Vereenigde Staten. Ook de controle over de wateren van Colon en Panama behoort aan de Vereenigde Staten, voor zoover zij noodig is om den goeden afloop van het geheele kanaalwerk te verzekeren. De Vereenigde Staten verkrijgen mede de onbetwistbare rechtspraak ten opzichte van de wateren en stroomen, die met het kanaal in verband staan en zij verkrijgen alle vracht, verschuidigd voor schepen, die door het kanaal gaan. Nader wordt uit Washington geseind, dat het Panama-kanaaltractaat geteekend is. De Duitsche Kroonprins. De Duitsche Kroonprins, die, op het voorbeeld van zijn keizerlijken gastheer, ook aan een verkoudheid ieed, is weer beter. Voorzichtigheidshalve houdt hij echter nog zijne kamer. De Tsaar en de Tsantsa hebben den patient daar Dinsdag een bezoek gebracht. Koning Oscar ernstig ziek. Verontrustende berichten zijn te Kopen hagen uit Stockholm ontvangen betref fende den gezondheidstoestand van koning Oscar. Zijne Majesteit is ernstig ziek en moet zich van deelneming aan de staats zaken onthouden. De Kroonprins beeft het regentschap aanvaard. De verwijdering tusschen Zweden en Noorwegen wordt dagelijks grooter. Noor wegen is vast besloten den eisch van eigen consuls in het buitenland, die de Koning weigert in te willigen, door te zetten. Proces - Lynch. Kolonel Arthur Alfred Lynch, het Iersche parlementslid, dat voor de Kings Bench terecht stond, wegens hoog verraad, omdat hij aan het hoofd van de Iersche brigade met de Boeren tegen de Engelschen ge vochten heeft, is schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Vervolg Binnenland. Ten opzichte van de stakingen te Am sterdam in het transportbedrijf te water was de toestand gisteren onverauderd. Alleen is de staking van het personeel van het Biaauwhoeden- en het Vrieseveem thans ook overgenomen door het vaste personeel van het Leydsche Veem. Aan Westersuikerfabriek te Amsterdam weigerden gisteren eenige werklieden te laden voor Vriesseveem en werden 6 sui kerbakkers, die het werk der stakers niet wilden overnemen, ontslagen, waarop andere suikerbakkers het laden overnamen, doch de bootwerkers van Bristol-boot weigerden nu van de Westersuikerfabriek goederen te ontvangen. De feesten ter viering van het 75 jarig bestaaB der Koninklijke Militaire Academie zullen niet in October maar op 24 Nov. en volgende dagen plaats hebben, omdat 24 Nov. de dag is, waarop in 1828 de cadet ten door Z. K. H. prins Frederik werden geïnstalleerd. Brand. Gister-nacht, ongeveer halt twee, brak brand uit in een alleenstaande schuur achter de behuizing van den landbouwer Moorlag nabij den Buinermond. Zoo snel grepen de vlammen om zien heen, dat van het vee niets hered kon worden; 2 koeien, 1 paard, 2 varkens en pluimgedierte verbrandden. Vrijdag-ochtend is onder Stoppeldijk totaal afgebrand de hotstede bewoond door Tneye 7 paarden en 8 stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. Gebouwen en inboedel waren slechts matig verzekerd. De 16 jarige knecht heeft bekend den brand te hebben gesticht, omdat hij een berisping van zijn baas had ontvangen. Zijn 13 jarige broeder was ook wegens bra dstichting gevangen, maar werd door de rechtbank ontslagen van rechtsvervolging met last tot plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht. Ook die jongen had brand gesticht, omdat hy was berispt, Slachtoffers van het ijs. Te Wagemngen kwamen bij het schaat senrijden twee knapen in botsing. Een, de 15 jarige H. werd daarbij zoo getroffen, dat hij spoedig overleed. Te Durgerdam geraakte Dinsdag bijna een geheel huisgezin te water. Een paar kleine kinderen speelden dicht bij de ouder lijke woning op het ijs. Onopgemerkt kwamen zij bij een wak en zakten er in. Op hun geschreeuw kwam de moeder toesnellen doch ook zij ging te water; en toen nude vader te dicht in de nabyheid kwam, deelde deze in hetzelfde lot. Gelukkig daagde er spoedig andere hulp op, die de drenkelingen door middel van stokken weer behouden op het droge wisten te brengen. Dicht bij Leens (Gron.) is een 23-jarig jongeling door het ijs gezakt en levenloos opgehaald. Men