Stads- en Gewestelijk Nieuws. BISSESLASB. redenen meenen te hebben te vermoeden, dat Pianquette op gewelddadige wijze is gestorven. De prins van Asturië gewond. Een telegram uit Madrid meldt, dat de prins van Asturië, zwager des Konings, een val van het paard deed en daarbij ernstig werd verwond. Draadlooze telegrafie. De Italiaanscbe Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren met acclamatie een regee- ringsvoorstel aangenomen tot oprichting van een groot station voor telegrafie zonder draad, ter verbinding van Rome met Ame- rika, een afstand van 10.000 K. M. Per «radio telegram" onder welken term men in Italië de nieuwe uitvinding aanduidt, zal de Itakaansche Kamer een betuiging van hulde aan Marconi doen toekomen. De Vesuvius. De Vesuvius, die, als reeds gemeld is, de laatste dagen weer bijzonder rumoerig was, blijft voortgaan groote hoeveelheden gloeiende lava uit te werpen. De haven van Napels, benevens Sorrento en Capri, worden er 's nachts door verlicht. Herhaaldelijk verneemt men gerommel. De menscnen, die aan den voet van den vulkaan wonen, zjjn zeer verontrust. Zeeramp bij Korfoe. Terwijl de Engelsche oorlogsschepen Pioneer en Tyne, benevens twaalf torpedo jagers, nachtelijke oefeningen in het kanaal van Korfoe hielden, sneed de Pioneer door het voorste gedeelte van den torpedojager Orwell. De Orwell zonk in diep water. Twee man zijn gedood en dertien worden vermist, welke laatste men vreest, dat met het schip gezonken zijn. Nadere berichten van Korfoe bevestigen dat de aanvaring tusschen den Engelschen kruiser Pioneer en den torpedojager Orwell plaats had nabij het Mortoe-kanaal buiten de haven. De torpedojager, die dreigde te zinken, is door andere schepen gered, maar 17 man der bemanning waarvan een offi cier, zijn gedood, waarschijnlijk door de onploffing der ketels. De rest der beman ning is in zee gevallenmen heeft er geen verdere berichten over. Schiedam, 2 Februari 1903. Beroepswet. Door een comité van werkgevers, dat zich te dezer stede gevormd heeft, is een circulaire tot heeren werkgevers gericht, waarin verzocht wordt, dat zij vóór 6 Februari ter secretarie alhier zullen vragen een «formulier voor een werkgeverskaart", waarvoor hun dan na invulling en bezor ging ten stadhuize door den Burgemees ter vóór 8 Februari een «werkgeverskaart" wordt toegezonden. Verzocht wordt, die werkgeverskaart dadelijk na ontvangst aan den secretaris, den heer P. M. J. A. Lagerwey, of een der andere leden van het comité toe te zenden, en aldus het comité te machtigen tot het doen van een voordracht van een werkgeversiid in den beroepsraad van ons ressort. Het comité bestaat uit de heeren G. C. Beukers, firma G. J. Vincent Co., Herman Jansen, J. A. M. Jansen, stoommolen Neder land, H. J. C. Roelants, J. M. van der Schalk Jr., A. Terhorst, firma Terhorst en van Hasselt, Daniël Visser, firma Daniël Visser Zn., B. A. J. Wittkampf en P. M. J. A. Lagerwey, secretaris. De treinenloop van het station Schiedam geschiedt weder geregeld. In allerijl zyn gisteren de miliciens-ver lofgangers van de licnting 1902 onder de wapenen geroepen. Zij moesten zich over- wjjld aanmelden by hun garnizoen. Een renbode bracht hier terstede gisteren uit den Haag aan den Burgemeester een order tot oproeping van de miliciens, die zich hier ophielden, waaraan onmiddellijk gevolg is gegeven. De Schiedamsche Tramweg-maatschappij vervoerde in de maand Januari 25062 rei zigers. De diletantenclub «Alberdingh Thijm", onderafdeeling der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, gaf gisteren avond in de ztal der,Officieren-Vereeniging de opvoering van van een tweetal tooneel- stukjes, waarvan het eene teeds bij het laatst gehouden kinderfeest werd opgevoerd De stukjes werden goed afgespeeld voor een dankbaar publiek, dat de ruime zaal voor een goed deel bezette. Vannacht hebben ongeveer 40 jongens, werkzaam op de glasfabriek «de lSchie' plotseling het werk gestaakt. Tengevolge hiervan moest het overige personeel van de nachtploeg bestaande uit ongeveer 100 man, naar huis worden gezonden, wijl zonder deze jongens het werk geen voort gang kon hebben. De dagploeg is heden als naar gewoonte aan het werk gekomen. Afgewacht moet thans nog worden of de nachtploeg, die heden-avond in dienst treedt, het werk zal hervatten. Naar ons wordt verzekerd, zal de nachtploeg op den geldenden loonstandaard heden-avond weder aan het werk gaan. Zooais wij reeds voor eenigen tijd meldden, viert de eerw. zuster Claudia in het Lief degesticht aan de Korte Haven, morgen (Dinsdag) haar