1 Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland. t- Maandag 26 dezer bij de behandeling der begrooting van zijn departement. Evenals de vorige laatste jaren werd op de meest dolle wijze brutaal weg de opheffing »en bloc" dezer begrooting geeischt, tegelijk met de scheiding van Kerk en Staat. Com bes beantwoordde de aanvallers en bestreed hunne voorstellen op zulk een onverwachte manieren met zulke verbazende argumenten, dat de geheele Kamer er letterlijk van verstomd stond en men zich afvroeg, is dat die monnikken- en nonnenverjager »Zulk «eene belangrijke kwestie," begon hij, «kan «onmogelijk bij eene begrooting beslist «worden. Wanneergij de begrooting schrapt, «zult gij het land in een groote moeielijkheid brengen, welke niet alleen de verstoorde «gewetens tegen U zal doen keeren, doch «ook tegen de Republiek, welke gij in't grootst «gevaar zult brengen. Een volk wordt niet «vruchteloos gedurende een lange reeks van «eeuwen met godsdienstige begrippen gevoed, «dat men zich kan voorstellen, door eene «stemming in 't parlement, daarvoor zoo «maar anderen, daaraan beantwoordende in «de plaats te stellen. Gij zult met een «pennestreep de veertien eeuwen die ver sliepen niet uitwisschen en alvorens gij dit «ieed, zoude het toch plicht zijn te weten, «wat gij er voor in de plaats wilt stellen, «en de groote meerderheid der Franschen «kan zich niet met eenvoudige zedelijke «beginselen tevreden stellen. Er moet een «praktische leer zijn, welke den mensch de «kracht schenkt om de beproevingen van «het leven te kunnen doorstaan (levendige «toejuichingen rechts). Toen wij de regeering «aanvaardden, hebben wij verklaard ons «op het terrein van het concordaat «te zullen plaatsen. Waarom Omdat wij «de godsdienstige beginselen, welke de «Kerken verkondigen, en weike zij alleen «kunnen verkondigen, als noodzakelijke «leeringen beschouwen. Wij beschouwen ze «op dit oogenblik, als de machtigste moreele «krachten der menschheid. De tijd is nog «niet gekomen, dat de vrije gedachte, «alleen op de leer der rede berustende, den «menschen als leiddraad door het leven «kan dienen." Hierop volgde de hevigste uitvallen ;der uiterste linkerzijde en daarna eindigde Combes met deze zonderlinge geloofsbe lijdenis. De wet op de Vereenigingen ver deüigende, zeide ik«Ik ben een spiritua- «listisch wijsgeer, ik houd het godsdienstig «begrip de machtigste moreele kracht der «menschen. De meerderheid wist zeer goed «wie ik was, toen zij mij als president van «den ministerraad aannamen en zoo zij «denkt dat ik hier niet meer op mijn plaats «ben, dan heeft zij 't maar te zeggen." Toen men na de beroering, welke deze verklaringen maakte, tot de stemming overging, werd het voorstel met 328 tegen 210 stemmen verworpen en de geheele begrooting aangenomen. Fidelius. Parijs, 15—31 Jan. 1903. Schiedam, 31 Januari :9U3. De Arbeidsbeurs. (Opgave 31 Januari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het rij wiel vak. Personen bekend met het rijwielvak. Schoenmakersjongen. Barbiersleerling. Boerenknecht Kuiper (halfwas). Tuiniersjongen Moutersjongen Behan gersjongen Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Een kleermaker. Brandersknechts. Distiilateursknechis. Boerenknecats. Tabaksbewerker. Kistenmakers. Ver vers. Houtkoopersknechts. Maouinist- stokers. Borstelmaker. Scnippers- knechts. Mouters. Koetsiers. Een hofmeester voor groote of binnenvaart, Personen voor lichte wsrkzaamneden, schrijfwerk loopwerk, en las wem. