Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I 26ste J aan:. Zondag 23 Januari 1903. No. 7509. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBÏJS TA5 DIT BLAD: "oor Schiedam per 3 masseer1.5C rrxEcc ügsi aoor sense: Nederland 2. afzonderlijke Nummers 3.05 PB IJ 8 DB B ADTBBTBNTIÊH: Var. 16 reseis' /0.60 Slke gewone rsgei meer-0.10 Voor hernaaide plaatsing worden oiiiiike overeenkomsten aansezaan. AUiK.r,Ki5> KitZH tl 24 Januari 1903. Uit den Duitschen Rijksdag. Bij bet voortgezet begrootingsdebat in den Duitschen Rijksdag heeft bijzonder °Pzien gewekt de verklaring namens den v°orzitter graat Bailestrem atgelegd. In ^et begin der vergadering las de onder- Voorzitter Stolberg een verklaring voor van Sraaf Bailestrem, waarin deze met verwijzing n»ar een artikel van de Kreuzzeitung, dat kritiek uitoefent op zijne leiding, zegt zijn a©bt als voorzitter neer te leggen, aange ven bij blijkbaar bet vertrouwen van de conservatieve party niet meer geniet. (A. I g e m e e n e beweging.) (Graaf Bailestrem is sedert 1872 onafge broken lid van den Rijksdag geweest en Voor hij tot voorzitter gekozen werd. van 1890 tot 1893 eerste onder-voorzitter.) Von Normann verklaarde uit naam van de conbervatifcven, dat de partij geheel Vreemd is aan het artikel. Sattler (nationaal liberaal) stelde vast, dat dus de reden voor het ontslag kwam te vervallen. Singer (socialist) verklaarde, dat Balie- 8*rem het vertrouwen van de sociaal demo cratische partij had verioren. Daarna begon het huis de aangelegen beden, die aan de orde waren, te behandelen. In antwoord op een vraag van Oostel betoogde Rich moten, dat Duitschland tegenover Venezuela gegaan is tot de Uiterste grens van het geduld en de lank moedigheid. Venezuela heeft indertijd ge weigerd aan de Duitscbe grieven langs diplomatieken weg een eind te maken. Het noemde toen het voorgenomen optreden Van Duitschland beleedigeud, onbeschaamd, °nzinnig. Duitschland heeft reeds in Juli *901 het voorstel gedaan tot een scheids- techtelijke oplossing van de kwestie, waarbij laatste instantie het Hof van Arbitrage Den Haag is voorgesteld, voor het fteval dat de te benoemen mannen van vertrouwen de moeilijkheden met konden beslechten. Castro verwaardigde zich met, antwoord te geven op het voorstel. Het opbrengen van de koopvaardijschepen is ten volle gerechtvaardigd, nadat met de blokkade de krijgstoestand was ontstaan. De Engelschen en de Italianen hebben het zelfde gedaan. Rictuhoten sprak den wensch Uit. dat de met Bowen oegonnen onder handelingen zeer spoedig tot het doel c°uden voeren, zoodat het mogelijk tel zijn de blokkade op te heffen. Zoolang deze bestaat zijn de blokkade- brachten in den kring der blokkade onvoorwaardelijk verplicht zich het noodige respect te verschaffen. Dit was van te voréh ook het doel van de Duitsche actie te San Carlos. »De regeering heeft tot nu, doordien er geene schepen waren om tele grammen weg te brengen, mets dan de telegrammen van den kommandant der Falke dd. gisteren. De regeering kan met bepalen of de particuliere telegrammen juist zijn. In ieder geval moet spr. voor opsteilen, dat de Rijksdag ten volle vertrouwt, dat de Duitsche bevelhebber den staat van zaken juist weet te beoordeelen en dat onze blauwjassen de eer van de vlag zullen weten boog te houden." De rede vond levendigen bijval. De Rijks dag beëindigde na verdere beraadslaging de eerste lezing van de begrooting. Donderdag opnieuw vergadering. Boven aan de lijst van werkzaamheden staat de verkiezing van een president. Uit de Oostenrijksche Kamer. In het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden stelde de socialist Pernerstorfer gisteren voor, te