Dagblad voor Schiedam en Omstreken, 26ste Jaars. Donderdag 22 Januari 1903. So. 7506. a Mgr. Dr. Schaepman. f Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBI»8 Tiü DIT BLAD: Too: Scmedsm per Z maanden ?rsncc per pos; aoor penee; Nederland Aiïcncerinse dammers 0.05 PBÏJS DSB aDYKBTKJTTïÊH: Van i—6 rsgeis; I J J J /0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor hernaaiae piaatsmg worden biiiijke overeenkomston aaneeeun. Met diepe ontroering ontvingen wy heden de treurmare, die na de berichten der iaatstverloopen dagen door talloozen Verbeid, door zeer velen gevreesd werd. Mgr. Dr. Schaepman, de eminente leider onzer katholieke Staatspartij, de Priester-staatsman-dichter, door heel Nederland en ver daar buiten als een ^an van buitengewone gaven erkend geëerd, is heden-nacht vier ure te Rome overleden. De onverbiddelijke dood, die aanvankelijk nog scheen terug to deinzen, heeft dan toch dit kostbaar leven naar veler wensen nog met tal van jaren verlengd ter neer geveld. In de Eeuwige Stad, waar hij goed deels zijne opleiding en vorming genoot, stierf deze trouwe zoon van Rome, die toch ook was een echte telg van den ouden Dietschen stam, een waar kind van Nederland, die zijn land, zooals Weinigen onzer, lietnad. Met diepen weemoed gaan onze ge dachten als »over de bergen" en staren wij op de lijdenssponde, zoo vaak in den geest aanschouwd, waar thans deze echte ultramontaan, maar ook deze fiere Nederlander ontzield ter neder ligt. Gewerkt en gezwoegd heeft hij, zoo lang het voor hem dag was, deze groote voorganger van het katholieke Nederland, die het veelomvattend Credo der al oude Roomsche Kerk door woord en daad heeft verkondigd en verbreid. Gebroken is dat arme, gefolterde hart, dat zoo van liefde klopte vooral wat edel, schoon en goed isgesloten is die rijk begaafde mond, die op zoo weer- galooze wijze den lof van God, de eer 2ijner heiligen, den roem der aloude Moederkerk heeft verkondigd. Maar gestorven, spreekt hij nog ge tuigt hij van een langdurig onverpoosd lijden en strijden voor den roem der gesmade en miskende Moederkerk, voor het heil van het dierbaar veelbeproefd Vaderland. Gestorven, spreekt nog die grootsche machtige figuur en maant zij al wat edel en wel denkt tot geduldig lijden, tot volhardend strijden, volgend den weg dien hij heeft betreden, met het eeuwig steeds het tijdelijk welzijn hestrevend. Tot ons, katholieke Nederlanders, spreekt in het bijzonder deze groote doode en vraagt ons een gebed voor de rust zijner ziel, die wellicht nog enkele vlekken voor Gods oneindige rechtvaar digheid heeft uit te wisschen. Zij de nagedachtenis van onzen grootea Doctor door die troostvolle liefdegave in ruime mate geëerd 1 Hij ruste in vrede 1 QFFICIEELE BERICHTEN. Stads-Ziekenhuis. Herbesteding. De Commissie van Administratie voor het Stads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 23 Januari 1903, opnieuw aanbe steden de levering gedurende het jaar 1903 van brood, ten dienste van net tiesucni. De inschrijvingsoiijetten, vergezeld van een monster, moeten op den dag der aan besteding vóór 's middags 12 uur aan net Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing alle werkdagen, des mor gens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornoemd, VERSTEEG, Voorzitter. W. A. v. DOLDER Dz,, Secr.-Penn, ALfcrEJilEES OYEBZICHT. 21 Januari 1903, Uit den Duitschen Rijksdag. Bij de verdere behandeling der begrooting in den Duitschen Rijksdag, gaf de sociaal democraat von Vollmar een scherpe kritiek van de buiten- en binnenlandscne politiek der regeering. Het is veel waard, zetde hij» goede verstananouding met Engeland aan te kweeken, maar bedelen om Engelanus gunst maakt ons veracntelija. De verbetering onzer betrekkingen met Frankrijk geelt voldoening. In het vervolg van Zijn redevoering kwam Vollmar uitvoerig terug op het Swiuemunder- telegram van uen Keizer. Toen hij daarop wnue spreken over ue uoor uen Keizer in betresking tot het geval Krupp gehouden redevoering, ontstond tusschen hem en den voorzitter Von Ballenstrem, een heftige woordenwisseling, welke van rumoerige kreten der sociaal-democraten vergezeld ging. Von Bailestrem verklaarde met beslistheid geen bespreking noch van het geval Krupp, dat een particuliere aangelegenheid is, noch van de daarop betrekking nebbende rede voering van den Keizer te widen toelaten, daar ook deze laatste op particulier terrein thuis behoort. Vollmar protesteerde tegen de beperking der vrijheid van spreken en eindigde met een polemiek met Von Bülow. In het verder verloop der zitting ver klaarde de nationaal-nberaal Sattler zich in 'talgemeen met de buiten- en binnen- andsche politiek te vereeaigeu en wees hjj op de noodzakelijkheid dat handelsverdragen voor langen duur worden gesloten. Daarna kwam de Rijkskanselier aan het woord Tegenover Vollmar voerde Von Bu- low aan, dat de monarchie in Duitschlan d meer heeft gedaan dan tot dusver in eenig land voor ue werklieden werd tot stand gebracht. De grootste stichting der Duitscne arbeidersverzekering is tot dusver eenig m de wereld. De rijkskanselier naaide net rap port aan van den Duitschen gezant te Parijs van het onderhoud, dat hij in November 1901 met minister