tuten tot het uitbrengen van het jaar verslag van den secretaris en het doen van rekening en verantwoording door den penningmeester. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde dat het jaar 1902 voor R. P. en O. een kalm verloop hadeen jaar van kalme rust na de periode van harden strijd, zich kenmerkend door een opkomst van kiezers als nooit te voren was bereikt, De secre taris, de heer Ed. Beukers, deed zijn verslag eindigen met een hulde aan wijlen dr. Schaepman, den diep betreurden ont slapene, die voor ons allen is een voorbeeld van actie in den politieken strijd. Het verslag van den penningmeester, den heer Adr. Zoetmulder, was ver van roos kleurig te noemen. De rekening sluit met een nadeehg saldo van 1122.33^, ongerekend een bediag van 112.76 dat nog te betalen is. De rekening, door de heer Marrevee en Vincent nagezien, werd accoord bevonden en daarna aldus vastgesteld. Aan de orde was daarna de verkiezing van twee bestuursleden in de plaats van de heeren Herm. Jansen en P. C. M. Jansen, die aan de beurt van atireding waren. Zij werden op voorstel van een der leden bij acclamatie herkozen, waarna de heer P. C. M. «ansea de heer Herm. Jansen was atwezig verklaarde zijne be noeming aan te nemen. Nadat aldus de agenda voor deze vergadering was afgehandeld, gaf vooral het verslag van den penningmeester aan leiding tot ernstige bespreking. Algemeen werd erkend, dat het dringend noodig was den financieeien toestand der Vereemging te verbeterenallereerst behoorde die verbetering beoogd te worden door een krachtige propaganda voor het aanwerven van nieuwe leden, maar ook door andere middelen moest zij worden nagestreefd zelfs werd het denkbeeld geuit en met bijval begroet, om door vrijwillige bijdragen tijdelijk ae kas der Vereemging te sterken. In verband met bovenbedoelde propaganda werd opnieuw het denkbeeld van het houden van lezingen, zooals voeger bij de Katholieke Vereeniging «De Grondwet" gebruikelijk was, krachtig op den voorgrond gesteld, Ook het denkbeeld de vergaderingen in het belang eener groote opkomst voortaan op Zondag te houden, werd geopperd, maar hoewel het bestuur zich bereid ver klaarde dit in overweging te nemen, werd reeds aanstonds het ernstig bezwaar aan het uitvoeren van dit denkbeeld verbon den, erkend. Nog andere vragen van practisch belang in verband met het verkiezingswerk werden in deze vergadering ernstig besproken. Ook de Ongevallenwet werd ten slotte ter sprake gebracht en de vraag gesteld of het bestuur van R. P. en O. te dezer zake niet diligent behoorde te zijn. Erkend werd echter, dat het met op den weg der Ver eeniging lag zich met deze wet in te laten, te minder waar het bestuur der atd. Schie dam van den Ned. R. K. Volksbond te dezer zake reeds ijverig werkzaam is. De vergadering werd daarna door den voorzitter onder dank voor de opkomst gesloten. Oe Arbeidsbeurs. (Opgave 24 Januari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens rij wiel vak. Personen be kend met rijwielvak. Gelegenheid voor een jongen ter opleiding wagenmakerij. Een schoenmakersjongen. Een barbiers leerling. Een boerenknecht (inwonend). Een kuiper (halfwas). Een tuiniers jongen Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Een kleermaker. Brandersknechts. Distiilateursknechis. Boerenknechts. Tabaksbewerker. Timmerman Kisten makers. Ververs. Houtkoopersknechts. Machinist-stoker. Borstelmaker. Mouters. Koetsiers. Schippersknechts. Personen voor lichte werkzaamheden, loopwerk, schrijfwerk en loswerk. Een hofmeester (buiten- of binnenvaart). Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Dienstboden. Schoonmaaksters. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie 12 figuurzaagjes, sleuteltje, man chet met knoopen, 5 wollen dassen Terug te bekomen aan de volgende adressen: duimstok bjj J. Zoetmulder, Broersveld 129; reticule met geld bij J. J, Fontijn, Broersvest 167een roodharig hondje bij J. Klaver, Lange Achterweg 5 glacé handschoen 'oij P. B. Geriag, Hendrik Gabelstraat 142; sigarenkoker met sigaren bij H. v. Oosten, Zalmstraat 19wit boe zelaar bij M. Zonneveld, Broersveld 48® gouden manchetknoop bij M. Bakkes, Lange Singelstraat 10; rozenkrans bij J. v. Kat wijk, Spinhuispad 24een bruine hond bij F. Dolleman, Hendrik Gabeistraat 1 een melkmaat L. bij M. J. Scheflfer, Singel 122; een witzwart hondje bij de Vassij, Dwarsstraat 6 een kribbaken bij N. Wij- zenbroek, Hoofdstraat 47. Naar wij vernemen, heeft de heer J. J. Pinster om gezondheidsredenen als lid van den gemeenteraad ontslag genomen. Van den Directeur van «Schiedam Voor uit" vernemen wij, dat de heeren Ter Horst van Hasselt een terrein van 1000 M* hebben aangekocht ter uitbreiding van hun fabriek van chemische producten. De gemeenteraad te Rotterdam heeft afwijzend beschikt op het verzoek van éigenaren of bewoners van panden aan den Provenierssingel, Schiekade en omgeving om alsnog tot den bouw der brug over de Schie te besluiten en daartoe f 55 000 uit te trekken. Uit een tafeltje, dat te Rotterdam by een meubelmaker in de Hoogstraat was om te worden gerepareerd, zijn verschil lende gouden en zilveren kostbaarheden ter waarde van een aanzienlijk bedrag ontvreemd door den meubelmakerknecht. De dief had reeds een groot gedeelte er van verkocht, doch bij verschillende goud en zilver-kashouders is alles teruggevonden. De knecht is in bewaring. Donderdag-middag vergaderde ten Raad- huize te Delft de commissie uit ingezetenen der belanghebbende omliggende gemeenten en werd besloten adhaesie te betuigen aan de aanvraag om concessie van de heeren Bos en Kröller tot aanleg éener spoorweg verbinding Hoek-van-HollandDelft—Zoe- termeer. BIOEXL A2ÏD. H. M. de Koningin-Moeder ontving op verschillende dagen dezer week eenige hoofden van missiën en ook dames van het corps diplomatique. H. M. de Koningin-Moeder vereenigt heden aan een diner genoodigden uit het gezantschapseorps en uit het civiele en militaire Huis van H. M. de Koningin. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag 28 dezer niet plaats hebben. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Maandag 26 Januari, 's avonds 91/* Door de heeren G. Vas Visser en R. Sequiera Jr., president-commissaris en directeur der Buffet-Maatschappij »E. Pluribus Unum", is bij de Regeering concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg van Velzen naar Wijk aan Zee. Het lang uitblijven der benoeming van den nieuwen minister van marine is, vol gens de Midd. Crt., met toe te schrijven aan moeilykneden, die zich voor den premier bij het zoeken naar een opvolger van den minister Kruys zouden hebben voorgedaan. Is het blad goed ingelicnt, dan is de keuze van den premier gevallen op den kolonel der marine G. J. Siuyterman, die op het oogenblik nog in indië is. De kolonel Sluy- terman, die tot de anti-revolutionaire partij behoort, is een familielid van dr. Kuyper. Zoodra de a.s. minister hier te lande zal zijn aangekomen, zal de benoeming in de Staatscourant verschijnen. Belanghebbende loteimgen der lichting van 1903, die na afgelegd examen in het bezit zijn gesteld van een bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke ge oefendheid, worden in hun belang er in i het bijzonder opmerkzaam op gemaakt, dat bedoeld bewijs, krachtens de wettelijke bepalingen, uiterlijk 25 Januari ingezonden moet worden aan den commissaris der Koningin in de provincie, waartoe zij als loteling behooren. Bij niet tijdige inzending loopen zij gevaar, in ieder geval de voor rechten te missen aan die bewijzen ver bonden. Naar de N. R. C. uit welingelichte bron verneemt is het nog te sterk uitgedrukt van een «plan" tot vereemging van de departementen van oorlog en marine tol één departement van landsverdediging te spreken. De mogelijkheid tot samensmelting der beide genoemde departementen werd wel overwogen, doch de waarschijnlijkheid is het allergrootst, dat de onmogelijkheid zai blijken, en er dus niets van komt. Van de vorming van een nieuw departement zal dan ook geen sprake zijn. Van liberale zijde wordt in de vacature Van Asch van Wijck, als lid der Tweede Kamer voor het dirtnct Ede, algemeen als candidaat genoemd mr. W. H. de Beaufort, oud-minister van buitenlandsche zaken. De Beroepswet. Naar de Tel. verneemt, worden de kosten, voortvloeiende uit de uitvoering de Beroeps- wet, door de regeering begroot op f 473.400, waarvan uitgetrokken is voor traktementen personeel Centralen Raad i 55.000, trakte menten personeel Raad van Beroep f 140.500, vergoeding voor tijdverzuim en reis- en verblijfkosten t 23.000, Verschillende onkosten f37.000. Vergoeding en schadeloosstelling aan getuigen en partijen enz. f 130.000, aankoop van terreinen, lokaalhuur enz. 180.400. Voor de Raden van beroep te Amsterdam en Rotterdam is uitgetrokken f 26.000, waaronder f 8000 voor 2 voorzitters en 16000 voor 2 griffiers. Voor die te Almelo, Arnhem, den Bosch, Groningen, den Haag, Haarlem en Roer mond t 65.800, waarvoor 7 voorzitters a f 3000 en 7 griffiers a t 2500 voor die te Breda, Dordrecnt, Hoogeveeu, Leeuwarden Middelburg, (Jtrecni en Zutpneu 7 voorzitters a f 2500 en 7 grilliers a I 2000. De gemeente Utrecnt moet zich bereid verklaard heoben voor den Centralen Raad van beroep een gebouw kosteloos aan den Staat at te staan. Mgr. Dr. Schaepman. f Omtrent net overlijden van dr. Schaepman meldt men nog uit Rome aan De Tijd Zacnt en kalm was de overgang tot het betere leven, zoodat de weinige omstanders en de eerw. heeren Blom en Hoogveld het nauwelijks bemerkten. Langzamerhand nield het hait op te kloppen, uitgeput door de hevige pijnen der voorafgaande dagen, uit geput vooral door den onvermoeiden arbeid, die geheel zijn leven vulde. Zooals u uit de telegrammen gebleken zal zijn, trad Maandag-namiddag omstreeks vier uren een plotselinge verergering van den toestaud in. Ten gevolge van een hevigen jichtaanval, die den hoogen lijder vreeseiijke pijnen veroorzaakte, steeg het bloed naar het hoofd en openbaarden zich koortsen. De zieke begon te ijlen, doch met behulp van ijs-compressen wist men dit gevaar te bezweren, en Dinsdag-voormiddag kon dr, Lapponi een lichte verbetering constate eren die met het oog op het sterke gestel, wederom hoop gat. Doen deze aanval had. de laatste kraenten van net hart gesloopt. Monseigneur, die tot dan toe tamelyk druk gesproken had, en zeits Maandag middag nog een paar korte briefjes schreef, waarin hy o.a. een zijner vrienden uit- noodigae, hem Dinsdag of Woensdag te komen bezoeken werd stiller. Bij wijlen herkende hij zelfs zijn beste vrienden niet meer. In den geest verwylde hy dikwijls in de aartsbisschoppelijke woning. In den nacht van Maandag op Dinsdag hadden de hoogeerw. pater