Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar®:. Zaterdag 7 Februari 1903. No. 7520. Niet Aldus! Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Var. 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving:. Oprgeping ia activiteit van miliciens- verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901. De Burgemeester van Schiedam, Roept bij deze op de miliciens-verlolgangers der lichtingen 1900 en 1901, behoorende tot de regimenten Infanterie en het Korps genietroepen, om zich uiterlijk op den lOen rebruari 1903, des namiddags ten 4 ure, behoorlijk in uniform gekleea en voorzien van al de voorwerpen van kleediDg en Uitrusting, welke door hen bij hun vertrek uiet groot verlof zijn medegenomen, bij hunne Korpsen aan te melden. Bedoelde verlofgangers zullen zich te voren moeten aanmelden ter secretarie dezer gemeente, Afdeeling B, tot het doen afteekenen van hun verlofpassen en het ontvangen van passagebiljetten en daggelden, voor zoo ver zij daarop recht zullen hebben. Ingeval ziekte hun opkomst mocht ver hinderen, znllen zij daarvan,door overlegging Van eene geneeskundige verklaring ter secretarie voor bovenvermeld tijdstip moeten doen blijken. Kunnen zij hunne korpsen niet bereiken, dan zullen zij zich in het meest nabij 9elegen garnizoen moeten aanmelden. En dat, na deze openbare kennisgeving, 'eder milicien hierin betrokken, geacnt vvordt van zijne verplicnting kennis te dragen, waardoor hij gehouden is, zonder verdere oproeping, aan de voorschreven °pkomst te voldoen en derhalve later geene °uwetendheid ten deze zal kunnen voor bonden. Schiedam, den 6den Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OYERZICHT. 6 Februari 1903. Uit den Duitschen Rijksdag. De rijkskanselier von Bülow, gisteren in den Rijksdag antwoordende op verschillende °pmerkingen van den sociaal-democraat Feuilleton. i) Wat eene aanbiedingmenschenkinderen, dat kon een zaakje worden! Honderd gulden voor elk nieuw prentje 1 honderd-gulden hm't was toch wel honderd Zou 't ook ten wezen? een één met één nulletje? Ja, hatuurlijkdat 's nog al duidelijk 1 laat 's mjken»dat u voor elk nieuw, oorsponkelijk Prentje f 100 (honderd gulden kunt bedrin gen". Tóch honderd, en wat staat er verder *uwe vaardige teekenstift", jawel, goeien Jhorgen enz. enz. summa summarum »nog ezen namiddag op het kantoor der druk- oriJ» ten einde alles definitief te bsspreken 1" Goed heeren, de penteekenaar Johannes, Adolfus van der Es zal u heden de eer van ZlJQ bezoek gunnen 1 De heer J. A. van der Es, die deze ftheenspraak hield, op zjjn werk-huis-slaap- Ledebur, zeide, dat hij sedert bijna zes jaren voldoende bewezen heeft hoe afkeerig h(j is van avontuurlijke plannen. De Samoa- kwestie is tot algemeene bevrediging bijge legd en uit de Chineesche troebelen is Duitschland te voorschijn gekomen met onverzwakte kracht en een versterkte positie in Oost-Azië. In Venezuela, vervolgde Bülow, bewegen wij ons precies in dezelfde richting als Engeland en Italië. Wij bewan delen er den weg van kalme bezadigdheid en wenschen enkel veiligheid voor het leven, den eigendom en den handel van onze daar gevestigde landgenooten te verkrijgen. In de wereldpolitiek doet hij (Bulow) zijn best, om het midden te houden tusschen de politiek van een slakkengangetje en de politiek die de sfeer van onze bemoeiingen te buiten zou gaan, een politiek van gemoedsopwellingen id stede van een poli tiek in het blijvend en kalm overwogen belang van het Duitsche volk. In antwoord op het gezegde van Ledebur, dat Duitschiand geen oorlogsvloot van noode heeft, stelde Bülow in het licht dat de groote meerderheid van het Duitsche volk van meening zal blijven, dat het niet