vestigt de aandacht van het publiek op de moeilijkheid, die de geneeskundigen bij de uitoefening van hun beroep ondervinden ten gevolge van de werkstaking der huur koetsiers. Het is de schuld dezer stakers, zoo thans een aantal zieken van geneeskundige hulp verstoken blijven. De ambtenaren van de belasting te Am sterdam houden ondanks alle sensatie een koel hoofd en een warm hart voor de belangen van de openbare kas. Zoo zijn zij, nu alle stalhouders niet laten rijden, de stallen at gaan ioopen om eens te kijken, hoeveel beestjes er eigenlijk wel op stal staan. Vroeger werd er nog wel eens ge smokkeld, doch nu heeft men het juiste aantal zelf geteld. Voor menig stalhouder moet dit een ieelijke streep door de reke ning zijn. In een vergadering van gedelegeerden der bij den Centralen bond van gemeente werklieden te Amsterdam'aangesloten ver- eenigingen is besloten het ultimatum geheel te doen vervallen en 'n adres aan den gemeenteraad te richten, waarin wordt aan gedrongen op het noemen van een termjjn binnen welke de loonregeling zal gewijzigd kunnen zijn, en het medehooren van de werklieden bij het tot stand brengen der wijziging. De bakkersgezellen te Amsterdam hebben in eene Zondag-middag gehouden vergade ring de volgende looneischen gesteld volwassen gezellen op 't minst f15 per weekdeegmakers en ovenisten f 17 voor kostgeld mag f 4 worden afgehouden werktijd 11 uur per etmaal, in de fabrieken 11 UHr overdag en 10 uur 's nachts. Men zal deze week den patroons deze eischen voorleggen en den volgenden Zondag kennis nemen van de antwoorden. Zaterdag vergaderden te Amsterdam een 300-tal slachtersgezellen in vPlancius" ter bespreking van hun toestand. Het woord werd gevoerd door de vakgenooten Valk, Polak en De Wied, die er o.m. op wezen, dat de ioonen te laag zijn. Er zijn bijv. gehuwde slachtersgezellen, die van t 5 tot 1 9 verdienen. Er werd opgewekt tot krachtig organiseeren. Zondag wordt weer vergaderd. Door eenige Amsterdamsche notabelen is, naar wij vernemen, een bedrag van 1325 ter beschikking gesteld van den kolonel-plaatselijk-commandant, om den troe pen die in de laatste dagen voortdurend in de kazernes geconsigneerd zijn geweest, een aangename verrassing te bereiden. Met het oog op mogelijke gebeurtenissen, logeeren tot nader order 's nachts in de infanterie kazerne te Amsterdam 3 kapiteins en 6 luitenants. Gisteren zijn alle wapens, welke gebruikt werden voor vrijwillige oefeningen in den wapenhandel en reservekader, en geplaatst waren op de beurs, naar de kazerne terug gebracht. Het gebouw »Velox"is door de gemeente Amsterdam gehuurd. Gisteren werden daarin ondergebracht de manschappen van de gedetacheerde korpsen, die eerst ge huisvest waren in de kazerne Oranje-Nassau. Een detachement van 100 infanteristen te Bergen-op Zoom, onder bevel van kapitein J. P. L. Niesten, is geconsigneerd om op de eerste order naar Amsterdam te ver trekken. H. M. Dolfijn is uit Nieuwediep naar Amsterdam vertrokken. Het artillerie-instructieschip Bellona, de Sommelsdijk en de Ever zijn gereed te volgen. Een ernstig misdrijf is, volgens het JV. v. N; ter kennis van de justitie gebracht. Naar wjj nl. vernemen, zijn van Amsterdam uit per post, naar de noordelijke plaatsen in ons land, o. a. naar Heerenveen, onge- teekende gedrukte stukken gezonden aan de miliciens van de lichtingen 1900 en 1901, die, zooals men weet, onder de Wapenen moeten komen, waarin wordt aangespoord tot dienstweigering. De officier van justitie te Heerenveen heeft een onderzoek ingesteld naar aanlei ding van deze aansporing tot muiterij. De heer C. J. Westermann, eigenaar der machinefabriek te Zaandam, heeft tylaandag geweigerd toe te geven aan de eischen zijner stakende werklieden. Aan de afdeeling gieterij heelt men toen ook den arbeid neergelegd. Men meldt uit Enschedé Zestig arbeiders van de firma Rozendaal Co., staakten het werk en eischten loonsverhooging. Slechts 12 vaste arbeiders bleven werkzaam. Ingevolge de Zaterdag gevoerde corres pondentie zijn de stakers door den patroon als ontslagen beschouwd. De Scheveningsche logger SCH 302 