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuiperij en smidsvak. Schoonmaaksters. Een Dienstboden. Verslag Arbeidsbeurs. Uit een verslag over de werking der Arbeidsbeurs te Schiedam, uitgebracht ui den aanvang van dit jaar over de eerste weken van haar bestaan, van 9 tot uito. December blijkt, dat in dien tijd door de beurs waren geplaatst2 zifters in brande rijen, 1 jongen ter opleiding in het kuipers vak, 1 boerenknecht, een metselaar, 1 schoenmakersjongen, 1 smid (halfwas)', 2 dienstboden, 1 schoonmaakster. Nog drie aanvragen om dienstboden bleven van kracht, terwijl nog drie dienstboden, die zich hadden aangeboden, met konden voor zien worden. De oorzaak van dit met uit wisselen van gevraagde en aangeboden arbeidskrachten lag in verschil tusschen wat gevraagd en aangeboden werd. (leeftijd bekwaamheid enz.) Aan werkkrachten voor mannenarbeid bleven nog slechts gevraagd 4 kuipers, leerjongens voor en personen bekend met rijwielvak. In het verslag werd gezegd, dat, waren ook de resultaten van de Arbeidsbeurs nog gering, wat verkregen werd, toch reden scheen te geven, om de zaak levensvatbaar te achten. Een opmerking waartoe het overzicht van de werking der arbeidsbeurs aanleiding gaf, was, dat zoo weinig ambachtslieden worden gevraagd, maar ook weinig am bachtslieden zich aanmelden. (Deze opmer king heeft nog mets van nare waarde verloren.) Het is nog gewaagd uit dit feit een gevolgtrekking te maken. Het heeft den schijn of de ambachten hier ter stede zoo geregeld kunnen werken, dat bekwame ambachtslieden voortdurend werk hebben, zonder dat behoefte aan vermeerdering van arbeidskracht ontstaat. Dit beeld van° den toestand zou echter geheel anders kunnen uitvallen, indien het seizoen zich meer leende tot uitbreiding der vakken en het gebruik maken van de arbeidsbeurs reeds tot een gewoonte geworden was. Hoe weinig juist het zou zijn, uit het weinig aanbieden van werkkracnten reeds tot een betrekkelijken bloei der vakken te besluiten, bleek uit een in het oog ioopend voorbeeld. Reeds op 9 December werden gevraagd 4 kuipers, en schoon aan de ge vraagde arbeidskrachten voldoende open baarheid werd gegeven, had zich op 31 December nog slechts eén kuiper aange meld, die echter aan het hem opgegeven adres niet verscheen. Bij onderzoek naar de oorzaak van dit verschijnsel bleek, dat werkelijk in het kuipersvak ongewoon veel werk was, echter met zoo, dat zooveel meer personen dan gewoonlijk werk hadden gevonden en dat daardoor gebrek aan arbeids krachten zou zijn ontstaan. Het gebrek was meer ontstaan door de langdurige slapte in het vak, waardoor werklieden elders werk hadden gezocht, en weinig jongelui in het vak waren opgeleid. Er was dus tijdelijk gebrek aan voiledig geoefende vakmannen, terwijl voor een onderdeel van het vak misschien personen genoeg zijn. Een treurig feit, dat de aan de Deurs opgedane ondervinding reeds deed opmerken dat zoovele jongens geen vak leeren. Gedeel telijk zeker uit behoefte, maar toch mogelijk ook door verkeerd begrepen belang, °aten vele ouders hun jongens in branderijen en gistpakkerijen werken, waar zij spoedig een betrekkelijk hoog loon verdienen, maar dan ook later geheel afhankelijk zijn van vakken, waarvoor geen speciale opleiding noodig is. De inrichting der branderijen naar het zoogn. Fransche systeem, met zijn nieuw vak: «gistscheppen", heeft dit kwaad zeer in de hand gewerk, zoodat er overvloed is van jongelui van 16 i 18 jaar, nog te jong voor gewoon branderswerk, waarvoor toch meer aanbod dan vraag is. Zulke jongelui kunnen zeer moeilijk werk vinden. Dit gaf aanleiding te trachten gelegenheid °te vinden tot vakopleiding voor jongens. Op verzoek heeft een kuiperspatroon hier ter stede reeds een tweetal jongen als leerjongens aangenomen. Een gebrek, aat de werking der arbeids beurs nog zeer bemoeilijkt, is, dat te veel personen, die zich naet vraag of aanbod tot de beurs gewend hebben, verzuimen kennis te geven, als in de behoefte hetzij door of buiten de beurs is voorzien. 9">; een portemonnaie met geld, J. Zouten dijk, Oude Kerkdof 8; een zwart harig hondje, bij P. M. v. Buytenen, Grofbaan 25ls. Voor de nationale militie zijn in den loop dezer maand alhier ingeschreven 297 per sonen, zijnde een getal dat nog nooit werd Oereikt. Gisteren-avond is door de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" candidaat gesteld voor de verkiezing voor den gemeenteraad in district II de heer A. J. van de Poei, rijksambtenaar alhier. Over veertien dagen zal de kiesvereeni ging weer vergaderen in verband met de tweede vacature. