Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar». Zaterdag 31 Januari 1903. No. 7514. 1K1, Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenI f 1.50 Franco per post door geheel Nederland I - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Herhaalde oproepin Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen sollicitanten op naar de betrekking van ONDERWIJZERES, hootd der openbare lagere school met uitgebreid leerplan (schooi B.) De jaarwedde bedraagt f1200 met vrije Woning verhoogd met f100, teikens na v«t- en tieDjarigen diensttijd als hootd ®ener school en wordt voorts verhoogd met f75 voor de vereischte akten van bekwaam heid tot het geven van onderwijs in de beginselen der Fransche, Hoogduitsche «n Engelsche taal. Sollicitanten in bet bezit van voormelde akten worden uitgenoodigd hunne stukken ju te zenden aan den Burgemeester vóór '0 Februari a.s. en daarbij op te geven den teeltijd, het jaar, waarin de hoofd akte verkregen is, de tegenwoordige be trekking en zoo de sollicitante met zelf aan het hoofd eener tchooi staat, den naam Van het hootd bij wie zij werkzaam is b. den naam vac het district en van het arrondissement, waartoe de school van de sollicitante benoort. ALGEMEEN OVERZICHT. 30 Januari 1903. Ballestrem herkozen. Bij de opening der vergadering van den Rijksdag waren gisteren zaai en tribunes geheel gevulder heerschte groote spanning. Allereerst werd tot de verkiezing van een voorzitter overgegaan. Onder de diepste stilte las de vice-president Stoiberg den uitslag Voor. Uitgebracht 285 stemmen, waaronder blanco. Op Ballestrem zijn uitgebracht 365 stemmen hij is dus herkozen. Stolberg zeide, dat hij Ballestrem, die niet tegen woordig was, kennis zou geven van den Uitslag der verkiezinghet zou daarna bhj- boD of hij de benoeming aannam. Eater kwam Ballestrem de zaal binnen, bevraagd of hij de benoeming aannam, Feuilleton. i) Mijnheer Winkle en zijn jonge vrouw Waren juist in San Francisco van het Platteland aangekomen. Ter stond gingen op weg om een geschikt huis te zoeken, va twee dagen betrokken zij een groot ud huis, dat in het midden van een ver- Waarloosden tuin gelegen was. Het adres Was no. 601 Blankst. Het jonggehuwde paar was druk bezig ui alles op orde te brengen, toen er gebeid j ^at ^an £'dt zÜn onn 16 uur des vonds, zeide mijnheer Winkle. Bezoek kan «t niet zijn, want wij kennen niemand in der stad. rinZliu vrouw, nieuwsgierig zooals alle enters van Eva, spoorde hem aan om de d®ur te openen. Met de lamp in de hand opende hg de antwoordde Ballestrem bevestigendhij zou steunen op het vertrouwen der meerderheid. Waarschijnlijk heeft Ballestrem tenge volge van het uitgedrukt verlangen van hoogerhand, zich weer voor het doornig voorzittersbaantje laten vinden. De steun der meerderheid is hem wel verzekerd; alleen de socialisten hebben beslist hun wantrouwen in Ballestrem's leiding uitgesproken. Uit de Fransche Kamer. By de beraadslaging over de begrooting van buitenlandscbe zaken in de Fransche Kamer heeft Destourneiles verklaard Het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage schijnt zelfs niet te bestaan voor de volken, die het in het leven hebben geroepen. Destourneiles verzocht, dat er in de begrooting een creaiet voor het vredeshof zou worden uitgetrokken. In zijn antwoord aan Destourneiles deelde de minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, mede, dat Frankrijk het geschil met Guatemala aan de beslissing van het Haagsche hof heeft onderworpen. De reden waarom er op de begrooting geen crediet is uitgetrokken, ligt