Oomen en de eerw. heeren Blom en Hoogveld den ganschen tijd bij het ziekbed gewaakt. Doch wijl de zieke Dinsdag-avond rustig was, bleet de eerw. heer Blom slechts tot twaalf uur bij Monseigneur en liet hem daarna over aan de zorg van twee eerw. Zusters. Omstreeks half vier vroeg de zieke door woorden en teekens om het kruisbeeld, dat hij vurig aan hart en lippen drukte. Kort daarna bemerkten de Zusters dat het einde naderde. In allerijl werden beide meerge noemde heeren gewekt, die spoedig aan het sterfbed stonden. Zij fluisterden den stervende nog eenige woorden in het oor, gaven hem nog eenige malen de absolutie en begonnen weldra toen zich een weinig schuim, het teeken van den nade renden dood, aan den mond vertoonde de gebeden der stervenden. Terwijl een der Zusters zeide «II respire encore", blies Monseigneur den laatsten adem uit, en konden de omstanders voort gaan met de gebeden der overledenen. Op het verlangen door mgr. Schaepman uitgedrukt, bevat het bidprentje slechts de woordenNil est morte beatius beata, (Niets is gelukzaliger dan een gelukzalige dood). Aan de N. R. Ct. meldt men uit Rome Nacht en dag bidden vier geestelijke zusters bij den doode. Het lijk is gefoto grafeerd op het doodsbed en ook op de katafalkvanmorgen om vier uur is het in de notenhouten kist gelegd. Op een koperen plaat in het dekei staat Hermanno Schaepman, nato a Tubbergen Olanda ïl 2 Marzo 1844, morto a Roma il 21 Gennaio 1903. Op het deksel voorts een crucifix van ebbenhout en metaal, de priestermuts en de stool. In ae ruime kerk van het klooster worden toebereidselen gemaakt voor de uitvaartmis, die heden-morgen opgedragen zal worden door den procureur-generaal der Redemp toristen Oomen, den diaken Blom en den subdiaken Hoogveld. Het graf is naast dat van den beroemden De Mérode. Kardinaal Rampolla beeft geschreven, dat hij betreurde niet tot den doode te kunnen komen. Er zijn nog tal van brieven gekomen aan het adres van dr. Schaepma n zij zijn teruggezonden. De bijzondere verslaggever der iV. R. Ct. seinde gisteren uit Rome Op de nog met voorgoed geslotén kist is de witte mijter geplaatst van huisprelaat van den Paus. Het ncbaam blijft in goeden staat dank zij de inspuiting aen eersten dag na het sterven gegeven. De trekken blijven onveranderd. Kransen en bloemen manden beginnen te komen. Er is een groote krans met bloemen van het semi narie Rijzenburg. Morgen zai het stoffelijk oversehot enkel worden bijgezet ia een kleine kapel op het kerkhof dei Tedesctn. Het graf zal Maandag gereed zijn en dau zal de beaarding volgen. De Begrafenis. Men seint ons heden uit den Haag De overbrenging van net stoffelijk over schot van mgr. dr. Schaepman naar het Duitsche kerknof Campo Santo dei Tedeschi te Rome heeft heden plaats gehad. De uitvaart in de kloosterkapel en vooral de plaatsing van het lijk in de bidkapel op het kerkhof, geschiedden plechtig, doch streng kerkelyk. Aanwezig waren tal van hooge kerkelijke en civiele autoriteiten, o. m. jhr. van Tuyll, secretaris van het Nederiandsche gezant schap, de Belgische gezant, kardinaal Vanutelli en demgrs.deNeckere en Locatelli- Achter de lykkoetst volgden twee gala- rijtuigen en een voertuig beladen met kransen en twintig volgkoetsen. Het Centrum meldt aan het hoofd van zijne kolommen In verband met plannen, die in wording schijnen, of misschien nog zouden kunnen geopperd worden, om voor wijlen mgr, dr. Schaepman een gedenksteen op te richten, hebben wij ons, gelijk betaamt, gewend a taaa tiJiÉk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2