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, Arnolds Spool's vocaal-ensemble ook hier ter stede omstreeks half Februari eene uitvoering te doen geven. De entreeprijs zal zóo zijn gesteld, dat alle muziekliefhebbers van dien kunstavond zullen kunnen gebruik maken. De bloemistknecht Levebre is gisteren middag met zijn handwagen in aanrijding gekomen met een molenwagen, waarbij hij ernstig aan de rechterhand werd verwond. Op de Damlaan is gisteren avond een jongen door een melkwagen aangereden. De knaap werd ernstig aan een der oogen verwond, zoodat de hulp van een oogarts moest worden ingeroepen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie een zakje brood, een pet, een sleutei. Terug te bekomen aan de volgende adressen Een rozenkrans in het Diaconiehuis, Nieuw- straat; een bloedkoralen armbanoje, H. Weber, Grofbaan 47 een roeiboot, L. Bitter, Havendijk 6een jongensbaret, D. Storm, Wiliemshofje 11een ged. van een koperen gaskraan, wed. den Held, Doelenofje 27 een sleuteltje, N. v. d. Wilk, Nieuwstraat Aan het station alhier worden in verband met de transportstaking geen goederen ter verzending voor Amsterdam aan genomen de personentreinen rijden tot Haarlem. Naar wij vernemen, wordt de gist te water (per nachtdienst) naar Amsterdam vervoerd. Ook hier ter stede, bij den heer Lamb. Melcners, is door den minister van Water- st&at enz. een automobiel aangevraagd. Met het oog op de transportstaking zal het telegraafkantoor alüier morgen (Zondag) als op werkdagen den geheeien uag zijn geopeud. Den dekknecht van ue Viaardingscne boot P. Van Aiewijn overkwam eergisteren een treurig ongeluk. Ter hoogte van 1 arms geraakte mj met ae Oeenen tus schen een staaliouw, tengevolge waarvan aeide beeueu oraken. Daar te Pernis geen geneeskundige hulp was te bekomen, gaf men Uem met ue naar V'iaaruiugen varende stoomboot mede en werd öij, daar aangekomen, terstond por brancard naar het ziekennuis gebracht- Volgens rapport van een te Vlaardingen binnengekomen logger oevouden zich ter hoogte, waar een scaip door den IJmuiden- schen stoomtrawler werd overvaren, de loggerschepen Triton van de firma Hoog er- werfi Co. aldaar, en Zeelust, van Kunge en I oortmau, te Maassluis. Men vermoedt nu, dat een van öeide schepen het verongelukte is. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 30 Januari. Staatsbegrooting. De Minister van Binnenl.Za ken dankt den neer Woltjer voor diens kloeke en klaar öetoog, in een voor de tegen standers zoo verzoenenden zin uitgesproken. Nu er geen eenheid van levensovertuiging meer bestaat, mag oe overheid in den onder wijsstrijd met voor edn bepaalde richting partij kiezen. De Minister noopt, dat oe reeus verkregen mouus vivendi zal worden versterkt, in net belang van den vrede od onderwijsgebied. Na goedkeuring van 't Hoofdstuk Bmnenl. Zaken en eemge kleinere wetsontweipen was aan de orue Hoofdstuk VII B (Finan ciën) waarbij de heer Weit opnieuw op een kadaster met bewijskracht en oe heer Sassen op spoedige tariefsherziening aandrong. De Minister van Financiën acht de kwestie van het kadaster thuis- behoorend bij het Departement van Justitie. Hoofdstuk VII B wordt goedgekeurd. Na goedkeuring van de Hoofdstukken XI (Onvoorziene Uitgaven) en VI (Marine) wor den behandeld de Vestingbegrooting en Hoofdstuk VIII (Oorlog.) Tegenover den wensch van den heer Van den Biesen, om de stelling van Amsterdam terstond te voltooien en hiervoor desnoods een leening te sluiten, betoogt de Minister van Oorlog, dat aller- eeist voor een goed ieger dient gezorgd, al gat hij toe dat een spoedige afwerking der stelling gewenscht