NIEUWS. jLerKiiieuws. Laatste Berichten. HaRaoistoencbKen. bootmaatschappij is twee palen henoorden Wijk aan Zee gestrand. De bemanning 18 gedeeltelijk aan wal gebracht. Het schip zit gevaarlijk. Het ijs en zijn slachtoffers. Van Monnikendam uit varen booten en schuiten weer zonder veel hinderpalen naar Amsterdam naar Marken kan de overtocht "el geschieden, doch eerst van den hoek 'an den Katwouderdijk ai. Het Monniken dammergat ligt nog dicht. Donderdag avond is eene dienstobde van den landbouwer A. Tromp te Woudsend 'lak bij de bebouwde kom, waar zij de Rakken moest passeeren, m een wak Soloopen en verdronken. Vrijdag middag is op het Zwelland de Jager Verhoog uit de Kaag, op jacht zijnde, hiet zijn prikslede door het ijs gezakt en 'erdronken. Door een inwoner van Noordwijkerhout ls bij het omspitten van een stuk tuingrond •on pot met oude zilveren muntstukken gevonden. Deze werden door hem voor i 300 verkocht, de waarde van het zilver. In een Geldersche gemeente kwam men dezer dagen, toen een weduwe zich we derom in ondertrouw wilde doen opnemen, 'oor de aanstaande bruid tot de zonderlinge °htdekking, dat zij in de overlijdensakte 'an haar eersten man reeds als overleden le boek stond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heelt benoemd tot kapelaan te Amsterdam (HH. Nicolaas en Barbara) den weleerw. heer R. Meijer, en tot kapelaan te Velsen den "eleerw. heer A. C. van den Berg, assistent te Kwadendamme. De eerw. broeder Stephanus, die vroeger °'erste der Barmhartige Broeders van St. Johannes de ueo was te Utrecht, is thans benoemd tot overste te 's Hertogenbosch. Zaterdag vertrokken uit Rotterdam naar be Oostindische Missie per stoomschip Oengaran van de Rotterdamsche Lioyd, tien eerwaarde zusters Franciskanessen uit bet moederhuis te Henhuizen, ni. de zusters Uorteuse Lindner, Heriindes Bies, Cnrisuna Staassen. Oda Hanraet, Claudia Leessens, Alphonsa Koemans, Rita Kuipers, Bemgna Heyman, Johanna van Meerendonk en Auto- ihia Takkenberg, om zien daar te wijden aan bet ondetwtjs der jeugd, de verzorging 'an hulpbehoevenden en voorai ter verbrei ding der christelijke leer. Moge God den moed dezer dappere beiainnen ioonen met eeu voorspoedige reis, behouden aankomst en zegen bij den arbeid |n hare werkkringen te Mageiang en Djok jakarta. (C.) Spoedeischende Vergadering vau den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 27 Januari 1903, 's namiddags 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. Versteeg. Alwezig de heeren Bender, Pinster, Vürt- bhiin, Loopuyt en P. G. M. Jansen, beide laatstgenoemden met kennisgeving. Nadat de notuieu der vergadering van Januari li., benoudeus een opmerking v.u ben heer mr. Jansen in zake net met juist "hergeven van de strekking van zijn voor- Sle' Oetrefïende net personeel van den gemeente reinigingsdienst, zijn goedgekeurd, "orat mededeehng gedaan van de Ingekomen stukken. Van Geo. Staten dezer provincie missive houdende vaststelling van de gemeentereke- aing> aangenomen voor kennisgeving van en W. mededeenng, dat zij besloten hebben niet te doen drukken net verslag 'hh de Arbeidsbeurs, wegens het kort Hjosverloop die instelling in werking lsi maar in den loop vau dit proetjaar «en tweede verslag te uoeu verschijnen, "aaraan de noouige openbaarheid zal "oraen gegeven, strekkend dit in antwoord de vraag door den heer P. G. M. Jansen *h de vorige zitting gedaan, aangenomen voor kennisgeving; schrijven in zake jhet rapport van de voormalige Gezondheidscommissie, ter visie gelegd om te behandelen in de eerst volgende vergaderingadressen van H. Wor en J. Batenburg, werklieden der gemeentereiniging (baggerlui) verzoekend een toelage, visie voor de volgende vergadering, het betrokken advies zal gedrukt wordenschrijven van den Bur gemeester, dat hij zijns benoeming tot amb tenaar van den burgerlijken stand niet aanneemt; schrijven van den heer Viirtheim, dat hij ontslag neemt