Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Dinsdag 10 Februari 1903. No. 7522. Niet Aldus! Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 150 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERT EN T I N: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Aanbesteding. De Burgemeester van Schiedam, zal op Zaterdag, den Uen Februari 1903, des voormiadags ten 11 uur, ten Raadhuize aanbesteden, aan te Schiedam gevestigde kleedermakers, de levering van de uniformkleeding, benoodigd voor de hoofdagenten, de agenten van politie le en 2e klasse, den veldwachter, en de brug. en sluiswachters-onbezol digde agenten van politie. De voorwaarden liggen ter lezing ter bureele van den commissaris van politie. Schiedam, 7 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 Februari 1903. Chamberlain's reis. De herhaalde berichten over de geest drift bij Chamberlain's reis door het gebied der voormalige Boeren republieken betoond, blijken toch wel een weinigoverdreven geweest to zijn. Althans hetgeen gemeld wordt over een onderhoud dat generaal De Wet en veertig volgelingen, vertegenwoordigende de uiterste partij onder de Boeren, met Chamberlain gedurende twee uren hebben gehad, geeft een geheel anderen indruk dan de vroegere optimistische berichten wilden geven. Het ging in dat onderhoud heltig toe. Generaal De Wet beschuldigde de re geering, dat zij de voorwaarden van Veree- niging overtreedt. Chamberlain weigerde het aangeboden adres aan te nemen. Hij keurde het in de afgevaardigden af, dat zij hu een adres aanboden, terwijl zij de goede trouw van bem zelf en de regeering in twijfel trokken. Feuilleton. 3) {Slot.) Jansens mager gezicht werd plotseling fuurrood. »Uwes bedoelt die anzichten 7 nou, dat Was me een vuil zoodje I wat ze me daar w°uelate verkoope; die prentjes en portretjes ®n taflereeltjes aan kindere en diensmeisjes jonge militairen van buite en zoo al 1 thaar haar schaamde ik me zeivers dan toch hog voor, ziet uwes, ik voor me eiges drink 's een borrel, en 'k gooi er wel 's een yoekie tussche, maar zoo'n schooier as 'k aan ben, ik reken m'u eiges te fatsoendelijk, 0I» aan andere mensche, aan de jonkheid ®°g wei,smerige, liederlijke prentjes in hande speule voor derlui goeie cente, 'k zou r een bom duite mee kunne verdiene, maar merci en 'k zei je bedanke", zeit de ranschman, 'k heb genoeg op me geweten, m daar zuiver van te blijven! En je mot t ®t jonge volk voor de winkels zien kaïke mar de platen en de briefkaarten, en uwes •hot de woorde hoorealle jong spul kraamt Nader wordt uit Bloemfontein gemeld Het onderhoud dat Chamberlain met de Boeren heeft gehad, heeft hunne onderlinge verdeeldheid nog doen toenemen. In de aan Chamberlain aangeboden petitie wordt, na eene opsomming van de grieven, de overtuiging uitgesproken, dat bij de regeling van het bestuur over de Oranje rivierkolonie rekening zal worden gehouden met den verpletterenden fuiancieelen druk die er gelegd is op de bevolking, welke bovendien met het thans geldende regiem zeer weinig ingenomen is. Chamberlain antwoordde, dat de petitie een aantal denkbeeldige en ongegronde grieven behelst. In de wijze waarop de rebellen behandeld zijn, was er niets dat neerkwam op eene schending van de vredesvoorwaarden. Hoe kon men, vroeg Chamberlain, spreken van eene onsympathieke regeenng, waar die regeenng, dag en nacht werkzaam was en millioenen besteedde voor het herstel van het land. Chamberlain loochende het beweren,dat het land onder een verpletterende fmari- cieelen last gebukt ging en, zeide hij, als men voortging met een politiek van morren, dan zou het nutteloos zijn, verder hulp en voorscnotten te verstrekken aan eene bevol king, die reeds ontzaglijke bedragen beeft aangenomen zonder een woord van dank, Christiaan De Wet verklaarde later nog, dat er geen