on altijd geweten heeft, dat de lijfrentebank niet ernstig moest worden opgenomen. Deze verklaring is zeer ernstig voor de familie Humbert. Oe nood in Bretagne. Tissier, de kabinetschef van bet Fcaosche ministerie van marine, werd door minister Peiietan naar Bretagne gezonden, om zich van de ellende der Bretonsche sarüinevis- schers op de hoogte stellen. Tissier is thans teruggekeerd, en heeft verklaard, verstomd te staan van de groote berusting der arme visschersfamilieshij gelooft, dat 600.000 francs voldoende zou zijn om den dringendsten nood te lenigen. Betooging te Rome. Vijf studenten, vrijdenkers, die zich on betamelijk gedragen hadden in de basiliek van Sint-Pieter te Rome, werden Zaterdag gearresteerd. Een 200-tal socialistische studenten en werklieden organiseerden Zon dag een betoeging te hunnen gunste op het plein voor de kerk, maar zij werden door de politie uit elkander gedreven. Incidenten deden zich niet voor. Oproer te Odessa. Onder de 600 bewoners der gevangenis te Odessa brak den 15 dezer een oproer uit. De muiters vernielden de cellen, be- vrijdden de andere gevangenen en barri cadeerden de gangen met beddegoed en de stukgeslagen meubelen. De gevangenis- wacht nam haar toevlucht tot wapengeweld. Zij doodde een persoon en verwondde er een. Nadat de gevangenis door twee com- pagmën soldaten was oezet, werd de orde hersteld. Een dergelijk oproer brak den 16n in de vrouwengevangenis uit. Ook daar schoten de militairen. Een vrouw werd gedood. Be aanslag te Constantinopel. De jonge Armenier, die den aanslag op den Armenischen patriark deed, beet Agob. Zijn daad sproot niet voort uit politieke beweegredenen, maar utt persoonlijke wraakzucht, waarscmjulijk wijl hij zich verongelijkt waande door den patriark onder Wiens jurisdictie de woonplaats van Agob ressorteert. Turksche gruweldaden. Uit Weenen wordt aan de Morning Leader geseind Een uit Macedonië terugkeerend priester wera door de Tuikscae grenswacht gevangen genomen en uitgeschud. Zijn vrouw en drie docnters werden verschrikkelijk mishandeld. Du gebeurde m het gezicht der Buigaarsche grenswacht. Een sneeuwstorm in Turkije. Een sneeuwstorm zoo hevig, als men sederi 1887 in du land niet üeett waarge nomen, heett van Zaterdag tot Maandag gewoed, nootdzakeujk te Constautmopei, waar de sneeuw tnaus voeten hoog ligt. het verkeer is geneei gestremd en groote scnade is aangencnt. De sneeuw was zoo lyn als het fijnste poeder en wera door een nevigen wind in alle richtingen ais een Ware geesel voortgezweept. Oraadlooze telegrafie. Tusschen de Veieenigde staten en En geland zijn de eerste Marcouigrammem ge wisseld en wel van en naar president Ruosevett en koning Eaward. Goudvelden ontdekt. Lallan seint uit Seattle, dat driehonderd mijien van de bronnen der Tauana rivier op Amenkaansch gebied goudvelden zijn ontdekt, in rijkdom wedijverend met die van Klondyke. Er moeten reeds ongeveer 100 mijnarbeiders op werfcen. luv-virt» t,u tro rtcatOAijA JiCUWo, Schiedam, 21 Januari 1003. Oe Arbeidsbeurs. (Opgave 21 Januari 1003.) Gevraagde aröeiaskr achten. Een leerjongen njwieivak. Personea bekend met rywielvak. Een jongen ter opleiding wagenmakerij. Een schoenma kersjongen. Barbiersleerlingen. Een boerenknecht. Een kuiper haitwas. Een jongen ter opleiding tuiniersvak. Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Een kleermaker. Brandersknechts. Distillatenrsknechts. Boerenknechts. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkooperknechts. Een machinist-stoker. Een borstelmaker. Mouters. Koetsiers. Schippers knechts. Personen voorlichte werkzaam heden, schrijfwerk, loopwerk en loswerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Dienstboden. Schoonmaaksters. Gemeentedrukwerk. In de Maandag 1.1. gehouden huishoude lijke vergadering der afd. Schiedam van den Algem. Ned. Typografenbond werd, na gehouden besprekingen over de gehouden aanbesteding door Burgem. en Weth. van het gemeentedrukwerk, de volgende motie gesteld en met aigemeene stemmen aange nomen «De vergadering der Afd. Schiedam van den A. N. T. B., op Maandag 19 Januari 1903 j «gehoord de besprekingen aangaande de alhier gehouden aanbesteding van net ge- meentearukwerk «kennis riemende van de feiten dat in de voorwaarden van ïnscnryving voor be doelde aanbesteding geen bepalingen voor kwamen omtrent minimumloon