Stads- en Gewestelijk Nieuws. op te vragen, welke de Oostenrijksche overheid haar tot dusver geweigerd heeft. Prins Heinrich naar Denemarken. Lerlijnsche bladen berichten, dat prins Heinrich, om het bezoek van den Deenschen kroonprins aan Berlijn te beantwoorden, op 8 April, den verjaardag van koning Christiaan, aan .het hoofd van een Duitsch eskader Kopenhagen zal bezoeken. Lord Milner. De Morning Advertiser verneemt op uitnemend gezag, dat Miiner gevraagd heeft ontheven te worden van zijn post in Zuid- Afrika. Hij stemde echter toe op verlangen van het Kabinet aan te blijven, totdat het werk van herstel van zaken verder voltooid is. De bedoeling is evenwel, dat hij einde Juli a.s. naar Engeland terugkeert. Dan zal hem eeq hooge positie in Indië worden aangeboden. Generaal Prinsloo. f De Cape Times meldt het overlijden van generaal Prinsloo, Bedoeld zal hier zijn de man, die zich met 4000 Vrijstaters overgaf) nadat De Wet bij Slabbertsnek was door gebroken. Het Engelsche element. De Engelsche regeerjng besloot tot het instellen van een Raad van advies, waarin alle belangen van Transvaal zullen worden vertegenwoordigd. Deze Raad zal bestaan uit dertig leden, waarvan 28 Engelsche ambtenaren bij het mijnwezen en 2 Boeren leiders. De twee zetels voor de Boerenraadsheeren zijn den generaais Botha en De ia Rey aangeboden. Beiden hebben echter geweigerd op grond van hun overtuiging, machteloos te zullen staan tegenover een meerderheid van acht-en-twintig Engelschen, die tegen al hun eischen voor hervorming zijn. De Amerikaansche stakingen. Ook in Amerika zijn de werkstakingen steeds aan de orde van den dag. Te Waterburg in Connecticut, waarheen groote troepenmacht was gezonden, voor zien van kanonnen met het doel de wan ordelijkheden bij de staking der trambe ambten te onderdrukken, is het zenden dezer troepen nutteloos gebleken. De meeste militairen waren leden der arbeidersunie en vele van hen dragen open lijk de door de stakers aangenomen onder scheidingen. Men vreest meer wanordelijk heden. assistentie van de weleerw. paters Stierhout er. Van Dijk (rector der EE. Zusters) opge dragen, haar smeekgebed tot Hem, D?en zij ruim 50 jaren zoo trouw heeft gediend. Toen aldus haar zeldzaam feest de gees- geesteiijke wijding had ontvangen, werd het met de meeste opgewektheid in den huiselijken kring gevierd, totdat omstreeks 11 ure de groote spreekkamer, waar haar te midden van sierlijk groen en levende bloemen eene eereplaats was bereid, zich allengs begon te vullen. Daar verscheen het geacht bestuur der St. Willibrordus-Stichting met de drie zeereerw. heeren pastoors aan het hoofd en vormden een breeden krin» om de gouden jubilaresse, die aan het hoofd harer zusteren zoowel van hier als elders daartoe gekomen, binnentrad. Toen allen plaats hadden genomen, nam de zeereerw. pastoor Langewen, president der St. Willibrordus-Stichting het woord. Hooge jubilaiesse - zoo ongeveer sprak hij Het bestuur der St. Wniiorordus- Stichting heeft niet willen achterblijven om U hulde te bieden op dezen gedenk waardigen dag. Een lang leven is met zoo veel ais een leven welbesteed in arbeid en zorgen. Hoogst dankbaar voelen wij ons gedrongen deel te nemen aan de hulde U op dezen dag geboden. Voor vijftig jaren hebt Ge voor het altaar aes Heeren, in het bijzijn der uwen, in de tegenwoordigheid van het Hemelsche Hot uwe belofte gedaan gevold gevend aan uw vurig verlangen U te wijden aan den Goddelijken Bruidegom, hebt Ge be loofd Hem toe te behooren, voor Hem te