Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. No. 7524. 1 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 11 Februari 1903, Het proces-Rubino. Het proces-Rubino is spoediger dan men wellicht verwacht had. voor het assisenhof te Brussel beëindigd. Rubino is tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. In den loop van het proces zeide de ambtenaar van het openbaar ministerie, in zijn repliek, dat een vrijsprekend vonnis de verheerlijking zou zijn van het anarchisme. Zulk een aantasting van de heiligste begin selen zal niet kunnen voorkomen. Mr. Gheude, de tweede verdediger,trachtte aan te toonen dat aangezien Rubino's handeling geen gevolg heeft gehad, er van misdadigen toeleg geen sprake kan zijn. De voorzitter drong er bij de gezworenen op aan, dat zij onpartijdig en vooral recht vaardig uitspraak zouden doen. Na het bevestigend antwoord der jury op de twee vragen veroordeelde het Hof Rubino tot levenslangen dwangarbeid. Om tien minuten over tweeën geschiedde de voorlezing van het vonnis, waarbij Rubino tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld werd. Tevens vestigde het Hof de aandacht der verdediging op de gelegenheid tot het aanteekenen van cassatie. Nader wordt nog uit Brussel geseind De rechtsgeleerde raadslieden van Rubino zullen cassatie aanteekenen. Zij zullen hierbij wijzen op eene onregelmatigheid, die in het tegenwoordig zijn van een der gezworenen zou bestaan. Werkstaking in Spanje- De stakers te Cadix dwongen de winkels tot sluiten. Zij zeggen, dat zij zelts voor schieten niet uit den weg gaan. Men geloofde, dat 't gisteren algemeene werk staking zou wezen Volgens oificieele berichten uit Madrid is de toestand in Barcelona niet zoo ernstig als particuliere berichten dien schilderen. Te Barcelona zijn twee menschen, onder wie een agent, gekwetst bij een aanval van werkstakers op voerlieden die aan het werk waren gebleven. Uit de Balkan-staten. Naar de Parijsche Temps uit Constan- tinopel verneemt, heeft de Turksche regeenng het bericht over het mobiliseeren en samentrekken van troepen aan de Bui- gaarsche grens tegengesproken. Is wellicht ook hier de oificieele tegen spraak de bevestiging 1 Nader wordt nog door Reuter uit Con stantinopel geseind, dat de Turksche re geering heeft besloten het tweede en derde legerkorps te mobiliseeren en de reserve ten getale van 225.000 man onder de wa penen te roepen. Voor het tweede leger korps is als hoofdkwartier Adrianopel aan - gewezen, voor het derde Monastir. Uit Sofia wordt aan de limes gemeld, 4at de Bulgaarsche regeering ambtelijk bericht heeft ontvangen van de mobiliseermg der Turksche troepen in Macedonië. Niet temin zal Bulgarije niet mobiliseeren, voor alsnog, hoewel de Turksche toebereidselen tegen Bulgarije gericht zijn. Voorloopig zal de regeering te Sofia zich vergenoegen met een verzoek aan de mogendheden om pressie uit te oefenen op de regeering te Constantinopel, om die krijgstoerustingen te staken. Naar de Daly Chronicle meldt, heeft Bulgarije besloten om in geval van een opstand in Macedonië dit land binnen te vallen. Bulgarije is verzekerd van den steun van Rusland. Uit Constantinopel verneemt de Times, dat de Turksche en de Russische regeering van Juni af gemeenschappelijk den tele graafkabel naar Odessa zullen exploiteeren. Aan de Daily lelegraph wordt uit Aden gemeld, dat eenige Indische regimenten, de Engelsche troepen aan de grens van het Turksche gebied zullen versterken. Men vreest, dat daar nieuwe onlusten broeden volgens de Engelschen worden de Turken hierbij in 't geheim door de Russen ge steund. De Marokkaansche kwestie. Naar de Times uit Tanger verneemt, wint daar de overtuiging veld, dat een internationale waarborg der onafhankelijk heid van Marokko, onder de regeering van den tegenwoordigen sultan, de eenige be vredigende oplossing zal zijn der Marok- kaansche kwestie. President Roosereit en de Trusts. De voorstanders der trusts in den Senaat te Washington schijnen vast besloten te zijn, de wetsvoorstellen omtrent de trusts voor onbepaalden tijd te verdagen. President Roosevelt heeft echter besloten een decreet uit te vaardigen, waarin het congres na 3 Maart in eene buitengewone zitting wordt bijeengeroepen, wijl bij over tuigd is, dat de macht der syndicaten zoo spoedig mogelijk moet beperkt worden. Duitschland en Engeland tegen Venezuela. Reuter's bureau heeft weer geruststellende berichten ontvangen over de onderhande lingen ter zake van Venezuela. Men verwacht, dat deze spoedig tot eene schikking zullen leiden. Ook de Berlijnsche Post heeft een dergelijk bericht. De vertegenwoordigers der mogend heden zullen elk voor zien een protocol teekenen en gezamenlijk een protocol, dat op de blokkade betrekking heelt. De vraag der afzonderlijke benandehngvan de eischen der drie mogendheden zal aan het Haagsche Hof ter besl.ssing voorgelegd worden. Het Dresdeuer Hofdrama. Het Fremdenblatt te Weenen verneemt uit