fechtsgeieerden, die in de instelling te Utrecht zitting zullen nemen. De Minister van Finandiën maakt bekend, <l&t het saldo van 's Rijks schatkist op 24 Januari jl. bedroegbij de Nederlandsche Dank f 496.042 en bij de betaalmeesters f 2.634.649. Te zamen t 3.130.692. De Residentiebode spreekt met de meeste stelligheid het bericht van den Haagschen Kroniekschrijver der N. Gr. Ct. tegen, dat de minister van oorlog, generaal Bergan- sius, zou aftreden, «wijl hij er genoeg van heeft." Het bericht is zegt het blad "it de lucht gegrepen. Mgr. Dr. Schaepman. f Men meldt ons uit Den Haag Op het octaaf van dr. Schaepman's sterf dag en op denzelfden dag, waarop te Rome zijn zielloos overschot werd ter aarde besteld bad hier dank zij het initiatief van het Centraal Bestuur der R. K. Kiesvereeniging in de St. Jacobuskerk te half 11 een Plechtige H. Mis van Requiem plaats voor de zielerust des vereerden ontslapenen. De H. Mis werd gecelebreerd door den deken, den hoogeerw. heer J. M. van Erven Dorens, geassisteerd door de eerw. heeren kapelaans der parochie. Het priesterkoor was in rouw in 't midden ^as een door veel waslicht omgeven kata falk geplaats, getooid met twee cartouctes, herinnerend aan den overledene. Daar hingen toch in roode karakters op zilveren grond, het Christusmonogram, dat Schaepmans hoeken siert, benevens, in blauw op zilver, het bekende wapenschild met de pen en de boorden Credo Pugno". Overtairijk was de aanwezige schare. Het priesterkoor was gereserveerd voor de geestelijkheid en de genoodigden Katbo- ''eken, waartoe behoorden de ministers, leden, van de Staten-Gederaal,|gerechtshof, fecntoank en gemeenteraad, Raad vaR State Dekenkamer, Hooge Raad en Provinciale blaten. Het meerendeei van bedoelde autori- 'eiten, zeer veie Haagsche geestelijken, be dovens eerw. broede.s en zusters aer Haag sche gestichten, had aan de uitnoodiging het Requiem bij te wonen, genoor gegeven. Dok ae beer Kuyper, inspecteur van den arbeid, was in net priesterkoor. Voor de zijaltaren waren gezeten de leden der dames-vereenigingen, in het middenschip en, voor zoover nooaig, ook in de zybeuken, Qe bestuurders en ieaen der R. K. Mannen- en Jongelings-vereemgingen. Bij net binnen beden en plaatsen dier velen fungeerden bestuursleden van kiesvereenigingen en jonge garde als commissarissen. Het zangkoor van 60 man voerde onder leiding van den heer IJ. M. van den Bosch het Requiem van Verhulst uit, waarin de heeren üreho en Van Son, (tenor uit Den Uosch) de solo's vervulden. Dank zij de uitstekende maatregelen van orde verliep alles zeer regelmatig. De Plechtige maruk werd door mets verstoord. Nader seint men ons Aanwezig waren gedurende de Requiem mis, de zaakgelastigde van Z. H. den Paus bfgr. Rud. Giovannim, de provinciaal der Jesuiten, de hoogeerw. heer P. F. J. Duffels, he minister van financiën, de heer Harte van Deckleuburg, de minister van oorlog, generaal Dergansius, Jnr. van de Poll, cermomemees- l®r van H. M. ue Koningin, graat Dumonceau, ohef van hel militaire huis van H. M. de Koningin, de heer Julius Verver uit Deeuwarden, Jhr. Laman Trip als familie lid van den overledene, mgr. W. M. G. Wittert van Hoogland, geheim-kamerheer Van Z. H. den Paus, en de heer Rietstap a|s vrienden. Alle Haagsche pastoors waren aanwezig °f hadden zich doen vertegenwoordigen. Dr. Nolens las aan het zij-altaar een stille H. Mis. In de kerk van den H. Thomas van Aquroen (Het Torentje) te Amsterdam werd gisteren een H. Mis van Requiem plaats voor wjjlen mgr. dr. Schaepman als «erelid van den katholieken kunstkring «De Violier". Aan het in rouw gehuld en door waslicht rijk verlichte hoogaltaar werd de H. Offerande opgedragen door prof. mgr. J. V. de Groot» terwijl door het zangkoor eenige liturgische gezangen werden uitgevoerd. In de St. Catharinekerk te Amsterdam zal Woensdag 4 Febr. een plechtig Requiem voor wijlen mgr. dr. Schaepman worden gecelebreerd, waarbij mgr. M. J. A. Lans, president van het seminarie te Warmond, de lijkrede zal houden. Men seint ons nog Te Rome is heden ochtend na plechtige uitvaart het stoffelijk overschot van mgr. dr. Schaepman definitief bijgezet in den gralkelder op Campo Santo dei Tedeschi. Vele autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. Alle kosten der begrafenis worden door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht gedragen. Naar de N. Ct. verneemt, zullen voor de Kamervacature voor het district Almelo, door het overlijden van dr. Schaepman ontstaan, van Roomsch-Katholieke zijde candidaat gesteld worden de heeren: mr. L. G. A. Vos de Wael, subst. griffier bij de arr.