en maximum arbeidstijd; dat geene modellen ter inzage werden verstrektalsmede dat voor de openstelling der inschrijving de lijd veel te kort was gesteld «oetreurt in dezen ten zeerste de onbil lijke houding van Burgem. en vVeth. tegenover de Seniedamscne arbeiders en patroons in de typografie, en gaat over tot de orde van den dag." Door de politie te Rotterdam zijn aan gehouden en ter beschikking van de justitie gesteld vijt stakende voerlieden van Van Gend en Loos wegens aanranding en mis handeling van den voerman J. D. Boer, gister-middag aan de Molenwaterweg ge pleegd. De Delfische pakschuit vertrok reeds Maandag, door 3 paarden getrokken van Vlaardingen en kon het tot Schipluiden brengen om vandaag de reis naar Deitt te vervolgen, zooaat de scheepvaart door de Viaardingsche Vaart weer als heropend beschouwd kan woraen. De gemeenteraad te Maassluis besloot gisteren-avond overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot M. de Koningin het verzoek te richten te worden toegelaten tot het bestendigen, voorJoopig voor een jaar, van de by de Eerste Neuerl, Verzekermg- My. te 's Gravenhage ioopende verzekering der gemeentewerklieden tegen ongevallen. Verder werden de plannen van B. en W. tot scnoienbouw met aigemeene stemmen aangenomen. De H. IJ. S. M. heeft eergisteren te Amsterdam aanbesteed bestek 949, het manen van een gebouw met de daarbij Oenooreude werkeH voor de electrische inneming op net station Hoek van Hol land. Raming f 26.7ÜÜ. Ingekomen 14 biljetten minste insenryver de heer G. Pyi Gzn., Oud-Beijeriand, i 26.399. tii-i A JSA LAAD. Vanwege het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid zijn in aeStaatsct. no. 17 Dekeud gemaakt de voorwaarden van concessie voor een spoorweg van Amsterdam naar Haanem, veneend aan F. Anderheggen Jr. en L. J. Neumerjer Jr. te Amsterdam. De spoorweg moet voltooid zjjn Dmneu twee jaren na de aagteekemng van de concessie. By de verkiezing van een lid der Eerste Umer door de Prov, Staten van Groningen kreeg bij da tweede vrije stemming de heer R. P. Dojes 15 stemmen, jhr. mr. E. Tjaarda Starkenborgn, burgemeester van Groningen, 14 en Jhr. mr. J. H. A- van Panhuis 14 stemmen. Bij derde stemming viel jhr. van Star- kenborgh af en bij vierde stemming werd de heer Dojas gekozen met 23 stemmen tegen 18 op jhr. mr. J. H. Panhuis, gewe zen vice president van den Raad van State. De Belgische regeering heeft den heer Polydore de Paepe, honorair raadsheer in het hof van cassatie, benoemd tot lid van het Haagsche Arbitragehof, ter vervanging van wijlen den heer Rolm Jacquemijns. Volgens telegram van Lloyds is de Naderlandsche mailboot Koningin Regentes te Port Victoria aan den grond geraakt, doch zal deze vermoedelijk met hoog water vlot komen. De passagiers en de mail zijn gered. De pretendent-sultan van Atjeh. De correspondent te Batavia van het Handelsblad seint Heden wordt bevestigd dat de pretendent- Sultan van Atjeh zich onvoorwaardelijk heeft overgegeven. De gouverneur van Atjeh, generaal van Heutz, verzocht den pretendent te willen medewerken om den oorlog te doen beëin digen en de vijandige hoofden te doen terugkeeren. De zoon van den pretendent is naar Batavia gezonden om een opvoeding te genieten. Bij het departement van koloniën is gisteren van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië telegrafisch benent ontvangen, dat ae gouverneur van Atjeh is gemachtiga om den pretendent-Suitau voorloopig een maandgeld van duizend gulden toe te ken nen en om des pretendents zoon voor zyne opvoeding naar Batavia te zenden. Mgr. ür. Schaepmau. f De treurmare van ur. Senuepman's over lijden stelt alio oenenteu, die nog over zijn toestand sedert gisteren werden verspreid, ter zijde. Van net welbesteed leven van den diep Oetreurdeu ontslapene vermelden wij voor- lOupig siechts de volgende teekeneude cyters: Dr. Scnaepmau, in 1844 geooreu, weru in 1867 priester gewya eu iu 187U oeuoema tot pioiessor aan net gtoot seminarie Rysenourg, waar ny aldus circa 32 jaren werkzaam was. Een araadoericht uit Rome meldt nog, dat ae begrafenis aldaar morgen (Donder- dag) ochtend 9 uur op net kerknot San Lorenzo zal piaats neobeu. Bond van Ned. Schoeufabrikauten. In de eergisteren te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van het hoofdbe stuur van den «Algemeeneu Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten", zyn