beslissen, dat de wijzigingen, die het katholiek centrum en de antisemieten in het reglement willen brengen, niet zullen worden toegelaten. Het voorstel van Perner storfer werd met 164 tegen 79 stemmen verworpen. Daarna beraadslaagde het Huis over de urgentie der moties van de radicale Tsjechen, welke mede werd verworpen. Uit de Fransche Kamer. In de Kamer hienl Lasies gisteren een interpellatie over het toenemen van het internationalisme. Hij herinnerde aan Bulow's lof van Milleraud euJamès. Buitenlandsche lof is het moeilijkst te diagen. De Kamer heeft haar zegel gehecht aan de inter nationalistische leer door Jauièi tot onder voorzitter te kiezen. Men kan de werklieden- menigte op dwaalwegen brengen, maar de afdwaling zal met lang duren. De regeering kan met tegen de internationalisten han delen, die een rugsteun zijn van de meer derheid. Hij vroeg, eindigen1, welke leer Jauiès den socialisten zal verkondigen in geval van een oorlog met Duitscoland. Jaurès in zijn lange rede, waarin hij alle gezag aan Deschanel betwistte en de rede van Ribot prees, Lasies beantwoordend zeide, dat hij met geloofde, dat Duitschland van zin was Frankeijk aan te vallen, zelfs met in 1875. Het was er alleen op uit de behaalde voordeelen te behouden. Tnans zoekt Duitschland nieuwe sympatniën, welke zich tegen Engeland richten. Het Frausch- Russiscn verbond heeft uitsiuitend een defensief doel. Maar men moet de Oeteekems van dit verbond, dat slechts gesloten is kunnen worden, toen wij sterk genoeg waren, met overschatten. Spr. verweet den nationalisten van dit verbond een staatkundig wapen te hebben willen maken. Zich verzettende tegen den bijnaam van vriend van het buitenland, eindigde spr. met een warme lofspraak voor den vrede en de ontwapening. Minister Ribot, die na Jaurès sprak, wilde aiens vaderlandsliefde met in verdenking orengen, maar meende, dat hij onvoorzich tige woorden had gesproken over het Fransch—Russisch verbond. Het is niet volaoenue te zeggen aat Eizas-Loiharingen het recht voor zich heeft. Men moet een voorbehoud voor de toekomst maken. Hij vraagt aan Jaurès, wat hij denkt van de afschuwelijke pamfletten, die strekken om het leger te desorgamseeren. De minister van oorlog, generaal André, wenscbte een sterk georganiseerd ieger. Hij zal in dat leger gehoorzaamheid aan de wet, eerbied voor de discipline, gehoor zaamheid aan de regeering handhaven. Met den minister van Binnemandscbe zaken zal hij de Congregatie ontbinden, die zekere militaire sociëteit bestuurt, Ter zake der pamfletten zal de discipline gehandhaafd worden, waaraan met mag worden getornd. (Langdurig applaus). Met 453 tegen 59 stemmen werd een motie van Roch aangenomen, met welke de regeering verklaard had in te stemmen, en waarin hare verklaringen worden goed gekeurd. Chamberlain in Zuid-Afrika. De veelbesproken Eugetsche minister van koloniën vertoeft thans te Potchefstroom. Bijna ongeloofelijk is het, wat Reuter omtrent zijn verblijf aldaar seintCham berlain heeft de hoeve van Cronjé bezocht. Groote geestdrift is daarbij door de Hol landers aan den dag gelegd. Een aantal Boeren trok het rijtuig van den minister naar de hoeve Een Boer liep voorop met de Bntscne vlag. (Waren het wellicht national scouts In antwoord op een verzoekschrift, waar in om verderen bystand verzocht werd, raadde Chamberlain de Boeren aan een beroep op de Bntsche regeering te doen. Verzekerend de gevoelens der Boeren te eerbiedigen en wijzend op de noodzakelijk heid een nieuwe natie te stichten, spoorde de minister allen aan om hun best te doen de volken aan eikaar te smeden. Hij merkte op, dat het land toonde snel bij te komen. De toespraak werd luide toe gejuicht. Terwijl Joe nog op den Afrikaanschen bodem vertoeft, heeft een zijner trawanten die reeds verlaten. Beit is op weg naar Engeland met een extra-trein van Johan nesburg naar Kaapstad vertrokken. De herstellende zieke kon uit ziju rijtuig naar den salonwagen ioopen. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. De onderhandelingen tusschen de in het Venezolaansche geschil betrokken partijen zijn thans in vollen gang. Men verneemt, dat Engeland en Italië uithoofde van de verschillendheid van hunne respectievelijke be langen, hunne zaakgelastigde te Washington hebben last gegeven ieder afzonderlijk met Bowen te onderhandelen over hunne vor deringen. De voorbereidende beraadsla gingen hebben reeds plaats gehad. Er zal geen eigenlijke conferentie volgen tusschen de vertegenwoordigers. Wat de blokkade betreft, handelen de mogendheden in volle eenstemmigheid. Er kan in dezen geen ver dere daad volbracht worden, voordat Vene zuela blijk heeft gegeven van haar voor nemen om aan elke belanghebbende partij zonder voorkeur volkomen voldoening te geven. De blokkade mist inderdaad bare uitwer king niet. Volgens draadbencht uit Caibcas lekt het uit, dat de Nederiandsche kruiser De Rugierdie 21 dezer te La Guaira is aangekomen va» Los Roques (KI. Antillen) op dit eiland twaaif mannen en vijf vrouwen heeft gevonden, gestorven door honger en dorst, tengevolge van de blokkade, welke het ontschepen van water en levensmiddelen onmogelijk maakte. Een via Willemstad (Cura$ao)te Berlijn ontvangen officieel bericht geaagteekend Voor Maracaibo 21 dezer, van bevelhebber Scbeder, luidt: Den 17 werd bij het passee- ren van Maracaibo de Panther van het fort San Carlos onverwacht door een levendig vuur getroffen. De Panther had gedurende een half uur een kanonnenstrijd te voeren. Daarna brak ze dien af wegens moeilijk heden van zeevaartkundigen aard. Om terstond de straf voor den aanval te doen volgen, heb ik onmiddeiijk de Venezolaan sche regeering doen weten, welke de gevolgen zouden zijn en met de Vineta den 21n het fort San Carlos gebombardeerd en vernield. Volgens nadere berichten is de beschieting van het fort San Carlos, Woensdag begonnen. Men telde toea s' avonds in het fort reedsl2doodenl5 en gewonden. De Duitsche ooriogsscnepen Vineta en Panther opende gezameltjk het vuur, door het fort beant woord. Ten slotte is het fort in brand geschoten en verwoest. Naar de Figaro meent te kunnen ver zekeren, heeft net kabinet te Washington aan de mogendheden medegedeeld, dat naar zijn opvatting de blokkade van de Venezolaansche kust niet langer geüand- haafd kan worden. Een der mogendheden zou zich reeds bij die opvatting neergelegd hebben. De meerderheid van de gematigde Ame- rikaansche pers keurt het optreden van de Duitschers tegen Venezuela af en ziet er de haud van den Keizer in. Volgens een telegram uit Caracas aan de Matin heeft de president van den staat Maracaibo een decreet uitgevaardigd, waarbij de geheeie burgerwacht onder de wapenen wordt geroepen. Hij doet een beroep op alle ingezetenen om den inval der Duitschers te keeren. Het fort en het dorp San Carlos zijn geheel vernield; er zijn veel dooden en gewonden. De beschieting duurde voort. Men verzekerde, dat de Panther in de Lagune doorgedrongeu was. Het Panama-kanaal. President Roosevelt heeft gisteren het Panamaverdrag aan den Senaat gezonden. Het verdrag bepaalt, dat de Vereenigde Staten van Columbia een annuïteit van 250.000 dollars betalen voor het in pacht geven van den noodigen grond gedurende honderd jaren. De verpachting kan ver nieuwd worden naar het verlangen der NIEUWE SCKIEDAWISCHE COURANT SE*®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5