-rechtbank te Almelo, en mr. P. J. M. Aalberse, wethouder te Leiden. Tengevolge zijner benoeming tot agent der Rijksverzekeringsbank zal de heer B. H. Heldt Den Haag metterwoon verlaten, aangezien hij zijne standplaats buiten de provincie Zuid Holland krijgt, waarschijnlijk in een der Geidersche steden. In eene gisteren te Amstardam gehouden druk bezochte vergadering van afgevaardigden van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, is besloten tot aankoop van terrein tot het stichten eener landbouw kolonie voor ontslagen gevangenen, De schade aan de 8 pakhuizen in de Pianciusstraat te Amsterdam toegebracht door den brand van Zondag-avond, wordt op f 80.009 geschat. Het in de pakhuizen geborgen graan was niet verzekerd. Aan de Wester Suikertabnek te Amster dam zijn gisteren weder 50 man huiswaarts gezonden wegens gebrek aan werk in hun atdeeling. De schuitenvoerders Reuter en Daalhuizen nebben nu ook hun personeel ontslagen wegens weigering om goederen op te iaden aan de Singapore-loods. Het te Wijk aan Zee gestrande stoom schip Vrijheid is verloren. Voor de bewoners is het een voordeeltje, want de- lading spoelt er uit en vrijwel allen nebben zich gratis van een paar nieuwe schoenen voorzien. Door de politie te Utrecnt is een zekere H. aangenouden, polderwerker van beroep, die verdacht wordt van doodslag op een kameraad, ruim een week geleden. De mazelen heerscben op Urk met hevigheid voort. Meer dan 400 kinderen zyn aangetast. De school is voor onbe- paalden tijd gesloten. Terwijl het sterfte- cijter gewoonlijk 45 a 50 in een geheel jaar bedraagt, komen nu in dit jaar reeds 33 sterfgevallen voor, waarvan slechts 4 met aan mazelen. Behalve de talryke bookmakerskantoren te Middelburg en Vlissingen heeft men thans in ons land nog op de volgende plaatsen dergelijke kantoren: Rozendaai (N.-Br.J 4, 's-Gravenhage 2, Schevemngen 2, Delft, Schiedam, Maastricht, Valkenberg en Vaals ieder 1. Was de aanvrage tot opneming in het Sanatorium voer ionglyders te Patten (Veluwe) het vorig jaar zoo groot, dat aan ruim 70 patiënten geen plaats kon gege ven worden, thans zijn vele plaatsen onbezet, Nu in het westen van Noordbrabant zooveel menschen zonder werk zijn, hoort men weder meer van de zoutsmokkelarij. Te Rozendaai werden eergisteren vijf smokkelaars op heeterdaad betrapt, die bij het zien der commiezen de vlucht namen. Ruim 500 pond zout lieten zij in den steek. Het ijs en zijn slachtoffers. Gisteren zijn te Enkhuizen de haven- en seinvuren weder ontstoken. Vele schepen hervatten den dierst. Er is nog veel en tamelijk zwaar drijfijs in zee. Te Houtrakpolder is de zoon van den pontwachter W. G. de Kreek, toen hij met de roeiboot zijn broeder van de overzijde van zijkanaal F. zou balen, uit de boot gevallen, onder het ijs geraakt en verdronken. GEMENttD 3ÏIEUWS. Een opperman, werkzaam bij den heer Doms aan de Leidsche Vaart te Haarlem, is in een kalkbak dood gevonden. De man» die zich in den bak te slapen had gelegd, is waarschijnlijk gestikt. Te IJmuiden is gisteren een huishouden van vijf personen na het eten van andijvie ziek geworden. De geneesheer constateerde vergiftiging. Hoewel niet buiten gevaar, bestaat er hoop, dat allen het leven zullen behouden. Het 10 jarig zoontje van den landbouwer M. Starke te Nieuw-Beerta, speelde met zijn bok in de schuur. Hij bond het dier aan de schaafbank en ging aan het knutselen. Plotseling trok het dier de schaafbank onderstboven, het kind geraakte er onder en was onmiddellijk een lijk. Te Rijsbergen werd nabij het café «het Boomke" een boerenknecht uit Prinsenhage, zekere C., onverwacht aangevallen door zekeren J., die hem een hevigen slag met een kapmes op 't hoofd toebracht. Een diepe wonde ontstond C. verloor veel bloed. Niettegenstaande heelt hij zich voortgesleept naar Prinsenhage, een afstand van 1$ uur. Daar heeft een dokter de wonde verbonden. Deze ernstige zaak wordt aan een streng onderzoek onderworpen. Dat de Mij. tot Expl. van Staatsspoor wegen uiterst streng is, blijkt ook weer uit het feit, dat een spoorwegarbeider, die onlangs een portemonnaie vond aan 't station Roosendaal, doch deze aan een verkeerde dame ter