voor aanvallende doeleinden, maar wei tot ver dediging van ae kusten en tot bescherming van onderdanen en belangen in overzeesche landen het recht heeft een vloot te bouwen- ln den Duitschen Landbouwraad. Aan een feestmaal van den Duitschen Landbouwraad heeft de rijkskanselier op uezen raad en op deu Landbouw getoost, Hij dankte allen, die net nieuwe tarief tot stand hadden helpen brengen. De beschei denheid en de consideratie van de verbonden regeermgen veroood nem, reeds nu iets mede te deelen over oe nieuwe handels- tractaten, Uie gesioten zouden worden. De regeenng zou echter bij de onderhandelingen overdehandelstractatende belangen van den landbouw met bizonderen nadruk behartigen (Bravo!). Sescnermende recntan alleen kamertje, vier hoog, was een der veie talentvolle jongelieden, waarvan de hoofdstad wemeltjeugdige menschen met aanleg, met werkkracnt, met moed en vuur, doen die den ganseden dag »iedig staan" gelijk de arbeiders aan den wijngaard»omdat memand hen genuurd heelt". «Penteekenaar" noemde v. d. Es zich en dat was hij «onovertroffen" zooals prof. B. van de kunst-academie meermalen betuigde. En de jonge man leed hij na armoede ailes liep nem tegen, zijne plaatjes werden slecht betaald. Het kleine kapitaal, dat de geneele erfenis zijns vaders was, raakte op; nog een nietig sommetje, en dan kon Jonannes Adolfus scüoenpoetser wordeu, ot porder, of hij kon nog Dij de straatreiniging sol- iiciteeren of eeuig ander nattig Oaautjezien te krijgenen eten 1 Maar nu deze brief van een der grootste uitgevers! en nog wel op die wanhoops advertentie, waarvoor hij met een bloedend nart eetnge zyner laatste guldens had neergeioWat zou Gaspar wel zeggen Gaspar, de nuchtere, voorzichtige vriend, die ai lang zijne iieineboery van kunst-noutsnyden eraan gegeven had en nu als hanueis-bediende een aardig inkomen genootI waren echter met voldoende. Andere door tastende maatregelen in het belang van den landbouw waren nog noodig. Alleen een prachtisch, stellig handelen zou den landbouw bevorderen. Pessimisme moge, zeide Bülow, als metapbysisch stelsel gerechtvaardigd zijn. In de politiek echter is pessimisme steeds uit den booze. In de politiek behoort de toekomst aan de opti misten, zooals Thiers heeft gezegd. Zeker vertoont de gezichtseinder by ons geen zwartere wolken dan elders. De rijkskanselier voegde hieraan toe Een ding wil ik in elk geval verklaren, juist in den kring van vertegenwoordigers van den landbouw en voor het buitenland, waar men datgene wat bij ons een gedeeltelijk eenigszins zenuwachtige pers aan zwart galligheden en gemopper produceert of wat in het partijbelang af en toe als overdreven kritiek ten beste wordt gegeven, gaarne tot bewijzen zou wilien stempelen voor de ontwrichting van het samenstel des rijks en voor den achteruitgang van ons nationale gevoeldus voor de menschen die geneigd mochten wezen om van minder te recht vaardigen Duitsche eigenaardigheden, zooals onderling geharrewar, Duitsche vitzucht, Duitsche kleinmoedigheid, partij te trekken. voor dezen wensch ik hier uitdrukkelijk in het licht te stellen dat al die verschijn selen bij ons slechts krullende golfjes aan de oppervlakte zijn, spel van wisselende en voorbijgaande winden. Or.der die krulletjes vloeit echter breed en grootsch de stroom van onze nationale Duitsche ontwikkeling. (Algemeene levendige toejuichingen.) Ia den Spaanschen ministerraad. De jeugdige koning heeft den minister raad voorgezeten. Siivela deelde den raad mede, dat de anarchistische woelingen in verband met de algemeene werkstaking te Barcelona mislukt waren. De minister-president bevestigde officieel de zegepraal van den sultan van Marokko. Daar kwam