als lid van den raad, id. van den heer J. Pinster, dat hij om gezondheidsredenen als lid van den raad ontslag neemt, nu toch in district II een verkiezing moet plaats hebben. De Voorzitter, voorstellend beide brieven voor kennisgeving aan te nemen, kan niet nalaten over dit ontsjag nemen zijn leedwezen uit te drukken. Waar wij in den Raad behoeven menschen van kennis en practi- sche ervaring, missen wij die door het heengaan van de beide leden, maar terwijl wij het genomen besluit moeten eerbiedigen, wil spr, hen openlijk dank zeggen voor het geen zij hielpen tot stand brengen. Beide brieven aangenomen voor kennis- geving. Nog zijn ingekomen: schrijven van den heer De Groot verzoekend B. en W. te interpelleeren of spoedig een schouw op ruwketeis is te wachten, wordt toege staan die interpellatie tegen het einde der zitting te houdenrekening en verantwoording van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, in handen der Fin. Comm. gesteld, adres van B. Beukers mede deelend, dat hij in staat is de gemeente werklieden te verzekeren bij de Nieuwe Eerste Verzekering Maatschappij te 's Gra- venhage voor eene premie vaii 120 p. m.. opletten als het betrokken onderwerp aar de orde zal zijn. Aan de orde is nu Benoeming stembureau voor stemming en zoo noodig, herstemming voor twee leaen van den gemeenteraad in kiesdistiict II op 24 Febr. en 3 Maart. a.s. Behoudens een enkele afwijking houdt de Raad zich aan de voordracht van B. en W., zooaat woruen benoemd tot leden de heeren G. Visser Bzn,, (voorzitter) P. M. J. A. Lagerwey, J. M. v. d. Scnalk Jr., en P. Bnhenburg, tot plaatsvervan gende leden, de heeren A. Gouka, VV. A. Beukers, B. A. J. Wittkampf, J. H. van Westendorp J.Dzn. en H. B. E. Blaisse. In behandeling komt nu het voorstel van B. en W. om ter zake van de Ongevallenwet het personeel in dienst der gemeente voor- ioopig voor een jaar te verzekeren bij de Rijksverzekeringsbank. ue heer De Groot kan wel met dit voorstel meegaanhij had gaarne gezien, dat wat verder ui die richting werd gegaan en definitief tot verzekering bij de Rijks verzekeringsbank was beslotenhij ziet toch niet gaarne getornd aan de grootsche schepping dezer wet en meent, dat de mededinging der particuliere maatschappijen schade doet aan de zekerheid, die de Rijks verzekeringsbank geelt. Spr. kan zich met voorstellen, dat op den duur ue Rijksverzeke ringsbank duurder zal zijn dan de particuliere maatscnappijen, al erkent bij, dat de organisa tie eenvoudiger, minder ingewikkeld kon zijn. Daar ook de part. maatsch. hun aandeel in de onkosten der Rijksverzekeringsbank moeten dragen, meent hij, dat de onkosten uuboel zullen zijn en het dus voordeenger is met de Rijksverzekeringsbank at te sluite n. Hij legt zich echter neer bij voorstel van B. en W., maar vraagt of zij bedacht zijn op een zeilde voorziening als het Rijk voort nemens is te hellen, ter vermijding, dat bij een ongeval dubbele uitkeering, ook wegens pensioen, zou plaats hebben. De heer Wittkampf is bet vooral met net fin. gedeelte van het voorstel van B. en W. niet eens. Waar volgens nun verklaring een bedrag van 1200 zou bespaard worden door bij een particuliere maatschappij te verzekeren, meent hij dat d e weg moet worden opgegaan by de behandeling der begrooting was men op besparing van sommen van veel minder dan f 200 bedrachthij stelt dus voor het risico aan een particuliere maatschappij over te dragen, ter keuze van B. en W. De Voorzitter zegt, dat het voorstel Wittkampl, door de heeren Blaisse en v. d. Scnaik ondersteund, juist staande tegenover dat van B. en W., eerst ajn de orde komt als laatst bedoeld voorstel is afgedaan. De neer Kranen had liever gezien, dat de gemeente zelf het risico op zich geno men had, zooals andere gemeenten, maar waar het Dag. Best. voorstelt slecnts voor een jaar bij de Rijksverzekeringsbank af te sluiten, kan hy met dat voorstel wel meegaan, wij vinden dan in een jaar