Ik.eilde ei verMte oiiroer. Meren. de orde zijnde kweste werd uit den boezem der vergadering de volgende motie ter tafel gebracht. »De R. K. Vereeniging van Geëmployeer den aan de Gemeente-gasfabrieken «St. Laurentius", onder-atd. van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Amsterdam, den 3en Febr. 1903 vergaderd in het Gildennuis ter be spreking van de thans op touw gezette beweging onder de gemeente-werlieden, verklaart a. Dat de eerste aanleiding tot deze beweging, namelijk het ontslag der kraan drijvers aan de Handelskade, door de uitspraak van het scheidsgerecht is komen te vervallen. b. Dat de ioonkwestie, die thans op den voorgrond wordt geschoven, niet voldoende is voorbereid, althans niet voor ons bedrijf, om een agitatie, als thans wordt op touw gezet, te rechtvaardigen. c. Betreurt, dat bij een dergelijke ge wichtige zaak geen voorafgaand overleg met alle betrokken organisaties heeft plaats gehad. In aansluiting met deze motie besloot de vergadering aan deze ontijdig opgezette beweging haar steun te onthouden. Zij verklaarde zich echter overtuigd van de noodzakelijkheid eener herziening van de bestaande loontaneven en besloot daarom te trachten in overleg met de zusterorganisa ties een goed gemotiveerde loonregeling voor de verschillende categorieën samen te stellen. Omtrent de door de gemeentelijke werk lieden te Amstedam gestelde eischen, verneemt Het Volk, dat wat bet loon betreft gemiddeld van 20—30 pet verhooging wordt gevraagd. In de vergadering van werkgevers in het stainoudersbedrijt eergisteren-avond in «de Karseboom" te Amsterdam gehouden, werd kennis genomen van de verwerping voor de tweede maai door de koetsiersvereeciging «Door Eendracht Verbetering" van een gewijzigd voorstel tot arbitrage en de loon- en arbeidsregeling, in ae de vorige verga dering (Woensdag avond jl.) vastgesteld. Er werd tevens medegedeeld, dat het Handelsblad had geweigerd net onderhoud van de beide directeuren van de A. R. M. en den secretaris der Nationale Federatie, op Dinsdag-avond jl. genouden, en dat met verdere bijzonderheden aan de pers was medegedeeld, op te nemen. Voorts oleek het Handelsblad van eergisteren avond een bericht te bevatten als zou prot. Treub met een commissie uit werkgevers eu voerlieden dien avond het geschil trachten te beslechten. Hiervan was aan geen der bestuursleden van de Vereeniging van patroons ook maar iets bekend. Inderdaad meldde zich professor Treub spoedig daarop aan, begeleid door Hols, den secretaris van den Typografenbond, die de staking van de koetsiers leidde, doch de vergadering moest tot haar leedwezen den protessor kennis geven van de onmogelijk heid om zich thans nog bij arbitrage nêer te leggen. Gisteren-nacht werd in een vergadering van koetsiers opnieuw besloten te blijven volharden by het eenmaal ingenomen stand punt, »wat de staking alzoo onveranderd uoet voortduren." De koetsiersstaking had voor den dag van gisteren ietwat meer beteekenis, wijl de Donderdag aldaar de algemeene trouwdag is. De bruidegoms en bruiden werden door de stalhouders zeiven en hunne zoons of broers naar kerk en stadhuis gereden. De getuigen kwamen dan te voet. En een enkele bruidstoet, die ook door koetsiers- gezellen bediend werd, werd door bereden politie geëscorteerd. De Koetsiersvereemging te Amsterdam heeft gisteren per manifest een beroep gedaan op de stationeerende koetsiers (de dusgenaamde «aapjes") om ook het werk stakeD. Uit Amsterdam schryft men aan enkele bladen He naweeën van de beroeringen der laatste dagen doen zich reeds gevoelen, v De firma Wm. Müller Co. bericht, dat zij haar cargadoorszaak verplaatst naar Antwerpende rijtuigmaatschappij zal haar stallen geleidelijk trachten van de hand te doen en zoodoende te hquideerenja zelfs uit vertrouwoare bron vernemen wij, dat een der grootste tabaks-firma's haar kantoren naar Bremen zal verplaatsen, dat op haar voorbeeld andere zullen volgen, zoodat thans het treurige vooruitzicht bestaat, dat onze bloeiende tabaksmarkt, waarop Duitschland in de laatste jaren toch al zoo naijverig was, weldra te gronde zal gaan. De patroons-voorzitter en -leden van de K. v. A. voor Haven en Dokwerkers te Amsterdam hebben zich tot den minister van waterstaat gewend met de mededeeling dat waar in de thans plaats gehad hebbende stoornissen in handel en scheep vaart de kamer zelfs met de minste reden van bestaan had zij hiermede nun mandaat neerleggen. Uit