gouden professiefeest. Het feest zal morgen huiselijk worden gevierd, waarbij van 12—1^ uur gelegen heid zal worden gegeven de hooggeachte jubilarisse geluk te wenschen. Woensdag-middag 4 ure zal op initiatief van eenige oud-leerlingen in de zaal der Officieren-Vereeniging aan de tallooze leer lingen der jubileerende religieuze een feest worden bereid, dat zeker (onder Okhuysen 's leiding) allen bijzonder zal voldoen. Te Delft heeft zich een comité van werkgevers gevormd, om de patroons uit de gemeenten Delft, Hot van Delft en Vrijenban behulpzaam te zijn of namens hen op te treden bij het samenstellen der voordrachten voor leden-werkgevers in de raden van beroep. Het comité bestaat uit de heeren C. J. van Berckel, F. W. Braat Jr., S. van der Heide, A. Labouchère, M. Meyers, R. H, L. J. Roes, J. Th. Scnuiten, F. G. Waller en mr. D. C. Endt, secretaris. In de raadsvergadering te Vlaardingen werd verworpen het voorstel van den heer van Buuren van Heijst om het kohier van den hoofdelijken omslag in druk voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Eveneens werd geworpen het voorstel van den heer Schippers om te beginnen met het jaar 1903 net stelsel van eigen aangifte in te voeren voor aanslagen in den hoofdelijken omslag van f 5000 en hooger. Het ontwerp besluit van B. en W. hou dende vaststelling van aigemeene regelen voor het toekennen van subsidie aan bijzondere bewaarscholen, werd goedgekeurd. Gedurende de vorige week kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 100 schepen, waarvan 4 zeilscnepen, en 1 zeeiienter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 99, voor Hoek van Holiaiid 1. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 82 schepen, waarvan 1 zeelichter Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 81, voor Schiedam 1. Van 1 Januari at tot heden is het aantal binnengekomen schepen 49, en het aantal netto registertonnen 52.978 meer dan tot op geljjken aatum in 1902. EERSTE KAMER. Zitting van Zaterdag 31 Januari. Staatsbegroo ting. De Minister van Waterstaat verklaarde zich tegen opheffing van tollen op het platteland, beloofde ernstige over- wegmg v®n intrekking van de coucessie der Friesche Landaanwinning-Maatschappij en achtte het vraagstuk der drooglegging van de Zuiderzee thans niet voor bespreking vatbaar. Het plan bestaat om den spoorweg AmsterdamAifen in één hand te brengen, zoo mogelijk van de Hoiiandscne Electrische Spoor weg-Maatscnappij. Wat den tramaanieg betreft, zal de Minister zich strikt houden aan het stelsel, dal het particulier initiatief aan de Rijks subsidie moet voorafgaan. Na nog eenige discussie werd hoofdstuk 9 (Waterstaat) goedgekeurd. Hierop zijn goedgekeurd het wetsontwerp tot onteigening voor het gedeelte Nijkerk Barneveld van den spoorweg Nijkerk— Ede en de begrooting van Suriname voor 1903. Bij behandeling der begrcoting voor Curafao voor 1903 verklaarde de Minis ter van Koloniën, in antwoord op opmerkingen van den heer Reekers, dat het aanleeren van het Nederlandsch in Curafao dient bevorderd te worden, doch niet met schade voor de belangen van het bijzonder onderwijs. Hierop werd ook deze begrooting goed gekeurd, zoomede Hoofdstuk X (Koloniën) De Kamer is daarna gescneiden. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag en die van den minister van Oorlog Donderdag niet plaats hebben. Vanwege den «Algem. Nederl. Bond van Schoenfabrikanten" wordt in een adres den Minister van Financiën gewezen op de be zwaren, die er voor de schoenen-industrie zullen voortvloeien, wanneer bij de aan staande tariefwetsherziening ieder met een invoerrecht zou worden belast. Met klem wordt de vrije invoer van alle leersoorten id het adres verdedigd. Mgr. Dr. Schaepmau. f In de Madeieme-keik te Brussel is Zater dag een uitvaartdienst gevierd voor wijlen mgr. dr. Schaepman. Tal van Nederlandsche waardigheidsbekleeders en vertegenwoordi gers van buueniaudsche gezantschappen en van het Belgisch ministerie waren aanwezig. De H Mis werd gecelebreerd uoor mgr. Van Winkel, rector der Nederiandscue Koioinë, die een welsprekende lijkred hield op den ontslapene. Naar ons verzekerd wordt, is de heer mr. P. J. M. Aalberse van verschillende zijden aangezocht een caudidatuur in het district Almelo te aauvaarden en schijnt hij bei'eid daarop in te gaan. Blijkens mededeeling van den waarnemenden consul generaal te Pretoria, zullen na 28 Febr, e.k. geene aanvragen om schadever goeding wegens schade geleden of requisitiën gedaan gedurende den Z.