Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Zaterdag 17 Januari 1903. No. 7502. Een dans om liet leven. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBÏJS TAS DIT BLAD: Toor Schiedam per 2 maanden f 1.50 Franco per post aoor geneei N'eaerisuiri 2.— Afzonderlijke N ummers 0.05 PB IJS DBB ADTBBTEXTIÊH: Var. 16 reseis"' ,1 J J j /0.60 Elke gewone reeei meerj -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden öiiiiike overeenkomsten iar.se jraan. 0FHCIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. BEROBPSWET. De B ÜRGEMEESTER VAN SCHIEDAM, Gelet op art. 12 van het Koninklijk 'sluit van 8 December 1902 (Stbl no 212) ^aakt bekend, dat van heden aan de Afdeeling A der s'Uieente-secietarie verkrijgbaar zijn aan- ragen voor kaarten als bedoeld in art. 14 er Beroepswet, welke kaarten bevoegd duiten om te machtigen en gemachtigd te °i'den tot het opmaken van een voordracht jd°r lid oi plaatsvervangend hd van den aad van beroep en voorzoover de ouder een mari is tevens om benoemd te °rden in genoemd college en dat deze tormuneren tegen ontvang- 'wijs uiterlijk 6 Februari a.s. moeten porden ingeleverd aan bovengenoemae 'deeling der secretarie, alwsar voor de dvulhng kosteloos inlichtingen worden ver bekt. Schiedam, 15 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. q Burgemeester en Wethouders van ^Kiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Geven kennis aan de ingezetenen dat op d'den aan André Meeuwesen en zijne 'cptverkrijgeuaen vergunning verleend is 01 uitbreiding aer metaalwarenfabriek, Ganue aan aen Buitenhavenwegop een 'Tein kadaster sectie L no. 1341, met een o^smotor van 10 paardenkracnt. Schiedam, den '15den Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WiJTEMA. Feuilleton. 5) (Slot.) s Welk een aangrypend ontzettend schouw- P'l. Voorbeelden van vastberadenheid, van °«d. van zelfopoffering, had ik dikwijls in l Ju leven gezien, maar nooit een zooals ®r voor mij in dezen verschrikkeiijken "macht. Ia had haar plan spoedig be- L®P®u. Haar man stond in den hoek der *«r, die het verst van het gordijn ver- Q[Jderd was. Zij zou pogen er door te ''vluchten met het kind in haar armen, u de deur te sluiten en hulp te halen. Met aen zwaren knaap in de armen, die qr door een wonder bleef doorslapen, aaide zij rechts en links, voor- en ach- rWaarts met een heldenmoed, gestaald "r de liefde voor man en kindin weer- u vau het tragische van het geval en het AJbtxEMEEN OVERZICHT. 16 Januari 1903 üit de Fransche Kamer. De Fransche Kamer, die gisteren onze minister-president dr. Kuyper, vergezeld van den gezant jhr. de Stuers op de diploma tieke tribune zag, hervatte in deze zitting hare werkzaamheden. üe minister-president Combes poogde in zijn antwoord een rechtvaardiging te geven van de gedragslijn, die door de regeering aangenomen is tegen de congregatiënhij trachtte uiteen te zetten, dat deze volkomen in overeenstemming is met de wet en de rechtvaardigheid. Aangezien, zoo redeneerde de minister president, de republiek den dienst van het onderwijs krachtig heeft geregeld, moet zij weerstand bieden en ver wijderen alle congregatiescholen, opgericht in haat tegen de republiek en de vrije ge dachten. Een motie tot goedkeuring van de regeeringsdaden werd aangenomen met 313 tegen 211 stemmen. Merkwaardig was vooral de rede waar mede Bourgeois den voorzittersstoel weer innam. Het is niet de taak sprak hij van den voorzitter der Kamer aan te wijzen in welke richting de zaken des iands moeten worden gestuurd, dat is de taak van de verantwoordelijke regeering, maar op den dag nadat opnieuw het volk is geraadpleegd, en deze