is. Na goedkeuring van de Vestingbegrooting en Hoofdstuk VIII dringt de heer Merc- k e 1 b a c h bij Hoofdstuk IX (Waterstaat) aan op uitvoering van het plan tot aanleg van een kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar den Amer volgens het projest Lely. De heer Van Lier bespreekt eënig belangen der noodenjke provinciëD. De heer Brebaart acht de droog making der Zuiderzee mogelijk en wen- scheiijk. tSprdrong aan op wederindienmg van bet wetsontwerp tot droogmaking aer Zuiderzee, op beter toezicht tot het tegengaan van het dekken van afgekeurde hengsten en op behoud van het hengstveulen depot te Bergen-op-Zoom. De heer Michiels van Kesse- n i c h heeft met genoegen vernomen, dat de minister overweegt in hoever het best kan worden voldaan aan de bezwaren tegen het weigeren van uit België teruggevoerd vee. H(j wenscht merking van verdachte melkkoeien, opdat zij niet als gezond vee ter markt worden aangebracht. De tuber- cuiine proef door de Belgische ambtenaren wordt wei wat willekeurig toegepast en de behandeling der dieren iaat te wenschen over. Hij drong aan op het bewerkstellen van een meer nauwkeurig onderzoek van ons melkvee aan de grenzen. De heer Van Velzen bepleit Zondags rust voor het spoorwegpersoneel, hulde brengend aan de maatscüappijen voor de beperking van het goederenvervoer op Zondag en zag gaarne die maatregelen ook op het persoonsvervoer van toepassing. Voorts beveelt spr. aan de bevordering van de lijnen Amsterdam-Aifen en Alfen— Hillegersherg, die meer waart zijn dan een derae hoofaspoorweg tusschen Amsterdam en Rotterdam. Door den heer H a v e 1 a a r wordt den Minister dank betuigd voor de verbetering van de positie aer commiezen bij de poste rijen. Met betrekking tot het plan tot uroogmaking der Zuiderzee geeft hij den Munster toe, dat op beteie financieele omstandigheden moot worden gewacht. Ook üe deer H o vy moet zijn sympathie betuigen voor het groote plan tot droog making der Zuiderzee, wijzende op de groote voordeeien, die de nadeeien verre overtreffen. Met genoegen heeft hij verno men, dat de brug voor gewoon verkeer te Velzen met zal worden weggenomen, voordat in het verkeer over het kanaal op andere wijze behoorlijk zal zijn voorzien. Hij drong ten slotte aan op verbetering van den Dordt- scden Waterweg. De heer Rachusen is van meening, dat de heer Breebaart te veel onderschat heeft de beteekenis van de visscherij op de Zuiderzee, vooral de belangrijke ansjovis- visscherij. Het is een waar nationaal belang, dat niet mag verwaarloosd worden. De heer Knol Welt bespreekt de beteekenis van het hengstendepot te Bergen- op-Zoom. Het is met gemakkelijk goede toSdieren te krijgen, terwijl de landman door net depot de gelegenheid Ueeft op elk tijdstip van 't jaar de zoo nuttige tentoon stellingen te houden. Naar aanleiding van het betoog des heeren Breebaart wijst de heer Buitman op het gebrek aan arbeidskracht op het platteland, waardoor de inteasieve cultuur zeer wordt benadeeld. De landoouw heeft echter te veel werkkracht in een tijd waarin de natuur rust en in die tijden gaan de arbeiders naar het buitenland om werk te vinden. Droogmaking der Zuiderzee acht hij voor werkverschaffing minder noodig en drong verder aan op afschaffing der tollen, die zeer in het nadeel zijn voor het arbei dersgezin. Tenslotte zegt spr. dat hij ten opzichte van het hengstendepot te Bergen-op-Zoom van oordeel hlijft, dat het geld daar verspilt wordt en nog wel ten nadeele van de paardenfokkerij. De heer Breebaart dient den heer Rachusen van rupliek. De heer van Nierop zegt den minister dank voor de genomen beslissing in zake de doorvaarthoogte van de Hemburg, op welke ook hij indertijd heeft aangedrongen. ff verzoekt nu, dat het werk met spoed worde uitgevoerd. Omtrent de brug te Velzen ondersteunt spr. tea volle hetgeen door i iTBaBpCT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2