Zeeramp. Uit zee kwam gisteren het bericht, dat op Noordwestpiaat, westwaarts Rottum, een schip onderste boven ligt, een kof of schoener. Het is een Duitsche bodem. Op Borkum en op Juist zijn twee lijken aangespoeld, waarschijnlijk daarvan atkom- stig. Men vermoedt, dat net gestrande vaartuig is het vermiste schip harmonie, dat half December met steenkool uit En geland vertrok naar een Duitsche haven, ferEMÜLWD 3USUW& Door de Haagsche politie is aangehouden een man, die een nering drijlt in een winkeltje aan de Jan Steenstraat en ver dacht wordt vap het uitgeven van een valscnen rijksdaalder. Daar op net oogenblik zijner aanhouding een tweede valsche rijks daalder is gevonden, wordt vermeld, dat hij levens de vervaardiger van de valsche munt is. Hij is in voorioopige bewaring gesteld. Te Heer-Hugowaard (Nh.) is een man overleden, die in treurigen toestand heelt geleetd. Zijn woning verwekte door grove onreinheid walging, bij wie naar binnen trad zijne voeten waren door ratten verwond en hij had die oeesten dikwijls vau zijn aangezicht moeten verdrijven. Te Opeinde (Fr.) wilde een moeder het bedje van haar jeugdig kindje verwarmen. Bij gebrek aan een kruikje nam zij een steen, verwarmde deze en legde het in het bedje. De steen was te neet, het bed ge raakte in brand en woning en inboedel gingen in vlammen op. De schade is groot, want mets was verzekerd. Zaterdag j. 1. werden te Sneek uit één gezin twee kindertjes grafwaarts gebracht- Ruim een week te voren verloren de ouders 't eerste van hun zestal, en thans is een vierde hunner lievelingen aan dezelfde ziekte, mazelen, bezweken. Van Utrecht reden in de richting Am sterdam de treinen om het uur tot Abcoude. Van Abcoude uit kwamen de treinen ook om 't uur naar Utrecht. Ook het goederenvervoer naar Amster dam in verkeer SS is geheel, zoo ook voor transiet Amsterdam gestaakt. Een detachement infanterie is gisteren uit Utrecht naar Amsterdam vertrokken, terwijl enkele troepen afdeeiingen uit andere plaatsen het station op hare doorreis naar Amsterdam passeerden. De troepen zijn te Amersfoort geconsig neerd, maar nog met vertrokken. De machinisten besloten geen militairen te vervoeren. Het personenverkeer ging gis teren aldaar nog den gewonen gang zonder noemenswaardige vertraging. Gisteren-avond half vijf zijn 150 man van het regiment grenadiers en jagers j onder commando van den kapitein W. S. 1 N. van Bochom Maas per Holt. Spoor naar Amsterdam vertrokken. Van 's Hertogenbosch zijn naar Amsterdam vertrokken een wachtmeester, zeven briga diers en zeven manschappen der bereden marechaussee. De escadrons van het tweede regiment huzaren te Venlo worden gereed gehouden om, zoo noodig, onmiddellijk naar Amsterdam te vertrekken. De stakers hebben te Zutphen de rails opgebroken en het seinhuis vernield. In Utrecht heeft men een trein in het zand laten loopen. De federatie van politiebeambten in Ne derland zal op Dinsdag 10 Februari eene algemeene vergadering houden te Utrecht De agenda vermeldtverkiezing van een definitief bestuur; vaststelling van statuten en huishouaelijk reglement; vaststelling van een werkprogram, enz. dat te Borger ligt en jaarlijks door tal van bezoekers van uit ons land en uit het buitenland oezocht wordt. Van rijkswege is een subsidie toegekend voor onderhoud en verbetering van de om geving van het grootste hunnebed m Drente De Ooievaar. De eerste lentebode een ooievaar, werd Maandag te Ommen opgemerkt. Met breeden wiekslag bewoog hij zich langzaam voort boven dit dorp. De reizigers in den avond-sneltrein van Zutfen naar Zwolle, no. 167, welke te 7.40 uur arriveert, zijn onbewust aan een groot gevaar ontsnapt. De wissel bij het laatste blokhuis stond verkeerd. De sneltrein reed daardoor in volle vaart op den gereed- staanden personentrein voor Almelo toe. Gelukkig bemerkte de machinist Hoek het dreigend gevaar, stopte en reed terug naar den wissel, die toen werd overgezet. Een