inhoud van het Fransche geelboek over Macedonië voorspeld heeft in geheel anderen zin, dan waarin het nu blijkt gesteld te zjjn. De gezant is naar Konstantinopel ontboden om ophelderingen te geven. De influenza in Rusland. Het zachte weer heeft ook in het zuiden van Rusland de influenza meegebracht. Niet minder dan 25.000 personen zijn alleen in Odessa aangetast. Het sterftecijfer is onder het oudere en zwakkere deel der bevolking vreeselijk hoog. De keizerin-weduwe van China. In het keizerlijk paleis te Peking moet, volgens den correspondent van de Standard, de staat van zaken weer zeer abnormaal zijn. Sedert eenigen tijd liep het gerucht, dat de keizerin-weduwe overleden zou zijn. Men vermoedt, seint de correspondent, dat het gerucht waar is, maar dat een officieele bekendmaking eerst na afloop der nieuw jaarsplechtigheden volgen zal. Y er volg Binnenland. Baron Tan Brienen Tan de Groote Lindt. f Het stoffelijk overschot van baron van Brienen van de Groote Lindt. eere-kamerheer van H. M. de Koningin, werd gisteren te Wassenaar ter aarde besteld. In volgrijtuigen begeleidde eergisteren baron Michiels van Verduinen, schoonzoon van den ontslapene, diens zonen en een familielid uit Parijs het stoffelijk hulsel naar de dorpskerk, waar het door de douairière baronesse van Brienen, de freules, en de kapelaans der kerk werd opgewacht. Gisteren-ochtend halt elf had de uitvaart plaats. In het priesterkoor stond de katafalk met het stoffelijk hulsel. Op het rouwkleed waren een twintig kransen, kruisen en bloemstukken, onder welke een krans van Wassenaars gemeentebestuur Ter rechterzijde van de katafalk namen plaats in galagewaad de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. van de Poll, en van Z. K. H. prins Hendrik, kapt. jhr. Sucbtele van de Haere. De lijkdienst werd gecelebreerd door pastoor Bruystens, geassisteerd door pastoor mgr. Wittert van Hoogland en pater Stal- lenberg S. J. Een koor onder leiding van den heer Van Meel voerde Perosi's Requiem uit. Na de H. Mis werd het stoffelijk hulsel in statigen optocht, met de geheele gees telijkheid aan het hoofd, onder klokgelui en treurzang uit de kerk naar het aangrenzende kerkhof gedragen, gevolgd door alle aan wezigen. Nadat hier de laatste plechtigheden waren verricht, dankte baron Michiels van Verduinen de aanwezige vertegenwoordigers van het Hof met verzoek dien dank wel aan Koningin en Prins te willen overbrengen en bracht verder dank voor de betoonde deelneming aan de vele aanwezigen Eerst nadat het kerkhof door allen verlaten was, werd het hulsel in de groeve neergelaten. De in Augustus a. s. te Waalwijk te houden tentoonstelling van schoen- en lederindustrie en aanverwante vakken zal ook haar vclou" hebben. Het comité is namelijk besloten tot de oprichting van een afzonderlijk paviljoen, waarin eene zoo compleet mogelijke collectie laarzen, lederen kleedingstukken, rijzadels, paardentuigen enz., welke gebruikt zijn door de Boeren in den jongsten oorlog, een en ander met de noodige documenten, waardoor de echt heid der origine wordt gestaafd. De noodige stappen zijn hiertoe gedaan en men twijfelt niet aan het succes. Het voornemen bestaat om dit paviljoen open te stellen tegen een zeker eutréegeld en dit at te dragen aan het Generale Boeren- hulpfonds. Men schrijft aan den Tijd uit Rozendaal De bekende Belgische leider der socialisten P. Fabrie, die door de Antwerpsche recht bank wegens opruiing tot 2 jaren gevange nisstraf was veroordeeld, doch om zich aan die straf te onttrekken te Rozendaal ver bleef, heeft zich heden vrijwillig ter beschikking van den Antwerpschen straf rechter gesteld. Uit de socialisten-ondersteuningskas ont ving Fabrie iedere maand 150 francs, doch dit was sedert eenigen tijd opgehouden. fcrEMENfcrl) NIEUWS. Schipper Elshof, varende door de Ring vaart van Haarlemmermeer, is in den omtrek van Hiliegom, door het overslaan van het zeil in 't water geworpen en levenloos opgehaald. De Zaandamsche colporteur voor de Voorpost, en als zoodanig in dienst van mr. Mendeis, heeft zich met de abonneme ts- gelden verwijderd. Men noemt een bedrag van ruim f 400. De man is gehuwd, heeft rijkspensioen en was vroeger aan de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug werkzaam. Te Helium (Gron.) verweet de knecht van den landbouwer D. 