schepen der andere mogendheden in kalme rust het resultaat schijnen at te wachten Tan Bowen'sonderhandelirigen te Washington. De correspondent van de New-York Herald, te Caracas meldt nog, dat aan boord van de Panther twee man gedood zyn. Men hoorde, dat twee ontploffingen aan boord van het schip plaats hadden. Het Dresdener Hofdrama. De gevluchte kroonprinses van Saksen en Giron hebben Genéve verlaten en zijn over Lyon, Ventimiglia en Marseille naar Mentone vertrokken. De onderhandelingen tusschen de gevolmachtigden van het Saksische Hof en de Prinses zijn nog niet geëindigd. Volgens te Dresden loopende geruchten zou de Prinses afstand aoen van haar rang en voorrechten en haar ouden familienaam weer aannemen. gekozen de heer Belonje en tot penning meester de heer Kamman. Vorstelijk huwelijk. Het huwelijk tusschen aartshertogin Elisabeth Amena van Oostenrijk, docncer van wijden aartsnertog Karei Lode wijk en nicht van keizer Frans Jozef, en prins Alois van Lichteostein zal 22Feoruari voltrokken worden, nadat eerst de noodige formaliteiten zuilen zijn vervuld om de aartshertogin van zekere aanspraken vervallen te doen verklaren. Moordaanslag te Constantinopel. Geuurende oen dienst, die gisteren in de hootaaerk Kumpkapu genouden werd, ter gelegenheid van het Armenische Kerstfeest, heeft een Armeniër drie revolverschoten gelost op den patriarkdeze werd aan den rechterscnouder gekwetst. De dader, aadeiyk gegrepen, werd op staauden voet bijna doodgeslagen door hei volk en vervolgens aan de politie overgeleverd. De wond van den patriark is niet ernstig gisteren-avond was de toestand bevredigend. De moordenaar is een jongmensch, leer ling-scheikundige Agop Hatchikian genaamd, en uit Erzeroem afkomstig. De aanslag wordt door velen als het werk van net comité bescnouwd. Vleeschmonopolie. De winsten door de De Ëeerscompagnie behaald met het vleeschmonopolie zoo woidt uit Johannesburg gemeld zijn grooter dan verwacht werd. De Beerscom- pagnie koopt schapen in Australië voor 45 cent per kilo en verkoopt het vleesch voor éeu gulden per K.G. taus- en ttüweatieujji iueutts. Schiedam, 20 Januari 1003. Kiesvereeniging „Schiedam." De Kiesvereeniging »Scniedam" vergaderde Zaterdag avond in het Volkshuis. Aan het verslag door de S. Ct. van die vergadering gegeven, ontleenen wij het voigende De vergadering vereenigde zich met het nieuwe gemeente-program. Aan de afgevaardigden voorde vergadering van den Vryz. Deuiocr. Boud, Zaterdag a.s. te Amsterdam te houden, werd opgedragen te spreaen over Zondagsrust of weaeiijksche rustdag in bedrijven, geexpioiteerd aoor de gemeente, over het ouderwijs van behoeftige achterlijke kinderen, om, zoo du niet binnen de gemeente kan worden veraregen. aan die kinderen reiskosten enz. te verschaffen. Vooits werd besloten, du zeer goed uit gewerkte gemeente-program zoo goedkoop mogelijk verkrijgbaar te stellen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren G. W. Snel en L. A. C. Ingenhoes en tot plaatsvervangers de neeren F. H.J. Beionje en Jon. Kamman. Voor het maken van propaganda zou aan het hoofdbestuur verzocht worden om den heer A. Kerdija te verzoeken een lezing te houden. In de plaats van de met-herkiesbare aftredende leden werden benoemd de heeren F. H. J. beiotije en Joh. Kamman. In de na de vergadering geaouden bestuursvergadering werd tot voorzitter Volksbadlinis. In de week van 12—18 Jan. 1903 werden genomen 174 baden late kl. 2de kl. kuipbaden 23 kuipbaden 27 reg«n 7 regen 96 school 10 kinder» a3ct 11 Op het bureau van politie was heden een kennisgeving aangeplakt, waarin de opspo ring wordt verzocht var. een bejaard heer van middelmatige lengte, gekleed in een grijs fantasie-costume en donkerblauwe winterjas en lage zwarte hoed. Er is voor de aanwijzing, waarvoor men zich tot de politie te Delft of den Haag heeft te wenden, een belooning van 150 gesteld. De heer W. L. Verschoor, volontair en onbezoldigd inspecteur bij de politie alhier, is benoemd tot klerk bij de politie te Haarlem. Heden-morgen omstreeks 9 uur heeft een wielrijder op de Koemarkt twee kinderen omver gereden, tengevolge waarvan een hunner eenig letsel bekwam. Wanneer de nieuw benoemde chef van de bereden politie te Rotterdam, de beer J, Lampier, met 1 Februari a.s. in functie komt, treden de inspecteurs van politie de heeren J. J. Soer Jr. en H. C. van Altena, chefs van de bereden brigades, gestauon- ueerd