alleen hierin, dat de regeering nopens het bedrag, dat ten behoeve van het Hot ten laste van Frank rijk komt, eerst ingelicht werd, nadat de begrooting reeds in elkaar gezet was. De regeermg is nu echter bereid, dadelijk een som voor het doel op de begrooting te brengen. Op voorstel van Destourneiles werd daarop het crediet voor dit jaar pro memorie uitgetrokken. In een antwoord aan Sembat heeft Del cassé verklaard, het denkbeeld der opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan of om dit gezantschap te veranderen in een legatietost, te verwerpen. Een geel boek over den stand van zaken in Macedonië, dat gisteren zou worden uitgegeven, omvat 52 stukken, loopende van 28 Februari 1902 tot 3 Januari 1903. deur en op zjjn kreet van verontwaardiging kwam ook zyn vrouw aanloopen, die even onthutst Dieet staan voor een pakje, dat op den drempel lag en waar uit een het kopje van een kindje stak. O Hemel, nep mevrouw Winkle, de kleine vreemdeling opnemende, waar zou dat vandaan komen Het is een vondeling, zeide mijnheer Winkle, Ik heb dat meer gehoord, ik stel voor, dat wij het gedurende den nactit maar zullen houden. Natuurlijk, zeide mevrouw Wmkle. Het slaapt gerust. Zjj lietkoosde het in haar armen en bracht het naar binnen gevolgd door Winkle, die de geheele zaak met zwaar opnam en zijn taak, om de meubels op bun plaats te bren gen, voortzette. Wederom werd er gebeld, hetgeen mijn heer Winkle ongerust naar de deur deed ioopen. Een zeer groote neger, gekleed als een bediende, stond er voor, met een grooten kort aan den arm. Mevrouw Favers zendt u dezen korf met hare hartelijke groeten. Zy is juist wedergekeerd van een lange reis en wii Het vertelt o.a., dat Delcassé den 20n Augustus aan den Turkschen gezant te kennen gaf, dat hij de verwezenlijking van de noodige hervormingen in Macedonië eindelijk dringend noodzakelijk achtte. Een samenvatting van Delcassé's meening werd aan den Tsaar gezonden. Prins Oerosof kwam den lln December aan Delcassé de verzekering brengen van de volkomen overeenstemming van inzichten bij de Fransche en Russische kabinetten. Lans- dorf ging daarop te Weenen met Oostenrijk een gemeenschappelijk plan opstellen, dat door de overige mogendheden zou worden gesteund. De Spaansehe verkiezingen. Met het oog op de naderende verkie zingen heeft de ministerraad besloten den staat van beleg in Barcelona op te heffen. De Lobito-spoorweg. De Portugeescbe Kamer heeft de han delingen der regeering met betrekking tot den Lobito-spoorweg in de provincie Ben- guela met 75 tegen 25 stemmen goedge keurd. De toestand in Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt aan de Standard gemeld, dat een belang ijke militaire her vorming op 1 Februari zal tot stand komen. Generaal Lyttelton zal dan het opperbevel krijgen over alle troepen tussonen de Zam besi en Kaapstad; zijn hoofdkwartier wordt te Pretoria gevestigd. Naar de Standard uit Mafeking verneemt, heeft Chamberlain feitelijk afwijzend be- scnikt op het verzoek uer bewoners van Mafeking en Vryburg om die plaatsen in te lijven bij Transvaal. Milner had zich aaar tegen verklaard. Chamberlain verklaarde zich eenter gunstig gezind voor het pian van de Kamer van koopnandel te Mafeking om tusschen Mafeking en Johannesburg een spoor aan te leggen. Aanvankelijk hadden u te verslaan geven, dat zij u niet verge ten neeft, zeide, ue neger, terwijl hij zijn last neerzette. Er is hier zeker een vergissing hernam Winkle. Wij kennen mevrouw Favers in het geneei niet. Het is mogelijk, maar er bestaat geen vergissing, zeiue de neger. Dat