hand stelde, thans voor deze vergissing uit den dienst is ontslagen. De Duitsche matroos Kohier van de kruiser Loreley, beschuldigd van moord op den onderofficier Biedentzki, is door den krjjgraaa te Wilhelmshaven ter dood veroor deeld. Behalve de doostraf luidt het vonnis, 6 jaren en 4 maanden tuchthuisstraf, verwij dering uit den zeedienst en voor altijd verlies van burgerschapsrechten. De Frank. Ztg. verneemt uit Rome dat prof. Tizzoni, van de hooggeschool te Bologna, gisteren in de vergadering van de Academie van Wetenschappen heeftmedege- deeld, dat hij het serum tegen longontsteking gevonden had. Moedertje Moroni, de bekende oude vrouw, die den Paus als kind op de armen heeft gedragen en het vorige jaar haar honderd sten verjaardag vierde, is te Rome op jammerlijke wijze om het leven gekomen. Haar kleederen vatten door een ongeluk vuur en zij kreeg zulke hevige brandwonden, dat zy er aan overleden is. In een schouwburg te Edinburg was men dezer dagen m een stuk aan een oogenblik van de hoogste spanning gekomen. De heldin borst in tranen uit; de famitieuotans had aangedaan: «Vaarwel, God zeggene u", gezegd en begaf zich langzaan naar de deur. Een ademlooze stilte heerschte in de zaal, menig oog werd vochtigdaar klonk het eensklaps van het schellinkje«Hei, baas, je vergeet je hoed!" Paniek bij brand. In een sigaren fabriek te New-York ontstond Vrijdag onder de arbeidsters een verschrikkelijke paniek toen in een naburig gebouw brand uitbrak. In wilde vlucht snelden de vrouwen de smalle trappen af en de wanorde werd zoo groot, dat een aantal werksters onder den voet geraakten en door diegenen, die achter hen kwamen werden vertrapt. Drie meisjes werden letterlijk doodgetrapt, twaalf vrouwen werden gevaarlijk gewond. Te New York is een telegram ontvangen uit Kingston op het Engelsche eiland St. Vincent meldende, dat de Soufrière opnieuw is beginnen te werken. Uit den krater stegen vuur en rookkolommen op, die tot zulk een hoogte stegen dat ze op het geheele eiland zichtbaar waren. Een aschregen is op de stad Chateau Bel-Air neergedaald. Land- en Tuinbouw. Eene buitengewone algemeene vergade ring van het Nederlandsch Landbouw- comité zal worden gehouden op 12 Juli 1903, te 11 uur voormiddags in de verga- de: zaal van de Eerste Kamer der Staten- Geueraal. De hoofdpunten van de agenda omvatten vragen betreffende de Suikerwet geving. («Acht men een aanmerkelijke ve> aging van den Suikeraccijns jn 't belang van den landbouw Indien zulk een aat merkelijke verlaging plaats heeft, acht men dan het belang van den landbouw in hooge mate betrokken bij het heffen van de surtaxe Voorts het onderwerp de «Landbouwvertegenwoordiging". Dit onderwerp omvat negen vraagpunten. Eindelijk, zoo mogelijk, de behandeling van het rapport «Meelvervalsching". Laatste .Berichten. Z. K. H. prins Hendrik is heden-ochtend ten 6| ure met den eersten trein van het Staatsspoor naar Mecklenburg gereisd, alleen vei gezeld van ziju adjudant luit. t.z. jhr. Hooft Graafland. De Kamer van Koophandel te Hoorn he oft besloten het adres aan de Tweede Kamer in zake de verhoogmg van den accjjns op gedistilleerd, door de Kamer alhier, niet te steunen. Een geweldige treinbotsing had gisteren-avond in Amerika plaats tusscben den sneltrein van Baltimore naar Ohio en een locaaltrein. 24 personen in den laatste werden gedood, 75 gewond. Daar er brand ontstond, zijn vele personen m de viammen omgekomen. MaH&Oisnancns/öu. BEURS VAN SCHIEDAM. 28 Jan. 1903, Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 28 Jan. Moutwijn i 7*/« per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Pan®, Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: 18. Jenever f 12.—. A met. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/*—f 15. spoeung fl.50. Behujn. Spiritus in loco d. ,e i Rogge, p. Jan. 16.60 16.50 Parus, j Feb- i65o 16.50 Spirit, p. Jan. 13.— 13.— j Feb, Maar 13.- 13.- f.) 27 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. 28 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. 'i jnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 27 Jan. 1.81 cM 28 Jan. 1.75 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Loipen kort 112.12$ Disc. 4 pCt. Pai os - 48.25 3 Antwerp, -48,12$ 3 4.I-" 27 Jan. 25 Jaa. 26 Jaa. 27 Jan. New-York. Maïs 62.— 58.— Op levering. A ÜSTERDAM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3