 7.30 precies acht en een halve gulden. En bij je moeder kosten ze 11.30 het mud. Ze kosten nog veel meer. Nog meer vroeg hij ontsteld. Ik heb Ret je met willen zeggen, Paui, zei Dora scbucnter, maar ik neOvoor de Buttners ook f 1.35 moeten betalen. Waarvoor Voor de aardappels van oom. Ik had bun wel twee zakken gestuurd. Ut was het geven van voorschotten en afschaffing van de Zuid-Afrikaansche politie. Nadere berichten uit Pretoria melden, dat Chamberlain in antwoord op het ver zoekschrift door de voormannen der Boeren aangeboden, zeide, dat hij liever gezien had, het geschrift niet alleen vragen had ingehouden, maar ook een erkenning van hetgeen de Engelsehe regeering reeds voor hen had gedaan. Wat het verzoek om amnestie voor de rebellen betreft, zeide Chamberlain, dat de voorwaarden van Vereeniging door de hoofdmannen der Boeren zonder voorbehoud waren aangenomen en dat deze voorwaarden geen gewag maakten van zulk een amnestie. Voordat zij amnestie voor de opstandelingen vroegen, moesten zij maar eerst de mannen van hun eigen volk vergiffenis schenken, die zich hadden overgegeven en de Engel- schen geholpen hadden. De verbannen burgers zouden geen ver gunning krijgen terug te keeren, tenzij zij de vooi waarden van Vereeniging aan vaardden. Komende op de burgers, die in Europa vertoeven, zeide hij, dat het de plicht was van de regeering den vrede te handhaven. Elk geval zou afzonderlijk worden over wogen. Zij moesten hun loyale gezindheid maar toon en door het geld af te rekenen, dat zij naar Europa haddeu meegenomen. De toevoeging van Vrijheid en Utrecht bg Natai was onherroepelijk, maar Cham berlain vestigde er de aandacht op, dat de bewoners onmiddellijk hetzelfde burgerrecht deelachtig zouden worden als de andere bewoners van Natal. In de taalkwestie zou de regeering de vredesvoorwaarden op onbekrompen wijze nakomen. Op klachten over dat onderwerp zou aanstonds acht worden geslagen. De inboorlingen moesten gedwongen worden nog al zoo blij, dat ik het zoo goed ge- sentkt had. Daar kun je blij mee zijn. Nu kosten die dingen al f9.85, voeg daarbij nog voor drie stuivers postzegels, dan heb je een rond getal. Weder waren een paar dagen verloopen toen de post weer een brief van Dora's moeder bracht. «Lieve dochter Ik heb de aardappels aangenomen en nog 45 centen bewaargeld betaald. Gij hebt me nu t 7.30 gestuurd. Je weet eenter, dat ik erg bekrompen woon en de groote zakken nergens plaatsen aan. Ik Uad dus uw zuster Marie gevraagd ze voor me te bewaren en eergisteren-avond heeft haar man ze gehaald. Toen hij een zak op zijn rug nam, stiet hij bij ongeluk mijn lamp om en deze viel m duizend stukken. Nu moet ik 's avonds in donker zitten, want ik kan toch met lederen avond naar Marie gaan. 't Is nog een geluk, dat de lamp met ontploft is. Je liefhebbende moeder. P.S. Zoo juist kwam Marie bij mi] en zei, dat de aardappelen neelemaai bevroren zijn. Dat komt zeker van het lange liggen bij den bode." Paul keek Dora, Dora keek Paui aan, 1 toen vroeg hg wet dralende stem hun verplichtingen na te komen. Chamberlain nam de uitnoodiging aan, so mmige landelijke districten te komen bezoeken, wat in het verzoekschrift werd geyraagd. De opstand in Marokko. De opstand in het Morenrijk schijnt thans voor goed bedwongen te zijn. Telegrammen uit Tanger bevestigen, dat prins Moelei Mohammed, de eenoogige oudste broeder van den Sultan, thans meester van den toestand is. Men ver wacht dus algemeen een reactionaire en tegen de vreemdelingen gerichte politiek. Daar de laatste postboden uit Fez den toestand daar als bijna normaal beschrijven, zijn de bij den Sultan ontboden Fransche en Iiahaansche officieren en tal van kooplieden derwaarts vertrokken. Aan de Times wordt uit Tanger gemeld, dat een Fransche militaire commissie naar Tanger vertrokken is. Onlusten te Barcelona. De Spaansche stad Barcelona, steeds een broeinest van socialistische en anarchistische agitatie, geett thans weder een bedenke lijke oproerige beweging te zien. De werk staking der voerlieden, die er sinds enkele dagen is uitgebroken, begint een ernstig karakter aan te nemen. De stakers begaan baldadigheden en trachten de werkstaking algemeen te makende politie beschermt de vrijheid van arbeidvandaar botsingen, waarbij met de revolver geschoten wordt, De stakers hebben de goederen in de loodsen der spoorweg-maatschappij van het Noorden met petroleum overgoten en zjj dreigen zich aan de koopwaren van ver scheiden stations te zuilen vergrijpen. Twee Orainibommen van dezelfde soort ais die de ramp van het Liceo hebben veroorzaakt, Wat zou zoo'h lamp kosten Twee gulden of een ryksdaalder. Rekenen we een rijksdaalder en 45 centen bewaargeld is met het postzegel er btj juist dne gutden. Weken waren verloopen, toen op zekeren dag oom Hendrik bij Fischer in levenden lyve voor de deur stond. Nu, dat hadt ge zeker niet verwacht, hé riep hij met een breed lachgezicht zijn neet en ment toe. Neen oom, klonk het eenigszins wei felend. Ja zie ik dacht zoo, ik was al in lang niet bij juine geweest en kon dan meteen Uet geld weieeiis halen. Welk geld Wel voor de aardappels I Ik heb ze billijk geleverd voor vijf kwartjes het mud, ik krijg dus f7.50, Paui moest Dora weerhouden, die een hoogroode kleur kreeg en een scherp ant woord wilde geven. Stil mompelde zij bij zich-zelf Eerst tien gulden, toen drie en nu zeven en een had, en dat voor eea paar zak'ven bevroren aardappelen, 't Is wat mo s NIEUWE SCHIEDA O iniNWuhnBllimi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1