in de Delitschestraat en in de Korte Hiiiestraat, als zoodanig at. Gisteren-ochtend omstreeks 10 ure is te Rotterdam een met zakken kolen geladen en met twee paarden bespannen sleepers wagen, komende uit de Wijnbrugstraat, in de Wijnnaven geraakt. De voerman wist zich met groote moeite op een schip te reddenwegens net hevig spartelen der beide paarden was het onmogelijk die van de kar ios te krijgen, waardoor zij zonken. Ongeveer een uur later weraen de cadavers opgenaaid en naar het abattoir vervoerd. De wagen werd eerst 's miadags 2 ure op het droge gebracht. Naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der Visscüenj-Vereeniging te Viaardiugen hebben vele zeelieden, zoowei leden als niet- leden dezer nuttige instelling, den voorzitter en medeoprichter, den heer A. Knottenbelt, aiaaar Zaterdag-avond een bewijs van waardeering aangeboden. Met een hartelijke toespraak van schipper ri. Fnieaes, werd hem een klok in aen vorm van een stuur rad en een zilveren penhouder aangeoodeu. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer B. A. Schmeink erkend en toegelaten als consulair agent van Brazilië te Am sterdam. De minister van Buinenlandsche zaken neeft een circulaire gezonden aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën, om nun te verzoeken, zich te vergewissen, of de door hen aan te bevelen personen voor een door de Koningin te doene benoeming als voorzitter en als onder-voorzitter der commissiën van toe- zicnt, bedoeld bij art.86derOngevallenwet, voor die benoeming in aanmerking zouden wenschen te komen. Ook de »viermaanders" zyn dood, zegt de Arnh Ct. Vanwege den Minister van Oorlog is afgekondigd en in veue letters gedrukt, by wijze van nadruk dat de ioteiingen uer iicnting 1902 wei tot het examen voor den verkorten diensttijd mogen worden toegelaten, maar dat het eventueel door hen te verwerven getuigscnnft hun geen recht geeft om als »viermaanders" te dienen. De Provinciale Staten van Groningen kozen heden tot lid der Eerste Kamer vacature Aiberda van Ekenstein den heer R. P. Dojes, lid van Gedeputeerde Staten. Dr. Kuyper. Tijdens zijn verblijf ie Parijs heeft dr. Kuyper een bezoek gebracnt aan het llopüal Necker, Rue de Sèvre 213, om kennis te nemen van eene nieuwe methode, om door het gebruik der X-straien inwen dige kneuzingen enz. te constateeren. Deze methode, door dr. Contremoulins uitgevonden en door nem de metrorauiographie genoemd, steit in staat op de meest nauwkeurige wijze alle in het lichaam ontstane verwon dingen of ingediongen vreemde voorwerpen haarfijn te onderzoeken en hun plaats tot op een milimeter te bepalen. Men mag verwachten, dat voor de uitvoering der ongevallenwet in deze methode eene gelukkige vinding wordt geboden om lijden te verzachten, kosten en tijd van diagnose te besparen en simulatie te ontdekken. Mgr. Dr. Schaepman. Het Centrum ontving gister-morgen het volgend telegram uit Rome betreflende dr. Schaepman's toestand »De pijn aan do voeten is hevig en daardoor slaapt de hoogeerwaarde patiënt weinig. De toestand is overigens langzaam vooruitgaande. Mgr. mag reeds enkele be zoeken ontvangen. Gisteren zond Z. H. de Paus dr. Lapponi, die overigens met meer komt, om byzonuere groeten te brengen. De H. Vader informeerde steeds met groote belangstelling bij zyn lijfarts naar den toestand van mgr. Scnaepman." Van pastoor dr. Schaepman, die na een met zeer voorspoedige reis Zondag uit Rome terugkeerde, vernam het Centrum nog eemge bizouderheden over het ziekbed van den thans gelukkig herstellenden protono- tanus apostoncus. Het gebouw, waar mgr. Scnaepman wordt verpleegd, is het moederhuis der Soeurs missionnaires Frauciscames de Mane, waar anders nooit zieken worden verpleegd voor dit bijzonder geval werd een speciale vergunning gegeven door de Algemeene Overste der orde. Het is een oud gebouw, vol nauwe gangen en steile trappen. Toen pastoor Scnaepman in den nacht te Rome aankwam, was de ergste crisis juist vooroy, maai het gevaar nog zeer groot, zoodat net eerste wat de nooge lijder zijn eerw. neef vroeg, was, hem de H. Communie uit te reiken. De benauuelende geneesheer, dr. Zampa, is een zeer Dekend madicus, vroeger iauge jaren hoogleeraar aan de universiteit van Boiogna en scnryver van vele medische werken. Hij getuigde, dat het herstel van dr. Schaepman met enkel buitengewoon snel, maar ook buitengewoon goed heeft plaats