-A.fr. ooriog door de ter zake ingestelde commissiëa in Zuid- Afrika meer in behandeling genomen worden. De Transportstaking. De staking van het spoorwegpersoneel is reeds weer geëindigd. Spoediger dan wel licht velen verwachtten is een schikking tusschen de spoorwegbssturen en net sta kende personeel tot stand gekomen, die de staking ophief. Van het verloop der onderhandelingen, die tot dit resultaat leidden, kunnen wij hier het volgende mededeeien Zaterdag avond omstreeks vijf ure is door het stakingscomité bericht gezonden aan de spoorwegbesturen, dat zoo het niet voor 8 uur een definitief antwoord had ontvangen op het verzoek om de werklieden te ontheffen van de verplichting om voor de vier veemen te rangeeren, het de aigemeene staking van het spoorwegvervoer met zou kuanen tegen houden. Tegen 8 uur 's avonds ontving het staking3' comité, in het gebouw! van den Diamant" bewerkersbond te Amsterdam vergaderd bericht vaD den waarnemenden directeur* generaal van den Staatsspoorweg den be»r Engering, dat de directie der SS. geh»»' medeging met de voorstellen door de IJ. S. M. te doen, daarbij die voorstel'»0 recapituleerend. Aangezien echter om ach' uur nog geen bericht van de H. IJ. S. was ingekomen, zond het stakingscomit® naar alie hoofdstations der Holl. Spoor- Haarlem, Helder, Rotterdam, Roosendaal Enkhuizen en Amersloort, het sein tot aigemeene staking af. Om half negen kwa»1 toen het bericht van den Raad van Admi' nistratie van de H. IJ. S. M., waarbij werd toegezegd, dat de spoorwegmaatschappij niet van haar personeel zou vorderen de wagens te rangeeren en te vervoeren voor het Blauwhoedenveem, het Vriesseveem, de stoomvaartmaatschappij «Nederland" en de firma Wm. Muller Co., dat alle beambte» en werklieden zouden gehandhaafd blijve» en dat de besturen der vereenigingen te» allen tijde bij de directie der spoorweg' maatschappij de belangen van het personeel zouden kunnen komen bepleiten. In hoofdzaak waren dus d eiscben der stakers door d» s p o o r w e g-d irectiën toegegeve»- Slechts over bijzaken betreffende de uitbe taling van het enkel of volle loon voor de stakingsdagen en de waarborg, dat tege» niemand rancune-maatregelen zullen worde» genomen, zou nog met de directie der fi ll. S. M. moeten worden geconfereerd- Men wist echter reeds, dat de directie» slechts bij vergissing verzuimden van die beide ondergeschikte punten gewag ,e maken, zoodat niet te denken viel, dat hierop het beeindigen der staking nog schipbreuk zou lijden. Aangezien het stakingscomité vijfminute» voor achten wist, dat de leden van de» Raad van Administratie der H. IJ. S. M-> de heeren Westerwoudt, Roëil en v. d- Wijck, op dat oogenblik uit 's-Gravenhage te Amsterdam terug waren, achtte het zicb gerechtigd na achten het bericht tot alge' meeue staking na alle hoofdstations der H. IJ. S. M. at te zenden. Om halfnege» werd echter het telegram van den Raad van Administratie ontvangen. De inhoud der gunstige berichten werd terstond na de ontvangst voorgelezen in d« druk bezochte vergadering van spoorweg' oeambten, die in «Piancius" werd gehoude» en in een gemengde vergadering van boot' werkeis en spoorwegbeambten, welke 1° het gebouw van den Diamantbewerkersbond plaats vond. Overigens werden deze same»' komsten benut om tot nauwe aaneensluiting en krachtige organisatie aan te sporen. Er spraken hoofdmannen der verschillend» groepen werklieden en ook de socialist»11 Gerhard en mr. Mende is. Naar men vernam, had de directie dei H. IJ. S. M. Zateraag-middag een schrijve» ontvangen van de directies van het Blau^* hoedenveem en van het Vriesseveem, waarbij deze verklaarden, dat zij geen wagens meer zouden aanbrengen bij de spoorwegmaat' schappijen, noch zouden verlangen, dat aa» haar wagens zouden worden afgeleverd» indien deze verklaring zou kunnen strekke» tot beëindiging der staking van het spoor' wegverkeer. De andere wenschen van het stakmgs-bestuur waren reeds in de jongst» conferentie met het hoofdbestuur van de» bond van het spoorwegpersoneel door d» directie der H. IJ. S. M. ingewilligd. Zaterdag-nacht éen uur vond nog een laat' ste vergadering plaats in «Piancius". Nad»1 was medegedeeld, dat, de spoorwegdirectie» thans alle eischen zonder onderscheid had' den ingewiiigd, werd de staking door h»' aannemen eener motie formeel opgeheven Vastgesteld werd, dat alle mannen Zondag' morgen om 6 uur het werk zouden hervatte»* zoodat denkelijk dus 10 uur Zondag-morge° de eerste treinen zouden loopen. Eene huishoudelijke vergadering def Bakkerspatroonsvereeoigiag werd Zaterdag'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2