samenwerking mogelijk was, zoolang als Piet de Wet en Caris Botha zouden optreden als de vertegenwoordigers van het volk. Hij (Christiaan) zou dan niet rusten, voor njj een opstand verkregen had, met een gewaponden opstand, maar eene aoor ontevredenheid gewekte algemeene beweging tegen de regeering. Volgens latere benenten uit Bloemfontein is het heftig toegegaan tijdens het inter view van Cnamberlain met de deputatie der Boeren onder aanvoering van Christaan daar de wijsheid uit, en toen ik dat zoo een paar male gehoord nad, zei ik bij me zei vers jonge, Klaassie, <loe jij d'r me aan mee, om ze nog van die prentjes in de hand te stoppe, iy nog liever van 't winter een beetje kou en armoe, en ast 't ai me wil ga je naar de bedeeling, eens mot het toch ae eerste keer voor je zijn I En nou dank ik uwe voor 't ruste en 'k ga 'n trappie üooger, dag meheir I" Vau üer Es bleef' alleen; het ingepakte boek lag vóór hem en hij meid den hoed in de hand. »Een bom duiten," had de arme kerel gezegd, »koti ik ermee verdienen, maar ik reken mij te fatsoenlijk, om anderen zeileiijk te vermoorden 1" En de man was borstlijder en had de be deeling als toekomst-droom 1 De teekenaar schaamde zien voor den negotie-venter. Had hij, Johan, met handen om te werken en eene gezondüeid, die de ontberingen van een Hollaudschen winter best kon doorstaan 7 Bij den armen Jansen vergeleken, leidde hy een heeremeveu, en indien hij maar deed. gelijk vriend Caspar, en eene Oetrekking zoent, dan kon hy wonen en ziju leven in nemen op eene wijze, die voor iemand als den kramer op het vherinkje, Luilekkerland zou wezen. Nog lang zat van der Es voor zich uit te staren, en dacht beurtelings aan de verlok- de Wet. Chamberlain wees op bitsen toon het verzoek af om alle vragen te over wegen. Die vragen zyn, zeide hjj, in strijd met de vredesvoorwaarden. Toen Ch. de Wet trachtte te antwoorden, gelastte Cham berlain hem te gaan zitten, waarop De Wet het woord overliet aan Hertzog. En toen nu Hertzog op een bepaald punt Cham, berlain tegensprak, riep deze Tsa, ik ben hier niet gekomen om tegengesproken te worden. Het adres van De Wet's groep van bur gers drong hoofdzakelijk aan op algemeene amnestie, volledige oorlogsvergoeding en instelling van eene gerechtelijke commissie. Dit laatste weigerde Chamberlain, omdat daardoor de ontevredenheid slechts ver ergeren en de samensmelting der rassen vertraagd worden zou. De samenkomst, die drie uren duurde, is dus vrijwel zonder resultaat gebleven, hetgeen de volgelingen van de Wet natuurlijk ontevreden stemde, al lieten zij zich in het openbaar in tegenovergesteiden zin uit. Volgens de laatst ingekomen berichten heeft Chamberlain getracht den slechten indruk door de ontvangst der Boeren-deputaties gewekt, eemgszins weg te nemen. In een speech Zaterdag-avond op een banket hem te Bloemfonteiu aangeboden, gehouden, zeide de minister, dat hij geen verwijtingen tegen de deputatie en De Wet had geuit, doch wel tegen de bewoordingen van het adres, hetwelk, met verzwijging van de voordeelen door de Engelsche en Kaapsche regeeringen verleend, slechts ongegronde beschuldigingen inbracht en van wantrouwen tegen beide regeeringen blijk gat. De kolonie heeft behoefte na de politieke beroering uit te rusten. Chamberlain sprak de hoop uit, dat de oneenigheid tusschen de Boeren spoedig een einde zou mogen nemen en zij in kende tweehonderd gulden, die hij zoo bitter nara noodig had, en aan de eenvoudige woorden van den arme scoooier, wiens Amsterdamsche tongval hem nog steeds in de ooren klonk met zijn »fesoendeljjk", en het typiscn: »'k zei je bedanke, 'k iai nog liever arremoei 1" en de oude, zieke tobber kon de dreigende armoede met weren, wat hij, gezond en jong, in elk geval wét kon. Eu eensklaps stelde van der Es zich voor, hoe hy het zedelooze