Hopen wij, dat op de nu vrijkomende plaats spoedig de kiel van een nieuw vaar tuig zal worden gelegd. Gouden Feest. De parochie van O. L. Vrouw Visitatie, het uitgestrekte kerkelijk rechtsgebied, dat circa de helft onzer stad omvat, gaat een groot en heuglijk feest tegemoet. Den 15n Mei a. s. zal het vijftig-jarig bestaan der parochie worden herdacht. Dien dag droeg pastoor Van Leeuwen z. g. in het bovengedeelte der Oude Vleeschhal aan de Boterstraat voor het eerst het H. Misoffer in zijne parochie op. Wat had het gekost, het zoover te brengenNaar ons door bejaarde stadgenooten verzekerd werd, had de eerste pastoor der parochie her haaldelijk aan het gemeentebestuur gevraagd, hem een lokaal tot tijdelijk gebruik voor den H. Dienst af te staan. Eindelek werd hem het bovengedeelte der Hal afgestaan onder belofte, dat het geheele lokaal ter zijner beschikking zou zijn, als de slagers het zouden hebben verlaten. Hoe arm, hoe primitief was dat nederig zolderkerkjemet wat moeite verrichte de eerste pastoor, wien 't aan alles ontbrak, daar de H. DienstEn later toen het lokaal was doorgeslagen en het altaar beneden stond, hoe arm en kaal was toen dat kleine noodkerkje nog Ook hier ging in vervulling de parabel van het mosterdzaadje. Uit het kleine Hal kerkje is gegroeid de groote Frankelands- kerk, die door hare ruime afmetingen zulk een imposanten indruk maaktde kleine gemeente van het noodkerkje is geworden de groote parochie, die zich van het noorden tot het zuiden, over heel de lengte onzer stad uitstrekt. Duizenden en duizenden hebben in die vijftig jaren beschutting gevon den onder den grooten schaduwrijken boom, die uit het nederig mosterdzaadje gewassen is. Is er dan geen reden tot dankbaarheid is er geen titel tot juichen voor de paro chianen van O. L. Vrouw Visitatie Mogen zij zich niet bereiden ten feestgetij, nu de parochie straks onder haar zevenden pastoor haar vijftigjarig bestaan gaat herdenken Welaan dan, parochianen van O. L. Vrouw Visitatie, viert uw gouden parochieteest met blijde opgewektheid enherdenkt het meteene blijvende herinnering, die van uw geloof en godsvrucht nog aan het verre nageslacht op welsprekende wijze zal getuigen Tegelijk met üet gouden parochiefeest zal het vijftigjarig kosterschap van den heer H. Rammers worden herdacht. Van den beginnen af was hij aan de parochie verbonden. Steeds was hij een voorbeeld van stipte plichtsbetrachting en nog op zijn gevorderden leeftijd vervult hij zijn ambt met de meeste nauwgezetheid. Ook zijn jubilee zal zeker in ruimen kring belang stelling wekken. besiagbak geduwd en verder zooveel moge lijk geholpea. Nadat dr. Endtz in de branderij de noodige hulp had verleend, bleek de toestand van den verwonde naar omstandigheden redelijk welalleen aan de armen en de beenen onder de knie had hij brandwonden bekomen. Per rijtuig werd Kruining naar zijne woning, aan de Mariastraat, gebracht. BIOEïLASD. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, mr. A. J. B. Blaisse, candidaat-notans aldaar. hebben verklaard, genees-, heel of verband middelen te leveren aan verzekerden, die door een ongeval zijn getroffen. De lijsten moeten op een voor het publiek duidelijk zichtbare wijze worden opgehangen. De gewone audiënties van de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Justitie, Marine en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. De minister vanj]Buitenlands3he zaken hervatte gisteren zijn werkzaamheden aan het Departement. Te 's-Gravenhage wordt betwijfeld of de minister van buitenlandsche zaken zou zijn aangezocht als arbiter in het Europeesch- Venezolaansch geschil op te treden, daar ook Nederland Belanghebbende is in het geschil. Mgr. dr. Schaepman. f Men schrijft aan het Centrum uit Rome Dezer dagen (O. L. Vr. Lichtmis) bevon den zich onder degenen die den H. Vader namens colleges en kloosters de kaars aanboden enkele Hollanders. Een hunner, goed bevriend met mgr. Schaepman, zeide den H. Vader, die zeer opgeruimd was, dat mgr. Schaepman in de dagen zijner ziekte veel voor den Paus gebeden en dikwijls zijn erkentelijkheid betuigd had. Bij het hooren van den naam Schaepman, veran derde het gelaat van den H. Vader. Zooals omstanders verzekerden, kwamen Hem de tranen in de oogen. Hij sprak over het lijden van mgr. Schaepman, en zeide ten slotte«Ja ik betreur ten zeerste zijn heengaan". Staatsblad no. 35 bevat de wijzigingen in de statuten van de vereeniging van Schie- damsche ambtenaren en werklieden onder den naam van S. A. Vernède. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin weer de gewone zit- avonden tot het geven van inlichtingen omtrent het kiesrecht vanwege de R. K. Kies vereeniging «Recht, Plicht en Orde" worden aangekondigd. De christelijk-historische kiesvereeniging «Eendracht" heeft in hare vergadering op gisteren-avond tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad bij de verkiezing in district II gesteld, de heeren Faure (schoolopziener) en Van de Poel (rijksambtenaar.) Heden-ochtend omstreeks half elf is de circa 50-jarige C. W. Kruining, werkzaam in de branderij van de firma Kranen «Sc Co., aan de Kethelstraat, alhier, toen hij de gistkraan open wilde draaien, in den heeten besiagbak gevallen. Door zijn medeknechts spoedig er uit gehaald, werd hg aanstonds in een koelen Door eene commissie uit het bestuur van den Anti-Suikeraccijnsbond, bestaande uit de heeren mr. II. F. Hessehnk van Such- telen en F. J. Potter te Wageningen, res pectievelijk voorzitter en secretaris dier ver «omging, js bij den minister van Financiën een bijzonder gehoor aangevraagd, ter ondersteuning en nadere toelichting van het door dien Bond tot de Regeering gericht adres in zake de verlaging van den Suiker accijns. Met zekerheid kan door ons worden medegedeeld, dat thans de datum voor de invoering van de Bevorderings- en Pensioen wetten voor de zee- en voor de landmacht bij Kon. besluit is vastgesteld op 1 Maart a-s- (Tel.) Naar men verneemt, isbg' de voorgenomen lotsverbetering van de bedienden en be ambten van de Hooge Colleges van Staat en Departementen van Algemeen Bestuur een totaal-kostenbedrag van f 45.000 gemoeid. Het minimum-traktement blijft onveranderd maar het maximum wordt verhoogd, terwijl de jaren voor periodieke verhooging wijziging ondergaan. Den lOen Jan. werd uit Batavia aan de Soerab. Courant getelegrafeerd, dat de nu overleden legercommandant, luitenant- generaal H. C. P. de Bruijn, passage had besproken op het stoomschip Koning Willem I, dat den 13en Mei a. s, naar Nederland vertrekt. Kamerverkiezingen De uitslag van de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Middelburg (7873 kiezers) is, dat uitgebracht werden 4888 geldige stem men. Gekozen mr. C. Lucasse (antir.) met 3703 stemmen. De heer J. A. Bsrgmeyer (soc.-dem,) had 1185 stemmen, In een Zaterdag-avond te Rijssen ge houden vergadering van liberale kiezers werd voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Almelo candidaat gesteld de heer mr. E. B. Bavmk ten Gate te Almeio, Rijksverzekeringsb ank. Aan alle post- en hulpkantoren zijn gisteren lijsten (provinciesgewijze) toege zonden van de ingeschreven deskundigen die zich bereid hebben verklaard, genees- of heelkundige hulp te verieenen en van de ingeschreven apothekers, apotheek hou dende geneeskundigen en handelaren in heel; of verbandmiddelen, die zich bereid De Arbeidersbeweging. Aan beide spoorwegstations te 's-Graven hage waren gisteren detachementen soldaten, om te zorgen voor geregelden afmarsch der opgeroepen miliciens, bij vertrek en aan komst en om te voorkomen dat op die miliciens invloed werd uitgeoefend. Ook aan enkele politieposthuizen waren gisteren detachementen om van daar uit te patrouilleeren. In een vergadering van de Haagsche afdeeling van de sociaal-democratische arbeiderspartij, waarin de spoorbeambte Otterspoor, het Kamerlid Ter Laan en mevr. Roland Holst spraken, werd ten slotte eene motie aangenomen, bevattende hulde aan de spoorwegarbeiders en een protest aan de regeering, die soldaten afzendt op rustige arbeiders. Ook eemge miliciens woonden de meeting bij. In eene motie aangenomen indeop9Februari te Utrecht gehouden, druk bezochte vergade ring der anti stciaal-democratiscbe spoor- wegvereeniging «Reent en Plicnt" wordt de houding en het optreden van een deel van het spoorwegpersoneel tegen de directies ten zeerste afgekeurd. Zy spreekt ten slotte het vertrouwen uit, dat netzy door 's lauds regeering, hetzij door ae besturen der spoorwegen, spoedig maatregelen getroffen, worden, opdat dergelijke wanordeiijkueden bij het spoorwegverkeer in de toekomst niet meer kunnen plaats grijpen. Te Rozendaal heeft de Anti-Sociaal- Democratische Vereeniging van Nederiandsch Spoorwegpersoneel «Recht en Plicht" een ongeveer gelijkluidende motie aangenomen als te Utrecht geschied is. In Dordrecht is een vergadering van het spoorwegpersoneel gehouden met het gevolg dat een lijst van verlangens is gemaakt: De gevraagde verhoogingen van loonen bedragen 40 pCt voor de arbeiders en 30 pCt. voor beambten tot en met een bezoldiging van f 1200. Te