Milleraou had en waariu Millerand de Duitsche arbeidersverzekering den grootsten lot toezwaarde. Von Bülow wees er vervolgens op, hoe de Keizer er van doordrongen is, dat op den Staat de piicht rust de beschermende hand uit te strekken over de financieele zwakken en dat de arbeiders dezelfde rechten hebben als de andere standen. »Wat praat men nu van Bonapartisme of Cesarisme vroeg de rijkskanselier. »Noott zijn de grondwet telijke rechten van het Duitsche volk door den keizer, de Duitsche vorsten of hun ministers en in geen enkel opzicht geschon den. Absolutisme is evenmin een Duitach woord als een Duitsche instelling, absolutisme, is een gewas van Azlatischen bodem". De kanselier schilderde de verhouding tusschen den keizer en den rijkskanselier. »Het Duitsche volk", zegt hij, »wil geen denk- beeidigeu keizer, maar een van vleesch en bioed. De rijkskanselier is volstrekt geen louter uitvoerend orgaan en de keizer verdraagt zeer goed tegenspraak, hij wil niets weten van een kanselter die niet, wanneer de omstandigheden er toe zijn, tegenspreekt." Daarna kondigt Von Bülow wijziging aan in de verkiezings-voorschriften ten einde de volle zekerheid te krijgen, dat verkiezings- geneimen bewaard blijveD. (Levendige bijval). Ten slotte ging de rijkskanselier over tot eene bespreking van des vongen sprekers uitlatingen over de buitenlandsche politiek, waarbij eenige complimentjes aan Frankrijk werden gemaakt en de kwaadwilligheid der Eugeische pers in de Veuezolaanscne kwestie werd gewraakt. Nadat oog twee afgevaardigden gesproken hadden, werd de vergadering tot heden verdaagd. De Duitsche kroonprins in Rusland. De Duitscne kroonprins is gisteren niet, gelijk het plan was, naar Nowgorod gegaan om een bezoek te brengen aan het ïufan- tene-regiment Wyborg, welks chef de Duitsche keizer is. De kroonprins zag zich genoopt die reis wegens verkoudheid uit te stellen. De berichten over de toestand van grootvorst Wiadimir, die wegens ongesteld heid niet bij de ontvangst van den Duitschen kroonprins kon tegenwoordig zijn, luidden gisteren gunstiger. De opstynd in Marokko. Dat de berichten over den opstand in Marokko geen onvoorwaardelijk geloot ver dienen, is een keer te meer bevestigd. De correspondent van Havas' Agentschap te Tauger schrijft: De meeste berichten die Spaansche en Engelsche bladen over Ma- rokko openbaar maken, zijn verziusel3. De correspondent van de Times was de eerste om die valsche tijdingen te verspreiden. Zoo meldde hij, dat het te Fez vuur en vlam was, terwij er volstrokt niets gebeurde. Naar de Morning Leader uit Tanger verneemt, heeft een onderbeveinebber van den Sultan, Kaid Livesse, in den omtrek van Fez den Kabylenstam Beni Narein aan gevallen. Eenige mannen van den stam zijn gevangen genomen een zestal werd onthoofd. Het huwelijk van den pretendent met de dochter van een priester, die als een heilige vereerd wordt, vertraagt de krijgsverrich tingen tegen den Sultan. De correspondent heeft ook een gesprek gehad met den te Tanger vertoe venden groot sjezif Wazan. Deze was van oordeel, dat alleen een beslissende overwinning van den Sultan diens gezag zou kunnen herstellen, want onder het volk gaat het gerucht, dat de Sultan zwakhoofdig is. Nader wordt nog uit Tanger gemeld Het bericht van een overwinning der troe pen van den Sultan wordt otficieei tegen gesproken. Het is een valsche voorstelling, gegeven door kooplieden, die, gunstige berichten wenschende te verspreiden, daar toe inlandsche koeriers omkochten, die bovendien moesten voorgeven direct van Fez te komen. Een draadbericht uit Madrid meldt, dat de minister-president en de minister van oorlog op het paleis zijn ontboden. Dit wekt groot opzien. Wellicht staat dit ont bieden in verband met de Marokkaansche kwestie, daar het toch bekend is, dat aan Spanje, 'twelk men als mandataris der mogendheden wil doen optreden, een be duidende rol in de Marokaansche kwestie is toegedacht. Duitschland en Engeland tegen Venezuela De Venezolaanscne kwestie verkeert nog steeds in een stadium van onzekerheid, dat nl. der voorbereidende onderhandelingen. Gisteren werd de Amerikaansche gezant, de heer Bowen, in kwaiitteit van Castro's buitengewoon gevolmachtigde te Washing ton verwacht, zoodat de beraadslagingen der commissie ad hoe betreflende de eischen der mogendheden en de contra-voorstelle n van Gastro nog moeten beginnen. Het optreden van de Panther schijnt aanleiding te hebben gegeven tot een be spoediging der onderhandelingen van de zijde van Duitschland. De Duitsche regeering schynt alles te willen vermijden wat tot vcidere complicaties aanleiding kan geven. Waarschijnlijk zal het geschil te Washing ton worden bygelegd, zoodat het Hof van ai oitrage er niet mede in kennis zal worden gesteld. Armoede iu Denemarken, De werkloozen te Kopenhagen organiseer den gisteren eene groote hstooging met het doel de aandacht te vestigen op den door geheel net land neerschende nood. De zaak—Humbert. De zaakgelastigde der familie Humbert, de heer Arman Pareire, heeft voor den rechter van instructie in tegenwoordigheid van Frederic Humbert verklaard^ dat hjj NIEUWE SCHIEDAMSCHE sn I X iXÏ'I""

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1