Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m 26ste Jaarg. Woensdag 4 Februari 1903. iNo. 7517. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Var. 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 Februari 1903. De opstand in Marokko. Het gevangen nemen van den pretendent ^ordt bevestigd. Een bijzondere renbode jj't Fez bracht te Tanger het bevestigend «richt, dat de troepen van den sultan, °hder bevel van den minister van oorlog, b«t leger van den pretendent vernietigd en °«ze zelf gevangen hebben genomen. He correspondenten van de Times en de Morning Leader te Tanger vermelden, dat Britscbe legatie officieel bericht ontvan- heeft van de overwinning, door den sultan by Fez behaald, Boe-Hamara zou oen kooi binnen Fez gebracht, en daar gefolterd zijn, terwijl het volk hem uitjouwde. Be correspondent van de Morning Leader 2«§t, dat de overwinning van den sultan het gevolg is van zijn stelselmatige om- operijop het beslissende oogenblik van hen strijd zouden twee omgekochte Berber stammen met pak en zak naar de regee- rmgstroepen overgeloopen zijn. De sultan "boet de kanonnen, door Boe-Hamara buitge maakt, heroverd hebben, De gevangenneming 'ati den pretendent zou echter nog geenszins vaststaac, ondanks de bijzonderheden die «r over medegedeeld worden men acht «r den sultan wel den man naar, een *a'schen troonpretendent als gevangene aan het volk te vertoonen, terwijl de echte misschien ontsnapt is. Nader wordt nog uit Tanger geseind bijzonderheden over den slag van den ^9$ten Januari bevestigen de nederlaag van hen pretendent. De slag duurde drie uren. beide kanten werd verwoed gevochten et> er werd een groote slachting aangericht. Be geheele tros en het geschut van den Pretendent werden buigemaakt. Het gerucht, h*t de pretendent zelf gevangen is genomen, s onjuist. Men gelooft, dat hij onder de feuilleton. 3) (Slot.) ik weet het niet, zeide Potts. Ik werk m Oakdale en onze directeur schreef mij m heaen-avond hier te komen. Ik begrijp mt hoe er een vergissing zijn kan. Een uur Smg voorhij, doch geen muzikanten. De jonk en begon te dansen van ongeduld en woede. Ik zal dien idioot vaD een directeur eens «ren om mij zulk een poets te spelen en J weet, dat het voor een serenade was. SJp hetzelfde oogenblik ging een ander r'ktnan de poort van het schoone huis ^"men on kroop onder een der ramen met «n viool in de hand. De eerste jongeheer as buuen zichzeiven van toorn. l Bat is Jacob Barker, bromde hij. Hij vin 1Sl üaar een serenade. Hij denkt dat hy oi kan spelen, de verwaande aap, maar m zal hem leeren. ion Potts volgde den toornige n 4»ogeheer door den tuin, totdat zy slecnts gesneuvelden is. Het overschot van de rebellen is naar Tazza gevlucht. Duitschland en Engeland tegen Venezuela Blijkens te Londen ingekomen berichteD is er geen verantwoording gekomen in den stand van de Venezolaansche kwestie. Er is geen zoodanig voorstel tot een vergelijk gedaan als Router's agentschap te Washing ton heeft medegedeeld. Tot dusver heeft Frankrijk bij de blok- keerende mogendheden nog geenerlei protest aangeteekend tegen hun verlangen, om uit de aangeboden dertig percent van de douane- gelden van Venezuela ais preferente schuld- eischers schadeloos gesteld te worden. Frankrijk vroeg voor de blokkade begon, welke houding de mogendheden aannamen tegenover de reeds getroffen financieele overeenkomsten van Frankrijk met Venezuela en kreeg tot antwoord, dat deze afspraken zooals van zelf sprak, geëerbiedigd zouden worden. Van een Fransch