Durgerdam meldt men, dat de tijde lijke politiebewaking van den Waterland- schen dijk is geëindigd. De Durgerdamsche visschers, die als bootwerkers hebben dienst gedaan, hebben hun gewone bedrijf weder opgevat. Eenigen van hen zullen echter wegens de ondervonden mishandeling nog een tijd lang genoodzaakt zijn aan den wal te blijven. Gisteren-ochtend om 9 u. 59 is van Utrecht naar Amsterdam vertrokken een detachement militairen, bestaande uit infan terie, vesting- en veldartillerie, een 300 man telleode, in verband met mogelijke werkstaking van de Amsterdamsche ge meente werklieden. Bij den heer Zegers, voorzitter van Recht en Plicht te Utrecht, is eene tele gram ontvangen van net bestuur en de leden van Recht en Plicht te Roosendaal, waarin zij hunne voile sympathie betuigen met de gestelde motie op ae den tweeden dezer te Utrecht gehouden vergadering van de aideeling. Een algemeene vergadering voor alle R. K. spoorwegmannen zal worden gedouden op Zondag 22 Februari, St. Josephhuis te Utrecht, des namiddags naif twee. De Maandag 1.1. onder een 25 tal inleggers op de drukkerij van de firma P. W. van de Weijer te Utrecht uitgebroken werk staking is geëinaigd. Aan de op een drietal na weder aangenomen werklieden is een loonsverhooging in 't vooruitzicnt gesteld. De staking der confectie-arbeidsters der firma Conen Co., te Enscnedé, is opge heven de eiscnen der staaksters zijn ten deele ingewilligd. De arbeid is hervat. De haven van de Lemmer, welke sedert vele weken haast onafgebroken door het ijs gesloten is geweest, is weder voor de scheepvaart geopend. Door den noordwes tenwind is het ijs naar het oostelijk gedeelte van de Zuiderzee gedreven. Omtrent de reden der schorsing van den gemeente-ontvanger en den gemeente secretaris van Helmond meldt het Vad. dat de eerste op een door beiden onder teekend stuk indertijd f 9500 voor rekening van de gemeenten Helmond had opgenomen van de Boerenleenbank te Eindhoven, die voor een groot bedrag had deelgenomen in een door Helmond gesloten leening. Brieven van de directie der leen bank aan B. en W. werden door den secretaris onderschept, en zoo kon het een tijoje geheim genouden worden; dat het geld was verdwenen. Zaterdag barstte de bom. De jutitie heeft de zaak in handen. DeTuinbouwvereeniging te Rockanje heeft het pian opgevat voor transport van haar producten een trekvaart te maken van Rockanje naar Brieile zij zal zich wenden tot gemeente, provincie eu Rijk, tot het ver krijgen van subsidie ter uitvoering van het plan. Brand. Een hevige brand heeft gisteren een groot deel van het manufacturenmagazijn van de firma Spoelders, aan de Gerard Doustraat te Amsterdam, in de asch gelegd. De brand moet ontstaan zijn doordat een bediende, met een kaars het gaslicht in de étalage willende aansteken, te dicht bij de winkelgoederer. kwam. üEMEXrl) XIEUWS. Twee vletterlieden te IJmuiden, die gisteren-nacht een binnenkomende boot aanklampten, zijn verdronken, doordat de boot achteruit sloeg en hun vlet verbrijzelde. De eene, Piet Heilig, was vader van zeven kinderen. In eene gemeente in de buurt van Katwijk kwam op een avond een man vragen of op het erf van een boer tot den anderen dag een draaiorgel mocht staan. Het werd toegestaan. Edoch de boer hoorde gekraak in het orgel, liet een veldwachter halen men opende het orgel en toen bleek, dat in het instrument een manspersoon zat vermoedelijk een handlanger van den bezorger. Tegen dien man werd proces verbaal opgemaakt. De 94-jarige B. Van der PlasteNumans- dorp had het ongeluk in een stal te struikelen, waarbij hij kwam te vallen en wel zoodanig, dat zijn knieschijf splinterde. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, die verklaarde, dat de man voortaan niet meer zal kunnen loopen. De machinist der S.S. K. S. Molenbeek, die indertijd bij het déraillement bij Gorsel zoo deerlijk te pas kwam, is thans eervol uit den dienst der Maatschappij ontslagen. Nader zal worden bepaald het bedrag, dat hem als invaliditeitspensioen zal worden toegekend. Reeds nu werd hem medege deeld, dat de meest gunstige bepalingen bij de vaststelling van dat bedrag zullen gelden, In het Renkum'1 s Weekbl. waarschuwt de heer v. d. Driessen Mareeuw tegen goed- koope sardines, welke een vreemden smaak bezitten en zich in verdacht uitziende blikjes bevinden. Er werd lood en tin in opgelosten toestand zoowel in de olie als in de sardines geconstateerd. Men koope derhalve