lever voor Hem te arbeiden. Vijftig jaren zijn heengesneld, en met blijdschap moogt Ge terugzien op de afgelegde levensbaan, overtuigd niets terug genomen te hebben van hetgeen Gij aan God hebt beloofd. Hem hebt Ge steeds toebehoord voor Hem hebt Ge geleefd. V.jftig jaren lang zijt Ge getrouw uwe belofte nagekomen voor Hem te arbeidenuw geheele religieuse leven was een arbeid aan uwen Hemelschen Bruidegom steeds gewijd. Daarom achten wij U boog en zien in de getrouwe vervulling uwer beloftenterecht een voorbeeld ter navolging daarom gevoelen wij ons dankbaar gestemd als wij tot U op zien, en honderden vieren blijde met oprechte gevoelens van dankbaarheid uw feest, nu zij zien hoe U nog op hoogen leeftijd'aan uwe plechtige gelofte getrouw blijft. Maar vooral danken wij U voor al het goede, dat het bestuur der St. Willibrordus Stichting te danken heeft, als wij bedenken hoe U Schiedam, 3 Februari i903, Zuster Claudia's gouden feest. Het katholieke Schiedam geniet het bijzondere voorrecht, dat het mag wijzen op een breede schare van mannelijke en vrouwelijke religieuzen met alleen, maar ook dat betrekkelijk velen onder hen nagenoeg een geneel menschenleven aan de opleiding onzer jongeren, de verpleging der ouderen, met zelfopofferende .liefde hebben gewijd. Heden vieren wij weder het gouden feest van een dier heldinnen van godsvrucht en naasteliefde, die meerdere tientallen jaren in onze stad metden meesten ijver en toewijding werkzaam was. De eerw. Zuster Claudia in de wereld mej. Osterloh - hoofd der Meisjesschool aan de Korte Haven, viert onder veelzijdige deelneming het gouden feest barer religieuze professie. Heden-ochtend 8 ure knielde zy met hare medezusteren voor het altaar des Heeren in de met levend groen, sierplanten en overvloedig waslicht feestelijk getooide gestichtskapei. In eene innige vereemging met Hem, Dien zy voor vijftig jaren tot naren Hemelschen Bruide gom koos, hernieuwde zij het verbond van liefde en toewijding vóór ruim een halve eeuw aangegaan. Na de algemeene H. Communie ging onder de plechtige H. Mis, ten 8 ure aoor den zeereerw. pastoor Verhoeven,met Gij het doel, dat zij nastreeft, hebt bevor derd en hare taak gemakkelijk gemaakt, door de zorg voor ae Meisjesscholen op U te nemen. Zijn wij U hoogst dankbaar wij paren aan onze dankbaarheid deri oprechten wensch dat het U op uwen hoogen leeftijd gegeven zij, de vrucnten var, uwen arbeid nog vele jaren met blijd schap te genieten, dat U kracht en sterkte zij geschonken om de kroon, die U tnans siert, te schitterender te maken in de oogeo van God en van de menschen. En valt ook eenmaal die gouden kroon in stof, een onverwelkbare kroon in Gods schoonen hemel U zij bereid. Toen de geacüte president der St. Willebrordus-Stichting nagenoeg aldus der gouden jubilarisse hulde had gebracht, trad een deputatie van leerlingen naar voren en voerde uit aller naam mej. Joh. Timmer- haus met gepaste vrijmoedigneid het woord. In eenige zeer schoone en toepasselijke dicht regelen, waarin de Evangelische Raad in herinnering werd gebracht, bracht zij der jubileerende moeder der scholen hulde haar nog vele heilvolle jaren toewenschend. Omstreeks half twaalf betrad een breede schaar van oud-leerlingen de receptiezaal. Uit aller naam getuigde mevr. Exler- Tonino van de groote eer Haar te mogen gelukwenschen, die, door God zoo lang gespaard, nog met demeeste opgewektheid en toewijding werkzaam is aan de opvoeding der Schiedamschevrouwelijkejeugd.Dank baar herdacht zij de ontvangen