Nijverheidvan de reederij J. en P. de Mos, is gisteren-ochtend te Katwijk gestrand. Schipper J. M. v. d. Zwan en zijn bemanning zijn door de reddingboot van Katwijk afgehaald en behouden aan wal gebracht. Het schip zal vermoedelijk uiteenslaan. Het is bij de Onderlinge Loggerverzekering geassureerd. De logger was des nachts door een stortzee lek geslagen en men moest toen voor zellbehoud landen. De heer B. H. Heldt bevestigt in De Werkmansbode, dat hij aftreedt als voor zitter van het Alg. Ned. Werkliedenverbond en als redacteur van den Bode. De alge- meene vergadering, waarin een nieuwe voorzitter moet worden gekozen, zal waar schijnlijk 12--13 April plaats hebben. In de te Zweeloa te houden voorjaars vergadering der afd. Drenthe van den Neder- landschen Politiebond zal behandeld worden een voorstel om aan het hoofdbestuur te verzoeken, te willen bevorderen, dat door de Regeering de Gemeentewet zoodanig wordt gewijzigd, dat Ged. Staten de trac- tementen der gemeente politie vaststellen. Men meldt uit Deventer in dato 9 dezer aan de Zutph. Ct. Heden-morgen kwam de gehuwde werk man Baars ten huize zijner moeder m de Walstraat aldaar, om als naar gewoonte m het schaftuur koffie te drinken. Tot zijne groote ontsteltenis vond hij zijn moeder met een bebloed en opgezwollen gezicht, met reeds koude ledematen levenloos op een waschtobbe liggen. Daar de vrouw alleen met een kostganger woonde en deze laatste, heden-morgen om 7 uur bij een buurvrouw kokena water had gehaald, zonder over het overlijden zijner kostvrouw te spreken, rees het vermoeden bij de politie op, dat hier een misdaad m het spel was, en nam zij den kostganger in arrest. De buren van vrouw B. verklaren, dat gister-avond tot laat in den nacht eene sterke woordenwisseling tusschen beiden had plaats gehad. Een vreeselijk drama is eergisteren te Hedikhuizen bij Heusden afgespeeld. Zekere v. d, G. heeft zijn meisje, met hare moeder uit de kerk te Vlijmen komende, doodgeschoten en zichzelf eenige oogenblikken daarna met een geweerschot van het leven beroofd De beweegredenen moet deze zijn; dat v. d. G. geen toestemming kon oekomen tot een huwelijk. Hjj moet zijn plan vooraf aan anderen hebben medegedeeld. Men verneemt, dat te Breda 't plan bestaat em ter eere van het 500 jarig bestaan van 't Huis Oranje-Nassau een gedenkzuil te plaatsen. Men weet nog met, waar deze zal geplaatst worden, óf op 't Kasteeiplein. óf in 't Liesbosch voor 't jachthuis, het vroeger Oranje-buitenverblijf. GEMENGD NIEUWS. In de Frederik Hendrikstraat is te Amsterdam een werkman, die te haastig zijn middagmaal gebruikte, in een aardappel gestikt. Toen de ijlings te hulp geroepen geneesheer kwam, was de man reeds over leden. Binnenkort zal men te Amsterdam begin nen met bet leggen van de kabels veor het gemeentelijk electrisch bedrijf. Deze kabels die ongeveer een lengte van tachtig kilo meter hebben, zullen in den grond gedekt worden door platen van cementijzer van een meter lang en veertig centimeter breed. Deze platen dienen tot bescherming, zoodat, wanneer in den grond gegraven wordt, de kabels niet zullen beschadigd worden. Ter bescherming van de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug te Zaandam zijn aldaar gedetacheerd 50 manschappen van het 1ste regiment vestit g-artilierie te Utrecht, onder geleide van 4 korporaals en 2 onderofficieren en onder bevel van den 2e-luitenant W. Visser, terwijl ook de kanonneerboot Ulfr voor den wal gereed ligt. Een 73-tal huiseigenaars te Utrecht hebben besloten, nu het bedrag der straat- belasting verdubbeld is, deze te doen be talen door de bewoners en te dien einde de huishuur zoodanig te verhoogen, dat uit die verhooging den aanslag dier belasting kan worden betaald. Zij vertrouwen, dat na dezen maatregel de raad niet zoo gemak kelijk zal overgaan tot het opleggen van nog meerdere lasten op de schouders der huiseigenaren. De gemeenteraad van Nijmegen heeft zich vereenigd met een voorstel van B. en W. om tot uitvoering van de plannen der gascommissie te besluiten, zoodat in 1903 zal worden besteed f 86.500, waar voor zal worden