is no. 601 eu ik geioof, dat mevrouw weet wat zy uoet. Ik ben naar haaiende, myn naam is Snaftoik voer haar bevei uit. Goeden avona, mijntieer. Be neger liep weg en het jonge paar keek eens onder den nanddoes, aie over den kort lag. Hij scheen vol gebak en vruchten te zijn. Er is hier zeker een vergissing, nep mevr. Winkle uit. Waarom vroegt gij hem met waar mevrouw woonde? Natuurlijk zuilen wij er af blyven. Morgen zal zonder twijfel de zaak opgehelderd worden. Be bediende Shaito slenterde langs de straat. Onder een lantaarn trof hij 15 per sonen aan, oogenscmjnujk muzikanten, daar zij allen instrumenten by zich Uad- den. Be directeur zoekt angstig in al zyn zakken. r; Welk was het nummer van het buis de Kaffers het eerstgenoemde verzoek ge steund, maar zij trokken zich terug, ever- wegende, dat in Betsjoeanaland de Kaffers beter behandeld worden dan in Transvaal, ofschoon een afzonderlijk verzoekschrift van de Kaffers Chamberlain's aandacht vestigt op hun ongelijke behandeling, ook in Bets joeanaland weder gebleken bij de ontvangst van Chamberlain te Mafeking, toen de blanken en Kaffers gescheiden moesten blijven. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. De berichten der Amerikaansche bladen ais zou de opheffing van de blokkade der Venezolaansche havens reeds Dinsdag be paald zijn geweest op Woensdag-avond, wu en blijkbaar voorbarig, zooals reeds uit het gisteren medegedeelde besluit van de ge leiegeerden der mogendheden, die toen eerst besloten waren tot opheffing der bioKkade te adviseeren, afdoende bleek. Het Engelsch gezantscnap te Washington heeft ïntusscüen als tegengift tegen de uitwerking der wei wat tendentieuze berichten, waarmee de Yankee-blaaen de openbare meening uit Amerika trachten te bewerken tegen Duitscniand met toe stemming van de Duitscne en Italiaansche gezanten eergisteren een nota gepubliceerd, Waarin als onjuist verklaard wordt, wat een New-Yorkscn blad had beweerd, dat nl. onder de vertegenwoordigers der mogend heden oneemgheid zou zijn ontstaan. Het officieele stuk verzekert integendeel, dat de gedelegeerden elkaar getrouw op de hoogte houaen van al hetgeen er tusscnen hen en Bowen voorvalt eu dat zij sinds het begin der pourparlers geüandeid heboen in vol komen eeusgeziBdneid. Hiermee wordt het is auidelyk geenszins ontkend, dat de drang tot staking uer vijandeiyküeden uitgegaan is van Engeland onder den zyae- lingschen invloed van Amerika eu keizer Wilheim's haan ditmaal eens niet in onbetwiste zegepraal koning gekraaid heeft. ook? bromde hy. Het is gelukkig dat die heer het opgesenreven heeft. Ik heb het stukje papier ergens in mijn zak. Hier nebik het en mj vertoonde het nummer, nl. 601. Het uummer is duidelijk genoeg en hij is een slecnte senryver. Laat eens zien, wy zijn allen nier benalve de cor net en ae trom. Potts werkt in Oakdale ik heb hem net nummer gezonden, hij zal het dus wel vinden. Voorwaarts man nen, de cornettist zou ons op de Dlaats ontmoeten. Gaat gjj naar 601 yan deze straat vroeg Shafto, die veel van muziek hield. Ik kom er juist vandaan. Ik zal u deu weg wijzen en uw fakkels vasthouden. Bij dun aankomst aan no. 601 zagen zij tevergeefs uit naar den neer, die nun daar zou ontmoeten. Er was een weinig maan licht en de straat was byna geheel verlaten. Zij keken in den tuin eens rond maar er was niemand te vmuen. Ik veronderstel, dat het wachten hem verveelde en dat hy binnengegaan is. Het is iaat. Wy zullen maar Degiuueu en niet op Potte wachten. (Wordt vervolgd^ A NIEUWE SCHIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1