r^s. IT'i'-S;, uaatste tfenciifen. Handelsberichten. Maïs Wisselkoersen te Rotterdam. »wordt onverwijld een voorstel van wet aan ï>de Staten-Generaal gedaan, om het onder »de wapenen blijven van die ingelijfden, ïzooveel noodig, te bepalen." Aangezien reeds nu, bij het onder de wapenen zijn van drie lichtingen in vele kazernes alle beschikbare plaatsruimte is ingenomen, is te hopen, dat vorenbedoelde wet niet in het leven behoeft te worden geroepen. In het tijdvak toch waarop de hchtingen onder de wapenen zijn, valt de inlijving der 8-maanders van de lichting 1903, waar voor dan geen logies beschikbaar is, tenzij moeder natuur een onder dak brengen in tenten zou toelaten, hetgeen, naar het ons toesctiijnt, geen gewenschte overgang voor hen zijn zoude. Indien een en ander noodig is, wordt het beter geacht hunne opkomst te verschuiven totdat de onder de wapenen zijnde lichtingen weder naar hunne haard steden zijn vertrokken. (Tel.) De Arbeidersbeweging. Aan het Staatspoorwegstation te 's-Gra- venhage heeft de inspecteur van den een- tralen dienst, de heer Beelaerts van Blok land, als afgevaardigden van den directeur- generaal, in een onderhoud met de beambten toezegging gedaan, dat het bestuur der Exploitatie-maatschappij wel degelijk aan alle rechtmatige grieven, waaronder de loonkwestie, zal trachten tegemoet te komen. De heer B. J. Nibbelke, hoofconducteur bij de Staatsspoor, penningmeester van den Anti-Sociaal Democratischen Bond van Nederl. Spoorwegpersoneel »Recht en Plicht", schrijft sOngeveer twee maanden geleden staak ten de dokwerkers den arbeid, omdat ze niet met ongeorganiseerden wilden werken en j.l. Maandag teekenden zij een contract en wilden diezelfde dok- of boot werkers w 1 met ongeorganiseerden wer ken dus einde der staking. Welk een zee van ellende, haat en vijandschap zelfs onder vroegere vrienden en verwanten, stoffelijk nadeel zoowel aan Maatschappij als particulieren (dus ook arbeiders) ligt tusschen die twee eindpunten niet I En dit alles gaat op bevel van eenige kopstukken, en de rest gaapt hen aan en is vol bewonderingen uit dergelijke ma rionetten recruteert de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel haar getalsterkte, want ik kan mij hun gehalte niet anders verklaren. In eene vergadering van spoorweg personeel gisteren te Utrecht gehouden, waarin mr. Troelstra en Oidegeest als sprekers optraden, is het beleid van het hoofdbestuur van de Vereeniging van Spoor wegpersoneel goedgekeurd en werd den wensch geuit dat het noodige zal worden gedaan om verbetering te brengen in de loonen en den arbeidsduur van het per soneel. Voorts werd een beroep gedaan op de gansche Nederlandsche Arbeidersbe weging om als een man de organisatie tegen elke aanranding te verdedigen. In het Verkooplokaal te Rotterdam had gisteren eene druk bezochte vergadering plaats van de Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel, waaronder veel personeel van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. Petter en Oudegeest voerden het woord naar aanleiding van de jongste staking en lichtten eene motie toe, die metalgemeene stemmen werd aangenomen, dat de afd. Rotterdam vertrouwen bleef stellen in het hoofdbestuur. Een deputatie uit de vereeniging van 's-Gravenhaagsche politieagenten »door Eendracht saam verbonden", werd Zaterdag ochtend door den burgemeester ontvangen, die beloofde de wenschen der agenten betreffende loonsverhooging te zullen over wegen, doch in de eerste twee maanden zich niet met de kwestie te kunnen onledig houden, wegens