Eist (Betuwe) is opgericht eene afdeeling der Anti-Sociaal-Democratische Spoor weg-Vereeniging «Recht en Plicht". De afdeeling telt thans reeds 20 leden. De Haarlemsche correspondent van het Hblad schrijft: Naar gemeld wordt, zuilen de arbeiders van de centrale werkplaats der H. IJ. g, M. te Haarlem binnen enkele weken den looneisch stellen, die neerkomt op een verhooging met 50pct., en afschaffing Van stukwerk. Ook voor leerlingen onder de 20 jaar zal meer loon gevraagd worden. Willigt de H. IJ. S. M. deze eischen in, dan wordt een staking voorkomen. Aan de gepensioneerde machinisten van spoorwegen in Nederland is door de heeren H. J. van den Heuvel, oud-werkmeester SS., J. Hoest, oud-machinist SS. en J. Otter oud-machinist^H. S.4M. een manifest gericht. Daarin spreken zjj de kameraden als volgt toeHet land is io beroering en ont rust. De spoorwegstaking heeft reeds dui zenden guldens verlies aan de kleine burgerij en den werkmansstand berokkend. Door de socialistische woelingen kan er eerstdaags nog meer ellende door zulk een staking veroorzaakt worden. Wij roepen u allen op! Met vastgelegden wissels en een bewaakten weg kunnen nog velen van u het handel han- teeren en de treinen langs de vroeger door u bereden wegen bedienen. Geef uw namen op aan een der onder- geteekenden. Als de jonge machinisten bang zyn voor de rooie bent, die op 'toogenblk onzen goeden ouden dierbaren spoorwagen wil bemachtigen, w ij hebben nog op meer dan 55 jarigen leeftijd moed genoeg om die kwajongensbaldadigheid tegen te gaan. Het Hbld. haalt uit het verslag van het verhandelde in de vergadering der Juristen vereniging van 1876 de volgende woorden van mr. J. C. de Marez Oijens, den tegen- woordigen minister van Waterstaat, aan «Zal men de conducteurs van den spoor weg straffen, wanneer die strike maken 1 Ik geloof het wel in sommige landen waar de werkgevers, de spoorwegmaatschappij, door de wet genoodzaakt wordt om te werken en geen enkel oogenblik mag ophouden met de treinen te laten rijden. Daar geloof ik dat degenen, die in diens1 zijn van de maatschappij, behooren gestraft te worden, wanneer zij op een gegeven tijd hun dienst weigeren." In de cartonnagefabriek van Mortelmans aan de Heemstraat te 's-Gravenhago, wa?r sinds eenige dagen onder de daar werken de jongens en meisjes (van 12—16 jaar) een staking was uitgebroken, heeft gisteren een baas, de 25 jarige V. v. 8., tegen wien op een der stakingsvergaderingen, door het Haagsche comité geleid, de beschuldiging was geuit dat hij zich tegenover de meisjes onzedelijke uitdrukkingen had veroorloofd, op een privaat gepoogd zich van het leven te berooven door zich een revolverschot in de borst toe te brengen. De man, wiens toestand ernstig is, werd naar het ziekenhuis vervoerd. Op het privaat werden twee brieven gevonden, een tot zijn patroon gericht en een tot een vriend, waarin hij verklaart, dat het leven hem door de zware beschuldiging tegen oem geuit (waarover hij op straat herhaal delijk lastig schijnt te zijn gevallen) ondraaglijk was geworden. De stakende steenlossers in den Haag kozen gisteren eene commissie van drie leden-stakers, die zal trachten, een vaste vakvereeniging te vormen. Strenge maatregelen zijn door den burge meester van Amsterdam genomen tot bestrijding der relletjes, die in de laatste dagen door de stakende koetsiers in ver schillende stallen verwekt werden, Aan de chemische fabriek der firma Marks, aan de De Wittekade te Amsterdam, is een viertal werklieden ontslagen, üet personeel heeft besloten de firma uit te noodigen, het ontslag te willen intrekken, bij met-mwilliging van welk verzoek allen het werk zullen neerleggen. Naar beweerd wordt, zullen de in dienst van de H. IJ. S. M. zijnde miliciens-verlof gangers gedurende den tijd dien zij onder de wapenen moeten doorbrengen, in het genot van tractement blijven. De stoker Kleuning van de Cerberus, die de vorige week te Amsterdam m Frascati in uniform als spreker optrad, is naar het llbl. meldt, eergisteren voor den troep uit den militairen dienst weggejaagd. Op de soldij der miliciens zal geen korting van 3 ct. voor kleeding en repera- tiefonds worden afgehouden. Voor de lich- tiugen 1901 en 1902 is deze speciale bepaling niet noodig, omdat deze hun kleeding voor rijksrekening ontvingen, wat vóór dien tijd niet het geval was. In de Petroleumhaven te Amsterdam ligt het oorlogsschip Reinier Claeszen mede bemand met rijksveldwachters; in en om d« Petroleumhaven worden nachts posten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2