binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Tan den Rijkskanselier, in de opheffing van artikel 2 der Jezuietenwet, wordt aan het bijna eenstemmig verlangen van den Rijks dag voldaan, om het Duitsche grondgebied niet langer af te sluiten voor Duitsche Jezuïeten individueel. Zelfs Benningsen heeft indertijd voor de opheffing eener bepaling, volgens welke deze burgers uit hun vaderland gezet worden, gesproken. De opstand in Marokko. De correspondent van de Times te Tanger bevestigt nu ook de nederlaag van Boe-Hamara, maar niet diens gevangen neming. De Franschen hebben den sultan een blanco crediet toegestaan, zonder de inkomsten van de douane-kantoren als onderpand te verlangen. De renbode die de overwinning van den sultan bij Fez te Tanger geboodschapt heeft, (de man legde denkweg af in den kortsten tijd waarin iemand dat tot dusver gedaan heeft, wordt er bijgevoegd), geeft de volgende bijzonderheden: El-Menebhi, de minister van oorlog, voerde de regee- ringstroepen aan, die den 29en Januari de stelling van den pretendent onverwachts aanvielen en geheel overrompelden. Het was een uiterst hardnekkig gevecht (na tuurlijk, anders zou de «minister van oorlcg" als legeraanvoerder met te weinig eer gaan srtijken), dat drie uren duurde, voordat de tegenstand der opstandelingen voorgoed gebroken was. Tén slotte vluchtten de rebellen naar Tazza, waarheen El Menebhi hen nu achterna getrokken is, om hen te achtervolgen en tevens de onver mijdelijke tuchtiging der afvallige stammen ter hand te nemen. De regeeringstroepen waren om vier uur 's ochtends van de brug over de Seboe opgerukt, en later versterkt door een atdeeling onder Omar-el-Joesi. Zij hadden vier Krupp-kanonnen en acht Maxims bii zich. Het wordt nu ook in de officieele berichten, van het hof te Fez uitgaande, erkend, dat de pretendent met gevangen genomen is. Misschien bevindt Boe-Hamara zich onder de gevallenen, maar dat is onzeker. Daarentegen erkent men nu, dat het succes der regeeringstroepen ten deele te danken was aan de medewerking van den stam der Beni Wariën, die »een schikking getrolïen had met den sultan om de zaak van den pretendent te veriaten", eerst den dag vóór het beslissende gevecht. Over Bo wen's voorstel aan de drie mogendheden om hun de 30 pet. der Vene- zolaansche douane-ontvangsten gedurende een maand uitsluitend af te staan, wordt nu weer gemeld, dat dit geschiedde met alleen op voorwaarde dat die mogendheden zich dan zouden verbinden om daarna gelijk op te deelen met de andere mogend heden, maar ook onder beding dat de blok kade onverwijld zou worden opgeheven. Zooals men weet, hebben de mogend heden Bowen's voorstel dadelijk verworpen. Datzelfde is geschied met een compromis voorstel van de blokkeerende mogendheden uitgaande. De zaak wordt nog ingewik kelder, nu Castro er zich weer rechtstreeks mee bemoeit heefthij spreekt den wensch uit, dat al de schuldeischers op dezelfde wijze behandeld zullen worden. Riet tegen den Godsdienst. Vrijdag-avond is de heer Van den Heuvel, onder-pastoor te Heverlé, te Leuven op straat door een bende overvallen. Zijn kleeren werden hem van het lijf gescheurd en hij kreeg kneuzingen over heel het lichaam. Hij werd door eenige burgers beschermd tegen de razende bende, man nen en vrouwen, die den priester jouwend en huilend achtervolgde. Eindelijk kon hij vluchten in de pastorie van St. Quirinus. De aanranders waren een bende socia listen. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. De weigering der drie verbondenen om op Bowen's voorstel tot gelijktijdige rege ling van alle eischen in te gaan en hun tegenvoorstel om hunne eischen de priori teit toe te kennen, moet te Washington zulk een slechten indruk hebben gemaakt, dat de gezantschappen uit vrees voor nadere complicaties zouden besloten hebben op eigen verantwoordelijkheid de nota's met het weigerende antwoord aan de regeering der V. S. te overhandigen. Zij moeten ver zocht hebben in deze nota's eenige ver- zacntende wijzigingen aan te brengen. De verbonden mogendheden hebben nu weer aan Bowen voorgesteld, dat de 30 pet. der opbrengst van de douane te La Guaira en Puerto Cabeilo voor twee derde aan hen zou gegeven worden, terwijl de andere natiën, die aan Venezuela eischen hebben gesteld, de beschikking over het overige zouden verkrijgen totaat aan hun eischen voldaan is. Bowen verwierp dat voorstel, zich bereid verklarende om de kwestie van den voorrang der drie