's morgens aan tafel de meid, dat ze te vroeg opstond en te veel voor den boer deed. Een woorden wisseling ontstond; waarop de knecht de meid met een groot broodmes aan den arm verwondde, zoodanig dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Proces-verbaal is opgemaakt. Het gezin van den schoenmaker S., te Herpt, werd 's nachts plotseling ongesteld met hevige benauwdheden. Een geroepen geneesheer verklaarde na onderzoek, dat de ongesteldheid te wijten was aan het gebruik van slecht vleesch. De tweede verdachte in zake de brand stichting te Dusseu, de schipper P. C. van der Piuym, is Woensdag ook uit de voor- loopige hechtenis ontslagen. J. van der S. de andere verdachte, werd eenige dagen geleden in vrijheid gesteld. Vrjjdag-avond braken twee onbekenden by v. K. aan het Groesemd te Tilburg, terwjjl de vrouw alleen thuis wasdeze werd de mond dicht gebonden en uit een gesloten kast werden ongeveer f 40 ont vreemd. Zaterdag avond was de vrouw nog buiten kennis wegens den doorgestanen schrik. In den loop van Januari werd te Batavia verwacht de kroonprins van Beieren, prins Ruprecht, die met zijn gemalin een bezoek aan Java brengt. Zij zouden de gasten zijn van den gouverneur-generaal, in wiens paleizen vertrekken voor de vorstelijke gasten in gereedheid werden gebracht. Van buitengewoon ceremonieel bij de ontvangst zou echter geen sprake zijn, daar de reizigers geheel incognito reizen. De burgemeester van Brussel heeft den socialisten verboden om op het door hen opgerichte monument ter herinnering aan de slachtoffers van de onlusten in April 1902 het opschrift ^Martelaars voor het algemeen kiesrecht" te plaatsen. Marconi, op wien zijn vaderland terecht trotsch isheeft niet voldaan om als soldaat dit vaderland zoo lang te dienen als hij doen moest. Nu heeft de koning, die Marcom niet wil storen in zijn studiën, last gegeven de vervolgingen, welke deswege tegen den jeugdigen ingenieur waren inge - steld, te staken, doch wil, dat deze aan zijn verplichtingen zal voldoen. Hierop heeft men nu verleden week een middeltje ge vonden. Marconi is voor den vorm inge schreven onder de bemanning van een schip en wordt dus beschouwd als een marine-matroos. Kunst en Letteren. De zeer uitgebreideen kostbare bibliotheek, nagelaten door dr. H. J. A. M. Schaepman, 1 zal binnenkort verkocht worden. Men verneemt, dat de verkoop aan de firma Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage is toevertrouwd. Financieele Mededeelingen. De Rotterdamsche Tramweg maatschappij vervoerde in de maand Januari 11. 891.257 reizigers met een opbrengst van f 63221 02 tegen 882.544 reizigers met een opbrengst van f63573.335 in dezelfde maand van het vorig jaar. De generale ontvangst bedroeg f 91.949.73J tegen f92 264 99 in Februari 1902. Sport. Voor den internationalen wedstrijd in gewichtheffen en worstelen voor amateHrs om het kampioenschap van Europa 1903, uitgeschreven door de R. A C. Hercules te Rotterdam tegen heden(Zaterdag)in denUoele, zijn ruim 100 deelnemers ingeschreven, waar onder amateur-kampioenen van Euiopa, Oostenrijk, Duuschland, Frankrijk, België en Nederland. Lana- en lTimbouw. Vee voor Zuid-Afrika. Aan de afdeelingen uer Holiandsche Mij. van Landbouw en verdere belangstellenden is de volgende circulaire verzonden De aigemeene vergadering der Mij. heeft op 19 September 1902 de U allen bekende motie-Loopuyt aangenomen. Het Hoofdbestuur heeft medegewerkt om een hoofdcommissie uit den Neuerlandschen Landbouw te vormen en deze hoofdcom missie heeft zich wederom in provinciale sub-commissies vertakt. Ofschoon het Hoofdbestuur de circulaire der hoofdcommissie van Januari 1903 in het bezit van U allen onderstelt, zoo wil het nog met een enkel woord resumeeren, waarom het 't plan om kosteloos jong tuk vee voor de meest behoeftige Zuid Atrikaansche boeren bijeen te brengen, met volle instem ming ondersteunt. 1. Langs dien weg wordt steun verleend aan meoschen die tot ellende zjjn vervallen. 