ernstig ongeluk ware anders het gevolg geweest. Slechts korten tijd bood het ijs op onze rivieren Rijn en Maas een overtocht voor groot wild, en toch bespeurt men in de bosschen van Limburg en Noord Brabant allerwegen herten en ook eenige wilde varkens. In de heiden worden deze dieren ook dikwijls gezieu, vooral tusschen Eind hoven, Oirschot en Valkenswaard. Een nieuw middel van propaganda voor de bestrijding van het drankmisbruik zyn de pas verschenen prentbriefkaarten van den Volksbond met reproducties van de bekende platen. Ze zijn bij den uitgever Slothouwer te Amersfoort verkiijgbaar per enkele ex. a 2 ct, per honderdtal a ct. per stuk en stellen voor de bekende platen van den Bond. Lieve ouders. Een paar weken geleden is een man te Tilburg heimelijk vertrokken, zijn vrouw en drie kindertjes achterlatende. Gisteren is nu ook de vrouw gevlucht, zoodat de stumperds tnacs gehee 1 alleen zyn. De te Dussen gearresteerde N. v. d. Pluim, als verdacht van brandstichting vóór twee jaar, heeft mans algeneel bekend. Hy is naar 's Bosch overgebracnt. Op 19 Januari is op de markt te Gees- temunde een schelviscn van middelbare grootte aangebracht die aan de staart een stuk perkament had, waarop de cijfers stonden X—43—2 met een haak van alu minium daaraan bevestigd. Het bureau tot onderzoek van de zee verzoekt hen, die inlichtingen omtrent dezen visch weten te verscnaffen, dit te oericnten aan Q.Qitba- negode 1 te Kopenhagen, of aan den heer Humbert Kikkert te Vlaardingen. De wolven. Tengevolge van de strenge koude verschijnen groote troepen wolven m Oostenrijk Hongarije in de nabijheid van steden en dorpen. Te Voitsberg, bij Gratz, is een 17 jarig meisje door wolven verscheurd en in Hongarije is een officier, die de stad uitreed, nooit teruggekeerdalleen zijn paard kwam geheel bebloed en met wonden bedekt, terug. In beide landen is nu de dooi ingevallen. Een arm soldaat, in garnizoen te Przemysi in Galicië, vond dezer dagen voor de deur zijner kazerne een postzak, die tijdens het vervoer uit den wagen was gevallen. De zak bevatte 200.000 kronen aan waarde, en daar de Oostenrijksche wet den vinder 10 pCt. loon toekent, werd de administratie der keizerlijk koninklijke posterijen veroor deeld den geluksvogel 20,000 kronen uit te betalen. Kerknieuws. Te Beeds is op 88-jarigeo leeftijd over leden de zeereerw. heer A. B. Nales, die gedurende meer dan 40 jaren achtereen aldaar pastoor is geweest. De overledene Was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Na in 1838 tot priester gewijd te zijn. was hij van 1838—1848 kapelaan te Bredevoort, Huihuizen, Indoornik, Eibergen en Didam, In laatstgenoemd jaar werd hij pastoor te Indoornik en in 1862 te Beesd. In 1863 vierde hij het feest van zijn 25-jarig pries terschap in '88 zijn gouden feest en in '98 het 60-jarig feest zijner bediening. Hij was de oudste priester van ons land. De zeereerw. pater H. Peters, overste der Missionnarissen van het H. Hart te Gemert, zal den 15den Februari a.s. het zilveren feest zijner kloosterlijke professie vieren. Onze landgenoot, de hoogeerw. heer C. van de Ven, pastoor te Baton-Rouge, en kanunnik in het bisdom New Orleans, was zoo bemind en gewaardeerd in zijne voor malige paroch e Lake Charles, (beide in den staat Louisiana, V. S.) dat de parochi anen der laatste stad den aartsbisschop van New-Orleans twintig duizend dollars voor den bouw eener nieuwe kerk aanboden, indien zij hunnen herder mochten behouden. De Annalen van Ars melden, dat de voorbereidende congregatie, belast met het onderzoek der mirakelen, verkregen op de voorbede van den eerbiedwaardigen pastoor van Ars, bepaald is op 17 Februar i a.s. De geneesheeren hebben hun conclusies gereed. Zij allen erkennen het wonderdadig karakter der aan hun beoordeeling onder worpen feiten. Daar de Congregatie der Riten haar uitspraak hoofdzakelijk op deze conclusies baseert, geven de Annalen uit drukking