meldt uit Gouda Gisteren-middag werd den schoolkinderen vrijaf gegeven om schaatsen te gaan rijden. Drie jongens, uit een der buitenwijken, gingen evenwel, als natuurlijk zoovele anderen, met de schaatsen er op uit, doch keerden in den avond niet terug. De ouders verkeerden spoedig in groote ongerustheid, toen het maar steeds later werd en niemand van de jongens zich liet zien. Men ging aan 't zoeken, met behulp van lantaarns enz. doch alles tevergeefs, geen spoor werd van de jongens ontdekt. Gister-morgen toog men opnieuw op onderzoek uit met de politie. Na eenigen tijd vond men in een wete ring nabij de stad een der knapen in het ijs staande, met het hoofd in het ijs gekneld, terwijl de beide anderen, elkander omstrengelend, in de nabijheid onder het ijs werden vandaan gehaald. De politie bracht de drie lijken bij de ouders. De verslagenheid ovër dit verschrikkelijk ongeval is groot. Twee kinderen van C. S. te Lutjebroek (N.-H.) zakten door het ijs; een hunner, een 5 jarig meisje, verdronk. In de Scharstemjn (Fr.) is een 13 jarig jongetje door het ijs gezakt en verdronken tfEMESttl) MEUWS. Prof. Wichmann, uit Utreeht, die beiast is met een onderzoek op Nieuw Guinea, is in het begin van Januari te Ternate aan gekomen en wacht daar op de komst der overige leden van de expeditie, welke zonder tegenspoeden op 22 of 23 dezer is gesteld. Het plan bestaat in het laatst dezer of in het begin der volgende maand naar Nieuw-Guinea te vertrekken. De rijkspolitie te Muntendam (Gr.) heeft de hand gelegd op een beruchtjongmensch, die reeds vele jaren tuchthuisstraf heeft ondergaan. Hij moet bij een boer, waar hy kwam te bedelen, in huis gedrongen zijn, daar den eigenaar aangegrepen en gruwelyk mishandeld hebben, en hem met doodslag bedreigd hebben. De mishandelde, een oude man, is ernstig ziek. De dader houdt zich etg onschuldig. Hy wordt echter in ariest gehouden. De gefailleerde bankier A. W., van Waalwijk, die de laatste dagen in het gesticht van de broeders van Johannes de Deo te 's-Hertogenbosch verpleegd werd, is nu door den commissaris van politie aldaar, vergezeld van een inspecteur van politie, uit dat gesticht naar het Huis van Bewaring overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Te Selzaete, even over de Belgische grens, heeft de zoon van een wethouder een moordaanslag gepleegd op de her bergierster Maria Ackezij werd door een schot in het hoofd getroffen haar toestand is teer ernstig. De dader is onmiddei Ük in hechtenis cenomen. kerknieuws De weleerw. pater J. Hamers uit Vaals (L.) van wten velen meenen dat hy in Afrika niet aan een natuurlijken dood gestorven is, is naar men met alle zekerheid door een schrijven van mgr. J. Lang, bis schop der Beniukust (Afrika) dato 26 Dec. verneemt, na een ziekte van tien dagen aan moeraskoorts overleden. Kunst en Letteren. Ter beschikking van bestuurderen der maatschappij nArti et Amicitia" te Amster dam, werd gesteld een gouden medaille van H. M. de Koningin en een gouden medaille van H. M. de Koningin-Moeder ten einde deze medaille uit te reiken aan die kunste naars, welke zich deze onderscheiding in den loop der beide laatste jaren door talent zullen hebben waardig gemaakt. De laatste daad van mgr. Schaepman als dichter was de huldebetuiging aan het Pausschap, in den persoon van Z. H. Leo XU1, door het dichten van de Feestcantate welke o. a. te Amsterdam en te Utrecht zal worden gezongen op den 3 Maart e. k. bij het feest van het 25 jarig Pontificaat van Z. H. Land- en Tuinbouw. Gedurende de maand December 1902 kwamen in Nederland de volgende gevallen van besmettelijke veeziekte voor: Mond en klauwzeer 8, schaapsschurft 177, rot- kreupel 50, vlekziekte 21, miltvuur 59 en hondsdolheid 1. Het bericht dat wij dezer dagen aan de Maasbode ontleenden, betreffende de be moeiingen van pastoor Van Uht in zake de bevordering der fruitteelt onder de Noord- brabantsche boeren is, volgens de tegen spraak van zijneerw. in hetzelfde blad, een verzinsel. Rechtzaken. Men zal zich herinneren, dat ongeveer een maand geleden in de Akkerstraat te Breda