anderen noodzake lijken arbeid. Naar men aan de A. Ct. meldt, zijn vele particulieren te Amsterdam, die gewoon waren aan de koetsiers fooien te geven, overeengekomen om, als de staking niet vóór Zondag a.s. geëindigd is, tot 1 Mei Mei het geven van fooien te staken, als straf voor het hun door de staking berok kende ongerief. De voorzitter der Voerlieden-Vereeniging D. E. V. P. Schouw, wiens schorsing door de Amsterdamsche Rijtuig maatschappij, gelijk men weet. de koetsiersstaking ver oorzaakte, beeft nu vrijwillig zijn ontslag genomen bij genoemde maatschappij. Daar de patroons geen principieeie bezwaren hadden tegen de overige door het personeel gestelde eischen, zal hiermede waarschijnlijk het conflict zijn opgelost. De arbitrage commissie in zake de bootwerkersstaking hield Vrijdag hare eerste zitting en koos tot onpartijdig voorzitter prof. mr. M. W. F. Treub. De gezamelijke besturen van de bij den Centralen Gemeentewerkliedenbond aange sloten categorieën vergaderden Zaterdag avond in d Geeivinck. Besloten werd door het bondsbestuur een adres te doen richten aan den gemeenteraad, houdende bet verzoek een datum te willen vaststellen, waarbinnen de regeling der belangen van de gemeente werklieden kan worden verwacht. Op een spoedige afdoening van een en ander zal tevens worden aangedrongen. In het reeds vermelde manifest, door het bestuur van den Centralen Gemeente- Werkliedenbond tot de burgerij gericht) leest men aan het slot »Wij verklaren, dat de schuld van wat te gebeuren staat te wijten is aan het Gemeentebestuur en bloc en die Raadsleden in het bijzonder, die voortdurend hun stem verheffen tegen de belangen der werklieden. Wanneer er gevaar bestaat zal het bestuur trachten het te bezweren, maar de actie zal blijven bestaan totdat de eischen zijn ingewilligd. Bekwame spoed is het eenige middel tot opheffing van den bepaald gevaarlijken toestand. Moge de Raad nu eindelijk eens' inzien, dat het ernst is, want groote gebeurtenissen staan te wach ten." In eene vergadering van gemeentewerk lieden uitgeschreven door het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond afd. Amsterdam, Vrijdag-avond in het Gildenhuis gehouden, werd het opzet der tegenwoordige beweging door het rheerendeel der aanwezigen afge keurd. Ten slotte werd met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin onder verkenning dat verbetering der be staande arbeidsvoorwaarden voor verschil lende takken van den gemeentedienst beslist noodzakelijk is, er bij het gemeente bestuur ernstig op wordt aangedrongen, de herziening der arbeidsvoorwaarden met den meesten spoed ter hand te nemen, daarbij echter betreurende, dat sommigen ter berei king van hun doel gemeend hebben te moeten aandrijven op het scheppen vaneen toestand, die de meest heillooze gevolgen met zich zou brengen. De vergadering besluit mitsdien, zooveel haar zulks doenlijk is, aan den geregeiden gang van zaken met kracht te blijven medewerken. Staande de vergadering werd overgegaan tot de oprichting eener vereeniging van gemeentewerklieden, onderafdeeiing van de afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond. Eene motie van nagenoeg gelijke strek king is in de vergadering van de federatie der christelijke werkliedenverenigingen aangenomen. Het Centrale Bestuur van den N. R. K. V. gisteren te Amsterdam vergaderd, nam een motie aan, welke zich afkeurend uitlaat over de spoorwegstaking. De Haagsche afd. van genoemden Bond zal een onderafdeeiing van spoor- en tram personeel stichten. In een manifest verspreid