aan het vertrouwen, dat de uit spraak den 17en Februari zal maken tot een verblijdenden datum voor al de vrien den van den eerbiedwaardigen dienaar God s. De algemeene congregatie onder voorzitter schap van den Paus. zou dan vermoedelijk nog gehouden worden in den loop van dit jaar. Kunst eu Letteren. Den 4 Maart zal onze landgenoot, de violist Johannes Wolf, te St. Petersburg voor de keizerin van Rusland spelen. Laatste Berichten. De Transportstaking. Sedert heden middag halt drie heeft de treinenloop aan het station alhier opge houden. Heden-middag is ook te Rotterdam finale staking onder het spoorwegpersoneel uitgebroken. Locomotieven van aankomende tremen werden in de loodsen opgeborgen. Heden-middag 4 ure vegaderde het spoor wegpersoneel te Rotterdam. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft het personeel aan het station D. P. te Rotterdam als reden voor de staking op gegeven het feit, dat de treinen naar Haarlem, die anders door de Amsterdam- sche machinisten, die daarheen terugkee- ren, bediend worden, nu door Rotter- damsche machinisten moesten worden be diend, terwijl Haarlem nog met locaaltrei- nen Amsterdam tot Sioterdyk bleef oedienen. De eisch werd gesteld die treinen in te trekken. Wyl er niet aan werd voldaan, moest ook Haarlem staken. Ook op Feijenoord en aan het Maassta tion te Rotterdam is het werk gestaakt. Maatregelen worden door de politie ge nomen tot afzetting der stations-emplace menten. Men zou trachten nog enkele treinen van het station D. P. naar Vlaardingen en Maassluis te laten loopen. Heden middag half twee werd een buiten gewone ministerraad gehouden. Maandag 2 Februari herdenkt W. de Lange den dag, waarop hij vóór 25 jaar als mouter bij de firma A. Dirkzwager in dienst trad. De Eerste Kamer heeft heden de begrooting afgedaan en is tot nadere bijeen roeping gescheiden. Burgerlijke Stand. Geboren: 29 Jan. Jacobus Dominican zoon van J. M. Beyer en M. R. Klepke, Singelkerkstraat. Michiel Franciscus, zoon van A. C. Landsbergen en H. M- Munnik, Leliestraat. 30. Johannes Arnoi- dus, zoon van L. J. Stieber en J. W. van Waas. Doelebofje. Overleden: 30 Jan. Arie van der Stoep, oud 1 dag, Ploegstraat. 31. Een levenslooze zoon van J. Bogaards en K. 0. Riem, Hoofdstraat. Scheepvaart. Hamburg', 31 Januari. Vertrokken ss. Irma Woermann, met stukgoed naar Schiedam, om een lading jenever in te nemen voor West Afrika. New-Castle, 31 Januari. Vertrokken s.s. Ilolmside, met steenkolen, naar Schiedam- Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 31 Jan. 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs- Zaterdag 31 Jan. Moutwun: 7Va per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting- Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming flauw. Bond van Distillateurs: Moutwun: f8. Jenever: f 12.— Amst. proef 113.50. Prima Graanspdutus 114%f 15. Spoeling fl.60. Berlijn. Spiritus in loco Puu,S. ("WV-fe Hun. j i"m '"o- 80 Jan. 81 Jan- 4290 Feb., Maart 16 60 1650 13.- 13- 16.60 16 50 13.— 13.- New-York. Mms 89 Ja>. 60.- I Amsterdam. 30 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. 31 Jan. Rogge op lev. zonder noteering- Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) J 30 Jan. 1.70 cM. 31 Jan. 1.70 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.12J Disc. 4 pCt. Parys - 48.25 3 Antwerp. - 48.15 t 3 Beursbericht van Amsterdam* Per Telefoon. P'i Nederlanu Zilver Metalliek 3 Portugal 7. - Turkije D 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden Asahan Plantage Medan Tabak N. Asahan Tabak Rotterdam Deii Konink. Petrol My Vloeara Emm Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Ene Common Missouri 2s Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Noriolk Shares NJUth. Rail. Union C»nad an Prolongatie 31 Jan. 81% 84»/, 32% 36«/s 37% 240 435 94 77% 86 86% 40% 27% 83 18% 75 73% 35'/, 100% i f.) 30 Jaa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6