mogendheden te onderwerpen aan het Haagsche hof van arbitrage. Volgens telegrammen uit New-York zou Bowen Engeiands bemiadehngs voois iel om fiO pet. van de Venezolaansche douane ontvangsten aan de drie mogendheden, 10 pet. aan de andere af te staan, om deze reden verworpen hebben, wijl dan de blok keerende mogendheden jarenlang door gemeenschappelijke belangen (eventueel tegen Amerika) verbonden zouden blijven Het Dresdener Hofdrama. De jongste zoon van den kroonprins en de kroonprinses van Saksen, Friederich Christiaan, ligt te Dresden aan typhus ziek Tot dusver volgt de ziekte haar gewonen loop. Volgens de jongste berichten is echter de toestand van den jeugdigen prins veel verergerd. De doktoren vreezen, dat de typhus een doodelijken afloop zal hebben Prinses Louise heeft naar Dresden gete legrafeerd en machtiging gevraagd om haar kind te bezoeken. Men weet nog met wat het Saksische hof haar heeft geantwoord, doch men gelooft, dat het haar verzoek zal inwilligen. Te Genêve, waar zij gisteren uit Mentone is aangekomen, wacht prinses Louise het antwoord uit Dresden af. Groote staking te Bremen. Alle arbeiders van de scheepswerf Vulcan te Bremen hebben gisteren het werk neer gelegd en wel om de volgende reden. Vijfhonderd hunner hebben eergisteren zonder bekomen verlof deelgenomen aan de teraardebestelling vaneen kameraad en werden daarom door de directie ontslagen. Hierop staakten alle werklieden aan de Vulcan den arbeid. telegrammen. Vooral moeten Engelsche telegrammen gestolen en verkocht zijn aan een niet-Engelsche ambassade, die den sleutel van het Engelsche cijferschrift bezat. Ook het geheime Turksche cijfer schrift moet verraden ziju. De vali van Macedonië. Generaal Ali-Riza Pacha, bevelhebber van Kosscvo, gewezen chef van den staf van generaal Eahem-Pacha, den overwinnsar in den Grieksch Turkschen oorlog, is be noemd tot gouverneur (vali) van Macedonië. Chamberlain's reis. Chamberlain is gisteren te Bloemfontein aangekomen. Hij werd in de voormalige Vrijstaatsche hoofdstad met groote geestdrift ontvangen. Joodsche Landverhuizers. Een aantal joden, die te Kaapstad aan wal waren gekomen, om naar het binnen land te trekken, moeten, op kosten van de stoomvaartmaatschappij, die hen overge bracht heeft, terug. Een meteoor ontploft. Uit Anderson in Californië wordt geseind, dat aldaar dezer dagen boven de stad een meteoor gesprongen is. De onwelkome be zoeker kwam als een groote vuurbal uit het Noordwesten en met zooveel geraas, dat alle nog slapende bewoners van Anderson, 't was vier uur in den morgen, uit hun rust werden opgeschrikt. Een oogenblik later werd zulk een hevige slag gehoord, dat 't was alsof alle kanonnen van het leger der Ver. Staten tegelijk los brandden. De huizen trilden en schokten tot in hunne grondvesten en doodsbeangst snelde de bevolking door de straten. Toch bieek, dat de meteoor nog twee mijlen ten zuiden van de stad was ontploft. Een groot aan tal huizen zijn ingestort, ruiten gesprongen telegraaf en telefoondraden en de gelei- dingen van electrisch licht vernield, zoodat de Andersonners met de grootste ongeritfe lijkheden te kampen heoben. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd. H. D. H. de Vorstin van Bentheim is gister-avond omtreeks 9£ uur in de residentie aangekomen. De Vorstin werd bij Haar aankomst aan het Staatsspoorstation op het perron op de meest hartelijke wijze verwelkomd door Hare zuster, de Koningin-Moeder, waarna H. M, zich met Hare logeergast in een gala- hofrytuig naar het Paleis in het Voorhout heeft begeven. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Woensdag, die van den minister van oorlog Donderdag, en die van minister van oorlog, ad interim minister van marine, Vrijdag niet plaats hebben. In afwachting van bet invoeren van een algemeen voorschrift, (naar aanleiding van bij het Departement van Waterstaat inge komen klachten over de vernieling door ruiters van de wielerpaden, langs Rijkswe gen met belangrijke kosten door het Rijk aangelegd) waarbij verboden zal worden om de zichtbaar met borden als zoodanig aan gegeven wielerpaden met paarden of karren te berijden, heeft de Minister van Oorlog bepaald dat de meerbedoelde paden voortaan door militaire ruiters zooveel mogelijk ontzien worden. Werkloozeu in Noorwegen. Het Noorsche Parlement heeft 45.000 kronen toegestaan voor werkverscnaffing ten behoeve van de werkloozen. Een motie, om nog 10 000 kronen aan vereenigingen voor de