raadpleging heeft geleid op zoo in het oog springende wijze tot een bevesti ging van de beslissingen, die door het al gemeen stemrecht genomen waren, nu is het onze plicht, ons te voegen naar den wil, die de natie heeft uitgedrukt, onze plicnt te goeder trouw samen te arbeiden aan het werk dat zij voortgezet wenscht te zien, volkomen te verzekeren de mensche- ltjke vrijbeid en de waarachtige rechtvaar digheid bij de verdeeling aer lasten, en zoo in materieel opzicht ae gemoederen tot vrede te brengen. Het is onze plicht, ae eerste begrooting van dit wetgevende tijd vak aan te nemen. We moeten de gewoonte dreigende ontieil was ik ademloos geboeid door dien dans om tiet leven. Met een sprong verbet Ludwig zijne plaats toen zij bij net gordiju met dansen ophield. Er was geen seconde te verliezen, ik rukte het gordijn open en met een »Om Gods wil I spoedig mevrouw, spoedig I" greep ik haar bij den arm, en ijlde zij, mij tusscnen haar en haar man piaatsenae, naar ae aeur. Zij kon die echter met spoedig genoeg van ouiten afsluiten. Woe dend was hij naar nagesneld, rukte de deur open, niettegenstaande mijn tegenstand en zou toegestoken hebben, doch ais bij inge ving, stak ik myn been vooruit, mj viel, haar slechts een lichte wonde toebrengende sloeg met zijn hoofd tegen den grond en bleet bewusteloos liggen. In muider dan geen tijd had ik zijn armen en beenen met het goraijukoord vasigeoonden, terwijl zijne vrouw ae slaapkamer herentte en de dienst boden opbelde. Ik het naar man naar mijne kamer dragen, waar hy spoedig weer tot bewust- ztju kwam, doen hij was maenteioos door het koord, waarmee ik hem tiad vastge- van de voorloopige twaalfden laten varen. Slechts dan als de begrooting op den daar voor bestemden tijd is afgehandeld, kan de Kamer tijd vinden regelmatig te beraad slagen over de hervormingen, die onvermij delijk zijn. Btj deze beraadslagingen zal de Kamer in overeenstemming weten te blijven met de gevoelens van het land, dat met groote stiptheid op de uitgaven toeziet ;dat is de meest kenmerkende trek van de republikeinsche staatkunde. De besparingen, welke in toepassing worden gebracht, zullen dienen om de uitgaven te dekken, die waarlijk noodzakelijk zijn. Het vaderland ziet daardoor zijn crediet toenemen nog beter wordt de ver dediging des lands gewaarborgd, nog vaster de zekeraeid, dat Frankrijk den vrede zal kunnen handhaven, zooals het verlangt. Door vergrooting der hulpbronnen wenscht het volk een middel te vinden, om door den wetgever in het leven te doen roepen de onderlinge verzekeringsovereenkomsten, ue maatregelen van maatschappelijke voor zienigheid, die het verschuldigd is aan de arbeiders, die werken op het land, in de fabrieken en de werkplaatsen. Uit den Duitschen Rijksdag. De beraadslaging over de moties Heyl en Speek betredende het sluiten van meest- begunstigingsverdragen werd gisteren in den Rijksdag voortgezet. In den loop der beraadslagingen merkte Posadowsky op zich aansluitend aan een opmerking van Kamtz, dat de verbonden regeermgen zich zouden verheugen, zoo het gelukte met de Vereenigde Staten zeer spoedig een tarieven- verdrag te sluiten, waarbij met de weder- ztjdscne economisch politieke belangen op de beste wijze rekening wordt gehouden. De opstand in Marokko. In den ministerraad gisteren onder voor zitterschap des Komngs te Madrid gehouden, heeft Silvela verklaard, dat de officieele berichten uit Marokko geen bevestiging bonden. Ik liet hem daar, bewaakt door de dienstboden en spoedde mij toen naar zijne vrouw. Ik vond haar op het vloer kleed liggen, de handen zenuwachtig saam- geknepen iq onmacht de kleine jongen zat