2. Die steun is een practiscne voor de ondersteundenimmers de Zuid-Atrikaansche boer heeft behoefte aan vee en er zijn waarborgen voor een oordeelkundige voor ziening in de behoefte. 3. Die steun is een practische voor hen, die ondersteunen: want indien eenmaal de Zuid-Afnkaansche boer tot beter dagen mocht komen en de goede eigenschappen van het Hoilandsch vee bij nem waardeering hebben gevonden, dan is daarmede een ge regelde haudel in vee tusschen Nederland en Zuid-Afrika verzekerd. Het Hoofdbestuur der Holiandsche Mij. van Landbouw. Op de te 's-Graveuhage geopendel7e inter nationale tentoonstelling van Avucuitura zijn 650 inzendingen meer dan ten vorigen jare. Er zijn tal van prijzen uitgeloofd, zoo toonde Z. K. H de Pr.ns der Nederlanden zijne belangstelling voor de tentoonstelling door het beschikbaar stellen van een groot bronzen medaille, uitgeloofd voor de schoon ste collectie Wyandottesverder zijn er in verschillende klassen eerebekers als prijzen uitgeloofd. matste Berichten. De minister van Binneniandsche zaken gat heden weder audiëntie aan zjjn depar tement. Heden-middag zouden de ministers wederom een vergadering houden. Te Maastricht is op 85 jarigen leeftijd overleden de oud-burgemeester, de heer W. H. Pyls, van 1880—1899 lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Op de 17e internationale tentoonstel ling van pluimgedierte van »Avicultura" te 's-Gravenhage behaalde de heer P. B. Gerlach op zijn patrijs leghorn-haan een In prjjs en eereprijs en op zijn patrijs leghorn-hen een 2n prijs en de heer W. K. Gerlach op zijn zwart Bantam-haan een 3n prijs en zjjn zwart Bantam-hen een zeer eervolle vermelding. (S. Cf.) Ten behoeve van den Raad van Beroep is te Utrecht door het rijk gehuurd het huis op de Runnebaan, waarin tot voor eenigen tijd de Rijksbetaalmeester woonde, terwijl voor de bureaux van den Centralen Raad van Beroep, wiens zetel te Utrecht zal zijn, een gebouw in de Frans no. 10 wordt ingericht. Tengevolge van ziekte van een der gezworenen is de behandeling van het pro- ces-Robmo te Brussel tot Dinsdag verdaagd. Burgerlijke Stand. Geboren: 5 Febr. Maria Fredrika, dochter van P. van der Kamp en J. J. Rietveld. Kinderbuurt. Gerarda Jacoba Maria Liduina. dochter van J. J. M. Meijer en M. Ammerlaan, 's-Gravelandsche polder. Maria, dochter van P. J. Warmerdam en C. Westerhof, "Noorderstraat. 6. Cor nells, zoon van H. Lek en N. Hoogervorst, Schie. Petrus Maria, zoon van J. H. J. M. Meijer en E. G. C. Wolsky, Hoofdstraat. Wilhelmina Cornelia, dochter van C. de Jong en W. C. Gommers, Si. Anna Zuster straat. Dirkje, dochter van E. Blom en H. van der Pijl, Rotterdamsche dijk. Mannus, zoon van H. den Dunnen en J. J, Verweij, Nieuwsticht (midden). Overleden: 5 Febr. Ary van Batavia, oud 53 jaar en 9 maanden, Adrianastraat. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 7 Feb. 1903, Officieele noteenng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 7 Feb. Moutwijn: f71/, per Hectolitercont, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stinking willig. Bond van Distillateurs: Moutwijn f 8. Jenever: 112. Akst. proef 113.50. Prima Graanspiritus f 147»—f 15. Spoeling fl.80. Berlijn. Spiritus m loco Parus I P- Feb. parijs. Maan Hamb 1 p' Feb- aAMB- j Maart/April. 58.- Maïs 16 75 1675 13.- 13- 57V,. 16.75 1680 13.— 13.- New-York. Amsterdam. 6 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 7 Feb. Rogge op lev. zooder noteering. Rijnnoogte Keuien ('s tnorg. 11 uur) 6 Feb. 1.57 cM. 7 Feb. 1.58 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.12J Disc. 4 pCt. Par(js - 48.25 3 Antwerp, i - 48.15 3 Beursbericht van Amsterdam. 7 Febr. ilit Nederland 811/, Zilver Metalliek 84s/« 3 Portugal 1 321/, *V, 7. Turkije D 7 China. 4 Japan. 5 Binn. Mexico Venezuela Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Medan Tabak N. Asaban Tabak Rotterdam Deli Konink. Petrol My Moeara Emm Common Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Common Atchison Shares Erie Common Missouri 2e Missouri Common Mexican Shares 4 Mexican Norioik Shares South. Rail. Union 9 Canadian Prolongatie 37 36V, 232 428 877/1» 40»/« 27»/, 191/, 747» 36 1017, 37, 5 Feb. 6 Feb. 7 Feb. 4310 i'f.) 6 Feb. PER xklefoon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6