lessendie niet alleen het verstand ontwikkelden, maar ook de liefde Gods in zooveler harten ontvonkten. Dankbaar op de verleden schooljaren terug ziend, had de erkentelijkheid der oud-leer lingen haar geleid der hooggeachte jubilarisse eene gedachtenis aan dit gouden jubilé aan te bieden met den oprechten wensch dat zij daarvan nog vele jaren een vruchtbaar gebruik zoude maken. Daartoe boden zy Haaf deze boekwerken, (21 sierlyk in zwarten band met verguld opschrift gebonden deeien van Meyers Konversation Lexicon, in houten kastje vervat en vergezeld van een album vermeldende in sierlijk schoonschrift de namen van al de dankbare geefsters). En ten bewijze dat de erkentelijke oud-leerlingen bij dit stoffelijk geschenk de geestelijke gave met vergaten, deelde zij der jubilarisse mede, dat morgen (Woensdag)ochtend half tien in de St. Jansparochiekerk eene plechtige H. Mis ter harer intentie zou worden opgedragen, waaronder de dankbare leerlingen de vervulling harer wenscheu van den Hemel zouden afsmeeken. Nadat aldus het officieel gedeelte der feestelijke receptie ten einde was gebracht, werd gelegenheid gegeven de jubileerende religieuze en hare medezusteren geluk te wenschen, van welke gelegenheid een zeer ruim gebruik werd gemaakt. Met de eerw. heeren geestelijke en tal van aanzien lijken dezer stad verschenen ook ter receptie zeer velen, die van de hooggeachte feestelinge zulke aangename herinneringen hadden bewaard. Bijzonder vereerend voor de jubilarisse was het bezoek van eene deputatie uit de Plaatsel, Comm. v. Toez. op het L. O., die bij monde van haren voorzitter, dr. C. J. Vinkesteyn, getuigde van het jeugdig hart dat de hooggeachte feestelinge steeds had getoond en dat haar ook voor hare verdere levensdagen werd toegewenschtsteeds had zij getracht haar onderwijs aan de eischen des tijds te doen beantwoorden. Een aangename verrassing was voor de jubileerende religieuze ook het bezoek van den weleerw. pater Huysmans, van de St. Jansparochie, die haar den Pauselijken zegen bracht, op perkament, sierlijk bewerkt verzoekschrift, goedgunstig verieend. Ook van andere zijde mocht de gouden jubilarisse waardeereude bewijzen van be langstelling ontvangen tal van geschenken voor persoonlijk en huiselijk gebruik en fraaie bloemstukken getuigden van de deelneming die naar zeiüzaam jubilé in ruimen kring vond. Van het zoo welbesteed leven van Zuster Claudia vermeiden wij korteujk, dat zij njej. J. J. W. Osterlon uen 20Septem- oer 1832 te Alien a/d Rijn geboren, na hare religueuze professie op 3 Februari 1853 eerst circa 15 jaren in ae R, K. Weeshuizen te Roiteruain werkzaam was en daarna omstreeks 6 jaren te Amster dam verbleef. Vervolgens was zij omstreeks 1 jaar in de scnolen bij het R. K. Wees huis aihier werkzaam, waarna zy verder onafgebroken was ver bonnen aan de Liefdebuis-schoien, eerst aan^ de Lange, later aan de Korte Haven, uie zij nog op haren hoogen leeltijd met zooveel zorg be heert. Zooals men weet, wordt morgen Zuster Claudia's feest meer openlijk gevierd met een kinderfeest, om half vier in den Offi cierentuin te geven. Door de stoomtram is heden-middag hief aangebracht de bootwerker M. V. Wieringen, wonende aan de Steenstraat, die te Rotter dam van een wagen was gevallen en toen een trap van een paard had gekregen. D« man, die ernstig werd gekwetst, is aldaar voorioopig verbonden. Per rijtuig is hij na aankomst der stoom* tram naar zijn woning vervoerd. Het vermoeden dat het door den stoom* trawler Judith, kapitein Hendrik Drijver, overstoomde vaartuig de ijzeren logger Triton is van de reederij Hoogewerff Co. te Vlaardingen, wordt helaas bevestigd. Te Huisduinen zijn aangespoeld jonen en ander houtwerk, gemerkt met het nommer van de Triton. Bij deze ramp zijn omgekomen schipper P. van Keulen; nog twee gehuwde en zes ongehuwde Vlaardingers en drie gehuwde mannen uit Pernis. Het vaartuig verliet Woensdag te 3 uur IJmuiden, terwijl het ongeluk dien avond ten 9 uur plaats had ter hoogte van de Haaksgronden. Toen ds. 