slechts bekende goede soorten en lette nauwkeurig op den inhoud. Hzaatste Berichten. De Beursbrug zal waarschijnlijk over een veertien dagen voor de passage worden in gebruik gesteld. Het aantal miliciens van de lichtingen 19Ü0 en 1901, behoorende tot het wapen der infanterie en der genie, met verlof te dezer stede, bedraagt 71. De miliciens-verlofgangers der lichting 1902 7 in getal zijn reeds van hier naar hunne garnizoenen vertrokken. Tengevolge der plotselinge oproeping van de miliciens werd op het bureau voor militiezaken ten stadhuize alhier tot laat in den nacht gewerkt. De brugwachter Van den Bos aan de Varkenssluis kreeg van morgen van den siinger dier brug een zoodanige klap dat hij naar het politiebureau moest worden gebracht om te worden verbonden. (S. Cf.) De ministers hebben in de jongst verloopen dagen eenige malen samenkom sten gehad ten huize van den minister van bmnenlandsche zaken. Naar aanleiding van de schouwing van het Ijjkje van net driejarig meisje, plotseling overleden in de woning van haar nicht in de St. Manastraat te Rotterdam, is die nicht, genaamd C. B., vrouw van A. J. v. d. H., 25 jaar oud, heden middag naar het huis van bewaring overgebracht. Kechtszaken. De persoon zich noemende Henri Mar tens, 35 jaar oud, die op den Spoorsingel te Rotterdam werd aangehouden, verdacht van aanranding van den geiddrager W. Smit der Dordtscho Bank, wien hij peper in het gelaat wierp, heeft thans in het huis van bewaring een omstandige beken tenis afgelegd, voorgevende uit geldgebrek gehandeld te hebben. Het eigenaardige van het geval is dat Henri Martens volgens zijn eigen verkla ring een valsche naam is, toch weigert hij, vermoedelijk om zijne familie niet te compromitteeren zijn juiste naam op te geven. Hij zegt advocaat te zijn. De man heeft een Amsterdamsch accent en in zijn bezit is gevonden een portret van eene jonge dame door een fotograaf te Amsterdam vervaardigd. In de zaak van den moord in de Dub bele Buurt te Amsterdam werden eer gisteren nog enkele getuigen voor de Am sterdamsche rechtbank gehoord. De afge legde verklaringen wierpen echter geen nieuw licht op de zaak, waarom wij volstaan met de mededeeling, dat de voortzetting der behandeling is bepaald op heden ochtend 10 uur. Alsdan zullen nog eenige getuigen worden gehoord. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van Nubert T,, verpleegde in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, die door de rechtbank te Assen is veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf. Zooals reeds vroeger vermeld, heeft hij den 24 Dec. jl. den onderbaas Hief onver hoeds aangevallen en met een mes, dat hij te voren aan twee kanten had laten slijpen, in den nek een levensgevaarlijke verwonding toegebracht, aan de gevolgen wrarvan de onderbaas is overleden. Het hof heeft het vonnis bevestigd. te Schiedam. Geveild6 Februari. Notaris H. B. E. Blaisse. Een pakhuis, waarin drie zolders, met op grond, aan de Schie, f 2480. Yisscherij-berichten. SCHIEDAM 6 Februari. Vertrokken ter trawlvisschenj de bom SCH 162 de Jonge Johannes, schipper M. Spaans. Scheepvaart. Schiedam, 6 Feb. Aangekomen Adriana, kaoitein J. Muller, van Helmshorn, geladen met boekweitdoppen. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM, 6 Feb. 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag Feb. Moutwijn f 7Va P«r Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting, Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins, Stemming vast. Bond van Distillateurs Moutwijn f 8.— Jenever: 112. Amst. proef 113.50. Prima Graanspiritus f 14ys—f15. Spoeling fl.80. Berlijn. Spiritus in loco 43.10 Parijs P- f®b. 16.75 16.75 t..u„ Spirit, p. Feb. 12.— 13.— "AMB- Maart/April. 13.- 13.— 5 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 6 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. üjnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 5 Feb. 1.59 cM. 6 Feb. 1.57 cM. Wisselkoersen te Rotterdam, Per Telegraaf. Londen kort i 12.12£ Disc. 4 pCt. Parjjs - 48.25 3 Antwerp. -48.15 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 5 Febr. Heden waren aangevoerd 1773 stuks run deren, waarvan 621 ossen, 255 stie ren, 897 koeien. Men betaalde voor ossen fr. 0.78 a 0.90, stieren tr. 0.69 a 0.79, koeien fr. 0.69 a 0.79 per kilo. 5 Feb. 6 Feb. rARIJS. Maan 1675 1675 z f.) 4 Feb. 5 Feb. New-York. Maïs 57i/g. 58.— Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3