gebouwd een gashouder en een woning voor den directeur, een kolen- 'oods enz. Een deel der muren van Neurenberg is Maandag ingestort. De puinen vullen de oude grachten. Men vreest ook voor enkele gebouwen. Donderdag-middag staken vier kustwach ters van Lincolnshire (drie uit Tneddiethorpe en één uit Saltflset) in zee, met het oog op het maandeiijksche onderzoek hunner boot. Geen hunner is teruggekomen, maar de boot werd gevonden, omgekeerd op het water drijvende. Een der omgekomenen laat een gezin na, twee waren, naar het heet onlangs gehuwd. Vijftien waggons, die het achterste gedeelte van een vischtrein vormden, geraakte tusschen Wiek en Londen los en vlogen ii verschrikkelijke snelheid de steile helling te Lairg af,en Rogart station Siding binnen. Door den schok ontstond een groote ruïne; twee personen werden ernstig ge- kwetst tusschen de verbrijzelde wagens en de visch weggehaald. Kerknieuws. Het in verschillende bladen voorkomend bericht, als zou de zeereerw. heer Reigers, deken en pastoor te Almelo, tegen Mei a. s., emeritaat aanvragen, moet volgens de Tvu. Ct. als zeer voorbarig worden beschouwd. Laatste Berichten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage heeft in hare gisteren gehouden vergadering besloten het adres der Schiedamsche Kamer tegen de verhoo - ging van den accijns op het gedistilleerd, in hoofdzaak te steunen. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Generaal de Bruijn is plotseling aan een hartkwaal overleden. Luitenant-generaal H. C. P. de Bruijn was commandant der landmacht in Ned.- Indië. De minister van Buitenlandsche zaken heeft heden zijn werkzaamheden aan het departement hervat. Omtrent den toestand van den minister van Justitie verneemt de Res.bode, dat Z. Exc. wel in beterschap toeneemt, maar op aandringen van zijn geneesheeren zijn departement nog niet bezoekt. Men meldt uit den Haag De bijeenkomst der Tweede Kamer kan verwacht worden tegen den reeds aanvan kelijk aangekondigden datum van Dinsdag 24 dezer. Het hof van assises te Brussei veroor deelde Rubino tot levenslangen dwangarbeid. Ruöino hoorde zijn veroordeeling -zonder eenige ontroering aan. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 10 Feb. 1903. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 10 Feb. Moutwijn: f77, per Hectoliter cont, zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins, Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 8. Jenever: 112. Akst. proef 113.50. Prima Graanspiritus f 147,f 15. Spoeling fl.80. Berlijn. Spiritus in loco Parus R°gg«, P- Feb. 16.75 16.75 i-arus. Maan 1675 16g0 Haur i SP*"*- P- Fe!>. 13.30 12.30 ajkUB- Maart/April. 13.30 12.30 9 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 10 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keuien ('s morg. 11 uur); 9 Feb. 1.51 cM. 10 Feb. 1.47 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort 112.12| Disc. 4 pCt. Parijs - 48.25 3 Antwerp. 48,15 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 10 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 32 paarden, veulen, ezel, 856 vette runderen, 941 magere dito, 181 vette kaiveren, 270 nuchtere en graskalve- reti, 12 schapen ot lammeren,- 25 varkens 101 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 27 tot 35 c., stieren 23 tot 29 c., kalveren 43 tot 55 c, per 4 kilo. Melkkoeien f 105 a 245, kalfkoeien f 135 a f 270, stieren 150 a 190 graskalveren f a pinken 1 a vaarzen f 70 a 145alles mager veebiggen 19 a 25 paarden f 50 a 145. Nuchtere kalveren, slacht- f 7 4 12 fok- 115 a 23. Aanvoer van runderen ruim, haudel vrij goed. Vette kalveren waren zeer goed to plaatsen, vooral puike werden duur ver kocht. Melk-, fok- en mager vee met flinken aanvoer; door veel vraag voor het buiten land was de handel hierin vlug. De handel in paarden wa3 van weinig beteekenis. Op de botermarkt werden aangevoerd 46/8 en 36/16 vaten en 401 stukken a i kilo. Prijs le kwal. f 60, 2e kwal. f 56,3o kwaL 152. Per i kilo 65 a 70 c, 9 F«b. 10 Feb. i f.) 7 Feb. 9 Feb. New-York, Maïs 577,. I 58.— Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3