bij haar, nu wakker, blozend eu gezond. Toen ik naast hem neerknielde, stak nij een vingertje als waarschuwend op en drukte een kus op haar verbleekte lippen. De ontzettende langdurige vrees en in spanning der laatste maanden werden de oorzaak eener hersenontsteking. Dagen achtereen lag zij ijlende terneer, en meer malen vreesae ik, dat zij sterven zou. Haar gezond en sterk gestel redde haar echter en nog in denzelfaen zomer kon ik moeder en kind tot verder herstel naar eene stille badplaats aan zee brengen. Ik had de hoop met opgegeven haar mau te zuilen genezen, doch een noodlottige val, welke een hersenschudding tengevolge hadt, werd de oorzaak van zijn dood. Hij was al zoo goed op weg van beterschap en de bestuurder was ook vol vertrouwen m zijn herstel. Gaarne sprak hij over zijne vrouw. Wij jadden het noodig geacht hem in den waan ga sn van de ongunstige tijdingen, die de correspondenten der dagbladen hadden gezonden. Uit Tangér werd aan de Times gemeld, dat de stammen in den omtrek van die stad met meer slaags zijn geraakt, maar de bergbewoners moeten versterkingen hebben opgeworpen. Volgens den correspondent van de Morning Leader hebben de beide par tijen een wapenstilstand gesloten van een et aal. De Fransche gezant heeft den ver tegenwoordiger van den Sultan gewaar schuwd, dat hervatting van den strijd zou ku. nen ieiden tot inmenging van Europee- scne zijde, maar Mohammed Torres ant- wo .rdde, dat hy machteloos is. Uit Fez teruggekeerde Europeanen ver zen uren, dat de Sultan antt-Europeesch geworden was, toen zij Fez verlieten. De Sul an moet gezegd heboenAllah zal my vergeven, als ik de cnristen bonden wegjaag. Nader wordt uit Tanger nog geseind De Kabylenstammen van Fans en Andjera zijn op dit oogenbhk met eikaar slaags. Uit de stad zijn poutietroepen gezonden naar de plaatsen, waar gevochten wordt om de strijdende stammen te scüeiden. De stammen van Andjsra en Tandja Barna, ondersteund door de regeeringstroepen, hebben zoojuist de stammen van F'aüs teruggedreven. Deze laatste wijken achteruit. De oproerige stammen in de nabijheid van Tanger zijn verslagen. Volgens latere berichten uit Tanger heb ben zien de gevechten, die er Dinsdag heb ben plaats gehad tusschen de stammen uit de dorpen viak by Tanger, herhaald. Ver scheiden huizen zyn in brand geraakt. Op verzoek van den Engelschen gezant zijn er troepen uit de stad te hulp geroepen om het huis van een Engelsen onderdaan te beschermen. Twee soldaten zyn gewond en van het volk uit de dorpen is een man gedood. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. In toongevende kringen te Berlijn wordt te brengen dat zij dood was. Hij herdacht naar steeds vol liefde en hartelijkheid. Na zijn overlijden achtte ik het mijn plicht zijne weduwe deze smartelijke tijding in persoon over te brengen. Ik bleef toen weer een paar dagen in de scboane villa btj haar logeeren en in dien tijd werd mij alies duidelijk. Zij kende mij, te Berlijn in de Tmergarten nad eene vriendin haar eens mij aangewezeci als een krankzin nigendokter. Vandaar haar schrik, haar angst, toen haar man my voorstelde. Zij wide den toestand van naar man voor da wereld verborgen houden, geneel alleen weuschte zy hem te verplegen en in die stillo, landelijke omgeving; traenten hem te genezen, door aan al zijn luimen te vol- do »u. Het litteeken aan haar nand was vevorzaakt door een wond, die zij had ge vegen toen zy nem een mes ontrukte, waninasde hy areigde zicb van net leven te >erooven. Ik nam afscheid van haar en haar lieven jor gen en heb naar na dien tijd mat weer gez en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1