de pro gramma's vastgesteld voor de wydstryden in het maken van patronen en schoenen ter gelegenneid van de in Augustus te Waalwijk te houden tentoonstelling. De eerste zal drie afdeeiingen bevatten patronen van heeren-, dames- en kinder- sehoeisel. Elk dier afaeeimgen heett drie prijzen. De andere wedstrijd loopt overFijn werk, burger schoeisel, schoeisel voor abnor male voeten en waterdicht schoeisel. Ook in elk dezer afdeelingen zyn drie prjjzen te behalen. Vanwege den Bond worden in beide eerstgenoemde dezer afdeelingen twee eerste en twee tweede prijzen uitgeloofd tot een gezamenlijke waarde van f 80. In zake prysverhooging van schoenwerk gaf de vergadering met beslistheid te ken nen, zich op den daartoe ingeslagen weg te zullen handhaven, zoowel in het belang van het fabrikaat en het publiek, als in dat van den werkman. Voorstellen van het lid Scheiiekens van Dongen, tot het verkrijgen van een voor- I deelig handelscrediet onder de noodig® waarborgen, het tegengaan van fraude doof betere wettelijke bepalingen van fallissO' menten en het oprichten van een inform*' tiebureau van in- en verkoop, zullen in do afdeelingen worden besproken. De nieuwe deken Tan Den Haag. Men meldt ons uit Den Haag Tot deken van 's-Gravenhage en pastoor der St. Jacobuskerk aldaar is benoemd (in do plaats van wijlen mgr. fleyligers,) de we'' eerw. heer J. M, van Erven Dorens, pastoor van de kerk van het H. Hart van Jezus (Hobbemastraat). In diens plaats is benoemd tot pastoor van laatstgenoemde kerk do weieerw. heer J. P. M. A. Binnewiertr, pastoor te IJmuiden. Pastoor Van Erven Dorens, in 1875 priester gewijd en sedert 1894 pastoor der kerk in de Hobbemastraat te 's-GravenhagOi is, zooals men weet, adviseur der atdeeling s-Gravenhage van den Ned. R. K. Volksbond- Zijne veelzijdige verdiensten werden doof zijne benoeming tot ridder in de Orde vaD Oranje-Nassau eervol erkeDd. President Steyn. Naar aan de Oprechte door een zijner vrienden wordt medegedeeld, is er in den toestand van pres. Steyn een aanhoudende verbetering merkbaarwaar hij tot nu toe het gebruik zijner handen bijna geheel miste, is hij thans weer tot schrijven in staat. De heer C. B. van der Heide, oud bevelhebber van de Roode Kruis-ambulance, die bij de aankomst van den ex president te Scheveningen zijn diensten verleende) ontving voor eenige dagen een foto van den heer Steyn, in zijn tegenwoordige verblijf' plaats genomen, met diens handteekening versierd. De Haagsche Proboer-Vereeniging heeft uit Bombay ontvangen een kist met curio siteiten, vervaardigd door Boerenkrijgsge- vangenen, o. a. schermen en coulissen, afkomstig van een tooneel in het krijgsge vangenkamp. De Proboer-Vereeniging heeft nu ook vergunning gekregen, ioten te verkoopen in het groothertogdom Hessen- De trekking is bepaald op 15 April. De socialistische colporteur Bos is tegen a. s. Donderdag gedagvaard ter strafzitting van het kantongerecht te '&-Gravenhage> om zich te verantwoorden naar aanleiding van een procesverbaal, tegen hem opg«' maakt op een der rumoerige Zaterdag' avonden van de laatste tijden. De biykens het talrijke bezoek voortdU' rende belangstelling voor de Pro-Boer- tentoonstelhng in bet Stedelijk Museum te Amsterdam, heett de Tentoonstellingscom' missie doen besluiten om den sluitingster mijn ais nog twee weken te verdagen zoodat ie tentoonsteling geopend blijft tot 2 Febr. a.s. De werkstakingen te Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam stelt pogingen in liet werk, om beide partijen partijen in zake de bootwerkersstaking n.l- de Werkgeversvereniging" en Recht en Plicht" tot elkander te brengen, waarmee de kwestie ongetwijfeld spoedig zou zijn opgelost. Meer in het bijzonder poogt de burgemeester een onderhoud te bewerk stelligen tusschen de heeren Op tenNoort, presidentWerkgeversvereniging" en Wes- sels, president van R. en p," w0jjc doel hy gister-morgen een onderhoud met Wessels had. In zake de staking der koetsiers wordt nog gemeld De wagens, vervoerende de brievenbe stellers naar verschillende stadswijken, wer den gisteren alle weder bereden door stal* bazen met een politieagent naast hen op den bok, achter het rijtuig bereden politie* zoodat geen bestellers meer als wagenbe stuurders dienst deden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2