't Hooft op den Kortendijk te Vlaardingen een huisbezoek aflegde, viel hij door een openstaand luik, waarbij bij ernstig gekwetst werd. Men meldt ons uit Maasland In de jaarvergadering van de R. K Kiesvereemnging R. en P. bracht de presi dent, de heer J. Ham, hulde aan de nage dachtenis van dr. Schaepman, den onver- moeiden strijder voor de katholieke belangen, werden de heeren P. C. van Mil en P. Stolk als bestuursleden herkozen, en bracht de penningmeester, de heer J. van Zeyl, verslag uit van den toestand der geldmiddelen hoewel niet groot, een batig saldo was er er werd besloten de jaarvergadering voortaan in Januari ie houden. Een der leden wenschte nog voor de Vasten een feestavond ver schillende anderen stemden inde vergadering nam er genoegen mee deze zaak aan het bestuur over te laten. BINNENLAND. Beroepswet. Zooals het Vad. reeds meldde, kan de benoeming der leden van den Centrale o Raad van Beroep weldra worden tegemoet gezien. Als voorzitter wordt nu genoemd mr. De Ridder, het Kamerlid voor Wijk- oij-Duurstedede leden schijnen deels uit de administratie te zullen worden genomen Men noemt de namen van den Dordtschen burgemeester mr. Zimmermann (die ook voor het burgemeesterschap van Leiden in aanmerking heet te komen), van den Utrechtschen gemeentesecretaris mr. Bool en van den commies van het Departement van Justitie, mr. P. A. V. baron Van Hannxma thoe Slooten. Volksbadhuis. In de week van 26 Jan.—3 Febr. 1903 werden genomen 191 baden 1ste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 31 regen 12 regen 104 school 17 kinder»a3ctll Gedurende de maand Januari 1903 werden genomen 1003 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 106 kuipbaden 152 regen 53 regen 505 school 74 kinder Èt 3 ct 53 In Januari 1902 werden genomen 886 baden. Verlofgangers. Het besluit, om de van lijdelijk verlof terug gekeerde miliciens der lichting 1902 weer onverwijld in het genot van dat verlof te stellen; werd, naar men verneemt, genomen in een buitengewonen ministerraad, Zon dag-middag gehouden ten huize van dr. Kuyper. In verband met dit besluit waren ver schillende ambtenaren Zondag met den secretaris-generaal aan het departement van oorlog, druk werkzaam. Ook de minister, generaal Bergansius, vertoefde in den middag geruimen tydaan het departement. De met verlof zijnde miliciens der lichting 1902 in deze gemeente, vijf in getal, onmid dellijk naar hun garnizoenen vertrokken, «jn ingevolge de nadere beschikking der regeering, spoedig weer met verlof hier teruggekeerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken, dr. A. Kuyper, zal aanstaanden Zaterdag een bezoek aan Haarlem brengen en 0. m. de ambachtsschool, de school voor kunst nijverheid, en de Haarlemsche huishoud en industrieschool bezichtigen. Thans heeft de vertegenwoordiger van Amerika, die ook hier te lande de Neder- landsche regeering is komen aansporen de graoto tentoonstelling van St. Louis in 1904 m mij iii!«z mw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2