Caspar juist de trap op 1 v/d Es stiet een schellen iluitklank uit en de vriend trad binnen. Was gibt 's «Lees dezen brief" riep v. d. Es met theatraal handgebaar, sen neem uw hoed af voor vrouw Fortuna, die zich eidelyk ver waardigt uwen armen vriend van weleer haar lietelijk aanschijn toe te wenden". Casper las en nam de hoed af, echter blijkbaar met voor bedoelde godin, maar eenvoudig, om uit den bol een strook papier te nemen, die achter een heele ieeren binnenband zat. Die strook bevatte een groot aantal namen, met allerlei teekens erbij en na eemg zoeken zei de eigenaar het papier weer opbergend «Die brief is van een uitgever met dub belen naam." «Wat zou dat?" «Nou, aat zou zóóveelkomaan, 't is beter het je maar te zeggen de eene naam is voor üe tegenwoordige eigenaars der drukkerij en de andere, de oude, is die, waaronder zij boeken uitgeven, die zij liever met met hun eigen naam op het titelblad zien prijken. Begrijp je me nu V' *Ni«t ai te best 1" De opstand in Marokko. De Spaansche legatie te Tauger heeft met een bijzondere renbode Dinsdag-avond bericht ontvangen, dat Boe-Hamara door de Beui Waren-Kabyien gevangen is genomen. Maar men slaat er geen geloof aan. Men heeft geenerlei bevestiging gekregen. Men verzekert ook, dat de wettige vrouw van den pretendent onder de gevangenen is. Toen het bericht van de zegepraal ontvangen werd, heeft de sultan den joden van Fez bevolen een optocht te houden met vaandels en muziek om hun vreugde te uiten. Tot zoover de correspondent van Reuter. De correspondent van de Times te Tanger zegt ook, dat men nog geen bevestiging heeft van de gevangenneming van den pretendent. Men weet, dat dezelfde bericht gever de beteekems van de overwinning van den sultan neeft verkleind. De loyaliteit van dezen vroegen gunsteling en raadsman van den sultan lijkt sterk verminderd in dezelfde mate als de Fransche invloed is toegenomen. De Afgaansche kwestie. Uit Pesjawar wordt aan de Daily Mail gemeld, uat de verhouding tusschen den emir van Afgamstan en de Engelsch- Inuische regeering gespannen wordt. Ue emir zou met abeeu verbodeu hebben, dat Eugelsche fabrikanten kanonnen naar Kabul opzonden, maar zien onlangs een party Duitsche wapens heboen laten zenden, waaronder sneivuurgeschut, 18 stukken veldgeschut en 850 kisten met munitie.- De Eugeische wapenfaonkanten protesteeren tegen deze bevoorrechting van de Duitschers en eischen schadevergoeding. Duitschland en Engeland tegen Veneauela. jüe Duitsche gezant te Washington, de heer Sternburg, heeft belangrijke mede- deo.mgen uit Beriyu ontvangen. Wat ze beoeizen, weet men met, maar na ze «Let dan vanmiddag eens op, welk boek je moet Ulustreeren, een van den uitgever of een van ter Klabbe. In het laatste geval mag je eerst wel eens goed nazien, wat ze van je vragen, geloof me I" »dè, wat kun jij iemands pteizier toch beaerven, verveienae Kerel!" «Dank je wel, nog iets van uw orders?" «Verdwijn asjeblieft!" «Tot uw dienst" en Caaper vertrok Tegen twee uur stond van der Es op het kantoor der firma O. en Zoon, en werd welwillend ontvangen door den oudsten compagnon, me nem een stoei aanbood en een oogenhliK met nem praatte, alvorens tot de zaken over te gaau. «Een onzer klerken zag uw advertentie", sprak de heer O, «en daar hy wist, dat wy een penteekenaar zoeken, braent ny ons do courant. Natuurlya neöoeu wy eerst naar u geïnformeerd en ue oenenten waren van dien aaru, uat wy u deu Dekenden brief schreven. Wal umikt u, zou u net werk aandurven? De hooge prys, men wy besteden wilien, wijst er ai op. aai wy iets lyns, iets uaieKs mogen e.scuen 1" (Wordt vervolgd^ NIEUWE SCHIE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1