Dresden, dat de bemoeiingen van den H. Vader er veel toe hebben bijgedragen om de kroonprinses te doen besluiten zich van Giron te sc.ieiden. De vermaningen des Pausen, die met dit doei een «aakge - lastigde naar Mentone zond, vonden bij de prinses te gereeder ingang, wijl zy ten zeerste geschokt was door de berichten omtrent de ziekte van haar zoon. Reuter seint nog uit Dresden Er valt een kleine verbetering te constateeren in den gezondheidstoestand van prinses Louise van Saksen en in dien van haar zoon, prins Frederik Christiaan. Men verzekert, dat de heer André Giron gister-avond uit Brussel naar Genéve is vertrokken om over den thans bestaanden toestand den raad zijner advocaten in te winnen. De Wets verzoekschrift. Volgens een bericht aan de Daily Mail uit Kaapstad gelooft men daar, dat De Wets verzoekschrift aan Cnamberiain te Kaapstad ontworpen is en dat bet daar «bekonkeld" is tusschen Hertzog en de leiders van den Bond. Generaal Botha. Generaal Botba, zoo meldt Reuters correspondent te Pretoria, is naar Vrijheid gegaan om al zijne bezittingen aldaar te gelde te maken. Hij gaat zich in Transvaal vestigen en heeft hoeven gekocht in Standerton. De Filippijnen. De Frankfurter Zeiting verneemt uit New York, dat de gouverneur der Filippijnen aan president Roosevelt geseind beeft, dat eene onmiddellijke regeling der Fiiippijnsche aangelegenheden volstrekt noodzakelijk is, wijl de schatkist der Filippijnen in de laatste jaren een tekort heeft gekregen van IJ miluoen dollar, terwijl ook particuliere ondernemingen zeer groote verhezen hebben geleden. Japansche banknoten. De correspondent van de limes te Tokio seint, dat de directeur der douane van Korea en de Chineesche gezant te Seoel weigeren, het verbod van Japanscne banknoten, door de regeenng uitgevaardigd, te ei kennen. Vloedgolf. Omtrent den ontzaglijken springvloed en den orkaan die omstreeks de helft van Jauuan eenige dagen achtereen dè Gezel- schapseilanden in aan Grooten Oceaan ge teisterd heeft zooals een telegram van gisteren in 't kort meldde wordt uit San Francisco gemeld, dat alleen op de eiianaen Hao, Hikueroen Marakau ongeveer 300 menseden zijn omgekomen. De stoom boot Excelsior kwam te San Francisco met 400 geredden aan. 8tads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Februari 1903. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente zal vVoensdag 13 Februari, 's namiddags 2 ure, eene openbare vergadering houden. De Arbeidsbeurs. (Opgave 11 Februari 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Bakkerij een jongen voor Oroodbezorgen en vakopleiding. Leerjongens rijwielvak. Personen bekend met rijwielvak. id. voor vijlwerk. Kuiperij een (halfwas) en een jongen. Een barbiersleerling. Een tuiniersjongeD. Boerenknechts. Een moutersjongen. Een Schoenmakersjongen. Een loodgieter, (bekend met fitterswerk. Twee letterzetters. Dienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Brandersknechts. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Een kleermaker. Een Kuiper. Een loodgieter. Boeren knechts. Een tuinierjongen. Mouters. Schoenmakers. Slagersknechts. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. Koetsiers. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter oplei ding in smidsvak en kuipersvak. Een dienstbode. Schoonmaaksters. Scheepsbouwindustrie. Voor iedere stad is de vestiging van een nieuwe of herleving eener oude industrie een feit van beteekems. Schiedam, die lang kwijnend is geweest, ziet zien in den laatsten tijd op industrieel gebied sterk vooruitgaan. Eene belangrijke tak van nijverneid was voor onze stad tot voor ongeveer twintig jaren de scöeepsbouw. Velen zullen zich nog het bestaan van de groote werf «de Nijverheid" aan het Hoofd kunnen herinneren. Geen wonder, dat vandaag aan het te water laten van een nieuwen logger een bijzondere beteekems wera gehecht. Klokslag 4 uur werd deze nieuwe logger, genaamd 6C/I 425 Wijntje van der Meij, van de scheepswerf «de doop" van de heeren Gebroeder van der Meer, aan de Lange Nieuwstraat, voor rekening van den reeaer, den beer M. den Duik Gzn., te Scneveningen, gebouwd, met goed gevolg te water gelaten. Van het schip wapperde het nationale dunaoek en de readeryvlag. Een vijftigtal jongens, die op het dek waren om het schip in beweging te belpen brengen, galmden luide eenige echt-Holiandscue Ueujes, toen het stoere gevaarte van de heinng afliep. üp de werf was een geïmproviseerde trioune opgeslagen voor verscmllende ge- nooaigden, waaronder enkele leden van den gemeenteraad enz. Aan de overzjjde van de werf «ie Hoop", langs de Nieuwe Haven, stonden duizenden toeschouwers het imposante gezicht gade te aan. Een luid hoerageroep steeg uit de dtciue menscnenmemgte op, toen de logger in nat water plonste. Na afloop van deze te waterlatmg, werden de ueeren Van der Meer door verscntllende aanwezigen gecomplimenteerd. NIEUWE SHED *v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1