boek van de vereischte plaatjes zou voorzien hebben, en hoe net voor de uitstal ramen zou liggen en gekocht worden, om den reeds bekenden titel, en koopers en koopsters het zoudeu doorbla deren en staren op die teekeningen, zijne teekenmgen, die daar met hare prikkelende voorstellingen het kwaad zouden orengen ot aankweeken in de narten der jeugd vooral en dat bij eiken nieuwen druk hij weer schuldig zou wezen aan tweeduizend gele genheden tot zonde hjj, die met zijn talent enkel het reine, net edele, het verhevene had willen bevorderen 7 Week gestemd, dacht hij aan zijue vroeg gestorven ouders, aan den vader, die ook kunstenaar was, ofschoon hij zoo prozaïsch mogelijk als broodbakker den kost verdiende; maar die zijne weinige vrije uren zat te teskenen en te sonuderen, kleine schetsen, welke zelfs de bewondering van kenners hadden gewekt w die hjj, de zooa, nu ook naar waarde goede verstandhouding met de Engelschen zouden leven. Hij legde de belofte af, dat de wetten en de godsdienstige gebruiken zouden worden geëerbiedigd en alle recht matige eischen spoedig zouden worden ingewilligd. Turkije bereidt zich ten oorlog. Voor eenigen tijd uitten wjj reeds het vermoeden, dat Turkije zich ten oorlog voorbereidt. Dit vermoeden zien wij thans bevestigd door het volgende draadbericht uit Constantinopel Door den minister van oorlog worden toebereidselen getroffen voor eene mogelijke mobilisatie, welke zal moeten dienen om alle mogelijke gebeurtenissen in Macedonië te keeren. Tusschen de spoorwegmaat schappij in Anatolië en den minister van openbare werken wordt op het oogenblik onderhandeld. Het besluit en het verdrag van den aanleg van de eerste sectie van den Bagdadspoorweg zijn afgekondigd. Aan aen Parijscnen 1 emps wordt uit Con stantinopel geseind, dat net mannebestuur is aangezegd, maatregelen te nemen, om eventueel de reserve van het tweede en derde legerkorps uit Klem-Azië te kunnen vervoeren. Naar aanleiding der Macedonische bewe ging heeft de Turksche regeenng aan den minister van financiën bevolen alle betalingen testaken tot nader orde. Al het beschikbare geld moet voor de militaire uitrustingen bestemd worden. Te Weenen is men van meening dat de Russische regeenng schijnbaar de Bulgaar- scne opstandelingen afvalt, doch in het geheim de onruststokers steunt, in de hoop een voor wendsel te vinden om tusschen beide te komen. In ieder geval schijnt het zeer moeiljjk dat de Turksche regeering er in slagen zal verbeteringen aan te brengen m kon schatten. Gok aan zjjne moeder moest hy denken, hoe zij vaders werk bewonder de en naar man aanmoedigde, trotscü op diens talent, en de fijne plaatjes m het kerkboek bewaarde, want vader teekenae bijvoorbeeld de Madonna of Sc, Cecilia of ook wel Veronica's Zweetdoek in miniatuur. Hoe zou vaaer zien scnamen en moeder verschikt het hoofd afwenden, als zjj konden zich, waartoe hun zoon zich leende Johan ontwaakte uit zijn gepeins door het vrooijjk gefluit van vriend Caspar, die even kwam in wippen, om den uitslag van het namiddag-bezoek te vernemen, en deze hoorde net geheele verhaal aan van den strijd en de overwinning, want zjjn vriend einuigde op beslisten toon »En dus breng ik vanavond nog het boek terug en bedank voor het aanDou." Vriend Caspar nad een paar jaren het gymnasium bezocht en eenige uitdrukningen uit dien tyd ontnouuen en van der Es was dan ook niet verbaasd, hem eenvoudig te hooren Zeggen: »Non tan auxmo",ju waet, Uat bet beteekent: zniet aldus wnien wij geholpen worden". Let nu verder op neigeeu ik je zeg: net boek wordt u.cgageven, met door O. en Zoon maar door aelinnz Kuoos, scbunmger gedacnteuis." Zoo was net ook! Esmgen tijd later, toen van der Es al van j oogsten Kanioorosdiauja tot tweeden bevorderd, eu zyn inkomen van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1