tyd J gelegenheid te zien of het met beter is de gemeente zelf de risico neemt en de enorme kosten der banken vermijdt. De heer Blaisse kan er zich zeer goed mee,vereenigen,dat de gemeente niet zelf het risico op zich neemt, maar waar wij staan voor de keuze tusschen particuliere en Rijksverzekermg, geeft hij aan eerstbedoelde de voorkeur, te meer daar de uitbetaling toch door deRijksverzekenngsbank geschiedt. De heer Van Westendorp vraagt naar het bedrag van het uitbetaalde loon. De Voorzitter zegt, dat het globaal geschat f 97541.24 bedraagt. De heer Wittkampf wil nog aan zijn voorstel toevoegen in geen geval bij een onderlinge maatschappij, maar bij een maat schappij, die een vaste premie stelt onaf hankelijk van winst- of verliescijfer. De Voorzitter betuigt den dank van het Dag. Best. voor de welwillende bespre kers waar de verschillende sprekers de drie wegen bespraken, ook door B. en W. uiteengezet, zijn wij het in beginsel met B. en W. eens. Zeker zullen B. en W. spoedig eer. voorziening voorstellen om dubbele uitkeering te vermijden. Waar allen het in beginsel met B. en W. eens zijn, meenen zij niet verder op de zaak te moe ten ingaan, tenzij de Raad het uitdrukkelijk verlangen zou. De heer Gouka, oorspronkelijk tot particuliere verzekering geneigd, is het na kennisname van een schrijven van een der grootste maatschappijen, den werkgevers radend bij de Rijksverzekeringsbank af te sluiten, omdat daar de premie lager is, wel met B. en W. eenstoch zou hij nog gaarne nadere inlichtingen ontvangen. De Voorzitter zegt, dat waardoor B. en W. niet tot eigen risico kon geadviseerd worden, zij bij het luttel verschil van f 200 (part. maatsch. f 2000, Rijksverz. t 2200) tot Rijksverzekermg meende te moeten adviseeren. Is dit motief niet voldoende, wat wenscht de heer G, dan nog meer te weten Den heer Gouka lijkt het, dat hij den Voorzitter verkeerd begrepen heeft; hij meende deze nog andere motieven had mede te deelenintusschen kan hij zich wel bij het voorstel neerleggen. De heer R s zegt, dat volgens verklaring van den keer Gouka het verzekeren van de Rjjks verzekeringsbank goedkooper is dan bij particuliere maatschappijen, volgens mededeehng van den Voorzitter is zij echter duurder. Is dit laatste werkelijk het geval De Voorzitter wijst op een andere gemeente (Dordrecht), die er even als Schiedam over heeft gedacht en tot dezelfde cijfers is gekomen hier staat dus de mee ning van twee gemeentebesturen tegenover die van eene particuliere maatschappijhij meent, dat bet zeker met kan schaden voor éen jaar bij de Rijksverzekeringsbank te verzekeren. De heer Wittkampf is het er niet mee eens, dat het niet kan schadener is hier sprake van een schade van f 200 de argumenten van den heer Gouka zijn hem geen f 200 waardhij prefereert particuliere verzekering. De Voorzitter handhaafd de uitge sproken, meening, maar ersent dat de zaak moeilijk is uit te maken. Het voorstel van B. en W. (Rijksver zekeringsbank), in stemming gebracht, wordt aaugenomen met 11 tegen 5 stemmen. Te4en stemmen de heeren Wittkampf, Lagerwey, Blaisse, Van der Schalk en Béukers. Schouw van ruwketeis. Aan het eind der vergadering krijgt nu de heer De Groot verlof tot het houden zijner interpellatie, waarbij hij aan B. en W. de vraag wenscht te stellen of spoedig van hen te verwachten is een voorstel om ook de ruwketeis in de branderijen aan een geregeld onderzoek te onderwerpen. De heer De Groot zegt, dat hij de treurige aanleiding tot deze vraag niet in herinnering behoeft te brengen. Een schouw van ruwketeis is ook besproken bij het begrootmgsdebat in 1900. B. en W. hebben toen gezegd de zaak te onderzoeken, maar een voorstel hunnerzijds is uitgebleven. Spr. kan zich begrijpen, dat onder den indruk van den Raad soms met werk overkropt, deze zaak is ontsnapt, maar met dat ex cuus zijn wij met verantwoord. Hij be treurt het nu te meer, dat de Raad zoo eenzijdig samengesteld