door het bestuur van de Algemeene Winkeliers vereeniging en het comité van den Handel- drijvenden Middenstand worden de gemeente werkheden aangespoord aan het werk te blijven, hun plicht te doen en vertrouwen te stellen in den burgemeester en in den gemeenteraad, die voor hunne belangen en billijke eischen zullen optreden. Het resultaat van alle aanmaningen en samenspraken bleek Zaterdag te zijn Maandag zal in geen enkelen tak van gemeentebedrijf het werk worden gestaakt. Ook de werklieden van de waterleiding blijven dus evenals de anderen in gang. De termijn van het ultimatum is dus algemeen verlengd. Ten einde B. en W. van advies te dienen omtrent de eischen der gemeente-werklieden wordt uit den Amsterdamschen Raad eene commissie gevormd. Als vooropgesteld vernemende dat een uitvoering der stakingsplannen, te Amster dam niet waarschijnlijk wordt geacht, ver neemt het Hbld. verder dat, mocht het tot een staking komen, in 't bijzonder voor het gasbedrijf de meest uitgebreide maatreglen zijn genomen. Voor het stoken op de gas fabrieken zouden stokers der marine worden gerequireerd en wanneer dan de genietroe - een kleine tweehonderd man mineurs le veren men weet dat er reeds genietroepen te Amsterdam zijn aangekomen dan zal de geheele stad van gas kunnen worden voorzien. Moeilijkheid zal dan opleveren het aansteken en aanhouden van straatlantaarns, verondersteld mag worden, merkt het blad op, dat bij staat van beleg de straten zoo rustig zullen kunnen worden gehouden, dat zulks mogelijk zal blijken. Worden straat lantaarns en gloeikousjes vernield, dan krijgt Amsterdam, volgens bet blad, weer in de lantaarns oude pijpbranaers, die een stootje kunnen velen Te Amsterdam loopen geruchten, dat op een der schepen de stokers, gecommandeerd om voor de gasfabriek te werken, eenparig besloten zouden hebben te weigeren en daarop in arrest zijn gesteld. Naar het N. v. IS. uit zeer vertrouwbare bron vernemen, zijn deze berichten geheel en al bezijden de waarheid en is er geen sprake van, dat er stokers wegens dienst weigering in arrest zouden zijn gesteld. De bakkersgezellen en broo ibezorgers te Amsterdam vatten de loonsbeweging weder op. Bij manifest zijn de belanghebbenden tot huishoudelijke en openbare vergadering opgeroepen. Gevolgen der staking. In eene conferentie ten kantore van de Westsuikerraffinaderij tusschen de directie, de heeren Barbe en Freitag, en het bestuur der nationale federatie van transportarbei ders deelde de heer Barbe mede: De directie had aan haren agent te Londen een onomwonden verklar.ng gevraagd om trent de oorzaak der slinking van den afzet van kubussuiker in Engeland, waarop de agent verklaarde, dat de Engelsche afnemers, en wel de voornaamste, in de eerste plaats hadden te kennen gegeven, dat zij hunne zaken met de Westersuikerraffinaderij moesten beperken, daar zij de dupe werden van de Amsterdamsche strike, voor zoover die zich over de Westsuikerraffinaderij uitbreidde. De Engelsche koopers vonden het vreemd, dat de heeren Spakler Tette rode en Amstel-suikerraffinaderij hun suiker gedurende de strike wel konden leveren en de »Westar" daartoe niet in staat was. De Engelsche koopers hebben daarom hun behoefte voor de maanden Februari en Maart bij andere verkoopers gedekt, ten deele bij de twee andere genoemde raffinaderijen. De agent ontried op dien grond de ver vaardiging van kubussuiker in den eersten tijd te hervatten. Brand. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Kuijk afgebrand de sigarenfabriek van de firma Van Dongen en Reniers, waardoor thans 60 man werkeloos zijn. Heden-morgen heeft in de Gorzen een executoriale verkoop plaats gehad wegens het r.iet betalen van schoolgeld. De geheele inboedel is onder den hamer doorgegaan en bracht een totaal op van f 0,161), De tewaterlating van het op de werf »de Hoop" alhier nieuwzebouwde loggerschip Weintje van der Meij. SCH 425, zal niet, zooals wij de vorige week meldden, op Dinsdag, doch op Woensdag 11 dezer, des namiddags te 3 uur plaats hebben. Voor het publiek zal deze tewaterlating gemakkelijk te zien zijn staande aan de Nieuwe Haven, terwijl op de werf voor genoodigden een tribune zal worden opge slagen. (S- Et.) Z. K. H. de Prins der Nederlanden is gister-avond uit Mecklenburg in den Haag teruggekeerd. H. M. de Koningin ontving den Prins in het Staatsspoorstation. De Vorstin van Bentheim is heden naar Duitschland teruggekeerd. H. M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik deden haar uitgeleide aan het Staatsspoorstation. BEURS VAN SCHIEDAM. 9 Feb. 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs, Maandag 9 Feb. Moutwijn: f7'/s per Hectolitercont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. STUMMING willig. Bond van Distillateurs Moutwijn f 8. Jenever: f12. Amst. proef f13.50. Prima Graanspiritus f 14'/j—I15. Spoeling fl.80. Berlijn. Spiritus in loco j) Spirit, p. Feb. j Maart/April. 6 Feb. 57 7 Feb. 1675 16 80 13.— 13.- 7 Feb. 57'/*. 9 Feb. 16 75 16.75 13.30 13.30 f.) New-York. Amsterdam. 7 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 9 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 7 Feb. 1.58 cM. 9 Feb. 1.51 c.M. Per Telegraaf. Londen kort f 12.12£ Disc. 4 pCt. Par(js - 48.25 3 Antwerp. - 48.15 3 VEEMARKT TE SCHIEDAM, 9 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd Magere runderen40 runderen kalverenschapenlammeren varkensbiggen paardenbokken of geiten. De prijzen waren vette runderen le kwal. f0.63, 2e Kwal. 10.62, 3e. kwal. f 0.56 per kilo; ossen le. kwal. t 0.68, 2e kwal. 10.62, 3e kwal. f 0.56 per kilo stieren le kwal. t2e kwal. f 3e kwal. f per kilo. Handel redelijk. VEEMARKT TE ROTTERDAM 9 Febr. Ter veemarkt waren aangevoerd 285 vette runderen, 145 vette kalveren, nuchtere kalveren, 136 schapen of lammeren, 589 varkens, biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 27 a 34 c., stieren a c., kalveren 40 a 55 c., schapen 26 a 36 c., lammeren a c. en varkens 18 a 21 c. en lichte varkens voor export 18 a 20^ c. per kilo. Wegens den grooten aanvoer van runderen en varkens was ae handel iets minder dan de vorige week. Aardappelen. Spuische jammen f 2.50 a f3.Brteische kralen f3.20 a 3.50, Zeeuwsche blauwe f 2.50 a 2.60, dito bonte f2.80 a 3.Geld. blauwe f 2.50 a 2.80, dito Zeeuwen taf Fiakeesche jammen t 2.a 2.50, eigenheimers f 2.60 a 2.80, poters 11.70 a 1.90 per hectol. Tamelijke aanvoer en vraag. Zeeuwsche eieren f4.30 a 4.50 Over- maassche dito f 4.60 a f 4,80 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f aper 50 kilo. Aanvoer wagens. ROTTERDAM, 9 Februari. Buitenlan dsche Granen prijs- houdend. Tarwe per 2400 kiloDonau f 198 contant. Rogge, per 2100 kilos 9 Pud 10/15 Odessa Donderdag gewacht 1132.50 76/77 ko. Helena f 151. Gerst per 2000 kilo: 61/61 ko. Zwarte Zee t 120.50 a 1121. Haver per 100 kilo50/51 ko. Peters burger f 6.75 contant. Mais, per 2000 kilos, Amerik. Mixed f 139, 1140dito dito Woensdag gewacht '133; dito dito Februari aflading f 120.50 Af:122 La Plata f 140Theodosia stoomend f 13A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3