Amenkaansche coalitie tegen de biokkeerende mogendheden is tot nog toe mets bekend. Voor het geval men het in de conferentie te Washington volstrekt niet eens kan worden, zullen de biokkeerende mogendheden de beslissing van het Haagsche Arbitragehof inroepen. Volgens draadbericht uit Caracas heeft Frankrijk kennis gegeven van naar voor nemen, om het tractaat van 1867 opnieuw in werking te stellen, waarbij het recht van Frankrijk erkend wordt, om rechts- streeks naven- en aouane-gelden te innen voor de betaling van de aan Fransche schuidnouders verschuluigue rente. Nader wordt nog uit Washington geseind Een voorstel tot een scmkking, welk voorstel uitgaat van den vertegenwoordiger van een van de biokkeerende mogendheden, is aan ue regeeringen van de laatste overhandigd. Het doet aan de hand, dat eenige scnreoen van Jacob Barker waren, die zyn viool in oroe bracht en terstond een minnelied hegon te spelen. De eerste jonkman beval Potts om met alle macht de trom te roeren. Hij deed zyn oest, doch in een minuut was anes weder stil. Barker sprak Potts en zijn lastgever harsen aah. Z.oo gy my weder onderbreekt, Joseph Woods, steek ik uw hoold door de trom, riep hy toornig uit. En wat zat ik in dien tijd aan het doen zyn, bemerute Woods. Barker begun weer te speien en zijn minnelied te zingen. Maar mj nao nog geen drie woorden ge zongen, of de trom overstemde nem. riy legde zijn viool op het gras en sprong op Woods toe. Daar was een levendig geveent. Nu viel de een, dan ue ander en Potts vierde eiken val met een slag op de trom. Eensklaps hoorden ue strijdenden een zwakken stem. Het was die der meid. Jongens zeide zij, wat voert gy uit? Juffrouw Beatrice en de geüeeie lamme zyn naar Bacramento en net is goed voor u uat zy uw slecnt gedrag met ziet. (iaat naar nuis en gedraagt u ais heeren. Scnaamt gy u met Toen Barker en Woods de straat oereikteu stonden zy een oogenblik stil. Zeg Jacoo, zeide Wouos,Ikheh verkeerd gedaan iu oujci toorn. Ik Huurde muzikanten de biokkeerende mogendheden gedurende zes maanden of een geheel jaar alleen 30 percent van de douane-ontvangsten te La Guaira en Puerto Cabello zullen ontvangen en dat daarna alle eischende mogendheden daar gelijk op in zullen deelen. Uit Guatemala. De president van Guatemala heeft het diplomatieke corps ontvangen en dit mede gedeeld, dat hij verplicht was. militaire maatregelen te nemen, teneinde den natio- nalen bodem tegen Nicaragua, Honduras en San Salvador te verdedigen. Aan de vreemdelingen in Guatemala zal intusschen de grootst mogelijke bescherming worden verleend. Russisch-Perzisch Handelsverdrag. Het Russsische teiegramnieuwsagentschap verneemt, dat de Russisch—Perzische han delsovereenkomst van 27 October thans bekrachtigd is. Een daarbij gevoegd tarief stelt de nieuwe tariefposten vast, die bij het wederzijdsche handelsverkeer zullen gelden. De overeenkomst bepaalt, dat Rus sische waren, behalve aan inkomende rechten aan geen reenten in Perzië onderhevig zullen zijn. Perzische waren zijn' de bijzonder omschreven uitzonderingen daar gelaten ook aan geen invoerrechten meer onderoevig. Het tot dusver betaalde Perzi sche uitvoerrecht van 5 pet. wordt volkomen aigeschaft, met uitzondering van de in het tarief vermelde uitvoerrechten. Rusland verleent aan de in het tarief met opgenoemde Perzische waren behandeling op den voet der meest Degunstigue natie. Perzië schalt ue weggelden at, behalve voor nog aan te Jeggen kuustheirwegen.. Art. 5 van de overeenkomst bepaalt, dat het