is. Waren daarin ook andere klassen vertegenwoordigd, dan zouden de werklieden, die dagelijks de gevaren onder de oogen hebben, deze zaak in 'toog gehouden hebben; hij vraagt dus: is spoeuig bedoeld voorstel te wachten Naar aanleiding van deze vraag ontspon zich eemge discussie, waarvan wij hier alleen vermelden, dat de Voorzitter de 'raag ontkennend beantwoordde, daar de gewenschte schouw Rijkstaak is en niet tot de gemeentezorg behoort. Niets meer aan de orde zijnde, ging de openbare vergadering over in een besloten zitting. Heropend, werd de vergadering onmiddellijk gesloten. H. M. de Koningin en 2. K. H. de Prins begaven zich heden in gesloten rijtuig naar de vergadering van den Raad van State. Beiden waren zonder gevolg en werden aan den ingang verwelkomd door den vice- president, jnr. mr. Schrorer, die Hen naar de vergaderzaal leidde. Naar verluidt, moet H. M. de Koningin, die zich voor een bij den Raad van State aanhangig zijnde gewichtig wetsontwerp, zeer interesseert, als presidente de zitting hebben geleid, terwijl Z. K. H. de Prins als naar gewoonte daarbij tegen woordig was. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Kuyper. was heden weder in zooverre hersteld, dat hij de Eerste Kamerzitting bijwoonde; zijn ambtgenoot vaD Justitie, die ernstig verkouden is, was heden iets beter. In café "Lion d'Or" aan de Broers- vest alhier is een schiet en schermvereeni- ging »Wiiiem Teil" opgericht. Tot bestuurs leden zijn gekozen de heeren P. Vermeulen, voorzitter, J. W. v. d. Knaap, secretaris, J. Eijkmans, penningmeester, J. Keuzen kamp, commissaris. De vereeniging telt 25 leden. Mgr. Dr. Schaepman. f Het Centrum ontving heden-middag het volgende telegram uit Rome Heden-morgen 10 uur uitvaartdienst door mgr. de Waal, geassisteerd door Hollanders. Onder de genoodigden waren ue hoofden van Campo Santo. BEURS VAN SCHIEDAM. 27 Jan. 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 27 Jan. Moutwijn: t7s/4 per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming willig. Bond van Distillateurs Moutwijn f 8. Jenever 112. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 14l/jf 15. Spoeling fl.60. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco J Rogge, p. Jan. Feb. Spirit. p. Jan. Feb., Maar 24 Jan. Maïs 62.— 23 Jan.27 Jan. 42. 16 40 16.50 13.- 13- 16.60 16 50 13.— 13.- i. f.) 26 Jan. 02.— New-York, Amsterdam. 26 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. 27 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 26 Jan. 1,87 cM. 27 Jan. 1.81 c.M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.12J Disc. 4 pCt. Parijs - 48.25 3 Antwerp. 48.12^ 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 27 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 46 paarden, veulen, ezel, 841 vette runderen, 781 magere dito, 225 vette kalveren, 177 nuchtere en graskalve ren, 4 schapen of lammeren, varkens 54 biggen, 3 bokken of geiten. Koeien en ossen 27 tot 34 c., stieren 23 tot 29 c., kalveren 43 tot 52 e. per kilo. Melkkoeien f 115 a 245, kalfkoeien f 145 a f 275, stieren f 50 a 190 graskalveren f a pinken f a vaarzer, f 70 a 165alles mager veebiggen f9 a 21 paarden f 45 a 135. Nuchtere kalveren, slacht- f 7.50 a 12 fok- 114 a 22. Door den ruimen aanvoer en de hooge vraagprijzen nad de handel in vette run deren een kalm verloop. Voor Londen werden nogal ossen gekocht, doch ook daar zijn de prijzen lager. Stieren waren goed te plaatsen prijzen eveneens minder. Vette kalveren met matigen omzet. Voor het buitenland was veel vraag naar puik melk en fokvee, tot flinke prijzen. Ook twee jarige vaarzen waren zeer gezocht en wer den duur betaald. Handel in paarden stil. Spoelingvee bracht 2 a 3 c. boven noteeriug op. Op de botermarkt werden aangevoerd 55/8 en 37/16 vaten en 408 stukken a kilo. Prijs le kwal. f 58, 2e kwal. t 54, 3e kwal. 150. Per kilo 60 a 65 c.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3