gebad, zoodat de kwaal hem wei met zai verlaten, maar toen voorioopig wel met gevaarlijk zai zijn. De belangstelling zoowei uit Rome als uit Holland is buitengewoonook de Nederlandsche gezant te Rome, de heer Westenberg, kwam verschillende malen daags zelf vragen. In een brief uit de hofstad aan de (libe rale) Arnhemsche Courant lezen wij o. m. Algemeen is de belangstelling, waarmede het verloop van dr. Scnaepman's ziekte gevolgd wordt. Zeer terecht, waar het een gevoelig verlies zou zijn uezen man van groote begaatoneid reeds nu te moeten verliezen. Nu de gunstiger telegrammen een paar dagen aaunouden, vleit men zich mpt de kans op üerstel, maar wankelend blijft de hoop, omdat net gevaar zóó groot was, dat aan redding eigemyk met meer gedacht werd. Het is zulk een plotselinge wending teu goede, dat de eente geioovigen haar wel aan de kracht van 's Pausen zegen moeten toesenryven. Mocht onze dichterlyke landgenoot inderdaad hersiel vinden, dan keert hij a's met een aureool gekroond wederdoor 's Pausen lijfarts verpleegd en door den Opperpriester zei ven met groote onderscheiding bejegend, zou hij d00 geioovigen als wonderdadig behouden t°e' schijnen. Hoe dit zij, ik houd 't voor zeker ook dr. Kuyper zijn terugkeer met groot# vreugde begroeten zou. Voor de bongeno"1' schappelijke samenwerking was dr. Scba«P' man zeker een krachtige steun. Het Vaderland heeft het volgend p80'" telegram uit Rome van gisteren-namidd8^ 3 uur: De toestand van mgr. Schaepman wofd' weer ernstiger. Een der vrienden van dr. SchaepH>8° seinde aan den Tijd, dat hij uit Rome*®11 aldaar te 4 u. 50 gisteren-middag aangek' den telegram ontving, meldendeToestak belangrijk ernstiger geworden, lijder verke00' in ernstig gevaar. Men seint ons heden uit den Haag Gisteren-middag kreeg dr. Schaepm80 een onverwaenten aanval van jichb gepaard met zware koorts. Aanvankelijk was er ernstig gevaar. Gedurende de" nacht verminderde de koorts. Thans 00 de hooge lijder zonder veel pijn. P0, Lapponi is heden weder in consult gekom00. De geneesheeren zijn tevreden, hoe#0' met gerust. De toestand van den heer Van Bast00 Batenburg is langzamerhand vooruitgaand® In het begin der vorige week was hij ze"s heel goed. Zaterdag en Zondag weer i0(S minder. Het lid der Eerste Kamer voor Geld01" ianu, mr. W. Cremers, vierde gisteren zij0 85sten verjaardag. Behalve dat hij harahoonf! is, is deze telg van een geslacnt, dat pleeg' diep in de negentig te gaan, nog in h0' volle bezit zijner ongestoorde gezondheid 00 vrijwel bruin van lokken. In de gister-avond te Middelburg gehoud00 vergadering der vrijzinnig-democratisch® Kiesvereeniging, is besloten geen candid»8' te stellen voor de verkiezing van een ''d der Tweede Kamer (vacature Lucasse.) Tot candidaat voor de Tweede Ka®0' (vac. jhr. van Asch van Wijck, is door d' aniir-kiesvereemging Bij bel Nederland 00 Oranje" te Wagemngen dr. M. A. Br»o's burgemeester van Zelhem, candid»8' gesteld. Het moet gebleken zijn, dat de kost00 van een proces voor net Haagsche tf"1 van Arbitrage, welke door belanghebbend0 partijen ieder voor zien moeten word00 gedragen, tot buitengewoon hooge som®011 kunnen stijgen. Altnans is liet geen g0' heim, dat Amerika en Mexico, ter v00' krijging van de beslissing m ae bekend0 in September jl. voor dat Hof benandeld0 zaak gezamenlijk een miiiioen gulden h00' ben moeten betalen aan honorarium v»0 arbiters, salaris van raadslieden en advocat00' reis en veroiijfkosten enz., waarond00 sommigen ook de uitgaven ten beno000 van de hen vergezellende dames meend00 te kunnen declareeren. Zooais men weet, dragen de tot d0 vredesovereenkomst toegelaten Staten siecb1' ieder voor zyn aandeel de uitgaven vo00 gebouw, personeel en administratie van d0 instelling. Mevrouw Waszklewicz verzoekt dring00'' het verzinsel, dat zij naar Zuid-Airika vertrekken, tegen te spreken. De b000 Poutsma, die reeds sinds acht weken d»80 heen is, is met voor rekening van 00' Broekhuizenfonds uitgegaan. De werkstakingen te Amsterdam. Te Amsterdam is voor de bootwerk00' de werkstaking geproclameerd en wofd' er aan de Handelskade slechts hier en d»80 in stilte gewerkt. De Kon. West-Indisc0' maildienst ondervindt geen last. In loodsen der Stoomvaart-Mij. Nederland werd gisteren staking ver wacht, aangez'001 da bootwerklieden aldaar ook leden 001 uu ntj, It- 1IUUU b VUUl iCKO»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2