behartiging der belangen var^de werkloozen te geven, welke motie door den premier Blehr en den minister van openbare werken, Lavland, werd gesteund, is met 80 tegen 29 stemmen verworpen. Koning Edward en de Mikado. Koning Edward heeft den Mikado een nieuw bewijs van vriendschap gegeven. De Engelsche gezant overhandigde nl. den Japan- schen vorst een met diamanten bezet miniatuur van Z. M., benevens een eigen handig schrijven van den Koning. Planquette's overschot. De opgraving van het lijk van Pianquette is door het parket geweigerd. Een inge steld onderzoek heeft aan het licht georacht, dat de kunstenaar een natuurlijken dood gestorven is. Turksch verraad. Bljjkens een bericht uit Constantinopel aan de Berlijnsche Local-Anzeiger, zijn op het Turksche telegraafkantoor te Pera weder knoeierijen ontdekt, bestaande m het verkoopen en verraden van officieele Schiedam, 4 Feoruari 1913. De Arbeidsbeurs. (Opgave 4 Februari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Een jongen (bakkerij) brood rondbrengen en vakopleiding. Lee/jongens voor het rij wiel vak. Kuipers (halfwas). Kui persjongeus. Personen oekeud met net rijwielvak. Baroiersieerlmg. Tuiniers jongen. - Behangersjougen Boerenknecht Moutersjongen. Smederij: een half was en een jongen Schoenmakersjongen. Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Koetsiers. Brandersknechts. Distil- lateursknechts. Kantoorbedienden. Een kleermaker. Een Kuiper. Een loodgieter. Boerenknecüts. Een tui niersknecht. Mouters. Eenscboenmaker. Een schoenmakersjongen. Slagers, knecht. Tabaksbewerker. Timmerman. Kistenmakers. Ververs. Schippers knechts. Personen voor lichte werkzaam heden, schrijfwerk loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smids vak en kuipersvak. Een Dienstbode. Schoonmaaksters. Naar aanleiding van de critische rede voering over het Christelijk Ministerie door het Kamerlid Melchers in verschillende dorpen van het kiesdictrict Leeuwarden gehouden, heelt de Christelijke Jongelings- vereeniging in de gemeente 't Bildt be sloten, geen vergadering meer te bezoeken, waarin socialistische sprekers optreden. Afjeh en Djambi. Blijkens uit Indie ontvangen telegrafische berichten, zijn sedert de jongste raede- deelmgen dienaangaande, in de Nederlandsche Staatscourant van 6 Januari 1903, no. 4 bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en Onderhoorigheden, gesneu veld de fuselier J. Pijpenseel (no, 44990), overleden de kapitein der infanterie W. J.' de Roever Kröber, gewond de lste-luitenants der mfantrie A. Geertsema Beckeringh en W. F. Dinger, de onder-iuitenant EHeyd er (no. 26853), de sergeanten Th. Fischer (no. 41215) en A. A. van Dalen (no. 46521) en de infanterist G. L. Knjnen (no. 41375) b. in Djambi, zwaar gewond, de onder luitenant H. Bollen (no. 31756) en licbt gewond de lste-luitenant der infanterie A. Ch. L. Phaff. (S(C( M. W. Van der Vlugt, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is tot wederopzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Ryks-Umversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte van bet recht. Gisteren-ochterd waren twee gemeente werklieden om den boek van Westersingel en Nieuwen Binnenweg te Rotterdam g0. posteerd om alle voetgangers, rijtuigen, trams, omnibussen, fietsen, automobielen enz. te noteeren, waarschijnlijk in verband met een te legen tweede paar rails op den Nieuwen Binnenweg. In de Nieuwsteeg te Rotterdam, een zijstraat van de beruchte Zandstraat, is den 31-jarigen schilder Oscar A. Heyner by een twist om een meisje door den 19-jangen glazenwasscher C. Lieshout een messteek toegebracht boven de linkerborst» Kamerverkiezing te Almelo. Te Borne is tot candidaat der R. K. Kiesvereem'ging voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. P. J. M. Aalberse. Ineene gister-avond gehouden vergadering der afdeehng «Almelo", van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij js tot candi daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Almelo gesteld de heer J. F. Tijhof, lm van den gemeenteraad te Enschedé. Zoo de middelen het toelaten, zullen ter bevordering dezer candidatuur in verschillende plaatsen van het district sprekers optreden. Een comité van 10 ieden heeft de leiding op zich genomen. Mgr. fir. Schaepman. f In de kapel van het groot-seminarie te Rijsenburg is gisteren-ochtend de plechtige uitvaart gehouden van wyleo mgr. dr. Schaepman.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2