pacntsieisel bij de heffing van rechten in Perzië wordt atgeschati en ïu plaats om juffiouw Beatrice eeu serenade te oren- gen en geen een kwam er dan deze getrouwe tromslager. Doch naar net schijnt zyn wij heiden de dupe geworden. Geel my uw nand. Hy deed net en eik ging zijn weg. Woods en Potts gingen te zameu en at voortgaande troffen zy het muziekgezeiscnap, waaraan Potts henoorue en dat Woods genuurd nad. Woods en de directeur stonden tegenover eikander. Idioot schreewde Woods hem toe, wat denkt gy my zoo in den steek te laten. Ik neb u met in den steek gelaten. Wij gingen naar het door u opgegeven adres en gy waart er met. Gy zyt met naar dat adres gegaan. Ziedaar net nummer door u zen ge schreven Bankstraat no. 601, zeide ue directeur, een stukje papier loonende. Woods nam het papier, keek er op en barstte uit in een schaterlach, wat een domoor, zeide hy, gij nad het onderstehoven. Het ia 109 Bankstraat. Ziehier I Hemei, nep ue directeur. Ik keek zooeven naar het nummer ouder een lantaarn en uw schrift is too slecht, dat het van oeiue kanten onleesbaar is. Verdere unieg werd onderbroken door een haifrazeuden man, die op nem aankwam, tiy Hield m zyn armen eeu pakje, dat daarvan tolkantoren van de regeering aan de grenzen worden opgericht. Verkiezingen in Bumenië. Bij de herstemmingen voor den Senaat en deaanvuiimgsverkiezingen voor de Kamer hebben de liberalen eene groote meerder heid verkregen, behalve te Putna. Pauselijk Jubilee. De Kölnische Volkszeitung zal bij het a. s. Pauselijk jubilee geen feesteditie geven, maar twaalf pelgrims naar Rome zenden. Deze worden gekozen uit de drie groote Katholieke arbeiders-bonden, den Gezel- lenhond, den Windthorstbond en den Volks verein. De reis zal duren van 120 Mei. Mgr. de Neckere. t liavas verneemt uit Rome, dat mgr. De Neckere, economisch secretaris der kerkfabriek van Sint Pieter, zich Vrijdag avond bij een val van de trap in zijn woning zeer ernstig bezeerde en kort daarop overleed. De oorzaak van den val was een hersen beroerte. Men herinnert zien, dat mgr. De Neckere behoorde tot de Romeinscne prelaten, die ook ue lijk- plechtigheden bijwoonden van wijlen mgr. dr. Schaepman, Het Dresdeuer Hofdrama. He Saksiscne kroonprinses heeft, wegens ha. uitstooting uit de vorstelijke huizen van Oostenrijk en Saksen, een scherpen bus! aan naren vader geschreven, waarin zij aanspraak maakt op haar recht om zicu ais zijn ectue uoenter Louise van To.aane te noemen en om in deze hoeda nigheid hare papieren, geboorte-akte enz. lus ig schreeuwde. Het was de ongelukkige Winkle. - Halt, nep Willem Spelt. Heeft het kind de koliek. -- Genadige hemel,- nep Winkle. Hier he- ik er nog eeu. Gij waart nog geen uan uur weg toen er geheid werd en wij uit vonden. Waar is net politiebureau, de gevangenis, de brandweer 'l Een agent trad nader. De vreeselijke voorvallen werden nem verteld. Waar woont gij? Wat is net nummer vaa uw Urns? vroeg hy. 601, antwoordde Wmkle. Zoo, dat is het oude vondelmgeuhuis zeme ue politieagent. Zij zyn juist vernuisd en ik gis dat de personen, uie de kinderen daar achter lieten, nog niet bekend waren met die verandering. Luid en laag was net gelach van Hat vergaderd troepje. En ik veronderstel, jieida Shafto, dat myn kort uaar ook voor oestemt was Deu voigenuen dag werden ue kinderen, de nootjes, de groote aoti met geoaa over georaent naar net nieuwe vpuaeruugen- üospitaai. Mynheer en mevrouw Wmkie vernusdau. V NIEUWE SGHIE itewwi^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1