de gezusters E. een niets kwaads vermoedende vrouw, die uil een winkeltje kwam met een emmer kokend sodawater plotseling aanvielen en den geheelen koken den inhoud over bet weerlooze slachtoffer neerstortten. De vrouw bad vreeselyke brandwonden bekomen en was lang ziek geweest. Deze vrouwen hadden zich voor den rechter te verantwoorden. Het O. M. eischte, naar het Dbl. v. Nbr. meldt, voor de eene, die de vrouw vast had gehouden, 3 maanden en voor de andere, die den emmer over het lichaam leeggoot, 1 jaar gevangenisstraf. De heer Aug. F. C. M. Raupp van Eind hoven heeft Donderdag eene aanklacht bij den officier van justitie der rechtbank eldaar ingediend tegen den dicteur en de commissarissen der Noordbrabantsche Bcnk. Laatste Berichten. In de vergadering der afdeeling Schiedam van de Maatschappij tot »Nuc van 't Alge meen", gisteren-avond in;>Musis";gehouden, werd in het bestuur van de Spaarbank benoemd dr. Liezen berg. Tot herbenoembaar lid van het bestuur der bewaarschool werd herbenoemd de heer Van Damme Jalmk. De staking der voerlieden te Amster dam blijkt te zijn geëindigd, doordat de nieuwe voorstellen door de betrokken direc- tiën gedaan, gister avond zijn aangenomen. Te Grootebroek overleed gisteren de zeereerw. pastoor De Hoog. Dr. Kuyper. Met den minister van Bmnenlandsche zaken gaat het iets beter. Z.Exc. is lijdende aan influenza in lichten graad. Mgr. Dr. Schaepman. f De byzondere verslaggever der iV. R. Ct. te Rome meldt van de begrafenis De stoet begaf zien langs de Via Mer- dulana Nationale en het Corso naar het kerkhof, waar een deputatie van de broe derschap der derde orde en mgr. de Wael het lijk in ontvangst namen. Na het Libera en de inzegening in de kapel werden nog vyf onze vaders gebeden voor de zielerust van den overledene. Aan een Hollander, die gisteren audiëntie had bij den kardinaal-staatssecretaris - aldus verneemt nog het Centrum betuigde de kardinaal zijne deelneming met het zware verlies, dat de Katholieke Kerk en Nederland hebben geleden door het verscheiden van den grooten Schaepman. tfurceriijKe Staou Geboren: 22 Jan. Nicolaas, zoon van J. W. van Weert en A. R. Beun, Oude Dijk. Francois George, zoon van J. M. Heijkoop en A. van Gelderen, 's Graven- landsche polder. 23. Andries, zoon van J. C. Meijer en R. J. Ritmeester, Ooster straat. Catharma, dochter van S. Bos man en E. Eysberg, Broersvest. Overleden: 22 Jan. Johanna Catha- rina Collignon, oud 25 jaar en 5 maanden, echtg. van Cornelis Johannes Markus, Broersvest. 23. Johannes Hendrikus van Heijningen, oud 7 maanden, Stationstraat. - 24. Teuntje van Bommel, oud 80 jaar en 8 maanden, echtg. van Dirk Martinus Krullaars, Singel. iiiftDOüi8oenctiteu. BEURS VAN SCHIEDAM. 24 Jan. 1903.# Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 24 Jan. Moutwijn: f 71/* per Hectoliter com, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stuwing willig. Bond van Distillateurs; Moutwijn: f8. Jenever f 12.—. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/,—f 15. spoeling fl.60. 23 Ju. 24 Jin. Berlijn. Parus. Hamb. Spiritus in loco (Rogge, p. Jan. Feb. Spirit, p. Jan. Feb., Maan 1650 16.60 13.- 13.- 23 Ja». Maïs ('O'/f. 23 J»». 16.50 1650 13.— 13.- t) New York. Amsterdam. 23 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. 24 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. Rynhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 23 Jan. 3.02 cM. 24 Jan. 1.96 c.M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.124 Disc. 4 pCt. Parys - 48.224 3 Antwerp. - 48.124 3 uttrNDencm vau Auieteraaui. Per Trlkfoon. ft/i *U Nederland Zilver Metalliek i Portugal 4 V. 7. Turkije D 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deli Kon ink. Petrol My Moeara Emm Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Ene Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norioik Shares South. Rail. t Union Canadian i roloagatie 24 Jan. 82 85 32 48»/, 35»/e 33i/4 263 159 238 429 93 87 V, 39V, 27»/, 82»/, 19 751/, 74 V, 35 101 V« 31/4 't 601/*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6